Jump to content

Ash Vs Evil Dead (2015-2018)


SymphonyX13
 Share

Recommended Posts

Eίδα πριν λίγο το πρώτο επεισόδιο της horror comedy σειράς "Ash Vs Evil Dead" που προβλήθηκε μόλις χθες στην Αμερική. Σε παραγωγή Sam Raimi και Bruce Campbell, δείχνει να είναι πιστή στο ύφος των αρχικών ταινιών "Εvil Dead". Το πρώτο επεισόδιο που σκηνοθετήθηκε από τον ίδιο τον Raimi, με ικανοποίησε απόλυτα με τον συνδιασμό χιούμορ και gory σκηνών που είναι φτιαγμένες με practical effects και όχι cgi. Η σειρά θα έχει συνολικά δέκα επεισόδια και λίγες μέρες πριν την προβολή του πρώτου επεισοδίου ανανεώθηκε και για την επόμενη σαιζόν. Ακολουθεί το trailer...

 

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic καθώς και έγινε αντικατάσταση του link για το τρέιλερ με ένα νέο επειδή δεν λειτουργούσε
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που έλεγα να γράψω κάτι αλλά με πρόλαβες. :p

 

Πολύ ωραίο το πρώτο επεισόδιο με τη σειρά να υπόσχεται πολλά. Η καλύτερη σκηνή για μένα είναι με την κούκλα, έριξα πολύ γέλιο εκεί, πόσο μάλλον με την γριά στο τέλος χαχα. :D

 

Το Starz πάντως έχει μπει δυναμικά σε καλές παραγωγές με αυτή τη σειρά να είναι στο TOP 3 του καναλιού για μένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο το πρώτο επεισόδιο και μου άρεσε και το back story στις ταινίες. Περιμένω πως και πως το επόμενο. Δυνατή χρονιά για σειρές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά είχε ωραίες σκηνές το πρώτο επεισόδιο. Εγώ θα ξεχώριζα αυτήν

με το στρίψιμο του κεφαλιού!

Τελείως "Evil Dead" στιγμή! Πάντως μου άρεσε πολύ το πρώτο επεισόδιο, για να καταλάβετε το είδα δύο φορές και σκέφτηκα πόσο μου έχουν λείψει ταινίες τρόμου, σκηνοθετημένες από τον Raimi. To "Drag me to Hell"(2009) το έχετε δει; Πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είχε ωραίες σκηνές το πρώτο επεισόδιο. Εγώ θα ξεχώριζα αυτήν

με το στρίψιμο του κεφαλιού!

Τελείως "Evil Dead" στιγμή! Πάντως μου άρεσε πολύ το πρώτο επεισόδιο, για να καταλάβετε το είδα δύο φορές και σκέφτηκα πόσο μου έχουν λείψει ταινίες τρόμου, σκηνοθετημένες από τον Raimi. To "Drag me to Hell"(2009) το έχετε δει; Πολύ καλό!

 

Προσωπικά μου φάνηκε πολύ funny έτσι όπως γύρισε και περπάταγε ανάποδα, μου άρεσε περισσότερο ο άλλος που κάθισε και της μίλαγε για την τρομάξει.

 

Για τον Raimi δεν ήξερα ότι είναι horror τύπος, εγώ τον γνώρισα με τη σειρά Ηρακλής/Ζήνα και το Spider-man, όπως και τον αδερφό του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά είχε ωραίες σκηνές το πρώτο επεισόδιο. Εγώ θα ξεχώριζα αυτήν

με το στρίψιμο του κεφαλιού!

Τελείως "Evil Dead" στιγμή! Πάντως μου άρεσε πολύ το πρώτο επεισόδιο, για να καταλάβετε το είδα δύο φορές και σκέφτηκα πόσο μου έχουν λείψει ταινίες τρόμου, σκηνοθετημένες από τον Raimi. To "Drag me to Hell"(2009) το έχετε δει; Πολύ καλό!

 

Προσωπικά μου φάνηκε πολύ funny έτσι όπως γύρισε και περπάταγε ανάποδα, μου άρεσε περισσότερο ο άλλος που κάθισε και της μίλαγε για την τρομάξει.

 

Για τον Raimi δεν ήξερα ότι είναι horror τύπος, εγώ τον γνώρισα με τη σειρά Ηρακλής/Ζήνα και το Spider-man, όπως και τον αδερφό του.

