Jump to content

Write off #83 (Man_from_Earth vs dagoncult)


Ιρμάντα
 Share

  

13 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα

    • Η χαμένη ψυχή του Βιττόριο ντε Ρότα, του Man_from_Earth
      5
    • Υπηρέτης του Στρατηγού, του dagoncult
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

'Οριο λέξεων: 3.500 λέξεις.

Λήξη προθεσμίας: Κυριακή 6 Δεκέμβρη

Είδος: ΕΦ

 

Σταθείτε πλάτη με πλάτη, προχωρείτε δέκα βήματα, τραβάτε τις πένες σας και....δικό σας:

 

Ο συνοδός του πάτησε το κουμπί για το επίπεδο του Στρατηγού στον ανελκυστήρα. Νέος συνοδός, νέα κατάκτηση, ανδροειδές, το πιθανότερο, κρίνοντας από τα γάντια με τις κόκκινες εξωτερικές ραφές. Ή κάποιος που τον πλήρωναν για να προσποιείται το ανδροειδές. Ο συνοδός είχε σκούρο δέρμα και το δεξί του αυτί το στόλιζε μία σειρά χρυσοί κρίκοι. Με τα μάτια καρφωμένα στον καθρέφτη της καμπίνας, ανακοίνωσε:
«Ντοτόρε, ο Στρατηγός σας διαβεβαιώνει πως δεν πρόκειται για ανάκριση.»
Ο άντρας δεν μίλησε και δεν μόρφασε. Ο Στρατηγός είχε αλλόκοτες έξεις και διάθεση απρόβλεπτη. Μπορούσε να χαλάσει τον κόσμο για επουσιώδεις παραλείψεις και να αφήσει να περάσουν απίστευτες χοντράδες, όμως –εδώ, εδώ κάτι συνέβαινε.
Ένας ευχάριστος καμπανιστός ήχος και οι πόρτες τραβήχτηκαν. Προχώρησαν οι δυο τους στον γνώριμο διάδρομο με τους διαφανείς τοίχους, που επέτρεπαν θέα στο χώμα και στις πέτρες και στις ρίζες των δέντρων: τα Δώματα του Στρατηγού ήταν σκαμμένα βαθιά στη γη. Κάποτε το έβρισκε ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά σήμερα η θέα των ριζών τον έπνιγε.
Η είσοδος για το Μελετητήριο, κόκκινο ξύλο με παλαϊκό κινέζικο σκάλισμα δράκων, άνοιξε αθόρυβα. Ο άντρας πέρασε μέσα πρώτος, αντιλαμβανόμενος πολύ αργά τι λάθος είχε κάνει. Η πόρτα με το κινέζικο σκάλισμα έκλεισε, αφήνοντάς τον κατάμονο σε ένα στενό δωμάτιο όπου απάνθρωπο λευκό φως καθρεφτιζόταν σε απαράλλαχτα λεία επιφάνεια. Φυσικά, τα γνώριζε τα Κελιά που Φεγγοβολούσαν, όπου έχανε κανείς την αίσθηση του χώρου και του χρόνου. Μόνο που δεν περίμενε να βρεθεί ποτέ μέσα σε κάποιο. Η πόρτα με το κινέζικο σκάλισμα εξαφανίστηκε, ξεθωριάζοντας μέσα στη λευκότητα. Ο άντρας χτύπησε δυνατά τις παλάμες του στο σημείο που βρισκόταν η πόρτα, μην τολμώντας να απομακρυνθεί. Μισό βήμα πιο πέρα, μισή ώρα πιο μετά δεν θα θυμόταν ποιος τοίχος έκρυβε την είσοδο. Η φωνή του συνοδού, ακτινοβόλα σαν το Κελί, σκέπασε τις κραυγές του, αντηχώντας από παντού:

«Σκέψου τις αμαρτίες σου, Ντοτόρε.»

 

 

May the best android win....

 

Edited by Mesmer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χμμ περίεργο αλλά ενδιαφέρον...για να δούμε τι θα βγει απο αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι on schedule νομίζω - θα ανεβάσω κάποια στιγμή την Κυριακή. Μέχρι τις 23.59;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι on schedule νομίζω - θα ανεβάσω κάποια στιγμή την Κυριακή. Μέχρι τις 23.59;

Εννοείται! Και καμιά δυο ώρες μετά δεν θα τα χαλάσουμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....και είχα μεγάααλη περιέργεια να δω τι θα έκανε με την εισαγωγή μου....

