Jump to content

Το Δάσος Με Τα Πέπλα - Ειρήνη Μαντά


elgalla
 Share

Recommended Posts

Το καθυστερούσα όσο μπορούσα, διάβαζα αργά κι από λίγο για να κρατήσει περισσότερο, αλλά αναπόφευκτα αυτό το μαγικό ονειρικό ταξίδι έφτασε στο τέλος του. Με μια λέξη: Υπέροχο! Δύσκολο σε κάποια σημεία, απαιτεί την απόλυτη προσοχή του αναγνώστη καθώς οι εικόνες του ανήκουν σε έναν κόσμο που δεν περιμένεις όταν γυρνάς την πρώτη σελίδα του. Ευχαριστώ για αυτό το ταξίδι Ειρήνη. :give_rose:

Εγώ ευχαριστώ και χαίρομαι που το απόλαυσες! Υπόσχομαι και άλλα τέτοια ταξίδια- και φυσικά περιμένουμε και τη δική σου ξιφο/μαγο/φανταστική περιπέτεια! Ευχαριστώ για το χρόνο και τα σχόλιά σου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα αγόρασα το βιβλίο. Επιτέλους!

Καλοδιάβαστο! (Ελπίζω να είναι. Από πού τελικά το βρήκες;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το αγόρασα το περασμένο σάββατο απο το comicon(Σόλωνος 128).Η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι θα έφερνε νέες παραγγελίες απο αρς νοκτούρνα απο τέλος της εβδομάδας και ανάμεσά τους θα ήταν σίγουρα και το "δάσος".Και μόλις προ ολίγου που κοίταξα στο σάιτ τις νέες αφίξεις το έχουν.

Οφείλω να συμπληρώσω δε αγαπητή Ιρμάντα την χαρακτηριστική φράση της ιδιοκτήτριας του comicon όταν έμαθε πως είσαι ή συγγραφέας:"ό,τι έχει γράψει αυτή ή κοπέλα είναι εξαιρετικό"

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:blush-anim-cl: :blush-anim-cl: :blush-anim-cl:

....Irmanta blushing...

....τέτοια λέτε κι άντε να τολμήσω να ανεβάσω τα πρώτα κεφάλαια του "Κλέφτη."

Ευχαριστώ Τάσο για το ενδιαφέρον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μέρες αγόρασα το βιβλίο, μετά από πολλές βδομάδες αναμονής μέχρι να το βρω, και δεν άργησα να το αρχίσω και σήμερα να το τελειώσω. Τσακ μπαμ. Μια τα (έστω και λίγα) διθυραμβικά σχόλια, μια το μυστήριο της πλοκής, μια ο συνδυασμός σελίδων και χαμηλής τιμής, ε, όσο να'ναι είναι σημαντικοί λόγοι για να ανυπομονείς να αγοράσεις και, φυσικά, να διαβάσεις ένα βιβλίο. 

 

Για την ιστορία δεν θα πω και πολλά, άλλωστε με τόσα περίεργα και πολύπλοκα πράγματα που συμβαίνουν, πως να σας περιγράψω την γενική εικόνα; Ας πούμε ότι έχουμε τον Βόρσαχ, έναν κλασικό μοναχικό μισθοφόρο πολεμιστή, που προσλαμβάνεται από μια μάγισσα, την Αρκάνα, για να ταξιδέψει στην Έρημο της Οργής και να παραδώσει ένα δώρο για λογαριασμό της, στον ξακουστό μάγο και δάσκαλό της Οσίφ Μινώλτη, με αντάλλαγμα μια μαγική γνώση. Ο Βόρσαχ δέχεται (δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς) και θα ζήσει ένα κάρο παράξενες περιπέτειες, θα δει πολλά περίεργα φαινόμενα, θα μπλεχτεί με την μαγεία και το υπερφυσικό. 

