Jump to content

iZombie (2015-2017)


jjohn
 Share

Recommended Posts

Πρόσφατη, σχετικά, σειρά του CW, κανάλι που εκτός των άλλων μας έχει δώσει το Supernatural και άλλες γνωστές σειρές.

---

Σύνοψη:

 

"Seattle medical resident Olivia "Liv" Moore is turned into a zombie while attending a boat party. To cope with her new appetite for brains, Liv takes a job at the King County morgue and shares her secret with her boss, Dr. Ravi Chakrabarti. In order for Liv to survive, Ravi encourages her to eat the brains of murder victims who are delivered to the morgue. Whenever she eats a victim's brain, Liv inherits some of their personality traits temporarily. She also experiences flashbacks which often give her clues as to the nature of the murder. Liv uses this new ability to help the Seattle Police Department solve crimes, passing herself off as a psychic consultant."

 

Πολύ ενδιαφέρουσα σειρά που συνδιάζει στοιχεία  κωμωδίας και δράματος. Η κωμωδία είναι κυρίως στις διάφορες προσωπικότητες που  "παίρνει" η Liv ενώ το δράμα στο πως η νέα της κατάσταση αλλάζει τις σχέσεις με τους φίλους/οικογένεια της και πως, φυσικά, θα βρει ένα αντίδοτο ώστε να  ξαναγίνει κανονική.

 

Ο πρώτος κύκλος είχε δεκατρία επεισόδια και    ξεκίνησε τον περασμένο Μάρτιο. Ο δεύτερος κύκλος ξεκίνησε πριν δύο βδομάδες. Αν και ο αριθμός επεισοδίων είναι δεκατρία, κατά πάσα πιθανότατα θα φτάσει τα 22(ήδη το κανάλι  ζήτησε να ετοιμάσουν πέντε έξτρα σενάρια ακόμα) :)

       Το φανταστικό στοιχείο  είναι λίγο στο παρασκήνιο.  Η σειρά εστιάζει κυρίως στο character drama. Παραδείγματος χάριν, αν και πλασάρεται σαν police procedural,  όσες υποθέσεις έχει δείξει μέχρι στιγμής είναι λίγο μέτριες και δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να ασχολείται με αυτά.

      Προσωπικά, ρούφιξα τα δεκατρία επεισόδια του πρώτου κύκλου σε δύο μερούλες, πίσω στον Ιούνιο. Ξεκινάει λίγο αργά, αλλά οσο περνάει ο κύκλος ανεβάζει στροφες με αποκορύφωμα το επικό φινάλε.   Και ο δεύτερος κύκλος έχει αρχισει  εξίσου δυνατά. Γενικά, περιμένουμε καλά πραγματάκια -και- φέτος. :) :)

 

---

Κι ένα τρειλεράκι

https://www.youtube.com/watch?v=UQhzQDW4L84

 

---

Επίσης, αγαπάμε πρωταγωνίστρια :man_in_love:

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Με το πέρας  του δεύτερου κύκλου, νομίζω,  τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για να κάνουμε μία  ανάσταση στο εν λόγω thread:

 

Ο δεύτερος κύκλος είναι στην κυριολεξία ένα κόσμημα.  Κάθε επεισόδιο από ένα σημείο και  έπειτα είχε να χειριστεί  και να αναπτύξει δεκάδες plot points χωρίς ποτέ ωστόσο το αποτέλεσμα να βγαίνει βεβιασμένο ή πρόχειρο. Οι σεναριογράφοι  ήξεραν ακριβώς  πως ήθελαν να  προχωρήσει η ιστορία και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό για να το πετύχουν. Το δε διπλό επεισόδιο που έκλεισε εχθές τον κύκλο ήτανε άψογο και  ήδη ανυπομονώ να έρθει ο  Οκτώβρης για να μάθω τι  θα γίνει παρακάτω. Έτσι, κύριοι, γίνονται στα σωστά cliffhangers :)

 

 

Τα σέβη μου προσωπικά στους δημιουργούς...

 

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ 

 

Βαθμολογία Σαιζόν: 9.5/10

 

και μία αστεία σκηνή νωρίτερα στην σαιζόν για να καταλάβετε λίγο καλύτερα το feeling της σειράς :)

https://www.youtube.com/watch?v=QpNFqg99dwo

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

bump για τρίτη σαιζόν σήμερα!

 

Επίσης κάποιος mod να το μεταφέρει είτε στο φάντασι είτε στο χόρρορ είτε στο σαι-φαι.

 

Εγώ δεν ξέρω πού στον κόρακα μπαίνει πραγματικά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι η πρεμιέρα τα έσπασε και όσοι δεν βλέπετε την σειρά   δεν ξέρετε τι σας γίνεται :p

 

Τσεκάρετε ατακα:

 

-What if I had the chance to warn human about zombies. What will history books write that about me?   (στο περίπου)

-Well the writer of the history of the zombie war will likely be a zombie so you'll probably be remembered as a hero.

 

Γέλιο τρελό.

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελείωσε και ο τρίτος κύκλος. Πολύ καλή σαιζόν,  ενδιαφέρον  φινάλε και η νέα σαιζόν, όταν με το καλό  μας έρθει του χρόνου, μπορεί να πάει όπου θέλει.

 

Να επαναλάβω ότι χάνετε όσοι δεν το βλέπετε ή  καταντάω κουραστικός;

 

Ε... λοιπόν χάνετε όσοι δεν το βλέπετε :p

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to iZombie (2015-2017)
  • 5 months later...

Ας συνεχίσω τον μονόλογο μου:

Ο τέτρτος κύκλος που  ολοκληρώνεται την ερχόμενη εβδομάδα δεν με έχει ικανοποιήσει όσο θα ήθελα. Είναι  και με διαφορά ο πιο αδύναμος τους κύκλος. Περιστρέφεται γύρω από  ορισμένα subplots που  γενικά δεν πείθουν και λείπει λίγο η γοητεία των προηγούμενων σαιζόν.  Εξακολουθεί πάντως να βλέπεται  ευχάριστα και  βάσει  του σημερινού επεισοδίου προβλέπεται δυνατο φινάλε την επόμενη εβδομάδα, αλλά ρε γαμώτο σε κάποια φάση στον δεύτερο κύκλο μιλούσαμε για μία από τις  καλύτερες σειρές εκείνο τον καιρό.

Έχει ανανεωθεί και για  πέμπτο-τελευταίο κύκλο!  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..