Jump to content

Ούρσουλα Λε Γκεν (Ursula Le Guin)


The Blackcloak
 Share

Recommended Posts

Αν εχεις διαβασει Κορουμ,εχω παθει το ιδιο με την Γαιοθαλασσα.Διαβασα την πρωτη τριλογια αλλα γιατι να διαβασω τη 2η?

 

Γιατί όχι; Έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις; :D

 

Πάντως, κι εγώ καταλαβαίνω αυτό που λέτε για το Τεχανού. Το είχα κι εγώ αφήσει στη μέση. Και, βασικά, τα έχω διαβάσει τόσο παλιά, που δε θυμάμαι τι έλεγαν, παρά μόνο στο περίπου. Θέλω, κάποια στιγμή, να τα ξαναδιαβάσω.

 

Τα υπόλοιπα που έχει γράψει η LeGuin δεν τα έχω διαβάσει (ούτε τα καινούργια της Γεωθάλασσας), ωστόσο μου έχει πει πηγή που εμπιστεύομαι ότι είναι καλά. Βέβαια, τα διηγήματά της (σε μια συγκεκριμένη συλλογή --δε θυμάμια ποια ακριβώς τώρα) η ίδια πηγή μού έχει πει ότι δεν αξίζουν και πολλά.

 

Εκείνο που με έχει απωθήσει από το να διαβάσω τα εκτός Γεωθάλασσας είναι ότι, απ'ό,τι βλέπω, φαίνεται πως η συγγραφέας κάνει υπέρμετρες προσπάθειες "να πει κάτι", να "μελλοντολογήσει", να "ηθικολογήσει". Και, όταν βλέπω κάτι τέτοιο, χάνω την όρεξή μου να διαβάσω. Προτιμώ να διαβάσω κάτι άλλο που έχω στη στοίβα μου, κάτι καθαρά λογοτεχνικό, που είναι καθαρά γραμμένο για να αφηγηθεί μια ιστορία, κι αν περνάει και κανένα ηθικό δίδαγμα (με ΚΟΜΨΟ τρόπο) έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πως η συγγραφέας κάνει υπέρμετρες προσπάθειες "να πει κάτι", να "μελλοντολογήσει", να "ηθικολογήσει".

 

Εχεις απολυτο δικιο!Κ ενω σε καποια απ αυτα (πχ. Αναρχικος ή το Αριστερο χερι) αυτο που ηθελε να πει ηταν πολυ καλο κ αξιζε, σε πολλα αλλα απλα σε κουραζει. Βεβαια, δεν ειναι κ νεα συγγραφεας κ τα 2 παραπανω ηταν απ τα πρωτα της, σε μια εποχη που πολλοι συγγραφεις ΕΦ θεωρουσαν κατα καποιο τροπο χρεος τους να ηθικολογησουν. Αλλα αυτη η εποχη εχει περασει.

 

Επισης, ποιος ειναι ο Κορουμ?(ειναι ηρωας ή συγγραφεας?)Ενημερωστε την αμαθη κορασιδα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ηρωας σε βιβλια του Μουρκοκ.Μην μου πεις οτι δεν ξερεις ουτε τον Μουρκοκ!!!!!Αν ξερεις τον πιο γνωστο του ηρωα,τον Ελρικ,ειναι κατι παρεμφερες.Ο Κορουμ Τζαλεν Ιρσεη,"Πριγκηπας του αλικου χιτωνα" ειναι ο τελευταιος επιζων της φυλης των βανταγκχ(κατι σαν τα ξωτικα).Οι Μαμπντεν(οι ανθρωποι δηλαδη) τους εξοντωσαν και τωρα κυνηγουν και αυτον.Ο Κορουμ παιρνει κατι μαγικα αντικειμενα που τον βοηθουν να πολεμησει τους ανθρωπους και να κυνηγησει τους κακους θεους του Χαους.Αυτη ειναι η υποθεση της πρωτης τριλογιας-για τη δευτερη δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ενταξει, δεν ειμαι τοσο αδαης, τον ξερω, απλα δεν εχω διαβασει. Υποθετω καποια στιγμη θα το κανω, αλλα παντα φαινεται να υπαρχουν αλλα που να με ελκυουν περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρετε ότι τα βιβλία της Γεωθάλασσας είναι πλέον 6;

Σύμφωνα με έγκυρες (Βαρδικές) πηγές, είναι συνολικά τα:

 

A wizard of Earthsea (Ο μάγος του Αρχιπελάγους), 1968

The tombs of Atuan, (Οι τάφοι του Ατουάν) 1972

The farthest shore, (Η πιο μακρινή ακτή) 1974

Tehanu, (Τεχανού) 1990

Ιστορίες από τη γεωθάλασσα (2002)

Ο άλλος άνεμος (2004)

 

...με τα δύο τελευταία να αποτελούν πρόσφατες προσθήκες.

