Jump to content

Ούρσουλα Λε Γκεν (Ursula Le Guin)


The Blackcloak
 Share

Recommended Posts

Heiron, μερικά σχόλια

 

-WARNING SPOILERS AHEAD-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1) Στο Tombs of Atuan κεντρικός χαρακτήρας δεν είναι ο Ged, αλλά η Tenar. Εγώ διαβάζοντάς το αυτό κατάλαβα. Απλά είναι μια ιστορία στην οποία τη λύση τη δίνει ο μάγος, σχεδόν σαν από μηχανής θεός.

 

2) Δηλαδή η περιγραφή του Ged στο The Farthest Shore και το Wizard of Earthsea σε απογοήτευσαν;

 

3)Απ' όσο γνωρίζω τα 3 πρώτα βιβλία τουλάχιστον γράφτηκαν ώς βιβλία για παιδιά. Αυτό εξηγεί την απουσία ερωτικών σκηνών-διαλόγων (αν και υπάρχουν ελάχιστα υπονοούμενα).

 

4) Μόνο άνδρες μπορούν να σπουδάσουν στην Ακαδημία του Roke. Επιπλέον η βασική "κακιά" του Wizard of Earthsea είναι γυναίκα ,η Serret, με την οποία υπονοείται πως ο Ged είχε αρκετά στενές σχέσεις.

 

5) Απ' ότι είχα διαβάσει στα The Other Wind και Stories from the Earthsea παρέχεται μια ικανοποιητική εξήγηση για την απουσία ερωτικών σκηνών. Οι μάγοι του Roke δεν μπορούν (σαν taboo) να κάνουν sex και χρησιμοποιούν συνέχεια ξόρκια γύρω τους ώστε οι άνθρωποι να μην το σκέφτονται. Πως και γιατί συμβαίνει αυτό θα σου πω όταν τα διαβάσω. Αλλά τουλάχιστον έδωσε και μια εξήγηση μέσα στην ιστορία...

 

The Other Wind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-END OF SPOILERS-

Edited by The Blackcloak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na ypothesw oti then eheis diavasei pera apo to "I pio makrini akti"?Nai,stous tafous tou atouan i tenar einai ousiastika i prwtagonistria-opws kai sto 4o vivlio "Tehanu" pali afti einai!Kai malista dinetai mia eksigisi gia tin apohi twn magwn apo to sex.Ase pou-SPOILER:Epitelous!!!-

o Ged kai i Tenar vgazoun ta matia tous :eek:

SPOILER ΤΕΛΟΣKai oxi den me apogoitefse se kanena vivlio i Le Guin-den ehw diavasei mono ti gaiothalassa vevea !

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Oso gia tin Serret , den einai kai kamia vasiki kakia oute kai eihe stenes sheseis me ton Ged . Mia kalimera,mia kalispera apo oti katalava! :)

Link to comment
Share on other sites

-Spoiler-

 

 

 

 

 

 

Ρε Χείρωνα μη spoilerιάζεις απροειδοποίητα :bangin: :bangin: ... :D

No offence man, απλά θα ήθελα να μείνει ως έκπληξη της ιστορίας...

Και η Serret είναι η βασική "κακιά" διότι προδίδει και τον Ged και τον Lord of O...

Βέβαια δεν είναi ακριβώς το είδος του βιβλίου με τους καλούς και τους κακούς, αλλά αν μου ζητούσες να σου δείξω τον χειρότερο ηθικά(όχι τον πιο ισχυρό αντίπαλο) χαρακτήρα αυτήν θα έδειχνα στο πρώτο βιβλίο.

Και εκτός του ότι γνωρίζονταν απο παιδιά, λέει καθαρά πως περνούσαν πολλές μέρες ο ένας δίπλα στον άλλο και μακριά απο τις κυρίες υπέρ των τιμών της Αυλής του Τέρεννον. Δεν λέω πως είχαν φτάση στην πράξη.

