Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Έρημος και Ομίχλη - Χριστίνα Μαλαπέτσα

• Please log in to reply
42 replies to this topic

#21 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.198 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 18 Ιανουάριος 2016 - 16:05

Ναι, αλλά ακόμα δεν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία πλην του Μπατσιούλα, τουλάχιστον σύμφωνα με τα site Πολιτείας, Πρωτοπορίας και Public. Τιιιι γίνεται εκεί πέρα;

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#22 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 18 Ιανουάριος 2016 - 16:18

Απ' όσο μπορώ να γνωρίζω απ' τον εκδοτικό (είμαι και σε κάποια απόσταση, δεν μπορώ να πάρω σβάρνα τα βιβλιοπωλεία), η διανομή έχει γίνει κανονικότατα εδώ και πολύ καιρό. Ζητήστε το απ' τους υπαλλήλους, τι να πω...

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#23 Solonor

Solonor
  • Members
  • 676 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 18 Ιανουάριος 2016 - 20:11

Να τη κι η Sonya! Δύο όμορφες νουβέλες σ’ ένα σύμπαν, κάποιοι ήρωες κοινοί και στις δυο. Δυο δραματικές ιστορίες, με συγκινητικές κορυφώσεις, το οποίο είναι και το μεγάλο ατού της συγγραφέα. Το οποίο το ξέραμε.

Τι μάθαμε;

Τον κόσμο. Έχει ωραία ευρήματα, τα ονόματα είναι ταιριαστά, γενικά η συγγραφέας κατέχει το σύμπαν της. Το αποκαλύπτει και στις δυο νουβέλες με το πάσο της, όπως πρέπει. Και ο συγκεκριμένος κόσμος έχει ψωμί για πολλά βιβλία ακόμη.

Οι χαρακτήρες μου θύμισαν τον Kay. Καλοί-κακοί, έχουν κίνητρα, εσωτερική σύγκρουση, δράμα, είναι ολοκληρωμένοι, κάνουν λάθη, είναι συμπαθητικοί. Αυτό είναι επιτυχία.

Εκεί που θέλω να σταθώ είναι στο γράψιμο. Σ’ αυτό το θέμα η Sonya έχει να πει δυο λογάκια σε όλους μας. Δεν υπάρχει ούτε ένα τόσο δα σημείο που κάνει επίδειξη, φουσκώνοντας τη μπρατσωμένη πένα της. Το γράψιμο είναι αυτό που πρέπει να είναι.

Από τις δύο ιστορίες μου άρεσε περισσότερο η πρώτη. Ήθελε απλώς λίγες περιγραφές παραπάνω να βοηθήσουν την ατμόσφαιρα.

Επίσης θα ήταν καλό να ξέρω τους κανόνες του κόσμου, τους όρους του παιχνιδιού δηλαδή από νωρίς, ειδικά στη δεύτερη. Α, ναι και οι δυο γκόμενες δεν δικαιολογούσαν τόσο χώρο.

Τέλος θα ήθελα οι αρμοί των περιστατικών για να συμβούν οι κορυφώσεις να είναι ένα κλικ πιο διακριτικοί.

Πάντως το δυνατό χαρτί του βιβλίου είναι το πόσο εύκολα διαβάζεται. Έτυχε και το ξεκίνησα τελευταίο από τα τέσσερα που διάβαζα ταυτόχρονα και το ολοκλήρωσα πρώτο.

Έχω τρία παράπονα μόνο: τίτλος, εξώφυλλο, οπισθόφυλλο. Στο κείμενο άξιζε κάτι καλύτερο. Όπως και να ‘χει, καλοτάξιδο να ‘ναι και περιμένουμε το επόμενο (αφού ή και πριν εκδοθεί!)

• Sonya, mman and Nirgal like this

#24 Nirgal

Nirgal

StS

• Members
  • 437 posts
  • Όνομα:Stamatis

Posted 19 Ιανουάριος 2016 - 00:27

Ολοκληρώθηκε η ανάγνωση της πρώτης ιστορίας "Οι άνεμοι της Αμερέν".

[...]

1) Περίμενα άλλη εξέλιξη για έναν συγκεκριμένα, αλλά η αλλαγή κατεύθυνσης με εξέπληξε θετικά.

1) Βάλε spoiler tag και ρίξ' τα!

