Jump to content

Star Wars - The Force Awakens (2015)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Εν τω μεταξύ ο Lucas βγήκε και είπε ότι πούλησα το franchise σε "white slavers" (Disney). Δηλαδή έλεος, με τόσα λεφτά που πήρε δεν νομίζω ότι έχει πλέον το δικαίωμα να εκφράζετε έτσι. Θα μπορούσε να πει ένα απλά "δεν μου αρέσει", όπως έκανε και ο γιος του Tolkien για τον Άρχοντα, και να τελεώσει εκεί το θέμα.

 

Το γαμάτο βέβαια, είναι ότι κάποιος τον ανάγκασε να ζήτησει "συγγνώμη" λέγοντας ότι δεν το εννούσε και ότι είναι πολύ "χαρούμενος" για την συνέχεια τους. χαχα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου είναι ότι δεν είδαμε κάτι το ανεπανόρθωτο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα έχει κανείς την διάθεση να το επανορθώσει στα επόμενα επεισόδια.

 

Η Disney πρέπει να ξεκαθαρίσει αν μας παρουσιάζει ως "κακούς" την Αλ Κάιντα ή μια υπερδύναμη ισότιμη σε μέγεθος με τη δημοκρατία.

 

Δεν χωράνε δυο πόδια στο ίδιο παπούτσι γι' αυτό και δεν είναι δυνατόν να παρουσιάζεται μία οργάνωση μεγέθους ενός order, ως "αυτοκρατορία Νο2".

 

Και το τρελό είναι ότι μέσα στα εδάφη της υπάρχουν επαναστάτες, οι οποίοι προέκυψαν... πώς;; Κάποιοι λένε "τους χρηματοδοτεί η δημοκρατία". Τότε γιατί η δημοκρατία δεν κάνει ένα ντου στα εδάφη της first order για να ξεμπερδέψει μια και καλή με αυτή;

 

Τελικά το 1st order είναι υπερδύναμη ή τρομοκρατική οργάνωση; Υπάρχει μία αμοιβαία συμφωνία μεταξύ δημοκρατίας και 1st order να μην συγκρούονται μεταξύ τους ανοιχτά; Και γιατί;

 

Ούτε εμένα μου αρέσει η κουραστική πολιτική στο sci-fi (αυτός είναι ο λόγος που μου άρεσε η αρχική τριλογία περισσότερο, γιατί τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα: Από εδώ είναι οι "καλοί" επαναστάτες και από εδώ είναι οι "κακοί" της αυτοκρατορίας)

 

Αναγνωρίζω όμως ότι το βασικό πρόβλημα της πολιτικής των prequels ήταν όχι η πολιτική καθεαυτή, αλλά το γεγονός ότι παρουσιαζόταν ως κουραστικές συνεδριασεις στη βουλή κλπ... Δηλαδή είχε πολύ telling και όχι showing.

 

Και φτάνουμε τώρα στο αντίθετο άκρο, να βλέπουμε τρομοκρατική οργάνωση με ισχύ υπερδύναμης.

 

Του κυρίου Λούκας θα του βγάλω το καπέλο για κάτι πολύ βασικό: Αναγνώρισε ότι το "μεγάλο γεγονός" της μυθολογίας του ήταν η τεράστια αυτοκρατορία και η πτώση της και δεν δίστασε να παρουσιάσει τους προηγούμενους πολέμους ως ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ (βλέπε αυτόν των κλώνων) αλλα στην πραγματική τους διάσταση. Ετσι κι αλλιώς, σε οποιοδήποτε κόσμο ή universe θα υπάρχουν και μικρότεροι πόλεμοι μαζί με τους μεγάλους. Αυτό είναι νομοτέλεια.

 

Τωρα τι βλέπουμε; Ψυχρό πόλεμο; Τρομοκρατικές ενέργειες; Αυτοκρατορία Νο 2;

 

Ενας σωστός storyteller οφείλει να δώσει στη 1st order το μικρό μέγεθος που της αξίζει και να αντισταθμίσει το μεγαλείο και τη σημαντικότητα της περιόδου, καθιστώντας τις ιστορίες των πρωταγωνιστών πολύ δυνατές και συγκλονιστικές. Αν οι ιστορίες της Ray και του Finn συγκλονίσoυν, τότε δεν χρειάζεται να εχουμε ομάδες σε μέγεθος αυτοκρατορίας που να απειλούν "τον γαλαξία που βρίσκεται πέρα μακριά από τον δικό μας"

 

Στην παγκόσμια ιστορία δεν συγκλονίζουν μόνο τα γεγονότα που έχουν να κάνουν με τους μεγάλους πολέμους. Γιατί όχι και στην πανσυμπαντική ιστορία;

 

Τα λέω σε σας γιατί αν τα πω αλλού θα με κυνηγάνε....

