Jump to content

Star Wars - The Force Awakens (2015)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Δεν μου άρεσε περισσότερο, απλά η πολιτική του είχε άμεση σχέση με τα επόμενα (πώς δηλαδή ο πάλπατιν συγκέντρωσε τις εξουσίες) και επιπλέον καλύτερα να κάνω "κακό ξεκίνημα" με μία μόνο ταινία, παρά με δύο (δηλαδή phantom menace και attack of the clones μαζί). Δεν έχω κουράγιο να δω σερί δυο κακές ταινίες, επομένως ας ξαναδώ μόνο τη μία...

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με τον εμετό και την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βαρεμάρα των 3 τελευταίων ταινιών (δεν είναι "πρώτες" είναι "τελευταίες", πάρτε το απόφαση), αλλά σε καμία περίπτωση ταινία που θα θελήσω να ξαναδώ σύντομα. Απλώς αξιοπρεπής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως σας αρέσει περισσότερο το 2 από το Phantom Menace. Αν και είμαι τεράστιος λάτρης οτιδήποτε έχει να κάνει με τους Clone Troopers, το romance του 2 ήταν awkard με ορισμένες φάσεις που ακουμπά το εμετικό.

To 1 είναι ανούσιο. Έχει το μαλακισμένο τον μικρό Άνακιν. Έχει πολύ Jar Jar Bings. Δεν προσθέτει τίποτα στο μύθο.

 

Το 2 έχει τον μαλάκα τον μικρό Άνακιν, έχει Κρίστοφερ Λι, φωτόσπαθα και τον Πάλπατιν.

 

Το 1 είναι ο τυφλός, το 2 ο μονόφθαλμος με καταράκτη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σαν ταινία θεωρώ κάπως καλύτερο το 1, από το 2, μόνο και μόνο γιατί έχει ένα συγκεκριμένο ρυθμό από την αρχή και δεν ήθελα τόσο να σβήσω ένα κάρο σκηνές (το Romance) για να γίνει η ταινία καλύτερη. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος προς τον Jar Jar Binks όταν στις παλιές ο C3PO ήταν το ίδιο ή και περισσότερο (για μένα) σπαστικός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σαν ταινία θεωρώ κάπως καλύτερο το 1, από το 2, μόνο και μόνο γιατί έχει ένα συγκεκριμένο ρυθμό από την αρχή και δεν ήθελα τόσο να σβήσω ένα κάρο σκηνές (το Romance) για να γίνει η ταινία καλύτερη. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω το μίσος προς τον Jar Jar Binks όταν στις παλιές ο C3PO ήταν το ίδιο ή και περισσότερο (για μένα) σπαστικός.

Ο C3PO ήταν ο κλασικός χαζός άχρηστος μπάτλερ που μπλέκει σε προβλήματα. Το ότι ήταν ρομπότ τον κάνει πρωτότυπο, άσε που κάνει ένα καταπληκτικό δίδυμο με τον R2D2 και ταίριαζε με τον οπτιμιστικό τόνο της τριλογίας

Αντίθετα, ο Jar Jar Bings ήταν ο κλασικός χαζός άχρηστος αφροαμερικάνος που κυκλοφόραγε ξέμπαρκος αριστερά και δεξιά, δεν είχε καμία χημεία με το υπόλοιπο καστ και δεν ταίριαζε με τον υποτίθεται σκοτεινό τόνο των ταινιών

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το 1 είναι ο τυφλός, το 2 ο μονόφθαλμος με καταράκτη...

 

 

