Jump to content

Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Ιρμάντα
 Share

  

14 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα...

    • Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα
      8
    • Η μάχη των κόσμων
      6

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τον Δεκέμβριο μετά το Νάνο. Τώρα έχει διάβασμα κι σχεδιασμό νανο για να μην πάμε ξυπολυτοι στ' αγκάθια.

 

Υπόσχομαι όμως να σας διαβάσω αν φυσικά δεν γράψετε 10000 ο καθένας

Ποιος νάνος; Αστειεύομαι. Θα φάτε και εμένα στη μάπα. Αλλά ναι. Θα χαρούμε να συμμετέχεις έστω και ως αναγνώστης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω ησυχία! Παίζει να είναι και το πιο σιωπηλό WriteOff! Που είστε όλοι; Συμπαίκτες; Διοργανώτρια; Κανείς εδώ; Anybody home; Πείτε κάτι ρε παιδιά, θα αρχίσω να μιλάω κι εγώ με τον Λίνο, σαν τον Τζίμη στην ιστορία μου. :)

 

Τριπλό μεζεδάκι μήπως και τσιγκλήσει κανείς και ζωντανέψουμε;

 

 

....Τώρα βέβαια ο Τζίμης ήξερε, ήταν εξωγήινοι. Μόνο που τώρα πια δεν υπήρχε κανείς άλλος να το πει. Κανείς εκτός από τον Λίνο.

          Τον είχε ξεκρεμάσει ένα βράδυ. Βράδυ με την ωρολογειακή έννοια γιατί στον Πλούτωνα ο κύκλος μέρα νύχτα είναι λιγάκι διαφορετικός απ' ότι στη Γη, και στην αρχή είχε κάνει τον Τζίμη να έχει για μέρες το χειρότερο τζετλαγκ που θα μπορούσε να φανταστεί ποτέ άνθρωπος, αλλά ευτυχώς που ήταν υπεύθυνος της αποθήκης τροφίμων και ποτών, και με λίγες μπύρες στα κρυφά κατάφερε να έρθει σχετικά σύντομα στα ίσα του. Δεν άντεχε άλλο μόνος του, να ξέρει πως είναι ο τελευταίος άνθρωπος στο Σύμπαν, και αποφάσισε μετά από ένα μπουκάλι τεκίλα να κατεβάσει τον κρεμασμένο από τον πίνακα. Δεν θυμόταν έπειτα πως το είχε καταφέρει, αλλά έκτοτε έπαψε να είναι ολομόναχος. Είχε τον Λίνο να του κρατάει συντροφιά.

 

 

 

          «Ο άντρας σας;» ρώτησε δίνοντάς της πίσω τη φωτογραφία.

          «Μάλιστα Έντι»
          «Είστε απολύτως σίγουρη;»
          «Απολύτως Έντι, είναι ο Τζίμης, και είναι εκεί ολομόναχος εντελώς»

          Ο Έντι ήπιε αργά μια μεγάλη γουλιά από το κοκτέιλ του, ένιωσε το λαρύγγι του να φλέγεται, τα μάτια του γούρλωσαν, έβηξε μερικές φορές σαν τρελός μέχρι που το πρόσωπό του κοκκίνησε και πετάχτηκε κάθε φλέβα στο λαιμό του, και μετά έγειρε πίσω στην καρέκλα του προσπαθώντας να ηρεμήσει την καρδιά του που χτυπούσε σαν ταμπούρλο σε παρέλαση για την επέτειο της νίκης της Συνομοσπονδίας στον Μεγάλο Πόλεμο και την υποχώρηση των Φις. Κλασικά αγαπημένα συμπτώματα των κοκτέιλς του Αμφρομβίνους.

 

 

 

          Άλλο ένα γρύλισμα ξέφυγε από τον Έντι, και μετά σηκώθηκε όρθιος. Ζυγίστηκε μερικές φορές μπρος πίσω, βρήκε τελικά την ισορροπία του, γύρισε για να πάει στον φοριαμό, πάτησε ένα από τα άδεια κουτάκια συνθε-μπύρας στο πάτωμα, ξανάχασε για λίγο την ισορροπία του και έκανε ένα μικρό χορευτικό τεντώνοντας τα χέρια του σαν τρελός μήπως και πιαστεί από κάπου, δεν τα κατάφερε, και κατέληξε ένα κουβάρι στο πίσω μέρος του Λάκυ με το πρόσωπό του κολλημένο στον τροφοπαρασκευαστή. Σηκώθηκε με κόπο, και αγριοκοιτώντας προς κάθε κατεύθυνση πήγε στον φοριαμό του και πήρε τη στολή.

