Jump to content

SFF-NoWriMo 2015 - Κάλεσμα


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Δεν το πιστεύω ότι πήγε 12 ο μήνας κι ακόμη δεν έχουμε αρχίσει να τρωγόμαστε με το SFF-NoWriMo.

 

Το NaNoWriMo είναι ένα διεθνές διαδικτυακό παιχνίδι που γίνεται κάθε Νοέμβρη από το 1999 μέχρι σήμερα. Σκοπός του παιχνιδιού είναι ο κάθε παίχτης να γράψει από την 1η μέχρι την 30η Νοεμβρίου μια νουβέλα 50,000 λέξεων. Το SFF-NoWriMo είναι το αντίστοιχο που τρέχουμε εδώ στο φόρουμ.

 

Το παιχνίδι που παίζουμε εδώ, (εξ ου και ο τίτλος όχι NaNoWriMo, αλλά SFF-WriMo) είναι μια προσπάθεια του φόρουμ, να μαζευτούμε όλοι μαζί και να παίξουμε με το παρεάκι μας. Έχουμε φτιάξει και ειδικό υποφόρουμ, όπου, όποιος αποκτήσει πρόσβαση θα δει ότι επικρατεί φανταστρουμφική ατμόσφαιρα. Όποιος θέλει μπορεί να γραφτεί και στο σάιτ του NaNoWriMo, αλλά για να παίξει μαζί μας (κι όχι χυμαδιό με τους υπόλοιπους 750,000 -true number- συμμετέχοντες) θα πρέπει να του δοθεί πρόσβαση στο υποφόρουμ. Είναι προστατευόμενο, γιατί τα ντραφτ που ανεβαίνουν εκεί (όπως και αυτά που κουβεντιάζουμε μεταξύ μας σχετικά με τα ντραφτ) είναι καλό να μην κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο. Φαντάσου, τώρα, να γίνεις μεγάλος/μεγάλη και τρανός/τρανή συγγραφέας με το εκπληκτικό μπεστ σέλλερ "Μούσι κι Αποσμητικό" και να μπορεί να γκουγκλάρει κάποιος εσένα τον ίδιο/ίδια να λες "αυτό το κείμενο είναι ότι ελεεινότερο έχω γράψει ποτέ". Ο κοινός νους ποτέ δε θα καταλάβει ότι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΝΤΡΑΦΤ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ. Ποτέ.

 

Η πρόσβαση στο υποφόρουμ είναι ετήσια. Πρώτη Οκτώβρη υποτίθεται ότι παύουμε όλοι να έχουμε πρόσβαση. Για να μην μπλέκουμε με πμ και τέτοια, χρησιμοποιούμε το RSVP. Πατάμε "I am Attending" και ο διαχειριστής σάς δίνει πρόσβαση.

Εύλογες ερωτήσεις που χρήζουν άμεσης απάντησης είναι:

α) ποιος μπορεί να λάβει μέρος#ο οποιοσδήποτε. Δε χρειάζεται καν να το δηλώσεις κάπου για να πάρεις μέρος. Παραδοσιακά, γραφόμαστε στο επίσημο σάιτ του παιχνιδιού ή/και το δηλώνουμε και εδώ, αλλά, αλήθεια, μπορείς να το κάνεις και μόνος/μόνη στο σπίτι σου και να μην το πεις σε κανέναν και πάλι να κερδίσεις.

β) τι γράφουμε; #ό,τι μας καπνίσει. Νουβέλα να είναι κι ό,τι να 'ναι. Αρκεί να περάσει τις 50,000 λέξεις.

γ) τι κερδίζουμε; #εδώ είναι και το tricky part. Τίποτε. Στην ουσία το μόνο που κερδίζεις είναι προσωπική ικανοποίηση και ένα ντραφτ εκείνης της ιδέας που όλο λες ότι θα τη γράψεις και δεν τη γράφεις ποτέ. Α, και πραγματικά φανταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό, προστατευμένο υποφόρουμ. Κάθε φέτος είναι και φανταστικότερα. Άλλο να το λέω κι άλλο να το ζήσετε.

δ) κι αν έχω κι άλλες ερωτήσεις; #πες τες εδώ πριν την 1η του Νοέμβρη. Με τόσους βετεράνους στο σφφ, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει.