Link to comment
Share on other sites

Tο καλό με το να είμαι ο μόνος διαγωνιζόμενος είναι οτι αυξάνει τις πιθανότητες επιτυχίας μου κατακόρυφα:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες τίποτα! Πάντως τον τσίγκλισα με πμ. Εκτός και καταζητείται και κάπου κρύβεται δηλαδή....όλα να τα περιμένεις από τον dagoncult!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει να μη γράψει τίποτα σε ολόκληρο τόπικ διαγωνισμού ο dagoncult και στο τέλος, 5 λεπτά πριν τη λήξη, να ανεβάσει ένα από τα πιο ωραία διηγήματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω αν πρέπει να ανεβάσω την ιστορία αν είναι μοναδική συμμετοχή. Δεν έχει νόημα για το write off. Θα την ανεβάσω ως απλή ιστορία κάποια στιγμή ίσως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κι εγώ εδώ είμαι. Έτοιμη η ιστορία. Κάποια στιγμή αύριο, λογικά προς απογευματάκι, θα την ανεβάσω.

 

 

 

Δεν λες τίποτα! Πάντως τον τσίγκλισα με πμ. Εκτός και καταζητείται και κάπου κρύβεται δηλαδή....όλα να τα περιμένεις από τον dagoncult!

 

Με έχεις παρεξηγήσει. Εκεί στους νοκτουρναίους έγινε το κακό, κάτι σε σκάλωσε με τη φάτσα μου  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κι εγώ εδώ είμαι. Έτοιμη η ιστορία. Κάποια στιγμή αύριο, λογικά προς απογευματάκι, θα την ανεβάσω.

 

 

 

Δεν λες τίποτα! Πάντως τον τσίγκλισα με πμ. Εκτός και καταζητείται και κάπου κρύβεται δηλαδή....όλα να τα περιμένεις από τον dagoncult!

Με έχεις παρεξηγήσει. Εκεί στους νοκτουρναίους έγινε το κακό, κάτι σε σκάλωσε με τη φάτσα μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπα ίσα -ίσα. Εσύ είσαι αυτό που λέμε what you see is what you get, λάθος- what you see is what you read. Πέρα από την πλάκα είμαι σίγουρη πως μας περιμένει κάτι πολύ δυνατό.

Χαίρομαι που θα συμμετέχετε κανονικά και οι δυο σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις έχουμε και τις δύο λοιπόν. Από αύριο αναλυτικά σχόλια και θα επικοινωνήσω με κάποιον μοδεράτορα να μας φτιάξει το poll. Πάντως έχετε φτιάξει ωραία πράγματα και οι δυο σας. Συγχαρητήρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τον Myyst για το poll μας. Κανονικά, η περίοδος ψηφοφορίας είναι μία εβδομάδα. Την Κυριακή 13 Δεκέμβρη λοιπόν κλείνουν οι κάλπες -εκτός και αργήσει ο μοδεράτορας να δει το πμ και κατά συνέπεια αργήσει να μας φτιάξει το poll. Οπότε θα πάρουμε μία -δυο μερούλες ακόμη, Δευτέρα ή Τρίτη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ θα σας διαβάσω, δεν σας ξέχασα. Το Σαββατοκύριακο μάλλον (και όχι νωρίτερα, εκεί πάει το μάλλον).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω όμως το poll ακόμη. Και δεν έχω και ενημέρωση. Αν δεν ανοίξει ως το βράδυ θα επικοινωνήσω με τα Μεγάλα Κεφάλια.

Πάντως μετά από την ανάγνωση και των δύο έχω να πω ότι:

  • εκμεταλλευτήκατε στο έπακρο τον πρόλογο
  • έχετε φαντασία που φυσάει και οι δύο.

 

Αν με ρωτούσαν θα έλεγα πως ο Στρατηγός είναι ένας έκφυλος αισχρός γαλονάς που αρέσκεται να πλαγιάζει με ανδροειδή. Η έμπνευσή μου για το σπίτι του ήταν αυτή (αλλά το πήγα λίγο βαθύτερα, με ρίζες και όλα:)

ex-machina-design-1.jpg

 

 

γαντάκια: il_214x170.883371948_6txt.jpg

 

και λευκά κελιά:leyka-kelia-650.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Ιρμάντα, η λύση σ' αυτό είναι να κάνεις report στο topic, με το αίτημά σου μέχρι κάποιος να το δει και να στο φτιάξει (είτε ο Μύστης είτε κάποιος global).

@Συμμετέχοντες, έχω κατά νου να σας διαβάσω, όταν ευκαιρήσω, και να ψηφίσω. Δυο είστε -δεν μπορεί- θα προλάβω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....τυπικά η περίοδος ψηφοφορίας είναι μία εβδομάδα. Ας δώσουμε ακόμη μία μέρα, καθώς οι περισσότεροι θα διαβάσουν μέσα στο ΣΚ. Οι κάλπες λοιπόν κλείνουν Δευτέρα, 14 Δεκεμβρίου, εκεί γύρω στα περίεργα μεσάνυχτα....

....may the best General win!

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως θα αργήσω να ψηφίσω....Η επιλογή είναι όντως δύσκολη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Εγώ πάντως θα αργήσω να ψηφίσω....Η επιλογή είναι όντως δύσκολη.

 

Όντως, όντως. Μας δυσκόλεψαν, ευχάριστα όμως, οι συγγραφείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #83 (Man_from_Earth vs dagoncult)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..