Και το 3 είναι ο μύωπας! :alaugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το romance του 2 δεν ήταν καλό επειδή ακριβώς, ο Anakin έχει ψύχωση με την Padme. Δεν είναι ερωτευμένος μαζί της. Τουλάχιστον αυτό υποστηρίχτηκε στο Dark lord: Rise of Darth Vader.(αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο μιας και αναλύει την ψυχοσύνθεση του Vader). Πιστεύω αυτό ήθελε να δείξει και ο Lucas. Το phantom menace ήταν αχρείαστο. Θα μπορούσε στο επεισόδιο 1 να μας δείξει την αρχή του Clone wars στο 2 να αναλύσει καλύτερα τους κακούς και στο 3 να γίνει το revenge of the sith. Όσον αφορά το force awakens και τις συνεντεύξεις περί παιδικών ταινιών κ.λ.π. Ας το δεχτώ σαν δικαιολογία. Δηλαδή αν βάζανε π.χ τίποτα valley of the jedi ή κάποιο force artifact θα ήταν δύσκολο για τα πιτσιρίκια να το καταλάβουν ε; Δεν νομίζω να ήταν τόσο δύσκολο να σκεφτούν κάτι διαφορετικό που θα μπορούσαν να καταλάβουν και τα παιδιά...

 

Όσον αφορά τους κακούς 

 

Ο kylo Ren αποτελεί απογοήτευση προς το παρόν, αλλά πιστεύω πως θα βελτιωθεί στα sequel. Ο Snok αν δεν είναι ο Darth Plagueis τότε διεκδικεί το χειρότερο όνομα κακού period. Ο general Hux απλά απογοητευτικός σε σχέση με τον Grand Moff Tarkin, και ακόμη μια παρατήρηση, ίσως όχι ιδιαίτερα σημαντική. Πως γίνεται να διοικεί σε ένα μιλιταριστικό καθεστώς χωρίς καθόλου παράσημα::: Μπορεί και να θυμάμαι λάθος αλλά οι imperials είχαν λόξα με τα παράσημα γιατί τους προσέδιδε κύρος. Ο Hux δεν έχει τίποτα γιατί; Τέλος απο που και ως που ο ναζιστικός χαιρετισμός; Στην Γερμανία του Χίτλερ είχε λογική γιατί ήταν κομμάτι της ανθρώπινης ιστορίας του πλανήτη μας.

 

 

Όσον αφορά τους καλούς

 

Ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Δεν με ξενίζει το γεγονός πως η Rey ή ο Fin κατάφεραν να χειριστούν φωτόσπαθο εφόσον λογικά και οι 2 είναι force sensitive. Καλώς ή κακώς η force είναι αστάθμητος παράγοντας σε μια μάχη. Για αυτό άλλωστε ο Luke νίκησε τον Vader στο επεισόδιο 6, για αυτό ο Kyle katarn νίκησε τόσους dark jedi. Για αυτό ο Anakin νίκησε τον Duku

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Πάντα ήθελα να χαστουκίσω τον C3PO και κατά αρκετές φάσεις (αν θυμάμαι καλά κυρίως στα prequels) έκοβα φλέβες με τον R2D2, κάτι που συνεχίστηκε όταν έλιωνα τα Clone Wars και απλά πάλευα να μην κάνω skip τα επεισόδια που πρωταγωνιστούσαν αυτοί οι 2. Ο BB-8 μου άρεσε απείρως περισσότερο από μια ταινία, από όσο κατάφεραν οι C3PO και R2D2 σε έξι.

Link to comment
Share on other sites

To είδα κι εγώ. Είναι κοπυ-παστα το πρώτο χωρίς Νταρθ Βεηντερ.

 

Σας έχω πει ότι δεν είμαι φαν σταρ γουορζ, έτσι;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Την είδα σήμερα. Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του σταρ γουορς, τούτη μ' άρεσε. Είχε τα προβλήματά της και τις κόπιες της - μέχρι κι εγώ που τα πρώτα τα είδα πριν τρία χρόνια μπορούσα να δω τις αντιγραφές - αλλά σε γενικές γραμμές ήταν καλή.

 

Κυρίως οι καινούριοι χαρακτήρες είναι ενδιαφέροντες. Από τους παλιούς... Είχα περισσότερες προσδοκίες....

Edited by Silvertooth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ φαν του Starwars καθότι γαλουχημένη με το Startrek, αλλά... είδα τα trailers και μόλις φάνηκαν οι παλιοί αισθάνθηκα μια συγκίνηση και μια επιθυμία να τους δω στη μεγάλη οθόνη, μαζί με τους νέους, με τα εφέ, με τον κόσμο, όπως είχε γίνει όταν ήμουνα έφηβη.