Κι η ερώτηση-παγίδα: Ποιος προτίθεται να λάβει μέρος φέτος; 

 
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση παγίδα;

 

Καλά, εγώ έλεγα να λάβω μέρος. Που ακριβώς έχετε κρυμμένες τις νάρκες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω Πέρσι είχα δώσει υπόσχεση ότι θα παίξω εφέτος, αλλά, όπως το σκέφτομαι  αυτή τη στιγμή, ίσως θα ήταν καλύτερα να ασχοληθώ με κάνα short story. Θα δούμε τι μέλλει γενεσθαι κατά την διάρκεια του μηνός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Count me in Boss!

 

Όντως το ενθυμούμαι ότι το είπες! έλα να γράψεις μαζί μας, 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολάκι: Εγώ που θέλω πριν βγει ο Νοέμβρης να τελειώσω το βιβλίο που γράφω και θα τα καταφέρω μόνο με πρόγκημα -θα θέλει τουλάχιστον 35 χιλιάδες λέξεις μέσα στον Νοέμβρη- μπορώ να μπω;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα χαρούμε να έχουμε μαζί μας ένα από τα ιδρυτικά μέλη του θεσμού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέσα! Το καλοκαίρι με βοήθησε πολύ. 

 

Βέβαια, εν μέρει (ελπίζω όχι όλος) ο Νοέμβρης, θα αφιερωθεί στα διορθώματα του καλοκαιρινού μυθιστορήματος, μπας και προλάβω να το καταθέσω στους εκδότες πριν μπει το '16. 

 

Αλλά, ντάξει, θα είναι ιδανικό (ξανα)ξεκίνημα, γιατί με όλα αυτά έχω αφήσει το επόμενο μυθιστόρημα παρατημένο, λίγο πριν την εισαγωγή!

Edited by giorgos lagonas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχω κάνει όλα αυτά που πρέπει να γίνουνε μέχρι το Νοέμβρη (και είναι αρκετά) τότε θα μπω κάπου 5 του μήνα και θα πιάσω ξανά τη Ρεβί που είναι ξεκούραστη κι ευχάριστη. Άμα δεν τα έχω κάνει, παρακαλώ, κλειδώστε με απ' έξω για να μη στεναχωριέμαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο τιμημένο SUMSFFWrimo του 2012 είχα ξεκινήσει μία ιστορία. Την έχω χάσει(format ftw). Το αποφάσισα. Θα τη ξαναγράψω αλλά με κάποιες διαφορές στην πλοκή.

 

Count me in λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εννοείς το YA Urban fantasy με ήρωα το Χρήστο; Γιατί αυτό υπάρχει ακόμη αποθηκευμένο, μπορώ να στο στείλω (είπε εκείνη που άκουσε φορμάτ και χάσιμο κειμένου κι έπαθε ένα ελαφρύ εγκεφαλικό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παίξω μαζί σας, ελπίζω αυτή τη φορά να θυμηθω τις παλιές καλές μέρες του θεσμού. Νομιζω θα πιάσω μια dark fantasy ιδέα που με τριγυρναει εδώ και κάτι μήνες

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οχι τον Χρησταρα μου τον εστείλε ο William πριν λίγο καίρο(και το διάβασα κι έφριξα να πω)

Λέω για ένα κέιμενο αστυνομικο σε μία Δωδεκαθειστική Σύγχρονη Ελλάδα. Δςν το είχα ανέβασει στο φόρουμ επειδη ήταν τόσο χάλια που ντρεπόμουνα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω τέσσερα στα τέσσερα, δεν βλέπω το λόγο να μην τα κάνω πέντε στα πέντε, κάουντ μη ιν.


  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θέλω πραγματικά να λάβω μέρος, αλλά έχει πέσει σχολή και δουλειά με τα μπούνια. What the hell, θέλω να συνεχίσω τα Χρονικά από την προηγούμενη φορά. Απλά δεν θα ασχοληθώ με τις διορθώσεις που σκεφτόμουν να κάνω.

 

Υ.Γ. Αναθεματισμένα πολλαπλά γούστα, χόμπυ και υποχρεώσεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ξέρω ποιο από τα έργα μου να πιάσω;

 

 

Λέω για ένα κέιμενο αστυνομικο σε μία Δωδεκαθειστική Σύγχρονη Ελλάδα. 

 

 

Αυτό θα ήταν πρωτότυπο, πολύ θα ήθελα να το δω.

Edited by WILLIAM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ξέρω ποιο από τα έργα μου να πιάσω;

 

 

Λέω για ένα κέιμενο αστυνομικο σε μία Δωδεκαθειστική Σύγχρονη Ελλάδα. 

 

 

Αυτό θα ήταν πρωτότυπο, πολύ θα ήθελα να το δω.