(ήθελα να τα έχω κάπου συγκεντρωμένα σε λίστα! :blush: )

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει fantasy έργα της ακόμα, αλλά στην ΕΦ τα καταφέρνει περίφημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

Το μεταφέρω από εκεί που το είχα...

 

Ξέρω ότι είμαι κάπως off-topic (εδώ συζητάμε για τη Le Guin και εγώ για κάτι ψείρες που είδα στις σελίδες), αλλά θέλω να κάνω μια ερώτηση για το βιβλίο (γιατί με έφαγε η περιέργεια) και δεν νομίζω να αξίζει (η ερώτηση, όχι το βιβλίο) ολόκληρο θέμα:

 

Στο "The Farthest Shore" προς το τέλος του πρώτου κεφαλαίου, αναφέρει πως ο Master Doorkeeper είναι ένας απ' τους 7 που ξέρουν το όνομα του Ged. Έπειτα αναφέρει 7 ονόματα (κανένα εξ' αυτών του Master Doorkeeper). Έψαξα τα τεφτέρια μου απ' το δημοτικό και ανακάλυψα πως 7 και ένας ο Doorkeeper μας κάνει 8. Χάνω κάτι ή είναι ένα λάθος που δεν διορθώθηκε (τουλάχιστον στην έκδοση που έχω εγώ); Μήπως πρέπει να περιμένω να το διαβάσω ολόκληρο ή και το επόμενο για να καταλάβω;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει το “The Farthest Shore” για ένα πράγμα είμαι σίγουρος.

Το “Master Doorkeeper” είναι το κοινό του όνομα, ίσως και τίτλος. Μάλλον στα 7 ονόματα που αναφέρεις θα έχει το πραγματικό του. Τα 7 ονόματα που αναφέρει γνωρίζεις σε ποιους ανήκουν και σου περισσεύει ένα;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να υπάρχει λάθος στο κείμενο και να έλεγε ότι είναι ο μόνος άλλος που ήξερε τ' όνομα του εξών άλλων 7. Οι άλλοι ΌΝΤΩΣ δεν είναι ο Φύλακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kι άλλη ενημερωσούλα: (αν το έχετε ήδη πει και το έχω χάσει, μπορείτε να με βαρέσετε άνετα :tongue:) Οι εκδόσεις Παρσέκ κυκλοφόρησαν πριν λίγο καιρό μια νέα ανθολογία της Λε Γκεν, με τίτλο Τα γενέθλια του κόσμου - ιστορίες ε.φ., από τον κύκλο του Χάιν.

 

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε σχόλια για τις Φτερόγατες! Πιο παιδικό (απ ότι έχω καταλάβει) αλλά πρέπει να είναι απίστευτη σειρά.

 

Και ένα σχολιάκι για το παραπάνω θέμα: Δε θυμάμαι ακριβώς αυτό το σημείο, αλλά νομίζω ότι ο Φύλακας δε θα μετρούσε ούτως ή άλλως, καθώς οι μαθητές πρέπει να του αποκαλύψουν το όνομά τους για να μπουν στη σχολή, ενώ στους υπόλοιπους ο Γκεντ το αποκάλυψε ο ίδιος (ή, στην περίπτωση του χμμμ... πώς τον είπαμε; Από τις Ιστορίες της Γεωθάλασσας;) που ο άλλος ήταν αρκετά ισχυρός για να το μάθει μόνος του (ή έτσι τουλάχιστον αφήνει να εννοηθεί στην ιστορία απ' ότι θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

heiron, μεταφέρω εδώ την ερώτηση που μου έκανες στο τόπικ της συνέντευξης:

Εχμ..οι Τάφοι του Ατουάν είναι το 2ο βιβλίο της σειράς,you know.Από αυτό ξεκίνησες;!;Για να μην σπαμάρουμε εδώ μπορείς να ποστάρεις στο σχετικό τόπικ για τη Λε Γκεν και τη Γαιοθάλασσα.