Με δεδομένο ότι δεν μου είχαν αρέσει τα prequels, αλλά κανένα και καθόλου, κρατούσα ένα σχετικά μικρό καλάθι.

Ομολογώ ότι είδα κάτι καλύτερο απ' αυτό περίμενα. Δεν ήταν κάτι νέο, ήταν στο επίπεδο τoυ ΙV και λίγο του V, με σύγχρονα εφέ και με νέα πρόσωπα. Νομίζω ότι κατά βάθος αυτό ήθελα να δω κι εκείνη την ατμόσφαιρα ήθελα να αναβιώσω.

Χάρηκα πολύ που βγαίνοντας από την ταινία είχαμε για αρκετή ώρα συζήτηση

 

 

ποιανού/ποιανής κόρη να είναι η Ρέι και αν η δύναμη ξυπνάει σε έναν ή σε δυο χαρακτήρες.

 

 

Χάρηκα στην τελική που δεν τα ανέτρεψαν όλα. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, τα κουσούρια της πρώτης τριλογίας θα τα ξαναβρούν κι εδώ όσοι τα βρήκαν στην πρώτη, αλλά από τη στιγμή που τα δεχτήκαμε τότε κι έγιναν μέρος της κουλτούρας μας, μάλλον τα καλωσορίζουμε κι εδώ.

 

 

Να πω ότι εκτός από τους παλιούς πρωταγωνιστές και τον Τσούι φυσικά συγκινήθηκα πολύ που είδα και το Millenial Falcon; E, θα το πω.

Ο R2D2 ήταν πάντα αγαπημένος μου. Στην επόμενη γενιά, πολύ μου άρεσε και ο BB-8.

 

 

 

Συνολικά το πρόσημο πολύ θετικό.

Και τώρα δηλαδή θα περιμένουμε δυο χρόνια με τη συνέχεια; Και θα ανησυχούμε μην κάνουν καμιά βλακεία; :(

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ταινία ήταν ένα εκπληκτικό αριστούργημα. Θα είναι για την νέα γενιά ότι ήταν το ANH για εμάς τους μεγαλύτερους. Έχω την εντύπωση θα φέρει περισσότερο κόσμο στην μεγάλη οθόνη από οποιαδήποτε άλλη ταινία τα τελευταία 30 χρόνια!

 

spoilers τώρα

 

 


 

1. O Φιν πιθανότατα είναι Jedi και σε αυτόν αναφέρεται το Force Awakens. O
Kylo Ren σταματάει και τον παρατηρεί στην αρχή του έργου, όταν ο Φιν αποφασίζει
να στραφεί στο φως.

 

2. Σημαντικός χαρακτήρας για την Ρει πρέπει να είναι ο Lore San Tekka,
πιθανότατα ο Luke τον είχε αφήσει να προσέχει την Rey στον Jakku, ίσως να την
είχε εκπαιδεύσει και στη Δύναμη αν και δεν είναι Jedi ο ίδιος. Είναι πολύ
δύσκολο ένας συνεργάτης του Λουκ να βρίσκεται στο ίδιο απομακρυσμένο πλανήτη με
την Ρευ, και να έχει το χάρτη για το πως μπορείς να βρεις τον Λουκ από
σύμπτωση.

 

3. Kylo Ren. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ένας από τους πιο ολοκληρωμένους
χαρακτήρες στη μυθολογία τους Star Wars. Ισορροπεί συνέχεια μεταξύ του απόλυτου
κακού (εκτέλεση των χωρικών, εκτέλεση Χαν Σολο), και του καλού (δεν αφήνει πίσω
του τα πτώματα αυτών που των δυσαρεστούν, δεν εμπνέει των φόβο στους στρατιώτες
που ενέπνεε ο Βειντερ). Όταν βγάζει την μάσκα, αποκαλύπτει πως δεν την φοράει
για να κρύψει κάποια δυσμορφία, η για να μπορεί να επιζήσει όπως ο Βειντερ, αλλά
για να κρύβει το πρόσωπο του και να κάνει τους γύρω του να τον φοβούνται
περισσότερο. Αυτός ο χαρακτήρας έχει τόσα επίπεδα που μπορεί να γίνει ο
αγαπημένος μου στην νέα τριλογία.