 

 

 

 

 

-End of Spoiler-

 

 

 

 

Βάρδε αν θες μπορείς να μεταφέρεις αυτό και τα 3 προηγούμενα post σε θέμα για Γαιοθάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

H Le Guin είναι φοβερή παντως . Και σε ΕΦ και σε φανταζυ . Την προτιμω στο πρώτο . Αν και στο δεύτερο είναι που άφησε εποχή .Τι αντιγραφή πατησε αυτή η Ροουλινγκ στο Χαρυ Πόττερ δε λέγεται . Ορισμένα παιδιά έχουν το χάρισμα της μαγείας και πάνε σε σχολή οπου κάθε μάγιστρος πους μαθαίνει κι απο κάτι και...(μην spolieraso κι αλλο!) . Υποθέτω ότι στο τέλος θα γίνει κι ο Ποττερ οτι κι ο Γκεντ . You know what I mean...

Ασχετο αλλά αναρωτιόμουνα¨...Φανταζυ χωρις δράκους ? Γίνεται . Χωρις ξωτικά ? Γινεται . Χωρίς ορκ , νάνους , και τα σχετικά επίσης . Fantasy χωρίς μαγεία γίνεται ? Τοτε δεν ειναι μαλλον ΕΦ η Horror/Mystery ?

Link to comment
Share on other sites

Εαν θέλετε τα καλύτερα της LeGuin, πάρτε να διαβάσετε το "The Left Hand of Darkness" ή το "The Word for World is Forest". Αυτά τα δύο είναι τα καλύτερα από όσα έχω διαβάσει.

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Το "Left hand of Darkness" ήταν το πρώτο που διάβασα . Το είχε σαν μάθημα (!) μια ξαδερφή μου στο τμήμα αγγλικής φιλολογίας . Κι εγω κάθομαι και διαβάζω πυρηνικες και κβαντομηχανικές ,αααχ :crybaby:

Για το άλλο έχω ακούσει και σκέφτομαι να το τιμήσω λίαν συντόμως !

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να χαλάσω την ωραία ατμόσφαιρα, είχα σκυλοβαρεθεί όταν διάβαζα τη γεωθάλασσα. Χαρακτήρες για τους οποίους δεν ένιωθα καμία συμπάθεια, ένας κόσμος που δεν έβγαζε νόημα, παραλογισμοί στο σενάριο, γενικά... μεχ.

 

Δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο δικό της, γιατί... μεχ.

 

[μη βαράτε αν διαφωνείτε!]

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς Antonius δεν βαράμε :bangin:

Δεν προλαβα να βαρεθώ ίσως γιατί πήρα τα βιβλία ένα ένα και τα τελείωνα σχεδόν αυθημερόν. Δεν είναι δα και μεγάλα! Το 2ο και το 4ο είναι λίγο πιο βαρετά αλλά το 1ο και το 3ο? Δηλαδή με τον Γκεντ δε θα έπινες μια μπύρα? Εγώ όχι . Ίσως λίγο κρασί από την κάβα του Όγκιον να ήταν καλύτερα ! Κοίτα και εγώ ψοφάω για δράση-για αυτό και είμαι τρελός με τον Μουρκοκ- αλλά όχι οτι έχει και παραλογισμους ή οτι ο κόσμος της δεν βγάζει νόημα .(Αν εχεις βρει το νόημα του κόσμου που ζούμε πες το και σε μας!)

Πιστεύω θα σου αρέσει το "The disposessed" (Ο αναρχικος των δυο κοσμων) . Είναι επ.φαντασια αλλά με έντονο πολιτικο-κοινωνικό προβληματισμό . Το βρήκαν και στη γιαφκα της 17Ν !! Δικοί μας και αυτοί !

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω το πιο χτυπητό, που θυμάμαι, ή μάλλον, το μόνο που θυμάμαι γιατί και έχει χρόνια που το διάβασα και το έχω αποβάλει από τη μνήμη μου. Μπορεί και να το εξηγούσε κάπου αλλά αν το βιβλίο σε εκνευρίζει από την αρχή, το χάνεις.

