Jump to content

Δράκων - Χρήστος Α. Κασκαβέλης


Naroualis
 Share

Recommended Posts

Ballerond, καλά λόγια λέει, τουλάχιστον για το "Δράκων" και τους Έλληνες συγγραφείς. Η σύγκριση με τον Barker, (κι ας μην άρεσε στον σχολιαστή), τιμή είναι για έναν πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κατι δεν μου αρεσει το λεω κατα δικη μου αποψη και μονο που φυσικο ειναι καποιος να εχει αλλη αποψη.Το δρακων ειναι εξαιρετικο για τα δικα μου γουστα τουλαχιστον.

Επισης διαβασα παμπολα ποστ σε αλλα νηματα οπου καποιου δεν του αρεσει ενα βιβλιο και δεν ειδα και πουθενα να λες φιλε μου οτι υποβαθμιζει η οτιδηποτε αλλο [σε αυτα που ειδα τα ποστ δεν ξερω σε αλλα]αλλα το λες σε μενα.

Συμφωνω με το ποστ της φιλης πιο πανω

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά λόγια λέει, δεν είπα το αντίθετο. Αναφέρομαι στο κομμάτι της σύγκρισης το οποίο εν τέλει δε βοηθάει ιδιαίτερα έναν νέο συγγραφέα. Προσωπικά, απεχθάνομαι τίτλους όπως "Ο νέος Stephen King" ή "Ο Έλληνας Clive Barker". Σε τέτοια φαινόμενα αναφερόμουν.

Συγκεκριμένα ρώτησα για τον Υφαντόκοσμο γιατί απόρησα πώς και αναφέρθηκε συγκεκριμένα σε αυτό το βιβλίο κι έκανε σύγκριση κι όχι σε οποιοδήποτε άλλο. Δεν νομίζω ότι ο Δράκων έχει καμία σχέση με τον Υφαντόκοσμο - απ' όσα έχω καταλάβει, δεν το έχω διαβάσει.

 

Υ.Γ. Tifonas79, δε σου έκανα επίθεση, μία ερώτηση έκανα. Για όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμηστε λιγάκι παιδιά, όλα στη ζωή είναι θέμα γούστου, σε άλλους θα αρέσουν τα βιβλία του συγγραφέα σε άλλους όχι. Ή διχόνοια ναι μεν είναι κύριο χαρακτηριστικό της Ελληνικής Φυλής αλλά δέν χρειάζεται να εκδηλωθεί μεταξύ μας, ο ρόλος της σελίδας είναι άλλος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ενημερώσω ότι ολοκληρώθηκε η σειρά και στα αγγλικά. Είναι μια σειρά από 4 βιβλία που μπορείτε να την βρείτε στο Amazon σε μορφή ebook και print, καθώς και σε print στην Ελλάδα από τις Εκδόσεις Mamaya.

https://www.amazon.com/gp/product/B079K1QQDW/ref=series_rw_dp_sw

Λίγα λόγια γι' αυτούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο (ή όχι)

1. καταρχήν το πρώτο ebook είναι δωρεάν σήμερα και μέχρι τις 17 Φεβρουαρίου γι' αυτό και ποστάρω τώρα όποιος θέλει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία.

2. οι χαρακτήρες και η πλοκή του βιβλίου είναι η ίδια στην ελληνική και αγγλική γλώσσα, αλλά η αγγλική έκδοση είναι πολύ μεγαλύτερη 380χιλ λέξεις vs. 245χιλ η ελληνική. Υπάρχει πολύ περισσότερη λεπτομέρεια, περιπέτεια, δράση, και διάλογος στην αγγλική έκδοση, καθώς και η ιστορία από το POV μιας γυναίκας, ενός άλλου πρωταγωνιστή και μερικοί άλλοι μύθοι.

3. η γλώσσα έχει λιγότερους νεωτερισμούς, περισσότερο διάλογο, και περιέργως φαίνεται πιο φυσική στα αγγλικά. Το θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα ότι τελικά το μετάφρασα μόνος μου το βιβλίο κάτι που θα θεωρούσα αδύνατον 4 χρόνια πριν. Στην πραγματικότητα θεωρώ την αγγλική έκδοση πολύ ανώτερη απ' όλες τις πλευρές από την ελληνική. Αυτό σημαίνει ότι έβαλα λιγότερα αστεράκια στο ελληνικό βιβλίο απ' όσα βάλατε οι περισσότεροι και σας ευχαριστώ :) . Eπίσης δεν πρόκειται για μετάφραση καθώς μόνο ένα 5% του αρχικού κειμένου έχει επιβιώσει ως αυτούσια μετάφραση. Το 95% είναι εντελώς ξαναγραμμένο λέξη προς λέξη.

4. το βιβλίο είναι ακόμα πιο βίαιο (διάβασα περισσότερη ιστορία) στην αγγλική έκδοση το οποίο είναι και η κύρια αρνητική κριτική που έχω (από το 10% που δεν τους άρεσε στα αγγλικά)

και τα 4 βιβλία είναι τώρα διαθέσιμα οπότε δεν μένει η ιστορία στη μέση. Υπάρχουν εκπλήξεις (κρυφές και φανερές στο τέλος)

σε κανένα μήνα θα βάλω και τα επόμενα βιβλία σε σοβαρό discount στο Αmazon, για λίγες μέρες, είναι μια στρατηγική προώθησης του βιβλίου που ακολουθώ, λίγες μέρες κάθε τρίμηνο

Θα ειδοποιήσω ελπίζω, γιατί στόχος μου δεν είναι να μαζέψω ξανά χρήματα, ειδικά από τους Έλληνες αναγνώστες που το διάβασαν ήδη, αλλά να διαβαστεί το βιβλίο.

αυτά τα λίγα αν κάποιος το τολμήσει ελπίζω να δω και την κριτική του/της

Καλή συνέχεια και ευχαριστώ

Χρήστος Κ. (aka C.A. Caskabel)

Edited by 4of7
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..