 

Το είδος στο οποίο ανήκει το βιβλίο είναι, ελληνιστί, ξίφος και μαγεία, όμως το δεύτερο υπερτερεί κατά πολύ. Έχουμε πολλή μαγεία και ακόμα πιο πολλή φαντασία. Οι ιδέες είναι πολλές, εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και σε μεγάλο βαθμό αρκετά πρωτότυπες. Τι να πρωτοαναφέρω ως προς αυτό. Όσον αφορά την ιστορία, είναι αρκετά περίπλοκη, με μυστήριο και κάμποσα αινίγματα, απαιτεί την μεγαλύτερη δυνατή προσοχή εκ μέρους του αναγνώστη. Πιστεύω ότι "έπιασα" τα περισσότερα. Οι χαρακτήρες είναι ενδιαφέροντες, προσεχτικά σκιαγραφημένοι και με κάποια πρωτοτυπία, ενώ η γραφή μου φάνηκε πραγματικά όμορφη και προσεγμένη.

 

Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα, πρόκειται για ένα ενδιαφέρον, περίπλοκο και όμορφο βιβλίο φαντασίας, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει τους λάτρεις του είδους. Έχει όλο το πακέτο - όμορφη εξωτερική εμφάνιση, δυνατή ιστορία, πολύ ωραία γραφή, χορταστικό μέγεθος και ιδιαίτερα χαμηλή τιμή- για να επενδύσετε στο βιβλίο αυτό, να περάσετε καλά και να ξεφύγετε από την πραγματικότητα.

 

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το τελείωσα και μπορώ μονάχα να πω ότι το αγαπώ. 

 

Επιφυλάσσομαι για αναλυτικό review στο blog που φυσικά θα το ποστάρω και εδώ. 

 

Αλλά για μένα είναι ένα 9/10. Τουλάχιστον.

 

Συγχαρητήρια Ειρήνη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά Γιώργο! (Και στους δύο Γιώργους above πάει αυτό.) Χαίρομαι που το απολαύσατε και βρήκατε και πρωτότυπα πράγματα μέσα στην ιστορία -και που την αγαπήσατε. Και πάλι ευχαριστώ. :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

 

Πιστεύω πως διστάζω τόσο να ανεβάσω ό,τι σκάρωσα από τον Κλέφτη των Σπαθιών στο NaNoWrimo -επειδή θέλω να είναι τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με το Δάσος.

Θα ξεμπλοκάρω- ελπίζω.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις πάντως ότι άμα το δούμε μη ολοκληρωμένο στο ΝαΝό θα απογοητευτούμε και δεν θα το αγοράσουμε όταν κυκλοφορήσει, μην το νομίζεις :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις πάντως ότι άμα το δούμε μη ολοκληρωμένο στο ΝαΝό θα απογοητευτούμε και δεν θα το αγοράσουμε όταν κυκλοφορήσει, μην το νομίζεις :p

Μπα νομίζω ότι δεν είναι όσο καλό θέλω εγώ να είναι. Και βεβαίως ευχαριστώ για την υποστήριξη. Αλλά όπως προανέφερα θα ξεμπολοκάρω. Κοντά είμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω και καποιες μερες προσπαθω να βρω το βιβλιο αλλα δυστυχως δεν υπαρχει σε κανενα απο τα κεντρικα βιβλιοπωλεια, προσπαθησα να επικοινωνησω και με τις εκδοσεις αλλα δεν απαντα κανεις στο τηλεφωνο :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μερες προσπαθω να βρω το βιβλιο αλλα δυστυχως δεν υπαρχει σε κανενα απο τα κεντρικα βιβλιοπωλεια, προσπαθησα να επικοινωνησω και με τις εκδοσεις αλλα δεν απαντα κανεις στο τηλεφωνο :(

Δες Πολιτεία ή Τζέμα ή Κόμικον...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εδω και καποιες μερες προσπαθω να βρω το βιβλιο αλλα δυστυχως δεν υπαρχει σε κανενα απο τα κεντρικα βιβλιοπωλεια, προσπαθησα να επικοινωνησω και με τις εκδοσεις αλλα δεν απαντα κανεις στο τηλεφωνο :(

Δες Πολιτεία ή Τζέμα ή Κόμικον...