 

4. ΒΒ8  τα σπάει!

 

5. Η Ρευ είναι πιο εκπαιδευμένη στη Δύναμη από όσο ήταν ο Λουκ στην πρώτη
τριλογία. Χρησιμοποιεί τη Light Side και την ηρεμία για να νικήσει το πιο
εκπαιδευμένο αλλά ακόμα όχι τελείως δοσμένο στο Dark Side Kylo Ren.

 

6.O Snoke δεν μου άρεσε σαν εμφάνιση. Εκπληκτικός σαν χαρακτήρας. Ήρεμος και
προσεχτικός ακόμα όταν η βάση καταστρέφεται, δεν θυμίζει σαν χαρακτήρα τον
Palpatine.

 

7. H μουσική στις μάχες δεν μου άρεσε. Το theme της Ρευ είναι φοβερό
όμως.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QVw_oV-jLXw

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το είδα την Κυριακή που πέρασε και μου άρεσε πάρα πολύ. Για την ακρίβεια ενθουσιάστηκα και θα το έβλεπα και δεύτερη φορά σίγουρα. Μου άρεσε που η ταινία θύμισε τις παλιές σε κάποιες σκηνές, μου άρεσαν οι παλιοί ήρωες αλλά και οι καινούριοι - κυρίως η Rey βέβαια. Ωραία περιπέτεια που πέρασα πολύ καλά και ανυπομονώ για τα επόμενα, να δω εξέλιξη!!

 

 

Σ' αυτά που δε μου άρεσαν ήταν σίγουρα ο κακός, Κάιλο Ρεν. Ειδικά απ' τη στιγμή που έβγαλε τη μάσκα. Δε μοιάζει με γιο του Χαν Σόλο και της Λέια, αλλά με γιο του Σέβερους Σνέηπ. Γενικότερα τον βρήκα πολύ αδύναμο, αν κι έχει μια γοητεία που κάποιος απ' τους κακούς έλκεται από τη φωτεινή πλευρά της δύναμης. Θα προτιμούσα να μην είναι γιος του Χαν και της Λέια και να είναι ένας άκυρος που θέλει να αναβιώσει τη δόξα του Νταρθ Βέιντερ. 

 

Η μάχη με τα φωτόσπαθα μου άρεσε, αλλά θεωρώ τραβηγμένο που οι καλοί ήταν τόσο γαμάτοι. ΟΚ, η Ρέυ είναι προφανώς πολύ δυνατή, αλλά είναι παντελώς ανεκπαίδευτη. Έχει λίγες ώρες που ανακάλυψε τη δύναμη.

 

Τέλος, λυπήθηκα πολύ με το θάνατο του Χαν Σόλο. :crybaby: Εγώ δεν το περίμενα να έρχεται, οι υπόλοιποι της παρέας μου είπαν πως ήταν αναμενόμενο.

 

 

Αυτό που δεν ήξερα και το κατάλαβα στους τίτλους τέλους είναι πως ο Λούκας δεν είχε καμία μα καμία ανάμιξη.

Link to comment
Share on other sites

 