Εχμ,   δεν μου αρέσει να προωθώ ιστορίες(δικές μου), αλλά μπορείς να κοιτάξεις  αυτό εδώ που είχα ανεβάσει πριν πολλά χρόνια  όταν ακόμα δεν ήξερα καλά-καλά να γραφω(όχι, ότι τώρα μπορώ, αλλά διάολε δεν είναι τόσο χάλια η γραφή μου πλέον!)

Anyway, behold The Κηρύκειο.   

 

---

Anyway,

Για τους διστακτικούς:

Παιδιά, ένας από τους λόγους που άλλαξα την απόφαση μου ήταν το εκπληκτικό κλίμα στο υπο-forum, όπως ανέφερε και η Ευθυμία. Ναι θα είναι ένας μήνας όπου η  real life σας θα περάσει στο περιθώριο, αλλά,  κατά την διάρκεια του, θα πέρασετε  απλά υπέροχα με τα υπόλοιπα sffnowrimoπαιδάκια.  Συν τοις άλλοις, μετά το πέρας του μήνα,   και αφότου έχετε γράψει 50.000λέξεις θα νιώσετε   ένα απίστευτο συναίσθημα, που όμοιο του δεν θα ξανανιώσετε ..μέχρι το επόμενο nano φυσικά :)

 

Επίσης, αν σας φαίνονται πολλές οι 5*10λέξεις, αρκεί να σκεφτείτε μόνο ότι   δεν είναι ούτε 200 kb.  Πληροφοριακά, ζωγράφισα στα γρήγορα ένα δέντρο ένα σπίτι ενα σκύλο κι έναν ήλιο και μου βγήκε 60 kb.  

 

Για τους υπόλοιπους:

Τα λέμε σε λίγες μέρες :)

 

edit:  πολλά typos. Τι διάολο μεθυσμένος έγραφα :p

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέρσι είχα το μεταπτυχιακό. Φέτος δεν έχω δικαιολογία! (Εκτός κι αν καταφέρω να βρω δουλειά πριν δύσει ο Νοέμβρης, αλλά ακόμα κι έτσι αξίζει η εμπειρία!)

 

Ελπίζω μόνο να προλάβω να ολοκληρώσω την ιστορία του προπέρσινου Νάνο, για να πιάσω το δεύτερο μέρος των Φυλαχτών από 1η Νοέμβρη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ που δεν ξέρω ποιο από τα έργα μου να πιάσω;

 

 

Λέω για ένα κέιμενο αστυνομικο σε μία Δωδεκαθειστική Σύγχρονη Ελλάδα. 

 

 

Αυτό θα ήταν πρωτότυπο, πολύ θα ήθελα να το δω.

Εχμ,   δεν μου αρέσει να προωθώ ιστορίες(δικές μου), αλλά μπορείς να κοιτάξεις  αυτό εδώ που είχα ανεβάσει πριν πολλά χρόνια  όταν ακόμα δεν ήξερα καλά-καλά να γραφω(όχι, ότι τώρα μπορώ, αλλά διάολε δεν είναι τόσο χάλια η γραφή μου πλέον!)

Anyway, behold The Κηρύκειο.

 

Το οποίο διάβασα και το διασκέδασα.

 

 

Πέρσι είχα το μεταπτυχιακό. Φέτος δεν έχω δικαιολογία! (Εκτός κι αν καταφέρω να βρω δουλειά πριν δύσει ο Νοέμβρης, αλλά ακόμα κι έτσι αξίζει η εμπειρία!)

 

Ελπίζω μόνο να προλάβω να ολοκληρώσω την ιστορία του προπέρσινου Νάνο, για να πιάσω το δεύτερο μέρος των Φυλαχτών από 1η Νοέμβρη.

 

Α θα χαρούμε να σας έχουμε στην παρέα μας my dear Lady.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φέτος λέω να το προσπαθήσω και γω πάλι (natural disasters permitting), μια που είχα τελειώσει επιτυχώς την πρώτη φορά που κάναμε το nanowrimo στο sff στην... προ-κρητιδική περίοδο, όταν ήμουν ακόμα ο "Dain". Οπότε... εχμ... υποθέτω πως θα χρειαστώ και την πρόσβαση στο ειδικό υπο-φόρουμ, no? :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε όλοι RSVP και το ΣΚ θα μας δοθεί μαζικά πρόσβαση, (σε όσους δεν έχουν ήδη από πέρσι).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε όλοι RSVP και το ΣΚ θα μας δοθεί μαζικά πρόσβαση, (σε όσους δεν έχουν ήδη από πέρσι).

 

A, ΟΚ. Ευχαριστώ Ευθυμία. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..