          Λίγη ώρα αργότερα άνοιξε την μπουκαπόρτα του Λάκυ και πήδηξε στο κενό με κατεύθυνση την επιφάνεια του Πλούτωνα. Σχεδόν αμέσως άρχισε να ουρλιάζει υστερικά συνειδητοποιώντας τι ακριβώς είχε κάνει.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον Λίνο; Τον Λίνο! Ετόλμησες;

Παίδες συγχωρήστε με. Εχω παιδί με ίωση και κάπως είμαι. Πνευματικώς μαζί σας ωστόσο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, αυτός ο Λίνος! Θα καταλάβετε τι και πως όταν διαβάσετε την ιστορία μου. :)

 

Ειρήνη, γρήγορα περαστικά εύχομαι. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με έψησες τώρα! :)

 

Ειρήνη, ναι, περαστικά στο παιδάκι σου!

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

 

Είμαι ένα τσακ πριν τον πενταψήφιο αριθμό λέξεων και η ιστορία δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα. Πρέπει να τραβήξω επειγόντως χειρόφρενο και να τη μαζέψω κάπως. Είπαμε χωρίς όριο λέξεων αλλά να μην το παρακάνουμε όμως! Λογικά έως αύριο θα είναι έτοιμη η πρώτη έκδοση και στις επόμενες μέρες μέχρι την 22α θα αφοσιωθώ σε διορθώσεις.

 

Ειρήνη περαστικά στο παιδάκι σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει το μυαλό μου εντελώς! Για σανατόριο λέμε! Έγραφα τώρα το κομμάτι που ο Έντι Τζόουνς συναντά τον Τζίμη, και, ουφ, δεν αντέχω άλλο. Δηλαδή, και μόνο η συνομιλία του Έντι με τον Τζίμη θα ήταν αρκετή για υπερφόρτωση κυκλωμάτων, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ο Τζίμης μιλάει με τον Έντι, αλλά και με τον Λίνο, που μπορεί ο Τζίμης να τον βλέπει αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Ο Έντι μιλάει με τον Τζίμη, αλλά και με τον Αϊόου στην ενδοεπικοινωνία του, που μπορεί να υπάρχει στην πραγματικότητα αλλά ο Τζίμης δεν τον βλέπει. Συνεννόηση τσιμεντόλιθος, έχω κρασάρει για τα καλά, ούτε να το διαβάσω για να δω τι έγραψα δεν έχω δυνάμεις. 5600 λέξεις και είμαι περίπου στα μισά με δύο τρίτα, αλλά τα παρατάω γι' απόψε, αύριο πάλι... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει το μυαλό μου εντελώς! Για σανατόριο λέμε! Έγραφα τώρα το κομμάτι που ο Έντι Τζόουνς συναντά τον Τζίμη, και, ουφ, δεν αντέχω άλλο. Δηλαδή, και μόνο η συνομιλία του Έντι με τον Τζίμη θα ήταν αρκετή για υπερφόρτωση κυκλωμάτων, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Ο Τζίμης μιλάει με τον Έντι, αλλά και με τον Λίνο, που μπορεί ο Τζίμης να τον βλέπει αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Ο Έντι μιλάει με τον Τζίμη, αλλά και με τον Αϊόου στην ενδοεπικοινωνία του, που μπορεί να υπάρχει στην πραγματικότητα αλλά ο Τζίμης δεν τον βλέπει. Συνεννόηση τσιμεντόλιθος, έχω κρασάρει για τα καλά, ούτε να το διαβάσω για να δω τι έγραψα δεν έχω δυνάμεις. 5600 λέξεις και είμαι περίπου στα μισά με δύο τρίτα, αλλά τα παρατάω γι' απόψε, αύριο πάλι... :)

 

Ε ρε, τι θα τραβάω πάλ... εε... εννοώ τι θα τραβάει ο κακομοίρης ο Τζίμης! :rofl2: :ranting:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ουφ, τελείωσα μόλις, ο Έντι έσωσε τελικά τον Τζίμη Τζόρτζκοκ από την απομόνωση στο "Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα". Έβαλα υπογραφή στις 9918 λέξεις, αλλά πιθανότατα το νούμερο αυτό να αλλάξει αύριο που θα καθίσω να το διαβάσω και να φτιάξω ότι θα χρειάζεται φτιάξιμο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα ολόκληρο. Ελπίζω να βγήκε έτσι όπως το φανταζόμουν, και να έχει αρκετή πλάκα. Γεγονός πάντως είναι πως είμαι πολύ χαρούμενος και ευδιάθετος, γιατί το απολάμβανα πραγματικά όσο το έγραφα, και είχα καιρό να βρεθώ με τον αγαπημένο μου διαστρικό τυχοδιώκτη. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ουφ, τελείωσα μόλις, ο Έντι έσωσε τελικά τον Τζίμη Τζόρτζκοκ από την απομόνωση στο "Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα". Έβαλα υπογραφή στις 9918 λέξεις, αλλά πιθανότατα το νούμερο αυτό να αλλάξει αύριο που θα καθίσω να το διαβάσω και να φτιάξω ότι θα χρειάζεται φτιάξιμο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα ολόκληρο. Ελπίζω να βγήκε έτσι όπως το φανταζόμουν, και να έχει αρκετή πλάκα. Γεγονός πάντως είναι πως είμαι πολύ χαρούμενος και ευδιάθετος, γιατί το απολάμβανα πραγματικά όσο το έγραφα, και είχα καιρό να βρεθώ με τον αγαπημένο μου διαστρικό τυχοδιώκτη. :)