Πολιτεια και Κομικον δεν υπαρχει, Τζεμα θα κοιταξω απο βδομαδα. Ευχαριστω :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εδω και καποιες μερες προσπαθω να βρω το βιβλιο αλλα δυστυχως δεν υπαρχει σε κανενα απο τα κεντρικα βιβλιοπωλεια, προσπαθησα να επικοινωνησω και με τις εκδοσεις αλλα δεν απαντα κανεις στο τηλεφωνο :(

Δες Πολιτεία ή Τζέμα ή Κόμικον...

Πολιτεια και Κομικον δεν υπαρχει, Τζεμα θα κοιταξω απο βδομαδα. Ευχαριστω :)

Εγώ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Ευτυχώς" που αυτή η ομιλία "χάθηκε", γιατί τότε ίσως να μην είχαμε ακούσει τη φονική μεταφορά: "Γιατί τι νοστιμιά έχει ένα πιάτο χωρίς το κρεμμυδάκι του" που περιγράφει τέλεια το βιβλίο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

...πέρα από την πλάκα αγαπώ την παρουσίαση της Ναρού. Και την live και αυτήν εδώ. Και την Ναρού αγαπώ. Ζωντανά είχε πει και το αξέχαστο με τα μαργαριτάρια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το τελείωσα κι εγώ! Μου πήρε 20 ολόκληρες μέρες, μιας και έπεσε πάνω σε έναν τόνο αναρίθμητων υποχρεώσεων. Λίγο πολύ δηλαδή, το διάβασα σε τρεις εβδομάδες αντί για μία που θα ήταν το φυσιολογικό μου.

 

Παραμονή Χριστουγέννων όμως σήμερα, και σε 40 λεπτά περίπου αναμένεται κόσμος στο σπίτι για κρασάκι. Οπότε, αναγκαστικά, θα κάνω μία από τις λιτότερες περιγραφές ever. Θεωρώ ωστόσο ότι έχω τα ελαφρυντικά μου!

 

Το Δάσος με τα Πέπλα λοιπόν ήταν ένα από τα ομορφότερα βιβλία φάντασυ που διάβασα ποτέ από ελληνική πένα. Θεωρώ επίσης ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα και από τα αντίστοιχα “ξένα” βιβλία. Αν έπρεπε να χαρακτηρίσω απολύτως λακωνικά αυτό που διάβασα, θα έλεγα κάτι σαν “μαγευτική λυρική ποίηση φαντασίας σε πεζό φόντο”. Πραγματικά, ένιωσα σαν ένα ποίημα 378 σελίδων να είχε φωλιάσει μέσα στις σελίδες ενός μυθιστορήματος.

 

Αν πρέπει να προσάψω και κάτι αρνητικό, θα έλεγα μόνο ότι ώρες ώρες το βιβλίο έμοιαζε να είναι λίγο παραπάνω περίπλοκο από τον μέσο όρο. Έπιασα μερικές φορές τον εαυτό μου να βάζει “την όπισθεν” για διευκρινήσεις, πράγμα που σπανίως κάνω με αυτά που διαβάζω. Ίσως βέβαια να έφταιγα κι εγώ αρκετά, εξαιτίας των εξαναγκασμένων κενών που είχα το τελευταίο εικοσαήμερο.

Εμπειρικά ωστόσο... είναι περίπλοκο!

 

Νιώθω ότι θέλω να πω πολλά ακόμη, αλλά ζητώ την κατανόησή σου Ειρήνη λόγω της ημέρας! Τα συγχαρητήριά μου για το στολίδι σου και καλά Χριστούγεννα.