 

 

Οι τρεις πρώτες ταινίες, "Εvil Dead" (1981) "Evil Dead" 2 :Dead by Dawn(1987) , (ιδιαίτερα, αυτές οι δύο είναι οι αγαπημένες μου) "Αrmy of Darkness"(1993) έχουν γίνει cult στους φίλους των ταινιών τρόμου. Εξυπακούεται πως αν δεν τις έχεις δει, επιβάλεται να το κάνεις για να καταλάβεις καλύτερα και την σειρά! Πολλοί έχουν ξεκινήσει από ταινίες τρόμου, φαντάσου ότι μια από τις αγαπημένες μου ταινίες, με cult status επίσης, στους φίλους ταινιών τρόμου, ιδιαίτερα των zombie movies, το απίστευτα αιματηρό,"Braindead",(1992) είναι σκηνοθετημένο από τον Peter"Lord of the Rings" Jackson!

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το πρώτο επεισόδιο, είναι εντελώς Evil Dead αν και του έλειπε το εντελώς over the top ύφος των ταινιών. Το πρώτο επεισόδιο θα μπορούσε άνετα να είναι το πρώτο δεκάλεπτο μίας τέταρτης ταινίας Evil Dead και ελπίζω τα επόμενα να είναι αντάξια της κληρονομιάς τους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα και το δεύτερο επεισόδιο, που συνεχίζει στο ίδιο άψογο ύφος του πρώτου. Χιούμορ, ωραίες ατάκες και gory δράση που δεν τσιγκουνεύεται το αίμα, αντιθέτως το σκορπάει με τους κουβάδες! :) Καιρό είχα να βρω σειρά που να περιμένω τόσο ανυπόμονα, κάθε νέο επισόδιο! Groovy!!! :)

Link to comment
Share on other sites

"Heads Up!" χαχα

 

Ωραίο και το δεύτερο αλλά πολύ μικρό, αυτή η σειρά χρειάζεται σίγουρα 40λεπτά επεισόδια για να χορτάσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο επεισόδιο, έριξε λίγο την ένταση, αν και το τέλος του ήταν πολύ καλό. Συνεχίζει στο στυλ των δύο προηγούμενων, με συνδιασμό χιούμορ και τρόμου, που πραγματικά απολαμβάνω. Το μόνο αρνητικό, σίγουρα η μικρή διάρκεια. 30 λεπτά, απλά δεν φτάνουν. Έπρεπε να ακολουθήσουν την 40λεπτη (τουλάχιστον) διάρκεια του πρώτου επεισοδίου!

Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο επεισόδιο, έριξε λίγο την ένταση, αν και το τέλος του ήταν πολύ καλό. Συνεχίζει στο στυλ των δύο προηγούμενων, με συνδιασμό χιούμορ και τρόμου, που πραγματικά απολαμβάνω. Το μόνο αρνητικό, σίγουρα η μικρή διάρκεια. 30 λεπτά, απλά δεν φτάνουν. Έπρεπε να ακολουθήσουν την 40λεπτη (τουλάχιστον) διάρκεια του πρώτου επεισοδίου!

Εγώ θα διαφωνήσω πάντως. Το βρήκα πιο δυνατό από το προηγούμενο μιας και επικεντρώνεται πιο πολύ στο horror κομμάτι αλλά και με το χιούμορ φυσικά να μην σταματάει.

 

ΥΓ: Περιμένω με αγωνία να δω τι ρόλο παίζει η Lucy, πολύ ωραίο το tease που κάνανε.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το τρίτο μου φάνηκε πιο δυνατό, αλλά για άλλο λόγο. Μου φάνηκε το πιο "Ash" επεισόδιο από τα τρία. "What's the worst that's gonna happen?"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και το πέμπτο επεισόδιο που ολοκληρώνει έτσι την ιστορία με τον Eligos που ξεκίνησε στο τρίτο. Το μόνο άσχημο είναι, ότι φτάσαμε ήδη στην μέση της σαιζόν, μόνο άλλα πέντε έμειναν. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πέμπτο προσωπικά δεν μου άρεσε τόσο όσα τα άλλα, όμως από κει που έκανε "κλικ" στον Ash και μετά ήταν πολύ καλό.

 

"Shoot first, Think never" χαχα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Bruce Campbell δημοσίευσε "καταλάθος" το σενάριο όπου ο Ash συναντάει το Walking Dead! :D

Δείτε εδώ ή παρακάτω στην παράθεση για όσους δεν μπορούν.