Θα βλέπουμε σε 2 χρόνια τα σχόλια "αφού η Rey είναι ανεκπαίδευτη, πώς τον νίκησε;" όταν βγούνε οι επόμενες ταινίες και θα γελάμε. Είναι λογικό από το οτι την καλεί το lightsaber και από τα flashbacks όταν το βρίσκει, πως η Rey έχει περάσει force training -τα younglings των Jedi ξεκινάνε από 2 χρονών την εκπαίδευση- και όταν την άφησαν στο Jakku την έκαναν να τα ξεχάσει/μπλοκάρει μέχρι να... ξυπνήσει ξανά η Δύναμη μέσα της. Και με βάση το πόσο εύκολα επανέρχονται οι δυνάμεις της -είτε το mind trick, είτε το force pull με το lighsaber στο τέλος, είτε η εκπαίδευσή της στη μάχη- πρέπει να ήταν και top of the class.
Κανένας συγγραφέας/δημιουργός που σέβεται αυτό που κάνει δεν κάνει plant τέτοιες σκηνές (αυτή με το σεντούκι και το lightsaber) για να μην τις χρησιμοποιήσει αργότερα. Ένα ισχυρό παράδειγμα είναι ο Jar Jar που ο Lucas ήθελε να τον κάνει τον κακό της υπόθεσης (καθαρή αντιγραφή/ξεπάτωμα από τον Mule/The Clown στο Foundation του Asimov) στο ΙΙ και στο ΙΙΙ αλλά ήταν τόσο αρνητική η υποδοχή από τον κόσμο, που το παράτησε το σχέδιο, κι έχουν μείνει μόνο κάτι κατάλοιπα όπως το οτι η Amidala του δίνει τη θέση της στο Senate, κι εκείνος δίνει από άγνοια (αφού το πλάνο να τον κάνουνε κακό, εκπαραθυρώθηκε λόγω κατακραυγής των θεατών) δύναμη στον Palpatine, γιατί έτσι. Το plant στο I απέτυχε κι έτσι το phantom menace είναι ακόμα χειρότερο κατόπιν θέασης των επόμενων 2.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Θα βλέπουμε σε 2 χρόνια τα σχόλια "αφού η Rey είναι ανεκπαίδευτη, πώς τον νίκησε;" όταν βγούνε οι επόμενες ταινίες και θα γελάμε. Είναι λογικό από το οτι την καλεί το lightsaber και από τα flashbacks όταν το βρίσκει, πως η Rey έχει περάσει force training -τα younglings των Jedi ξεκινάνε από 2 χρονών την εκπαίδευση- και όταν την άφησαν στο Jakku την έκαναν να τα ξεχάσει/μπλοκάρει μέχρι να... ξυπνήσει ξανά η Δύναμη μέσα της. Και με βάση το πόσο εύκολα επανέρχονται οι δυνάμεις της -είτε το mind trick, είτε το force pull με το lighsaber στο τέλος, είτε η εκπαίδευσή της στη μάχη- πρέπει να ήταν και top of the class.

 

 

 

 

 

Ομολογώ πως ούτε που μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο! It make sense και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για τον

Σόλο, στα 40 λεπτά πριν το τέλος είχα συνειδοποιησει ότι ο Χαν παίζει το ρόλο του Όμπι Γουάν και το έβλεπα να έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για τον

Σόλο, στα 40 λεπτά πριν το τέλος είχα συνειδοποιησει ότι ο Χαν παίζει το ρόλο του Όμπι Γουάν και το έβλεπα να έρχεται...

 

 

Εντάξει, mentor figure που δεν πεθαίνει, είναι μπακλαβάς χωρίς κρούστα. Και πέρα από τα narrative πρέπει, έχει μεγαλώσει πια. In retrospect, ήταν εύκολο να το καταλάβει κανείς χωρίς καν να δει την ταινία. Έχει μεγαλώσει πολύ ο Ford, μια ταινία και πολλή ήταν, όπως έλεγαν οι από μέσα όταν άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα νέα για star wars πριν λίγα χρόνια .  

 

Edited by DinMacXanthi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως, για τον

Σόλο, στα 40 λεπτά πριν το τέλος είχα συνειδοποιησει ότι ο Χαν παίζει το ρόλο του Όμπι Γουάν και το έβλεπα να έρχεται...

 

 

Εντάξει, mentor figure που δεν πεθαίνει, είναι μπακλαβάς χωρίς κρούστα. Και πέρα από τα narrative πρέπει, έχει μεγαλώσει πια. In retrospect, ήταν εύκολο να το καταλάβει κανείς χωρίς καν να δει την ταινία. Έχει μεγαλώσει πολύ ο Ford, μια ταινία και πολλή ήταν, όπως έλεγαν οι από μέσα όταν άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα νέα για star wars πριν λίγα χρόνια .  

 

 

 

Εδώ ο Ford ήθελε ο Solo να έχει πεθάνει από το Return of the Jedi.

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου αρέσει πάντως είναι ότι

έχουμε κρατήσει την κουβέντα χωρίς σποιλερ

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Την είδα εχτές και παρ' όλο που δεν είμαι φαν της σειράς, μου άρεσε αρκετά.