Πεθαίνω!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :mf_surrender: :mf_surrender: :mf_surrender: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Ουφ, τελείωσα μόλις, ο Έντι έσωσε τελικά τον Τζίμη Τζόρτζκοκ από την απομόνωση στο "Ο Έντι Τζόουνς και το μυστήριο του Πλούτωνα". Έβαλα υπογραφή στις 9918 λέξεις, αλλά πιθανότατα το νούμερο αυτό να αλλάξει αύριο που θα καθίσω να το διαβάσω και να φτιάξω ότι θα χρειάζεται φτιάξιμο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα ολόκληρο. Ελπίζω να βγήκε έτσι όπως το φανταζόμουν, και να έχει αρκετή πλάκα. Γεγονός πάντως είναι πως είμαι πολύ χαρούμενος και ευδιάθετος, γιατί το απολάμβανα πραγματικά όσο το έγραφα, και είχα καιρό να βρεθώ με τον αγαπημένο μου διαστρικό τυχοδιώκτη. :)

Πεθαίνω!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :mf_surrender: :mf_surrender: :mf_surrender: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

 

 

Όχι που θα τη γλύτωνες. :p :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται βρε παιδιά; Ξεκινήσαμε 5 μείναμε 2. Πάλι καλά να λέω βέβαια!

 

Η ιστορία μου έχει τελειώσει. Μένουν μόνο μερικές διορθώσεις.

 

Προκύπτει όμως ένα θέμα τώρα. Απ’ ότι κατάλαβα η ιστορία του Σπύρου θα είναι μεν Ε.Φ. αλλά με πολύ χιούμορ. Από την άλλη μεριά η δική μου είναι μείγμα Ε.Φ – τρόμου. Πώς λοιπόν να συγκριθούν μεταξύ τους; Δεν είναι σα να προσπαθούμε να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω στενοχωρηθεί πολύ που δεν κατάφερα να βρω κάτι για να πάρω μέρος και σας άφησα ξεκρέμαστους! Στα δύο προηγούμενα είχα περασει φανταστικα και αυτή η απουσία μου δεν μου αρέσει καθόλου. Οπότε σε μελλοντικά write-off θα περιμένω να διαβασω πρωτα τον πρόλογο πριν δηλώσω συμμετοχή. Είμαι σίγουρος ότι θα διαβάσουμε 2 πολύ καλές ιστορίες, όπως θα ήταν και των άλλων δύο παιδιών αν προλάβαιναν να ολοκληρωθούν! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ δίκιο Βαγγέλη έτσι που το θέτεις. Θυμίζω πως έγραφα χωρίς να έχω στο νου μου τη διαγωνιστική πλευρά του παιχνιδιού αφού από την αρχή είχα εκφράσει την επιθυμία μου να απέχω της διαγωνιστικής διαδικασίας, γι' αυτό και όπως θα δείτε όταν ανεβάσω την -έτοιμη πια και stand by- ιστορία μου έχω "πειράξει" την εισαγωγή λιγάκι για να την φέρω στο γενικότερο ύφος του υπόλοιπου κειμένου. Η μόνη επόμενη επιλογή είναι να επιμείνω να μην διαγωνιστώ, και να τελειώσει το παιχνίδι αμέσως μόλις ανεβάσεις την ιστορία σου μιας και δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός, ουσιαστικά δηλαδή θα ακυρωθεί το παιχνίδι. Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα, πρότεινα να μπω στη "μάχη" μόνο και μόνο για να συνεχιστεί το παιχνίδι, κι όχι επειδή θέλω πραγματικά να διαγωνιστώ. Το αφήνω πάνω σας παιδιά, Βαγγέλη και Ειρήνη, αποφασίστε και πείτε μου, θα είμαι σύμφωνος σε ότι καταλήξετε. :)

 