1)

Spoiler

Ναι, αλλά ακόμα δεν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία πλην του Μπατσιούλα, τουλάχιστον σύμφωνα με τα site Πολιτείας, Πρωτοπορίας και Public. Τιιιι γίνεται εκεί πέρα;

Στις γιορτές το είδα στη βιτρίνα του Solaris.

• Sonya and mman like this
Ramirez : Why does the sun come up, or are the stars just pinholes in the curtain of night?

#25 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 19 Ιανουάριος 2016 - 09:13

Spoiler

Spoiler

Edited by Sonya, 19 Ιανουάριος 2016 - 09:48.

• Nirgal likes this

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#26 Nirgal

Nirgal

StS

• Members
  • 437 posts

Posted 31 Ιανουάριος 2016 - 23:04

Πριν λίγες ημέρες ολοκλήρωσα την ανάγνωση και της δεύτερης ιστορίας "Μεόμραϊχ".

Διαφορετική κεντρική ιδέα (εδώ έχουμε μια ιστορία αγάπης με πολλές περιπλοκές), αλλά με εξίσου ξεχωριστούς χαρακτήρες με ιδιαιτερότητες, προσωπικά κίνητρα, ζωντανά παρελθόντα που τους στοιχειώνουν, πάθη, και αυστηρούς ηθικούς κώδικες.

Τα νησιά, όπου εκτυλίσσεται η ιστορία, λεπτομερέστατα σχεδιασμένα. Η κο-χόμαν των ουίλενταθ, οι ουίλενταθ και οι ξεχωριστές αισθήσεις τους, τα τοπία, οι μπεάθα (αγαπημένο στοιχείο του κόσμου όπου μας ταξιδεύει η ιστορία), οι ομίχλες και τα τραγούδια τους, η γλώσσα, όλα (για ακόμα μια φορά μετά τους ανέμους της Αμερέν) μεταφέρουν τον αναγνώστη με μεγάλη ευκολία σε αυτόν τον φανταστικό (με κάθε έννοια) κόσμο. Εξαιρετική η έμπνευση (και η απόδοση της λειτουργίας/συμπεριφοράς τους) των Μεόμραϊχ.

Spoiler

Κλείνοντας το βιβλίο, αγαπημένη ιστορία, από πλευράς πλοκής, "οι άνεμοι της Αμερέν". Αγαπημένη ιστορία από πλευράς τοπίου και κοσμοπλασίας, "Μεόμραϊχ".

Στο σύνολό του, απολαυστικότατο, με δυνατές ιδέες, και σε βάθος σχεδιασμένους χαρακτήρες.

Η Χριστίνα έχει κάνει πολλή δουλειά στον σχεδιασμό του κόσμου της και αυτό φαίνεται σε κάθε σημείο του βιβλίου. Το αποτέλεσμα είναι το περιβάλλον όχι απλώς να πείθει, αλλά να παρασύρει τον αναγνώστη εντός του, και οι δύο ιστορίες να βγαίνουν αβίαστα μέσα από αυτόν τον κόσμο, χωρίς να ξενίζουν.

Περιμένουμε πολλές συνέχειες!

Spoiler

edit: οι μπεάθα είναι εμπνευσάρα!

Edited by Nirgal, 31 Ιανουάριος 2016 - 23:05.

• Sonya, mman and Morfeas like this
Ramirez : Why does the sun come up, or are the stars just pinholes in the curtain of night?

#27 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 01 Φεβρουάριος 2016 - 00:01

Spoiler

Spoiler

Θα πρέπει να σου πω ότι οι πρώτες σημειώσεις για τη φύση και τη λειτουργία των Μεόμραϊχ γράφτηκαν σ' ένα -γκουχ- Χριστουγεννιάτικο σημειωματάριο των ΕΛΤΑ...

• mman and Nirgal like this

#28 Nirgal

Nirgal

StS

• Members
  • 437 posts

Posted 01 Φεβρουάριος 2016 - 00:33

Μην  τολμήσεις να αφήσεις αυτόν τον κόσμο ανεκμετάλλευτο.