 

Πάω τώρα για το κρασάκι μου, ελπίζοντας ότι δε θα αρχίσω να βάζω τον κόσμο να καθίσει σε τριάδες ή ότι θα αναγκάσω όσους έχουν και τρίτο χέρι να πιούνε αυστηρώς τρία ποτήρια κρασί…

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολύ καιρό νιώθω ότι χρωστάω μια κριτική σε αυτό το βιβλίο. Κριτικές ενδεχομένως χρωστάω και σε άλλα βιβλία, γνωστών και μη συγγραφέων, αλλά (χωρίς παρεξήγηση) κάποια βιβλία είναι ΤΟΣΟ καλά, που δε με κάνουν απλά να σκέφτομαι ότι "καλό θα ήταν να γράψω κάτι για το βιλίο του/της Τάδε", αλλά ότι "ΠΡΕΠΕΙ να πω κάτι για αυτό το βιβλίο, πρέπει να το μάθει κι άλλος κόσμος, γιατί πολύ απλά, είναι κρίμα να μην το γνωρίζει". Ένεκα υποχρεώσεων, αυτή καθυστέρησε πολύ.

 

Το Δάσος με τα Πέπλα είναι ένα fantasy μυθιστόρημα με πολλές ιδιαιτερότητες. Μάλλον θυμίζει sword and sorcery "παλαιάς κοπής" (και αυτό είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ πολύ θετικό) με τη μαγεία αναμφίβολα να κατέχει τη μερίδα του λέοντος στη ζυγαριά. Είναι η ιστορία ενός μισθοφόρου, του Βόρσαχ, που τον προσλαμβάνει μια μάγισσα (η Αρκάνα) για να ολοκληρώσει μια αποστολή. Το ξεκίνημα θα έλεγε κανείς ότι μοιάζει αρκετά τετριμμένο, για αυτό, πολύ σοφά, η συγγραφέας το προσπερνά γρήγορα και βυθίζει εξίσου γρήγορα τον αναγνώστη σε πολύ παράξενες και πρωτότυπες διηγήσεις. Καθώς το ταξίδι του συνεχίζεται, το στοιχείο του αλλόκοτου (έως μακάβριου) αυξάνεται και φυσικά αποδεικνύεται ότι τα πράγματα είναι πολύ, πολύ πιο πολύπλοκα (και διαφορετικά) απ' ότι ο ήρωας (και ο αναγνώστης) αρχικά περίμενε. 

 

Αυτό που από την αρχή κάνει πολύ καλή εντύπωση, είναι η έντονη πρωτοτυπία του βιβλίου, που όμως κατορθώνει ταυτόχρονα να ισορροπεί  με γνωστά πρότυπα (και όχι κλισέ) του φάντασυ, δημιουργώντας μια αφήγηση που έχει "ασφαλή" για τον αναγνώστη και στιβαρά θεμέλια, και από εκεί και πέρα "ανοίγει" θεαματικά, ξεδιπλώνοντας τα ευρήματά του σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει όριο στο πού μπορεί να φτάσει αυτή η ιστορία. Στοιχεία "δυτικού" και πιο κλασικού φαντασυ παντρεύονται αριστοτεχνικά Ελληνικά (και όχι μόνο) κομψοτεχνήματα κοσμοπλασίας, όπως και στοιχεία αποκρυφισμού, δημιουργώντας ένα συνονθύλευμα ευρημάτων που -παρόλη την ετερογένειά του- απαρτίζει ένα μείγμα ομοιογενές, μια κοσμοπλασία στιβαρή, πειστική και ουδόλως πιεστική στον αναγνώστη: εδώ ο φανταστικός κόσμος υπάρχει για να αναδείξει την ιστορία και όχι το αντίστροφο (που για μένα αποτελεί και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του σύγχρονου φάντασυ, ατέλειωτη κοσμοπλασία για χάρη και μόνο της κοσμοπλασίας). 

 

Όλα αυτά, βέβαια, δεν θα ήταν δυνατά χωρίς την εξαιρετική γραφή για την οποία, ειδικά εδώ, δεν έχει νόημα να μιλάμε, την Ειρήνη την ξέρουμε, όπως και ξέρουμε πως ό,τι βγει από την πένα της είναι εγγύηση!