Το ξέρω ότι είναι το δεύτερο της σειράς, αλλά όπως είπα, αυτό έπεσε στα χέρια μου. ;) Θα ξεκινήσω από την αρχή, από τον Μάγο του Αρχιπελάγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εχω διαβάσει το πρώτο της γαιοθάλασσας, ενδιαφέρον αλλά γιάτι όλη αυτή η ανούσια περιγραφή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βρήκα την πιο μακρινή ακτή (νο3 της γαιοθάλασσας) αλλά δεν την αγόρασα, γιατί δεν ξέρω αν στέκεται αυτόνομα ή πρέπει να βρω απαραίτητα τα 1, 2 και μετά να συνεχίσω με τα 4, 5. Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω καλύτερα να διαβάσει κανείς τα προηγούμενα της Γαιοθάλασσας πρώτα. Η πιο μακρυνή ακτή είναι το πιο βαρύ απ' όλα, και δεν είναι το πιο αντιπροσωπευτικό. Εξάλλου, δεν το ευχαριστιέται κανείς τόσο, αν δεν ξέρει την προϊστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει η Mάρβιν.

Αν δεν έχεις διαβάσει το πρώτο, δεν καταλαβαίνεις γιατί συμβαίνουν κάποια πράγματα και τι επίδραση έχουν στον ήρωα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο μάγος του αρχιπελάγους - Βιβλίο 1 (Έπος της γαιοθάλασσας -1968-)

 

Μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρόνο και διάθεση για να διαβάσω ένα πραγματικά ωραίο βιβλίο. Ο κόσμος που πλάθει η παραμυθού (γιαγιά πλέον) Ούρσουλα είναι ένας κόσμος γεμάτος μαγεία. Στην ιστορία μας ακολουθούμε τα βήματα του νεαρού Γκεντ από την Γκοντ που σαν άλλος Άνακιν έχει τη δύναμη ισχυρή μέσα του αλλά και σαν πρώιμος Χάρι Πότερ δεν γνωρίζει πως να τη χρησιμοποιήσει σωστά μέχρι που πηγαίνει στο Χόγκουαρντς στη διάσημη σχολή μαγείας του νησιού: Ροκ. Εκεί περνά διάφορα στάδια μάθησης καθώς έχει βρει και το αντίπαλο δέος τον Draco Malfoy τον Τζάσπερ από το βασίλειο του Ήολγκ. Μια εφηβική ανοησία δημιουργεί ένα τρομερό πρόβλημα που πλέον καλείται να βρεί τη λύση ο Γκεντ.  Το βιβλίο έχει φοβερό ρυθμό και διαβάζεται μονορούφι. Είναι πολλά αυτά που θέλει να πει, και τα λέει τόσο όμορφα είναι η αλήθεια, η συγγραφέας.  Ήδη είμαι στη διαδικασία αγοράς και του δεύτερου βιβλίου. Επίσης βρήκα από το BBC δραματοποιημένη για ράδιο την ιστορία και είναι απλά φανταστική. Το συνιστώ σε όλους όσους αγαπούν το καλό φάνταζυ...

Edited by Airbourne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον γι' αυτό δεν μπόρεσα να διαβάσω χάρι πότερ. αντέγραφε τη λεγκέν! :DD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ιστορίες από τη Γαιοθάλασσα

 

Ένας από τους λόγους που αγαπάμε τη λογοτεχνία φαντασίας τόσο πολύ, είναι θεωρώ η αίσθηση της εξερεύνησης του κόσμου και της ανακάλυψης των τρόπων του. Σκέφτομαι μάλιστα ότι αυτός είναι τελικά και ο λόγος που τόσα πολλά έργα της φαντασίας διαδραματίζονται σε σχολεία και πανεπιστήμια. Σκέφτομαι επίσης ότι αυτός είναι ένας από τους λόγους που το μέγεθος των έργων φαντασίας φτάνει συχνά στις επικές διαστάσεις που έχει, καθώς οι συγγραφείς προσπαθούν να προσδώσουν μία αίσθηση μαγικού βάθους στη σκέψη τους. Και αυτή νομίζω ότι είναι μία μεγάλη επιτυχία του κόσμου της Γαιοθάλασσας, όπου το βάθος των πραγμάτων που διαδραματίζονται είναι ένα απύθμενο βάθος όπου η κάθε απλή λέξη μοιάζει να κρύβει αμέτρητες πτυχές, αμέτρητα νήματα που είναι αδύνατο να τα παρακολουθήσεις όλα καθώς μπερδεύονται χαοτικά στην ιστορία και στο τέλος σχηματίζουν μία ιστορία με τρομερή συνοχή και ομορφιά.