#29 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 01 Φεβρουάριος 2016 - 00:39

Oh, I don't intend to. ;-)

• Tiessa likes this

#30 mman

mman

AA

• Members
  • 2.850 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 08 Φεβρουάριος 2016 - 11:58

Η γνώμη μου. Επειδή μου άρεσε κι επειδή δεν έχω πει τίποτα για τον "Μεόμραϊχ", αφού στην παρουσίαση τον "παραχώρησα" στη Βάσω Tiessa Χρήστου -και την έκανα ευτυχισμένη.

Γενικά σχόλια και για τα δύο μυθιστορήματα του βιβλίου:

Οι περισσότεροι χαρακτήρες είναι έντονα φορτισμένοι συναισθηματικά και με ουσιώδες και καμιά φορά τραυματικό παρελθόν. Είναι εύκολα διακριτοί μεταξύ τους, τόσο στις αντιδράσεις τους όσο και στους διαλόγους. Έχουν τα γκρίζα σημεία τους και τα κίνητρά τους είναι γερά δεμένα με δεσμά ψυχής.

Παρομοίως, τα αδιέξοδα στα οποία στριμώχνει η συγγραφέας τους χαρακτήρες είναι κυρίως συναισθηματικά και ακριβώς αυτό: αδιέξοδα. Οπότε η προσπάθειά των χαρακτήρων να αποδράσουν απ’ αυτά δεν μπορεί παρά να είναι ενδιαφέρουσα όσο και δύσκολη.

Η κοσμοπλασία είναι προσεγμένη, αλλά όχι χωρίς μερικά μικρά προβληματάκια που θα παρατηρήσει ο προσεκτικός αναγνώστης. Αν και αυτά ίσως μετριάσουν κάπως την αναγνωστική απόλαυση κάποιων, η υπόλοιπη κοσμοπλασία, ειδικά του «Μεόμραϊχ», πραγματικά αποζημιώνει και με το παραπάνω.

Η συγγραφέας έχει πολύ καλή αίσθηση του ρυθμού και του χτισίματος προς την κορύφωση, ενώ η δράση είναι αρκετή και σίγουρα όχι λιγότερη από την απαραίτητη για τη λύση δόση.

Οι Άνεμοι της Αμερέν

Η πόλη της Ζαμπίν πλήττεται από μακροχρόνια και καταστροφική ξηρασία, και ο άρχοντάς της ζητά τη βοήθεια της γειτονικής Αμερέν, με τους άρχοντες της οποίας τον δένουν ισχυροί φιλικοί δεσμοί.

Ένα μυθιστόρημα για τη φιλία και την τιμή, όπου οι πρωταγωνιστές καλούνται να βάλουν στη ζυγαριά τις τόσο τις προσωπικές τους μοίρες, όσο κι εκείνες των λαών τους.

Πολύ καλή και ενδιαφέρουσα η κεντρική ιδέα της συμφωνίας, η οποία δένει όλο το μυθιστόρημα και κινεί τα νήματά του. Έχω λίγες ενστάσεις τυπικού χαρακτήρα, οι οποίες για μένα ελάχιστα μετριάζουν το αποτέλεσμα. 

Μεόμραϊχ

Δύο εντελώς αντισυμβατικές τυχοδιώκτριες καλούνται για μια ασυνήθιστη αποστολή στα αλλόκοτα νησιά της Κέοθαχ Εΐλεαν.

Μια ιστορία για το διαφορετικό και πώς αυτό προσπαθεί κάθε φορά να ενταχθεί στις νόρμες της κοινωνίας.

Εξαιρετικά πλούσια κοσμοπλασία, γεμάτη εικόνες, χρώματα και μυρωδιές. Πολλά ενδιαφέρονται και έξυπνα ευρήματα, όπως το περίφημο χρώμα κόρκαϊρ, τα σπίτια-δέντρα μπεάθα και πολλά άλλα. Χορταίνεις διαβάζοντας, κι αυτό είναι κάτι που το εκτίμησα πολύ γιατί δεν συμβαίνει πλέον συχνά.

Δεν βρήκα ότι

Spoiler
εξυπηρετεί κάτι στην υπόθεση (αντίθετα, δυσχεραίνει το suspension of disbelief σε κάποια σημεία) αλλά πολύ πρόθυμα την «ξέχασα» για χάρη του υπόλοιπου έργου.

Καταπληκτική –καταπληκτική όμως!– η κεντρική ιδέα του Μεόμραϊχ, και υπέροχα όλα τα κομμάτια που δίνονται μέσα από τα μάτια του σε πρώτο ενικό και Ενεστώτα.