 

Δε θυμάμαι καμία αναφορά για θεούς, μεταφυσικές δεισιδαιμονίες ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο. Η μαγεία είναι παντού και πλέκουμε ξόρκια να επιδιορθώσουμε τις βαρκούλες μας, αλλά ενδιαφέρον για το μεταφυσικό δεν έχει κανένας, για το που θα πάει η ψυχή μας όταν πεθάνουμε κλπ. Πώς γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν Θεό ,τον Σεγκόι. Αυτός είναι ο δημιουργός του κόσμου αλλά δεν έχει θρησκεία οπως έχουμε στον κόσμο μας γιατί στον κόσμο κυριαρχεί η μαγεία που θα έλεγα πως "δρα αντι της θρησκείας". Όπως στους πρωτόγονους ανθρώπους που ιερέας και μάγος ταυτίζοταν. Σε ορισμένα μέρη της γαιοθάλασσας είχαν άλλη θρησκεία βέβαια . Απορώ που δεν θυμάσαι ότι η πρωταγωνίστρια Τενάρ ήταν αρχιέρεια στο Ατουάν . Όσο για το που πάει η ψυχή, το ξέρουν οι μάγοι(το περιγράφει 2 φορές τουλαχιστον) άρα ...

Link to comment
Share on other sites

Δρα αντί της θρησκείας, ωραία, αλλά τι πρακτικό αντίκρυσμα έχει στην καθημερινή ζωή (και δε μιλάω για το να επιδιορθώνουν κατσαρόλες);

 

Δεν υπάρχει καμία, μα καμία σύνδεση του πώς ζεις τη ζωή σου με το μεταφυσικό επίπεδο του τί κάνει η ψυχή σου όταν τελειώσεις, αυτό δηλαδή που κάνουν όλες οι θρησκείες σήμερα, παρότι έχουν διαφορετικό συμπέρασμα.

 

Τώρα που τα λες και τον Σεγκόι θυμάμαι, και τις αρχιέρειες θυμάμαι, και τους τύμβους θυμάμαι. Όλα όμως κενά νοήματος. Αρχιέρειες σε τί; Πίστη σε τί; Ζεις για ποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια φυλή έχει θεούς με την κανονική έννοια , η λευκή φυλή, που παρεπιπτόντως δεν έχει μάγους, επειδή τους εξόρισε όλους. Έχει δυο δίδυμους αδελφούς θεούς, καθώς και τον θεοποιημένο μονάρχη.

 

Επιπλέον σε όλη την έκταση των νησιών υπάρχουν οντότητες όπως μαγικές πέτρες και περιοχές ισχύος τις οποίες λατρεύουν οι άνθρωποι ανιμιστικά. Και πράγματι έχουν δυνάμεις, αλλά όχι δημιουργικές (τη δύναμη π.χ. της ονοματολογίας), αλλά κυρίως δυνάμεις ελέγχου,εκφοβισμού ή καταστροφικές. Πιστεύω ότι εδώ η Le Guin κάνει αναφορά στα σκοτεινά σημεία των αρχαίων θρησκειών της Γής-Γονιμότητας που υπήρχαν παλιά στην Ευρώπη και υπάρχουν ακόμα σε άλλες περιοχές του κόσμου (φυλές ινδιάνων του Αμαζονίου, φυλές της Αφρικής). Αυτές συνδέονται μετέπειτα και με κάποιες διονυσιακές τελετές , αλλά και με λατρεία των προγόνων , χθονίων θεοτήτων κτλ κτλ... Κομμάτια τους που σώθηκαν μέχρι σήμερα, προσαρμοσμένα και συνδυασμένα με διάφορες ανατολικές δοξασίες, αρχαίες λατρείες και σύγχρονες φιλοσοφικές, μεταφυσικές ή εμπορικές ιδέες δίνουν τον νεοπαγανισμό, τη Wicca , αλλά και παρακλάδια σατανισμού (τα οποία φυσικά είναι διαφορετικά πράγματα το ένα απο το άλλο και ίσως ελάχιστη σχέση έχουν με τους υποτιθέμενους προγόνους τους).