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που ακριβώς προκύπτει αυτό που λες. Η First Order δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τρομοκρατική οργάνωση. Αν θέλεις υποχρεωτικά να βρεις κάτι για να συγκρίνεις την First Order, αυτό θα ήταν η Ναζιστική Γερμανία που αναδύθηκε από τις στάχτες του πρώτου παγκοσμίου πολέμου. Η αυτοκρατορία μετά από την ήττα στη μάχη του Jakku υπέγραψε μια ταπεινωτική συνθήκη που τις απαγόρευε να κάνει πόλεμο και να έχει όπλα. Πολλοί όμως Moffs και Warlords που δεν συμφωνούσαν με ΄την συνθήκη ξεκίνησαν να ξαναοπλίζονται.  Όπως όμως έγινε με τις κυβερνήσεις μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο, έτσι και τώρα η Republic ,προτίμησε να κάνει τα στραβά μάτια όταν ξανάρχισε να αναπτύσσεται η πολεμική μηχανή της πρώην αυτοκρατορίας για να μην έρθουν πάλι σε σύγκρουση.  

 

Η Resistance δεν έχει σχέση με την Rebel Alliance. Είναι μια ομάδα μαχητών χωρίς Capital Ships (βασικά έιναι οι τρεις μοίρες X-Wing του έργου), που αντιλαμβάνονται τον κίνδυνο και προσπαθούν να περιορίσουν την First Order.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^Dimzar, μην κοιτάς που θα διαφωνίσω παρακάτω, γιατί μου αρέσει να συζητάω για την πολιτική του star wars όσο κι αν γκρινιάζω...

 

Πρόσεξε να δεις ποιες ενστάσεις έχω με την πρώτη παράγραφο που γράφεις, ποιες ενστάσεις με την δεύτερη και ποιες γενικά.

 

Με την πρώτη παράγραφο.

 

- Η δημοκρατία στο franchise μας έχει παρουσιαστεί ως τώρα να διοικείται κεντρικά από το κοινοβούλιο. Επομένως δεν μπορούμε να κάνουμε παραλληλισμό με τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο, διότι δεν έχουμε αυτοδιοικούμενα ηλιακά συστήματα, όπως έχουμε αυτοδιοικούμενες χώρες στη Γη. Δημοκρατία στο star wars σημαίνει ένωση ηλιακών συστημάτων που συντονίζονται κεντρικά από τη βουλή μέσω εκπροσώπων. Επαναφορά της δημοκρατίας σε ολόκληρο τον γαλαξία σημαίνει ότι η ένωση των ηλιακών συστημάτων επανήλθε και επομένως έχει την ισχύ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μιας υπερδύναμης.

 

Σκεψου ας πούμε να διοικείται ολόκληρη η γη από ένα κοινοβούλιο εκπροσώπων, αλλά να προκύπτει απειλή λόγω μιας χώρας αντίστοιχης της ναζιστικής Γερμανίας. Στην περίπτωση που κάτι τέτοιο δύναται να συμβεί, η χώρα αυτή θα έχει την ισχύ ενός μυρμιγκιού που τα βάζει με έναν ελέφαντα (ολόκληρο τον υπόλοιπο πλανήτη δηλαδή).

 

Να λοιπόν πώς η απειλή έχει διαστάσεις "τρομοκρατίας" και όχι "αυτοκρατορίας νο 2"

 

Με την δεύτερη παράγραφο.

 

- Η resistance είναι ένα κακέκτυπο της Rebel Alliance που επίσημα τουλάχιστον δεν γνωρίζουμε πώς ξεκίνησε και τι ρόλο βαράει (έχει μέχρι και τα ίδια αεροσκάφη). Το σίγουρο είναι ότι με βάση την ταινία, οι συγκρούσεις της με την first order δεν προέκυψαν πρόσφατα και εντελώς ξαφνικά, αλλά μαίνονται εδώ και καιρό. Επομένως δεν μπορεί να είναι απεσταλμένοι από την δημοκρατία, γιατί θα τους έστελνε πιο πριν και θα έστελνε περισσότερους. Η θεωρία ότι είναι από τα εδάφη που κατέλαβε η ίδια η 1st order κυκλοφορεί εδώ και καιρό στο ίντερνετ και μοιάζει να ευσταθεί περισσότερο.

 

Ενστάσεις που έχω γενικά. Ας υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες, ή ότι υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση ακόμη πιο σωστή. Αρνούμαι πεισματικά να αποδεχτώ αυτή την εξήγηση διαβάζοντας ιστορικά άρθρα στο ίντερνετ ή σε οποιοδήποτε manual άλλης μορφής. Οι ΙΔΙΕΣ οι ταινίες οφείλουν να δώσουν την απάντηση ΕΠΙΣΗΜΑ.

 

Θα είναι η πρώτη φορά στα χρονικά του franchise που θα πρέπει να ανατρέξει κανείς σε άλλες πηγές πλην του ίδιου του franchise για να καταλάβει τι βλέπει. Συμπληρωματικά στοιχεία περιείχε στο παρελθόν και το EU, αλλά λειτουργούσαν συμπληρωματικά και εμβάθυναν στο franchise. Εδώ θα είναι η πρώτη φορά που πρέπει να διαβάζουμε manual για να καταλάβουμε τι βλέπουμε.