Πολύ δυνατό τέλος, από αυτά που συγκεντρώνουν όλη τη δυναμική ενός καλογραμμένου έργου.

Για να είμαι ειλικρινής, αν το βιβλίο αποτελούνταν μόνο από τον «Μεόμραϊχ», για μένα θα φλέρταρε σοβαρά με το πέμπτο αστεράκι του Goodreads.

Γενικά, ένα βιβλίο που αντικατοπτρίζει όλη την αφοσίωση στη συγγραφή, τη φοβερή δουλειά και την προσπάθεια για βελτίωση που έχει ρίξει η δική μας Χριστίνα/Sonya τα τελευταία χρόνια, και που το συστήνω με όλη μου την καρδιά στους φίλους της Φάνταζυ και του Φανταστικού γενικότερα. Επειδή τα καλά βιβλία του είδους δεν γράφονται μόνο στα αγγλικά.

• Sonya, Solonor, Tiessa and 4 others like this
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#31 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 15:52

Διάβασα τους Ανέμους της Αμερέν. Ακολουθούν σχόλια για το βιβλίο ως αντικείμενο και για την πρώτη ιστορία.

Καταρχάς, για το βιβλίο ως αντικείμενο (ή αλλιώς τα αρνητικά):

Εξαρχής δεν μου άρεσε ο τίτλος (Έρημος και Ομίχλη), εξαρχής (κι ακόμη περισσότερο) δεν μου άρεσε το εξώφυλλο. Δεν βρίσκω τι σχέση έχει το σεληνιακό τοπίο με τα δυο γιγάντια φεγγάρια με τις ιστορίες του βιβλίου (τουλάχιστον με την πρώτη, υποθέτω ότι δεν θα αλλάξει κάτι με τη δεύτερη).

Ο συνδυασμός τους δίνει την εικόνα ενός δημουλιδικού βιβλίου, όταν στην ουσία είναι κάτι πολύ διαφορετικό (και κατά τη γνώμη μου καλύτερο). Προς επίδοξους αναγνώστες: μην αφήσετε να σας αποθαρρύνει το εξώφυλλο, ξεφυλλίστε το, δώστε του μια ευκαιρία.

Και μετά τη μίνι γκρίνια, ας πάμε και στα σημαντικότερα:

Οι Άνεμοι της Αμερέν είναι μια όμορφη ιστορία, με την έννοια του καθήκοντος στον πυρήνα της, που το βλέπουμε από διαφορετικές σκοπιές και σε διαφορετικές εκφάνσεις. Η πλοκή καλπάζει, έχουμε δόσεις ίντριγκας, έχουμε χαρακτήρες διακριτούς και καλά σκιαγραφημένους (δεν υπήρξε ούτε ένας που να μην με έπεισε), έχουμε κοσμοπλασία, ιδέες, θρύλους και μύθους, έχουμε διλήμματα (μπόλικα από δαύτα), κι έχουμε μια όμορφη γραφή που δεν σκοντάφτει πουθενά, που ξεδιπλώνει ήρεμα και με μεθοδικότητα την ιστορία μέχρι το (κατ’ εμέ έξυπνο) φινάλε.

Γενικά δεν έχω παράπονα. Ήταν μια γεμάτη ιστορία που με άφησε χορτασμένο. Δεν ήταν αριστούργημα, αλλά δεν προσπάθησε να πουληθεί ως τέτοιο. Ήταν μια ιστορία συναισθηματική, αληθοφανής, όπου οι χαρακτήρες δρούνε με βάση τις επιθυμίες και τις υποσχέσεις τους. Έδινε τροφή για σκέψη, κάτι που για μένα είναι σημαντικό στα λογοτεχνικά έργα. Και τη δίνει με καλό τρόπο.