Η Lε Guin καυτηριάζει την μελανή πλευρά αυτών των τύπων λατρείας. Δηλαδή τις ανθρωποθυσίες που γίνονταν, ειδικά στις πιο πρωτόγονες μορφές τους, τους παράλογους φόβους και δεισιδαιμονίες που ενέπνεαν στα άτομα, γενικά αυτό το πνεύμα σκοταδισμού, που βλέπει τον άνθρωπο ως έρμαιο στη θέληση ανεξέλεγκτων, ξένων προς αυτόν βουλήσεων, είτε πνεύματα της γής, είτε πνεύματα των νεκρών.

 

Τελικά σύμφωνα με τη Le Guin οι φόβοι αυτοί πηγάζουν από το φόβο του ανθρώπου απέναντι στον προσωπικό του θάνατο και τις ανεξερεύνητες πλευρές του εαυτού του (συμπεριλαμβανομένων και ενστίκτων) που δε θέλει να αποδεχτεί. Η λύση κατά αυτήν είναι να αποδεχτεί την ύπαρξή τους και έτσι να τις φέρει στο φώς, δαμάζοντάς τις, αναγνωρίζοντας πως υπάρχουν, ωστέ να βλέπει την εκδήλωσή τους και να τις συγκρατεί, να μη γίνεται δούλος τους.

 

Επιπλέον αν παρατηρήσει κανείς η λευκή φυλή είναι η μόνη που πιστεύει στις αθάνατες ψυχές και στη μετεμψύχωση. Οι υπόλοιπες απλά πιστεύουν πως ένα κομμάτι τους μένει στον Κόσμο των Νεκρών σε μια κατάσταση Λήθης και γκρίζας μελαγχολικής αδιαφορίας. Ένα άλλο κομμάτι επιστρέφει στον κόσμο των ζωντανών και γίνεται ένα με την πνευματική ενέργεια που τον διαποτίζει που υπάρχει στη θάλασσα, τη γή κτλ κτλ...

 

 

 

 

-Spoiling Ahead-

 

 

 

 

 

Όμως διάβασα πως στα επόμενα βιβλία της συγκεκριμένα στο The Other Wind εξηγεί ότι όντως οι λευκοί άνθρωποι είναι οι μόνοι που έχουν αθάνατη ψυχή, ενώ οι υπόλοιποι δεν έχουν ακριβώς επειδή έχουν Πραγματικά Ονόματα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό ακριβώς όπως το λέω, αλλά φαίνεται παράξενο, δεδομένου του ότοι οι λευκοί είναι κάτι ουγκ βάρβαροι.

 

 

 

 

-End of Spoiling-

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε Blackcloak!

SPOILER IS COMING!!!!

Αφού ένας ικανός μάγος μπορει να πάει στο κόσμο όπου πανε οι ψυχές εν είδει φαντασμάτων (κάτι σαν τον Άδη των αρχαίων Ελλήνων δηλαδή) και να γυρίσει πίσω τι να σου πει και η θρησκεία... Όλοι καλοί-κακοί εκεί καταλήγουν. Σε καποια φάση δεν πάει να αναστήσει ο Γκεντ ένα παιδακι με το να φέρει την ψυχή του πίσω από αυτόν τον τόπο ? Ότι κάνει κι ο Χριστός δηλαδή που λατρεύεται ως θεός . Μόνο που ο Γκεντ αποτυγχάνει γιατί πήγαινε κόντρα στην Ισορροπία του κόσμου .

END OF SPOILER

(ασημαντο σποιλινγκ αλλα τεσπα)

Ζητάς νόημα του κόσμου αλλά αυτό ειναι κάτι ασαφές έτσι δεν είναι? Έχει νοημα ο κοσμος μας για να έχει ο οποιοσδήποτε-πόσο μάλλον ένας φανταστικός? Ισως εννοείς ότι ως βιβλίο δεν έχει κάποιο Τέλος-Σκοπό . Σε αφήνει κάπως ξεκρέμαστο να αναρωτιέσαι "αυτό ήταν όλο?". Από την άλλη έτσι συμβαίνει στη ζωή . Ουσιαστικά το έργο τελειώνει με το 3ο βιβλίο. Τα υπόλοιπα τα έγραψε η Ουρσουλα για να βγάλει κι άλλα λεφτά. Είναι σαν ο Όμηρος να έγραφε κι άλλες ραψωδίες στην Οδύσσεια. Ξενέρωμα δε θα ήταν? Ή ο Τολκιν στον Αρχοντα. Λεει σε κάποια παραρτηματα και μισοτελειωμένες ιστορίες του τι έγινε στη συνέχεια αλλά δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον . Είδες πως απέβαλαν το "άχρηστο"(?) τελευταιο κομμάτι του βιβλίου στην ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας σήμερα τελειώσει και το Τehanu, αναφέρω πως μόνο μια σοβαρη ασυνέπεια είδα στα βιβλία.