 

Οι χαρακτήρες είναι δυνατοί, ολοκληρωμένοι και εξαιρετικά πολύπλοκοι. Το αυτό ισχύει και για την πλοκή: είναι ζόρικη, πολυσχιδής και αναθεωρείται συχνά, με συνεχείς ανατροπές και νέες οπτικές, εξαιτίας των νεοαποκτηθέντων γνώσεων του Βόρσαχ, καθώς εμβαθύνει σε αυτήν την πολύ παράξενη ιστορία. Συνεπώς, απαιτεί αρκετή προσοχή για να γίνει κατανοητή. Αυτό για μένα είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα του βιβλίου. Είναι απαιτητικό, τουλάχιστον όσον αφορά τον μέσο και πιο casual αναγνώστη. Προσωπικά δεν δυσκολεύτηκα (πολύ) να κατανοήσω τι συμβαίνει, αλλά κάμποσες φορές, ναι, έπρεπε να σταματήσω, να γυρίσω πίσω και να ξαναδιαβάσω προηγούμενα αποσπάσματα με καινούργια ματιά. Οπότε, σε έναν πιο άπειρο αναγνώστη, ή σε κάποιον (που όπως φαντάζομαι είναι οι περισσότεροι) που νομίζει ότι το fantasy είναι ο Σαλβατόρε και ο Τόλκιν, το "Δάσος με τα Πέπλα" θα είναι πολιτισμικό σοκ! Τουλάχιστον! 

 

Δυο ενστάσεις δικές μου, ψιλοπράγματα μεν, αλλά που ξεχωρίζουν σε ένα τόσο καλό κείμενο, είναι οι εξής:

 

α) Έχω μια προσωπική ένσταση με αυτούς τους φοβερούς και τρομερούς έρωτες. Ο Βόρσαχ ερωτεύεται υπερβολικά εύκολα και υπερβολικά πολύ την Αλθαία, δεδομένου ότι περνάει ελάχιστο χρόνο μαζί της και την γνωρίζει ελάχιστα. Το αυτό ισχύει και με τον Μινώλτη, αλλά από μια άλλη σκοπιά. Μου είναι τουλάχιστον δύσκολο να πειστώ ότι ένας πανίσχυρος μάγος κάμποσων χιλιάδων ετών, που τα ξέρει όλα και έχει κάνει τα πάντα στη ζωή του, να είναι επί κάτι χιλιάδες χρόνια τόσο απίστευτα ερωτευμένος με την ίδια γυναίκα, και το πάθος του για αυτήν να τυφλώνει τόσο εύκολα τη σωφροσύνη και την εμπειρία αιώνων. Βέβαια, το πρότυπο του "ιδανικού αιώνιου έρωτα με μια αιθέρια/(ε)ξωτική ύπαρξη" είναι από τα πολύ βασικά δομικά υλικά του φάντασυ και δύσκολα προσπερνάται, οπότε, (και εξαιτίας του πόσο καλό είναι το βιβλίο) δέχομαι να το... υποστώ.

 

β) κενά της πλοκής "κλείνουν" εξαιτίας της μαγείας, χωρίς άλλο λόγο, απλά επειδή "δεν λειτουργεί η μαγεία έτσι". Με άλλα λόγια, ίσως η μαγεία χρησιμοποιείται πολύ εύκολα σαν εργαλείο που τροχοδρομεί την πλοκή και τις εξελίξεις. Θα προτιμούσα ενδεχομένως να έβλεπα περισσότερη προσωπική συμμετοχή του ίδιου του ήρωα στην ιστορία, με ουσιαστικές επιλογές από μέρους του, παρά να ακολουθεί μια (λίγο πολύ) προδιαγεγραμμένη πορεία. Βέβαια, από την άλλη, αυτό είναι λογικό και αναμενόμενο. Όταν πλέκεις με τους μεγαλύτερους μάγους του κόσμου, αυτά παθαίνεις!

