Jump to content
Sign in to follow this  
wordsmith

Ο θεός των άδικων θανάτων

Recommended Posts

Man_from_Earth

καταρχήν σχετικά με τον θεό, το έφαγα αμάσητο ότι υπάρχει. Τώρα που όπως φαίνεται πως δεν, πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει. Ποιός ξέρει λοιπόν, μπορεί να ξεκίνησες έναν αστικό μύθο που να οδηγήσει κάποτε εκεί. Προκαταβολικά μπράβο:)

Τώρα το όλο σκηνικό μου θύμισε κάτι καρτούν που ο κακός είναι λίγο χαζούλης και άκακος (βλ. Monsters Inc.κλπ.). Ο καλός δεν πάει πίσω, είναι επίσης το γνωστό ξερόλικο καρτούν (Τιμών από το Τιμών κ Μπούμπα κλπ.). Σίγουρα έχεις και αναφορές στο κλασικο The Highjacker's guide to the galaxy με τον έναν μάλλον αφελή κακό που ενώ του έχει δοθεί η υπερφυσική δύναμη να μετακινείται από διάσταση σε διάσταση την πατάει σε λογοπαίγνια και κλαίει σαν κακομαθημένο που του έφαγαν το μπιφτέκι.

Μου δίνεις την εντύπωση ότι ηθελημένα γελοιοποιείς στερεότυπα χαρακτήρων κάτι που πάντα μου άρεσε (βασικό στοιχείο παρωδίας, έ;). Ταυτόχρονα έχεις ένα ανάλαφρο σκετσάκι φάντασυ με το οποίο πέρασα  ωραία και ανυπομονώ να το πω στην μικρή μου (Φαντάζομαι ήδη τι καλό εφέ που θα κάνει σε πιτσιρίκια γύρω από μια φωτιά στην ύπαιθρο)...

• Like 1

wordsmith

Ευχαριστώ. Σε κερνάω μια σόδα, που το έφαγες αμάσητο ^_^ (μήπως να κάνω καριέρα γράφοντας στη φρικηπαίδεια; :p) Το The hitchhikers' guide to the galaxy, αν εννοείς αυτό, δεν το ξέρω και τόσο καλά που να του κάνω αναφορές. Αλλά χαίρομαι που σου άρεσε.

• Like 1

Γελωτοποιός

Κέλλυ η ιστορία σου με ξετρέλανε! Καταρχάς, η γραφή σου είναι άψογη, ρέει, δεν κουράζει καθόλου. Επιπλέον, ενθουσιάστηκα με τη μυθολογία που έπλασες πίσω από τον θεό καθώς και με το όλο παρουσιαστικό του. Δεν έχω διαβάσει άλλες ιστορίες σου (κακώς) για να μπορώ να κρίνω αν έχτισες τον πρωταγωνιστή σου αρκετά (είδα κάποια σχόλια που αναφέρθηκαν πάνω σε αυτό το θέμα), αλλά πιστεύω πως για τα όρια που θέτει το διήγημα, μας τον παρουσίασες όσο έπρεπε. Πολύ ενδιαφέρων και μυστήριος τύπος παρεμπιπτόντως. Ξεχώρισε επίσης η ανατροπή στο τέλος (πολύ έξυπνος χειρισμός). Γενικά ήταν ένα διήγημα με ωραίες και πρωτότυπες ιδέες.

Πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο σου!

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 1

South of Heaven

Κέλυ διάβασα την ιστορία σου κυρίως λόγω τίτλου (τον βρίσκω εξαιρετικό) αλλα και στα πλαίσια των τριών κριτικών που απαιτούνται για συμμετοχή σε διαγωνισμό. Μου άρεσε τόσο που ξέχασα πως σε λίγη ώρα πρέπει να ανεβάσω την δική μου ιστορία. Με λίγα λόγια βυθίστηκα και με βοήθησε πολύ η γραφή σου, αφού η ιστορία έφυγε νεράκι.

Συγκεκριμένα, αν και συνήθως δεν συμπαθώ τους εξωστρεφείς ατακαδόρους ήρωες, ο Άλεξ Ντέσι με κέρδισε κυρίως λόγω της έντονης παιδικότητας που αναγνώρισα σ’ αυτόν. Δεν ξέρω αν τον είχες έτσι στο μυαλό σου αλλα μου φάνηκε σαν να μην μπορεί να μεγαλώσει και να ξεφύγει από παιδικές συμπεριφορές και ανασφάλειες (ο τρόπος που μαζεύει τα πόδια πάνω στον καναπέ για παράδειγμα όταν ανατριχιάζει με τον θεό, με έκανε να τον συμπαθήσω πολύ περισσότερο απ’ όλες τις ατάκες του).

Πολύ ωραία ιδέα η χρήση της αφής ως μέσω αντίληψης της φωνής (η παρομοίωση της φωνής με δηλητηριώδη αύρα μου άρεσε πολύ).

Το χιούμορ επίσης ήταν σε σωστές δόσεις. Το τέλος θα μπορούσε να είναι πιο ανατρεπικό ή έντονο.

Personal favorite: “η δύναμη της σκέψης εξαρτάται από τη φαντασία του καθενός”.

Well said!

• Like 1

wordsmith

Ευχαριστώ και χαίρομαι πολύ που σου άρεσε και "είδες" αυτό που δεν (ξέρω αν) είδε κανείς άλλος: ναι, τον έχω σκεφτεί σαν άνθρωπο που από μια άποψη έχει μείνει παιδί και δεν έχει ξεπεράσει ορισμένες ανασφάλειες κλπ. Κατά τα άλλα, την ιδέα με τη φωνή και την αφή το πήρα από έναν τίτλο ενός κόμιξ (που δεν το έχω όμως διαβάσει): "Η μουσική που πονάει". Ευχαριστώ και εκ μέρους των δημιουργών του :).

• Like 1

wordsmith

Παρουσίαση και δυο καλά λόγια για όλο το βιβλίο εδώ.

• Like 1