Ψάχνω να βρω κάτι αρνητικό, που να έχει μεγάλη σημασία και δυσκολεύομαι. Ίσως να ήθελα περισσότερες πληροφορίες για το σύστημα μαγείας των σαελί-τουκ, ίσως να ήθελα ένα άπλωμα σ’ όλη την ιστορία (κυρίως στο τρίτο μέρος), γιατί ο χρόνος κυλάει γρήγορα, ίσως  να ήθελα κάποια πράγματα να μου είναι πιο σαφές αν ήταν όντως όπως περιγράφονταν ή αν οι χαρακτήρες επέλεγαν να τα δούνε μ’ αυτόν τον τρόπο. Και λέω ίσως, γιατί δεν πιστεύω ούτε ότι το χρειάζεται το κείμενο ούτε ότι θα του έκανε απαραίτητα καλό. Απλώς κάποιοι μπορεί τα παραπάνω να τα ήθελαν διαφορετικά.

Γενικά μου άφησε πολύ καλή γεύση και φοβάμαι ότι οι προσδοκίες για το επόμενο (που λογικά δεν θα το διαβάσω άμεσα, για να μην τελειώσει έτσι γρήγορα) έχουν εκτιναχτεί στον Ρελ’Αλόρ.

Η πρώτη ιστορία, πάντως, βρίσκεται ήδη (με κάμποσα άλλα δημιουργήματα συμφορουμιτών και μη μαζί) σχεδόν στην κορυφή του ελληνικού φανταστικού που έχω διαβάσει (κι ομολογουμένως έχω διαβάσει τα καλύτερα). Για μένα πάντως η αγορά θα άξιζε και μόνο για το πρώτο βιβλίο. :)

Edited by Morfeas, 09 Μάρτιος 2016 - 15:53.

• Nienor, Sonya and mman like this

#32 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.198 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 16:46

Το παράγγειλα σήμερα το πρωί στην Πρωτοπορία. Να δούμε αν θα το έχουν φέρει ως το Σάββατο. Εσύ από πού το πήρες, μικρέ και :rose: νιε;

Δε συμφωνώ ότι το εξώφυλλο ή/και ο τίτλος θυμίζουν βιβλίο της Δημουλίδου. Άλλο αν δεν τρελαίνομαι και νομίζω ότι παραπέμπουν σε εφ παρά σε φάντασυ. Ο τίτλος μια χαρά είναι, καλύτερα να μην έχει κάποια λέξη φάντασυ από τους χαρακτήρες ή τα τοπωνύμια του από μέσα.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#33 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 17:17

Το παράγγειλα σήμερα το πρωί στην Πρωτοπορία. Να δούμε αν θα το έχουν φέρει ως το Σάββατο. Εσύ από πού το πήρες, μικρέ και :rose: νιε;

Το είχα πάρει από την παρουσίαση, στο Έναστρον, υπογεγραμμένο από τη συγγραφέα, με μια από τις "χειρότερες" αφιερώσεις ever :p.

• Sonya likes this

#34 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 17:24

Μα τι εννοείς; Εγώ θυμάμαι με απόλυτη διαύγεια ότι η αφιέρωση που σου έκανα ήταν πάρα πολύ γλυκιά. :p
  • Morfeas likes this

#35 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 17:27

Μα τι εννοείς; Εγώ θυμάμαι με απόλυτη διαύγεια ότι η αφιέρωση που σου έκανα ήταν πάρα πολύ γλυκιά. :p

Σαν να λέμε έσταζε "ζάχαρη, μέλι και διαβήτη";

Όντως, έχεις δίκιο, ανακαλώ. :p

• Sonya likes this

#36 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 19:03

Το είχα πάρει από την παρουσίαση, στο Έναστρον, υπογεγραμμένο από τη συγγραφέα, με μια από τις "χειρότερες" αφιερώσεις ever :p.

Κρίνοντας και από αυτή στο δικό μου, την ίδια μέρα, αναρωτιέμαι αν απλά είχε κέφια εκείνη την ημέρα ή αν πάντα γράφει τέτοιες αφιερώσεις. Αν ισχύει το δεύτερο, πολύ φοβάμαι ότι όταν θα γίνει μεγάλη και τρανή (που δεν  βλέπω να αργεί), τα βιβλία της θα πουλιούνται στο e-bay κάπως έτσι:
As new, signed $ 0.01
Acceptable UNSIGNED $ 1.847,00

• Sonya and Morfeas like this
"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#37 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 19:07

Είχα προειδοποιήσει ότι εκείνη την ημέρα το μυαλό μου ήταν κάτι έτη φωτός μακριά απ' το κεφάλι μου και μου δίνετε βιβλία για υπογραφές με δική σας ευθύνη. :p