Όπως και να ΄χει όμως Βαγγέλη, την ιστορία σου θέλω πολύ να τη διαβάσω, γι' αυτό ακόμα κι αν ακυρωθεί το παιχνίδι ελπίζω πως θα την ανεβάσεις έτσι κι αλλιώς. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα ήταν κρίμα να ακυρωθεί το παιχνίδι σε αυτή τη φάση. Και επειδή πρόκειται για παιχνίδι προτείνω να συνεχίσουμε ως έχει. Τι λέει και η διοργανώτρια; Μελαγχολεί γιατί περίμενε περισσότερο κόσμο για τα κάτεργα; :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να μην παίξετε. Μία καλογραμμένη ιστορία είναι μία καλογραμμένη ιστορία, ανεξάρτητα από το είδος. Αλλιώς δεν θα είχαν νόημα τα παιχνίδια ούτε οι διαγωνισμοί. Θα λέει ο ένας: "εγώ έγραψα horror comedy", θα λέει ο άλλος: "εγώ έγραψα splatterpunk", θα λέει ο τρίτος: "εγώ έγραψα γοτθικό τρόμο" - αλοίμονό μας. Επίσης, η κωμωδία δεν είναι είδος, το sci-fi είναι είδος. Μπορείς να γράψεις οποιοδήποτε είδος σε κωμωδία και δεν παύει να ανήκει στο είδος. Αφού κι οι δύο έχετε γράψει sci-fi γιατί να μην παίξετε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και σήμερα ανεβάσω και εγώ τη δική μου. Έπεσε πολύ έρευνα αυτή την εβδομάδα και μειώθηκε ο ελεύθερος χρόνος.

 

Έχω μια απορία: Όταν η ιστορία είναι μείγμα Ε.Φ. και τρόμου αλλά δεν μπορείς να αποφασίσεις τι από τα δύο κυριαρχεί σε ποια βιβλιοθήκη την ανεβάζεις;!

 

Σπύρο το απόγευμα θα διαβάσω σίγουρα τη δική σου :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και σήμερα ανεβάσω και εγώ τη δική μου. Έπεσε πολύ έρευνα αυτή την εβδομάδα και μειώθηκε ο ελεύθερος χρόνος.

 

Έχω μια απορία: Όταν η ιστορία είναι μείγμα Ε.Φ. και τρόμου αλλά δεν μπορείς να αποφασίσεις τι από τα δύο κυριαρχεί σε ποια βιβλιοθήκη την ανεβάζεις;!

 

Σπύρο το απόγευμα θα διαβάσω σίγουρα τη δική σου :)

 

Στη βιβλιοθήκη επιστ. φαντασίας υποθέτω Βαγγέλη. Ο τρόμος είναι κάτι πιο γενικό πιστεύω, στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το scifi στοιχείο της ιστορίας που τη χαρακτηρίζει.

 

Θα περιμένω όταν διαβάσεις τον Έντι να μου πεις αν σε έκανε να γελάσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει κανείς για την θέση στο βάθρο. Προσωπικά, απολαμβάνω την παρέα, και φυσικά είναι πάντα μια καλή ευκαιρία για άσκηση. Βέβαια μετά από τόσα WriteOff που πήρα μέρος μου έχουν μείνει προίκα κι ένα σωρό ιστορίες, κι είναι κι αυτό ένα ακόμα σημαντικό κέρδος. Αλλά το βασικότερο είναι ότι απολαμβάνω την παρέα, αυτό είναι στ' αλήθεια μοναδικό για μένα. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα κι εγώ την ιστορία μου (Η μάχη των κόσμων).

 

Προσπάθησα να την περιορίσω στις 10000 λέξεις έτσι ώστε το μέγεθός της να μην αποθαρρύνει τους επίδοξους αναγνώστες.

 

Καλή διασκέδαση :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ το WriteOff#82 ολοκληρώθηκε όσον αφορά τη συγγραφή και παρουσίαση των ιστοριών. Εμείς κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε, τώρα είναι η σειρά σας, για να μας τιμήσετε διαβάζοντας, σχολιάζοντας, και φυσικά ψηφίζοντας αυτήν που θα σας αρέσει περισσότερο. :)

 

Καλή επιτυχία Βαγγέλη, έχοντας ήδη διαβάσει την ιστορία σου άρχισα από τώρα τις ετοιμασίες για τα ορυχεία της Ειρήνης... :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάγνωση σε όλους κι από εμένα!

 

Συγνώμη για το μέγεθος των ιστοριών. Ξέρω 10000 δεν είναι καθόλου λίγες αλλά πιστέψτε με και τα δύο διηγήματα διαβάζονται νεράκι.

 

Καλή επιτυχία Σπύρο! Ελπίζω να μην καταλήξουμε και οι δύο στα ορυχεία :)

Edited by Disco_Volante
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #82 (MadnJiM vs Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..