 

 

ASH VS. WALKING DEAD

 

EXT. HOSPITAL - DAY

 

Still dressed in his hospital gown and disoriented from his coma, RICK GRIMES exits the hospital and stares in disbelief. The parking lot and entire visible landscape are littered with decaying, decapitated corpses.

 

Rick stumbles towards the street and sees a 1973 Oldmobile Delta Royal parked in the center of a spiral of bloody bodies.

 

Sitting on the hood of the car is a gore-spattered ASH.

 

Rick (panicked):

What the hell is going on?

 

Ash:

Zombie apocalypse. You might want as well go back to sleep, I took care of it.

 

THE END

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:rofl2: :rofl2:

Ash:

Zombie apocalypse. You might want as well go back to sleep, I took care of it.

 

Μεγάλο troll o Βruce!! :rofl2: :rofl2:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο troll o Βruce!!  :rofl2: :rofl2:

Και όχι μόνο, δες στο βίντεο που μιλάει για το horror είδος αλλά ειδικά στην τελευταία απάντηση που δίνει είναι όλα τα λεφτά! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To έκτο επεισόδιο, είναι καθαρά από τα αγαπημένα μου της σειράς, αν και στην πρώτη θέση παραμένει το πρώτο.  Με χαλαρό πρώτο μισό, που όμως  απογειώνεται στο δεύτερο! Από τις καλύτερες σκηνές της σειράς για την ώρα αυτή στο εστιατόριο! Και ο Ash συνεχίζει να προσφέρει ατάκες... :)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τόσες ongoing αλλά και τελειωμένες σειρές, αλλά το χαβαλέ που ρίχνω με αυτή, δεν τον έχω με καμία άλλη. Διαμάντι. Συνεχίζει γερά στα επεισόδια 5 και 6 που είδα πριν λίγο. Αν και λίγο πιο μικρά, 25 λεπτά το καθένα. Αλλά απολαυστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο επεισόδιο που σκηνοθέτησε ο Michael Hurst μου έδωσε την αίσθηση ότι έβλεπα ένα 40λεπτό επεισόδιο και όχι 25λεπτό που είναι πραγματικά.

Έβαλε τόσο σπλάτερ στο 6ο επεισόδιο όσο δεν είχαμε δει σε όλα τα υπόλοιπα, πραγματικά ένα σούπερ επεισόδιο και περιμένω να δω τι έχει ετοιμάσει για το επόμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο επεισόδιο που σκηνοθέτησε ο Michael Hurst μου έδωσε την αίσθηση ότι έβλεπα ένα 40λεπτό επεισόδιο και όχι 25λεπτό που είναι πραγματικά.

Έβαλε τόσο σπλάτερ στο 6ο επεισόδιο όσο δεν είχαμε δει σε όλα τα υπόλοιπα, πραγματικά ένα σούπερ επεισόδιο και περιμένω να δω τι έχει ετοιμάσει για το επόμενο.

Ναι.

 

Μιλάμε για πολύ splatter.

 

Στο μεταξύ, για κάποιο λόγο, νομίζω η σειρά είναι επιμηκυμένο το draft της τέταρτης ταινίας evil dead που δε γυρίστηκε ποτέ. Όχι ότι με χαλάει

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mε κάθε νέο επεισόδιο η σειρά ανεβαίνει σε δυσθεώρητα επίπεδα όσον αφορά τις αγαπημένες μου σειρές! Απλά απαραίτητη για κάθε φίλο των ταινιών. Το έβδομο προσφέρει και αυτό δράση, ατάκες και αίμα που το σκορπάει απλόχερα! Υπέροχο, πραγματικά υπέροχο. Και το τέλος μας οδηγεί για τα τρία τελευταία επεισόδια της σαιζόν, εκεί που ξεκίνησαν όλα. Στην πιο χαρακτηριστική και αναγνωρίσιμη καλύβα σε δάσος των ταινιών τρόμου! "Βack to the roots baby!"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέλος και ο Ash, τουλάχιστον γι' αυτή τη σεζόν.

 

Συνολικά μου άρεσε πάρα πολύ αλλά νομίζω το πρώτο μέρος ήταν ελαφρώς καλύτερο από το δεύτερο μέρος, μια και νομίζω ότι άρχισε να κουράζει λίγο. Όμως δεν παύει η σειρά να είναι Ash με τα όλα της όπως ακριβώς και στις ταινίες.

 

Ένα 8/10 από μένα για την πρώτη σεζόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ash Vs Evil Dead (2015-2018)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..