Βέβαια είναι αρκετά εισαγωγική αλλά ο JJ έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Από χαρακτήρες μου άρεσε πολύ ο ΒΒ-8 και η Ray, ενώ ο Chubaka από την άλλη δεν με ενόχλησε καθόλου σε αυτή τη ταινία.

Επίσης πολύ καλός και ο Ren, που δείχνει αρκετά υποσχόμενος για τις επόμενες, όπως ακόμα και ο supreme leader.

 

Γενικά, νομίζω ότι η ταινία βλέπετε άνετα χωρίς να έχεις δει τις προγούμενες αλλά όπως και να χει αξίζει σίγουρα να την δεις είτε είσαι φαν της σειρά είτε όχι.

 

8/10

Link to comment
Share on other sites

 


 

Διάβασα κάποια κομμάτια από το σενάριο της ταινίας, που έχει δύο σημαντικές
πληροφορίες.

 

 

 

1. Όταν ο Καιλο Ρεν σκοτώνει το πατέρα του, ενώ περιμένει να γίνει
ισχυρότερος το αποτέλεσμα είναι το αντίθετο. Χάνει μέρος της δύναμης του. Αν
προσέξετε έχει ένα απορημένο ύφος στην σκηνή μετά τον θάνατο του Χαν.

 

 

 

2. Στην μονομαχία μεταξύ του Ρεν και της Ρει, η Ρει νιώθει την έλξη του Dark
Side και τελευταία στιγμή αποφεύγει να σκοτώσει τον Ρεν.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 ο Chubaka από την άλλη δεν με ενόχλησε καθόλου σε αυτή τη ταινία.

 

 

Αυτό ακριβώς είπαμε κι εμείς για τον Τσουμπάκα. Κατά λέξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ σήμερα για πρώτη φορά και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. ΟΚ, προσωπικά πιστεύω ότι δεν φτάνει σε ποιότητα την τριλογία IV, V, VI, τρεις ταινίες που θεωρώ κορυφή στο είδος της επιστημονικής φαντασίας, όμως απλώς είναι ένα μικρό σκαλοπατάκι παρακάτω. Απόλαυσα δράση, αγωνία, χιούμορ, σκηνικά και ειδικά εφέ, αλλά πάνω απ'όλα απόλαυσα αυτή την νοσταλγική ατμόσφαιρα της αρχικής τριλογίας. Οι δυο νέοι πρωταγωνιστές, Φιν και Ρέι, μου φάνηκαν πάρα πολύ ενδιαφέροντες και καλογραμμένοι, τους συμπάθησα από την πρώτη στιγμή, ενώ και ο Χαν Σόλο με τον μαλλιαρό φίλο του ήταν και πάλι συμπαθητικοί και αστείοι. Το ρομπότ-μπάλα επίσης μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό, με την συμπεριφορά και τους ήχους που έβγαζε να με κάνουν να χαζογελάω. Όσον αφορά τον κακό, τον Κάιλο Ρεν, είχε σίγουρα το ενδιαφέρον του, με την ουσιαστικά διπλή προσωπικότητα, μου φάνηκε όμως λιγάκι σαν κακέκτυπο του Νταρθ Βέιντερ. Όσον αφορά το σενάριο, ίσως να μην ήταν και το καλύτερο δυνατό σε ορισμένα σημεία, πάντως δεν μου κακοφάνηκε, με άφησε ικανοποιημένο σε γενικές γραμμές. Απλά κάποια ερωτήματα νομίζω ότι έμειναν αναπάντητα και ορισμένα πράγματα δεν με έπεισαν. Συμπερασματικά είναι μια πολύ καλή ταινία, πιστή στο ύφος των τριών παλιών ταινιών, που λειτουργεί καλύτερα σαν το πρώτο μέρος μιας νέας τριλογίας παρά σαν αυτοτελής ταινία. Σίγουρα θα την ξαναδώ στο άμεσο μέλλον και ανυπομονώ για την συνέχεια.

 

Βαθμολογία στο IMDb: 8/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Star Wars - The Force Awakens (2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..