• Morfeas and Old man & SiFi like this

#38 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.198 posts

Posted 09 Μάρτιος 2016 - 20:27

Γι' αυτό εγώ το άφησα να της το δώσω για αφιέρωση το Μάιο, να έχει ηρεμήσει περισσότερο :friends:

#39 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 11 Μάρτιος 2016 - 19:09

Η γνώμη του άσχετου από fantasy: Ευχαριστήθηκα πολύ την ανάγνωση λόγω της πολύ όμορφης γραφής και των πολλών, καταπληκτικών και πρωτότυπων ευρημάτων. Θαύμασα την κοσμοπλασία, τους χαρακτήρες, την πλοκή. Δίνει την αίσθηση ότι έχει πέσει πολύ και σοβαρή δουλειά στο στήσιμό τους. Λόγω έλλειψης τριβής  (υποθέτω) ζαλίστηκα λίγο με την ονοματολογία αν και κάτι μου λέει ότι αυτό, όχι μόνο θα είναι από τα καλά στοιχεία για τους γνώστες, αλλά θα προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη απόλαυση. Επίσης σημαντικό για μένα το ότι διαβάζεται νεράκι γιατί σε κρατάει μέχρι το τέλος.
Υ.Γ. Η άποψη αυτή αναφέρεται στα κείμενα που είναι ΜΕΤΑ την αφιέρωση :p

• Nienor, Sonya, Naroualis and 2 others like this
"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#40 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts

Posted 24 Μάρτιος 2016 - 13:46

Διάβασα και το Μεόμραϊχ.

Όπως, και στο προηγούμενο, έτσι κι εδώ το καθήκον έχει σημαντική θέση στην ιστορία, κάτι που δίνει και θεματική συνοχή στη "συλλογή", πέραν δηλαδή κοινών λεπτομερειών στην πλοκή και στον κόσμο.

Στα θετικά η πλούσια, χορταστικότατη και πρωτότυπη κοσμοπλασία, οι όμορφες ιδέες -τόσο καθαρά του φανταστικού όσο κι οι πιο πολιτικές- που πασπαλίζουν την κοινωνία των νησιών, οι ζωντανοί και διακριτοί χαρακτήρες, η γραφή που κυλάει, χαρίζοντας όμορφες εικόνες, οι απόψεις που διατυπώνονται και δίνουν ζωντάνια στον κόσμο. Από την αρχή με τράβηξε και δεν με άφησε μέχρι το τέλος (εθιστικότερο από το μεγαλύτερο αδελφάκι του, αν και τα δυο φεύγουν νεράκι).

Στα αρνητικά, δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε το τέλος της ιστορίας (γενικά συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Nirgal), η δομή μπερδεύει ως προς τη χρονική αλληλουχία των γεγονότων

Spoiler
καθώς έχω και κάποιες απορίες/μικροενστάσεις για λεπτομέρειες.

Αλλά κι εδώ σαφώς τα θετικά υπερτερούν με διαφορά.

Εκεί που οι Άνεμοι της Αμερέν ήταν η ήρεμη δύναμη, το Μεόμραϊχ είναι το φιλόδοξο αδελφάκι του. Συνολικά δεν ξέρω ποιο μου άρεσε περισσότερο (αν και το 2ο είναι αναμφίβολα εντυπωσιακότερο). Θα παραλλάξω (για λόγους ισορροπίας) τα λόγια του Nirgal:

Κλείνοντας το βιβλίο, αγαπημένη ιστορία, από πλευράς πλοκής και θεματολογίας, "οι άνεμοι της Αμερέν". Αγαπημένη ιστορία από πλευράς ιδεών και κοσμοπλασίας, "Μεόμραϊχ".

Συνολικά ένα βιβλίο που σέβεται τον χρόνο και τη νοημοσύνη του αναγνώστη, με ιστορίες που μπορούν να μιλήσουν μέσα του. Αξίζει να διαβαστεί από πολύ κόσμο, καθώς πρόκειται για ένα πολύ καλό βιβλίο του ελληνικού φανταστικού. Για την ακρίβεια, πρόκειται για ένα πολύ καλό βιβλίο, τελεία.

edit: τυπογραφικό.

Edited by Morfeas, 24 Μάρτιος 2016 - 15:32.

• Nienor, Sonya and Tiessa like this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users