 

How far does the forest go? As far as forests go.

Edited by Myyst
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελος και η γαιοθαλασσα ...πραγματικα δεν ξερω τι να γραψω ...με εχει αφησει  με αναμεικτα συναισθηματα και επισης να σημειωσω οτι ο τροπος γραφης της κ. λεγκεν δεν ειναι ο αγαπημενος μου

δεν μπορω να μην βαλω στα θετικα την μαγεια τον κοσμο που μυριζει θαλασσα και τους δρακους που δινονται με σωστες δωσεις και μονο οσο χρειαζεται....αλλα εκει αρχιζει λιγο και μου το χαλαει. η πλοκη στα περισσοτερα ειναι απλη χωρις ιδιαιετερες μαγκιες...και γενικα χρησιμοποιειται αρκετα μια απο μηχανης λυση

 

ο μαγος του αρχιπελαγους ειναι ωραια εισαγωγη να μπεις στο παιχνιδι και να καταλαβεις πως ειναι στημενο τοολο σκηνικο...πολυ ενδιαφερων που σε κρατα αρκετα καθηλωμενο

οι ταφοι του ατουαν ακ και λιγο αργο ειναι το αγαπημενο μου...με το λαβυρινθο να μου δημιουργει τασεις κλειστοφοβιας....

η πιο μακρινη ακτη....ηταν το χειροτερο μου....ταξιδι χωρις λογο μου φανηκε...

τεχανου....εδω το απο μηχανης με εσπασε λιγο....καλο, αλλα πολυ αργο

ιστοριες απο τη γαιοθαλασσα....μισες καλες μισες χωρις λογο

ο αλλος ανεμος....δυνατος καλοδουλεμενος...σφιχτη ιστορια με πολυ ενδιαφερων....

 

αυτη ηταν για μενα η γαιοαθαλασσα....μπορει να ειμαι "αγουρος" γι αυτην αλλα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα....δεν θα τη συστηνα αν με ρωτουσατε...οι υψηλες βαθμολογιες που εβαλα ειναι λογω σεβασμου για την κλασικοτητα της σειρας αλλα και για το μεγεθος της κ. λεγκεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας το βάλω να βρίσκεται κι εδώ.

Η Ούρσουλα Λε Γκεν τιμήθηκε με το φετινό βραβείο National Book award και δήλωσε:

"I rejoice in accepting [this prize] for, and sharing it with, all the writers who were excluded from literature for so long: my fellow authors of fantasy and science fiction"

https://www.youtube.com/watch?v=Et9Nf-rsALk#t=335

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ας το βάλω να βρίσκεται κι εδώ.

Η Ούρσουλα Λε Γκεν τιμήθηκε με το φετινό βραβείο National Book award και δήλωσε:

"I rejoice in accepting [this prize] for, and sharing it with, all the writers who were excluded from literature for so long: my fellow authors of fantasy and science fiction"

https://www.youtube.com/watch?v=Et9Nf-rsALk#t=335

Απολαυστική και σημαντικός ο λόγος της.  Ευχαριστώ για το post σου.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και γραμμένο, γιατί μου φαίνεται πολύ επίκαιρο και εμπνευστικό.

 

I think hard times are coming, when we will be wanting the voices of writers who can see alternatives to how we live now, and can see through our fear-stricken society and its obsessive technologies, to other ways of being. And even imagine some real grounds for hope. We will need writers who can remember freedom: poets, visionaries—the realists of a larger reality. Right now, I think we need writers who know the difference between production of a market commodity and the practice of an art. The profit motive is often in conflict with the aims of art. We live in capitalism. Its power seems inescapable; so did the divine right of kings. … Power can be resisted and changed by human beings; resistance and change often begin in art, and very often in our art—the art of words. I’ve had a long career and a good one, in good company, and here, at the end of it, I really don’t want to watch American literature get sold down the river. … The name of our beautiful reward is not profit. Its name is freedom.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ συγκινητική η ομιλία της. Έχω την αίσθηση ότι τα τελευταία χρόνια σπάνια ακούγονται όσα είπε -και τα είπε τόσο καθαρά!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ούρσουλα Λε Γκεν (Ursula Le Guin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..