Jump to content

Write off #83 (Man_from_Earth vs dagoncult)


Ιρμάντα
 Share

  

13 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα

    • Η χαμένη ψυχή του Βιττόριο ντε Ρότα, του Man_from_Earth
      5
    • Υπηρέτης του Στρατηγού, του dagoncult
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Επεσαν οι δύο πρώτες ψήφοι. Εχουμε άφθονο χρόνο ως τη Δευτέρα. Διαβάστε- διαβάστε!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Διάβασα 2 ιστορίες με καλές ιδέες, με τα προβλήματά τους η καθεμιά στην εκτέλεση. Αν κι έχω διαβάσει και καλύτερα κείμενα από τον καθέναν σας, εν τέλει μου άφησαν καλή γεύση, κυρίως λόγω της προοπτικής τους. Μην τις αφήσετε.

Καλή επιτυχία και στους δύο!

(πώς γίνεται να εύχομαι και στους 2 καλή επιτυχία; Ο μόνος τρόπος για να πιάσει η ευχή είναι να έρθει ισοπαλία :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Να πω την αλήθεια ότι ήμουν κυριολεκτικά στη μέση, αφού μού άρεσαν και οι δύο ιστορίες.

 

Καλή επιτυχία να έχετε παιδιά. Να το απολαύσετε! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα και εγώ. Με πολύ μεγάλη δυσκολία. Χωρίς υπερβολή, τα διηγήματα μου άρεσαν και τα δύο πάρα μα πάρα πολύ. Ωραίες ιδέες, ωραία εκμετάλλευση του προλόγου, ωραίες ανατροπές. Μπράβο σας παιδιά, το απολαύσαμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ την ψήφο μου.

Πραγματικά δύσκολη η επιλογή. Μπράβο στους συγγραφείς που, παρά τα προβληματάκια που είχανε, μας δώσανε δύο πολύ ωραίες ιστορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά βλέπω πως έχουν ψηφίσει κιόλας 10 μέλη. Υποθέτω πως μέχρι αύριο θά έχουμε ακόμη 3 ή 4 ψήφους. Τα αποτελέσματα μπορεί να ανατραπούν την τελευταία στιγμή. Διαβάστε! Διαβάστε!

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα και εγώ χθές, συγχαρητήρια και στους δύο για τις πολύ ωραίες ιστορίες που μας πρόσφεραν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και τις δύο ιστορίες, αλλά δεν μπορώ να ψηφίσω ακόμα. Δεν ξέρω, κάτι δεν μου πήγε καλά, ίσως να μην είχα όρεξη για διάβασμα, αλλά όπως και νά 'χει δεν θέλω να αδικήσω τα διηγήματα, γι' αυτό το αφήνω σήμερα. Αν καταφέρω να τα ξαναδιαβάσω αύριο, θα ψηφίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς mods: οι συγγραφείς ψηφίζουμε;

Εμ, ο ένας τον άλλον. Και στα write off που λαμβάνουν μέρος περισσότεροι ψηφίζουμε. Κατά προτίμηση όχι τον εαυτό μας.  :give_rose: 

Link to comment
Share on other sites

 

Ερώτηση προς mods: οι συγγραφείς ψηφίζουμε;

Εμ, ο ένας τον άλλον. Και στα write off που λαμβάνουν μέρος περισσότεροι ψηφίζουμε. Κατά προτίμηση όχι τον εαυτό μας.  :give_rose:

 

 

Μου λες οτι στο πολ πρέπει να ψηφίσω τον dagon? καλά που ρώτησα, δεν το ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έτσι συνηθίζεται. Μπορεί να μην ψηφίσει ο dagoncult για παράδειγμα, τι να πω. Ψιλοχάθηκε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς mods: οι συγγραφείς ψηφίζουμε;

 

Κοιτάχτε, κανονικά όταν διαγωνίζονται 2 άτομα δεν υπάρχει λόγος να ψηφίσουν, αφού σε περίπτωση που ψηφίσουν ο καθένας τον αντίπαλό του (για λόγους fair play) δεν θα υπάρξει ουσιαστικά διαφορά. Από 3 και πάνω υπάρχει διαφορά, οπότε οι διαγωνιζόμενοι αποφασίζουν (είτε ψηφίζουν όλοι είτε κανένας).

Τώρα για τα 2 άτομα μόνο για λόγους χαβαλέ ή για να φαίνονται περισσότερες οι ψήφοι έχει μόνο νόημα το να αλληλοψηφιστούν, αρκεί κι οι 2 να ψηφίσουν (τον αντίπαλό τους, ή αν το πάνε "ανταγωνιστικά" τον εαυτό τους, κι οι δυο πάλι :p).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λογικό. Ok, δεν θα ψηφίσω καθόλου λοιπόν. Σε περίπτωση που ο dagon ψηφίσει ειδοποιείστε να πράξω αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες απέμειναν και η ελάχιστη διαφορά μεταξύ των δύο ιστοριών αποδεικνύει την υψηλή ποιότητα και των δυο τους! Να δούμε αν ως τα μεσάνυχτα θα αλλάξει κάτι!

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τις δυο ιστορίες και παρόλο που είναι εντελώς διαφορετικές, έχουν περίπου παρόμοια προβλήματα: είναι και οι δυο πιο μεγάλες σε σύλληψη απ' όσο χωράει το όριο λέξεων με αποτέλεσμα να γίνονται σε κάποια σημεία δυσνόητες.

Κατά τα άλλα, πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το πόσο μακριά πήγε και τους δυο αντιπάλους η συγκεκριμένη εισαγωγή. Ο ένας με χρονοταξίδι και ο άλλος μ' αυτή την απίστευτη σύλληψη για το τι ήταν ο Στρατηγός.

Παιδιά, μπορεί να μην με κέρδισαν οι ιστορίες στα σημεία, αλλά για τη φαντασία, δεν έχω παρά να :hi:.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τις ιστορίες μέρες τώρα και ψήφισα εχτές.

 

Είχαν και οι δύο ενδιαφέροντα στοιχεία και ιδέες, συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα και ψήφισα, δεν έχω προλάβει ακόμη να γράψω τα σχόλιά μου αλλά δεσμεύομαι για αύριο. Μπράβο και στους δύο πάντως :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To απόλαυσα το write-off, ευχαριστώ όσους διάβασαν και σχολίασαν! Συγχαρητήρια στον νικητή, μου άρεσε το διήγημά του...

Edited by Man_from_Earth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώδεκα και δέκα. Συγχαρητήρια στο νικητή και στους δύο συμμετέχοντες. Πράγματι οι ιστορίες ήταν πολύ ενδιαφέρουσες, με πολλές προοπτικές και ελπίζω να τις επεξεργαστείτε και μελλοντικά όσο τους αξίζει.

Σας ευχαριστώ που συμμετείχατε σε αυτό το παιχνίδι, που διαβάσατε, που σχολιάσατε, που ψηφίσατε! :winner_first_h4h: :winner_first_h4h: :winner_first_h4h:  Και εις άλλα με υγεία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι από εμένα πολλές ευχαριστίες σε όσους διάβασαν, σχολίασαν, ψήφισαν. Επίσης στην Ιρμάντα για την εισαγωγή (πολύ δύσκολη την βρήκα) και στον Man_from_Earth για την ευκαιρία που μου έδωσε να γράψω άλλο ένα διήγημα (πράγμα που είναι και το ζητούμενο με τα παιχνίδια εδώ στο σφφ).

Τα λέμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #83 (Man_from_Earth vs dagoncult)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..