Στο The Farthest Shore λέει πως ο Master Summoner Thoren τελικά βρήκε το δρόμο προς τον κόσμο των ζωντανών. Είναι ανάμεσα σε όσους χαιερετούν τον Ged και τον Arren όταν γυρνάν από το ταξίδι.

Στο Tehanu λέει πως δεν γύρισε ποτε και πέθανε. Και γι αυτό λέει ο Arren πήρε τη θέση του στο Council of the Wise για την εκλογή του νέου Αρχιμάγου. (heiron κόψε το Αρχιμάγιστρος διότι θα το δει κανένας Βάρδος και θα μας κυνηγάει :rolleyes: :p ).

 

 

 

 

spoiler

 

 

 

Στο τέλος του Tehanu, από την προσφώνηση της Therru προς τον Kalessin καταλαβαίνουμε πως ο δράκος Kalessin είναι ο Segoy...Και έρχεται η απάντηση σ' αυτό που είπε ο Antonius... Σε έναν κόσμο που ζούν τέτοια πλάσματα όπως οι αρχαίοι δράκοι θα είχες ανάγκη απο θεούς σίγουρα;

 

 

 

spoiler ends

Link to comment
Share on other sites

Πότε είπα "αρχιμάγιστρος"? 1 και μόνο φορά είπα "μάγιστρος". Εγώ φταίω που η μετάφραση είναι λίγο λοξή?!? Εχει κάνει τέτοιο φάουλ η Ουρσουλα? :cardR: Για τον Master Summoner Thoren αν θυμάμαι καλά του λένε στον κόσμο των φαντασμάτων πως να γυρίσει πισω αλλά δεν τα καταφέρνει . Στην υποδοχή δεν θύμαμαι να είναι και πως θα μπορούσε να τους προλάβει-με φυσιολογικά μέσα-αφου αυτοί γύρισαν πάνω στον δράκο. Πφφφ... :frown: έχω μπερδευτεί τώρα και δεν έχω τα βιβλία εδώ αλλά στη Θεσσαλονίκη.Όποιος μπορει ας ανατρέξει για σιγουριά. Η να ρωτήσει την Λεγκεν αν είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η Λε Γκεν για μενα αποτελει αποτελει μια περιεργη περιπτωση. Τα βιβλια της Γεωθαλασσας ειναι απλα απιστευτα-ηταν κ τα πρωτα που διαβασα. Μετα διαβασα τον Αναρχικο των 2 κοσμων κ το Αριστερο χερι του σκοτους. Ημουν τυχερη που διαβασα αυτα πρωτα κ μπορεσα να τα απολαυσω. κ συνεχισα ν αγοραζω λε γκεν...η μερα της συγχωρεσης...η λεξη για τον κοσμο κτλ...οι ραωψδοι της γνωσης κτλ κτλ κτλ κτλ....ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΙΝ ΠΙΑ???δε λεω, παρα πολυ καλη η συλληψη κ μερικα απ τα βιβλια ηταν πολυ καλα, αλλα....ξεκολα κοπελα μου!ειναι παντα το ιδιο μοτιβο σε ολα τα βιβλια!Κ να μην αναφερω το ροδο των ανεμων...αυτο ειλικρινα δεν το περιμενα. Ειδικα η πρωτη ιστορια- με τα μυρμηγκια-θα μου μεινει αξεχαστη με την αρνητικη εννοια. :bangin: Το σιγουρο ειναι οτι για να αγορασω το gifts θα πρεπει να ειμαι παρα πολυ απελπισμενη. Αν γραψει ομως κατι σε φαντασια θα το παρω παραυτα.