 

Αυτά, φυσικά, είναι ψιλοπράγματα, που οι περισσότεροι αναγνώστες δε θα προσέξουν καν. Και ΑΞΙΖΕΙ να μην τα προσέξουν καν, γιατί το Δάσος με τα Πέπλα είναι ένα αληθινό κομψοτέχνημα για τη βιβλιοθήκη κάθε φίλου του φανταστικού. ΜΑΚΡΑΝ ανώτερο από το μέσο δημοφιλές και "εμπορικό" φάντασυ γνωστών συγγραφέων (Salvatore, Hickman κλπ), συνδυάζει εξαιρετική γραφή, δυνατή πλοκή, πειστικούς χαρακτήρες, στιβαρή κοσμοπλασία, αληθινή πρωτοτυπία (εύρημα πολύ δύσκολο πλέον στο είδος) και... τι, θέλετε κι άλλα; 

 

Κερασάκι στην τούρτα, η πολύ όμορφη εμφάνιση (στα γνωστά στάνταρ της Ars Nocturna) αλλά και η πάρα πολύ καλή τιμή, δεδομένου του μεγέθους του βιβλίου. (13 ευρώ για ένα μυθιστόρημα άνω των 350 σελίδων)

 

Μπορώ να πω μονάχα ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην Ειρήνη, εις ανώτερα και... καλό κουράγιο, γιατί πλέον έχεις σηκώσει τον πήχη πολύ ψηλά και περιμένουμε από σένα τουλάχιστον ισάξιο υλικό! Αλλά κάτι μου λέει πως εσύ τουλάχιστον δεν θα δυσκολευτείς ποτέ να δικαιώνεις τις προσδοκίες μας...

 

Βαθμολογία: 9/10. Ένα ποντάκι χάνεται εξαιτίας των παραπάνω, αλλά έτσι κι αλλιώς η Ειρήνη δεν το έχει ανάγκη. 

Edited by giorgos lagonas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω πλέον εγώ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ; Μπορώ ίσως να απαντήσω στον Γιώργο ότι

....περί μεγάλων ερώτων έχω και εγώ τις αντιρρήσεις μου.Έτσι, στους έρωτες των ηρώων μου έχω φροντίσει να υπάρχει εναλλακτική. Για αυτό τελικά δεν ξέρουμε αν ο Βόρσαχ έπεσε με τα μούτρα εξαιτίας του ξορκιού που του έκανε η Αρκάνα ή από μόνος του -ή αν ο Μινώλτης δεν υπήρξε θύμα της κατάρας από εκείνες τις γοργόνες remember?. Εγώ δεν ξέρω να σου πω τι από όλα έφταιξε, σοβαρά δεν ξέρω. Η άποψή μου είναι ότι καμιά φορά αρκεί ένα μικρό κλικ για να ρίξει και τον πιο cool τύπο σε πολύ μεγάλη λούμπα.

Όσον αφορά στη μαγεία: μην σε νοιάζει. Όλα θα τα καταλάβεις στο επόμενο -και πολλά ακόμη.... Φυσικά υπάρχει λόγος που έτσι λειτουργεί η μαγεία. Άσε που στο σημείο που το λέει, το εξηγεί μετά. (Ότι μπερδεύονται οι αναμνήσεις αντρικές /γυναικείες, κ.λπ. ) Απλά σε αυτό το θέμα επανέρχομαι.

 

 

Με τόσα καλά λόγια πραγματικά ανησυχώ για το πόσο προσεκτική πρέπει να είμαι σε ό,τι γράψω από δω και στο εξής.

 

Μπορώ επίσης να διαβεβαιώσω τον Γιώργο Δάμτσιο ότι εφόσον ούτε εκείνος ούτε οι φίλοι του έχουν αρχίσει να μιλάνε με τριπλές φωνές, δεν χρειάζεται -ακόμη- να ανησυχεί....

 

Ευχαριστώ θερμά παιδιά! :mf_sonne: :mf_sonne: :mf_sonne:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..