Link to comment
Share on other sites

H LeGuin δεν έχει γράψει μόνο για τον Hain. Έχει γράψει και βιβλία ΕΦ εκτός αυτού του κόσμου. Το μάτι του Ερωδιού ας πούμε δεν είναι της Χαϊνιανής σειράς. Και αν δεν κάνω λάθος, ούτε το Gifts...

Πέρα από αυτά, έχει γράψει και ποίηση και παιδικά βιβλία.

Το ξέρετε ότι τα βιβλία της Γεωθάλασσας είναι πλέον 6;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερουμε.Αφου εχουν μεταφραστει ηδη στα ελληνικα και τα 6.Αν και το ενα απο αυτα ειναι καποιες ιστοριουλες ψιλοασχετες.Σαν το "Ατελειωτες ιστοριες" του Τολκιν.Ξενερωσα στο τεχανου και δεν πιστευω οτι αξιζει να διαβασω παρακατω.Η ιστορια εχει πλεον τελειωσει-βασικα ηδη απο το 3.

Link to comment
Share on other sites

Το ματι του ερωδιου ειναι αληθεια δεν το χω διαβασει αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια. Παντως το gifts ειναι 99% σιγουρα Χαινιανο, ειχα διαβασει την υποθεση στο οπισθοφυλλο, αλλα δεν τη θυμαμαι τωρα.

Δεν κατακρινω τη Λε Γκεν παντως. Απλα, μου κακοφανηκε η επαναληψη του μοτιβου-ειδικα καθοτι η Γεωθαλασσα ειναι το αγαπημενο μου κ θα ηθελα κ αλλα βιβλια σε παρομοιο στυλ. Αλλα κ σε οποιοδηποτε αλλο στυλ-απλα ψαχνω για καινουριες αναγνωστικες προκλησεις κ αν δεν στις προσφερουν αυτοι που εμπιστευεσαι τοτε ποιος?

Νομιζα οτι ο Αλλος Ανεμος εχει βγει εδω καιρο. Η οχι?Παντως ηταν απιστευτο!!!Α κ η εισαγωγη της Ουρσουλα στις Ιστοριες απο τη Γεωθαλασσα ηταν απολαυστικοτατη!

Link to comment
Share on other sites

Priv ligouc mnvec diabasa to "Changing Planes". Prokeitai gia dingnmata pou ta diepei eva e3upvo kai polu omorfo 8ematiko motibo (h 'eurnma' av 8elete). Kapoiec istoriec eivai polu omorfec, allec apla kalec, alla to motibo eivai tetoio pou dev epitrepei se kamia touc va eivai katw tou metriou.

 

Av 8elete va 3ekollnsete apo tov Xaiv h apo tn Gew8alassa, tsekarete to.

Link to comment
Share on other sites

Ξενερωσα στο τεχανου και δεν πιστευω οτι αξιζει να διαβασω παρακατω.Η ιστορια εχει πλεον τελειωσει-βασικα ηδη απο το 3.

 

Κ ομως, κανεις λαθος!στον Αλλο Ανεμο καλυπτει καποια loose ends που δεν ειχα αντιληφθει καν οτι υπηρχαν. κ ετσι δινει λογο υπαρξης κ στο Τεχανου, το οποιο οντως ανοιγει νεα κεφαλαια κ σε αφηνει ξεκρεμαστο,αλλα στο 6 ολα τακτοποιουνται.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,δεν λεω οτι δεν προκειται να τα διαβασω ποτε αλλα δεν εχω αυτη την καψα να τελειωσω αυτη τη (πολυ καλη οντως)σειρα αφου δεν με ερεθιζει να συνεχισω-εστω απο περιεργεια.Και το λεω εγω που δεν διαβαζω Ερικσον γιατι η σειρα του (Μαλαζαν μπουκ..)δεν εχει τελειωσει ακομη!Αν εχεις διαβασει Κορουμ,εχω παθει το ιδιο με την Γαιοθαλασσα.Διαβασα την πρωτη τριλογια αλλα γιατι να διαβασω τη 2η?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ούρσουλα Λε Γκεν (Ursula Le Guin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..