 

Και φτάνουμε στην πρώτη φράση που χρησιμοποιείς "Δεν ξέρω από που ακριβώς προκύπτει αυτό που λες". Η αλήθεια είναι ότι εγώ μπορώ να φανταστώ από που δεν προκύπτει αυτό που λες εσύ. Δεν προκυπτει από την ιστορία καθεαυτή αλλά από manuals επεξηγήσεων. Δεν είναι επίσημο δηλαδή με βάση τις αρχές του storytelling που θεωρώ σημαντικές.

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

1. Η δημοκρατία ΔΕΝ είναι κεντρική διοίκηση! Είναι ένα μέρος που συγκεντρώνονται από όλο το Γαλαξία για να λύσουν τις διαφορές τους ειρηνικά. Οι Jedi είχαν τον ρόλο των peacekeepers. Αν διαβάσεις τα βιβλία, συνέχεια υπήρχαν διαφωνίες και συγκρούσεις μεταξύ διαφόρων πλανητών που έπρεπε να επιλυθούν. Επίσης η δημοκρατία έχει ξοδέψει τα τελευταία 30 χρόνια μειώνοντας την στρατιωτική της δύναμη, ενώ αντίθετα η First Order ακολουθεί ένα τεράστιο εξοπλιστικό πρόγραμμα. Στην αρχή του Force Awakens ακόμα και χωρίς την Starkiller Base η First Order είναι πολύ πιο ισχυρή. (Ισχυρότερη για παράδειγμα από τον στόλο του Grand Admiral Thrawn στο προηγούμενο cannon). Υπάρχουν πληροφορίες γι' αυτά στο ιnternet. Μην κοιτάς μόνο την ταινία, έχουν ήδη βγει καμιά δεκαριά βιβλία του νέου timeline. Δεν μπορεί μια ταινία να σου δώσει απαντήσεις για όλο το πολιτικό και στρατιωτικό backstory, και πολύ έξυπνα δεν προσπάθησε καν. Κατά την γνώμη μου ένα από τα μεγαλύτερα σφάλματα των prequel ήταν η προσπάθεια να δείξει την πολιτική του star wars. Στην νέα ταινία το απέφυγαν, μία από τις σκηνές που κόπηκε ήταν της Λεία να μιλάει με την εκπρόσωπο της Δημοκρατίας (την ομορφη μαυρούλα που δείχνει όταν ανατινάζεται ο πλανήτης της Δημοκρατίας), Αν θέλεις να ξέρεις τι γίνεται ψάξτο.

 

2. Πάλι υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το τι είναι η Resistance. Δεν έχει σχέση με την Rebel Alliance, που την υποστηρίζανε πλανήτες, και είχε τεράστιο στόλο (αρκετό για να μπορέσει να επιτεθεί σε όλο το Αυτοκρατορικό στόλο). Η Resistance είναι ένα μάτσο παλικάρια υπό την Λεία που προσπαθούν να πείσουν τη Δημοκρατία ότι η First Order είναι κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Dimzar το θέμα μου δεν είναι να ψάξω, γιατί έχω ήδη βρει πολλά πράγματα.

 

Ενα παράδειγμα είναι το παρακάτω λινκ..

 

http://imgur.com/gallery/zpRxy

 

"filling the blanks" λέει ο πόστερ και αυτό τα λέει όλα. Οπως επίσης και το μέγεθος του κειμένου που δείχνει πόσα γεγονότα έπρεπε (φυσιολογικά) να μεσολαβήσουν για να βγάζουν νόημα όσα είδαμε στο επεισόδιο 7. Όπως επίσης και το γεγονός ότι είναι ανεπίσημο και επομένως μπορεί κανείς να το αγνοήσει.

 

Δεν έχω την απαίτηση οι ταινίες να αναλύσουν εκτενώς το πολιτικό σκέλος, αλλά θεωρώ υποχρέωσή τους να κάνουν έστω και κάποιες κατατοπιστικές αναφορές.

 

Μεγάλο πρόβλημα είναι επίσης αυτό που εντόπισε ένας φίλος μου (που είναι και φαν των star wars) ότι από το σημείο που μας ξεκίνησε το επεισόδιο 7 είναι σαν να παρακολουθούμε το επεισόδιο 10 (δηλαδή πρέπει να υπάρξουν γύρω στα 3 επεισόδια που να εξιστορούν γεγονότα έκτασης του λινκ που πόσταρα).

Edited by AlienBill
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα έχοντας δει μόλις μια φορά την ταινία και μέσα στην αίθουσα (πριν δηλαδή τσεκάρω εξτρά υλικό).

 

1) Η Επανάσταση έγινε Νέα Δημοκρατία. Κάποιοι από αυτούς όμως (αριθμητικά πολύ λιγότεροι) έβλεπαν το χαμό να έρχεται και έκαναν τη Resistance, η οποία παίρνει όπλα εναντίον της New Order. Και αν παρατηρήσει κανείς τόσο το "war council" όσο και το backstory του Dameron, πρέπει να έμειναν κυρίως τα πρωτοκλασάτα στρατιωτικά πρόσωπα, με τη Leia να παίρνει τη θέση της Mon Mothma.

 

2) Η Νέα Δημοκρατία "προστατεύει" τη Resistance, αλλά δεν παίρνει απευθείας τη θέση της για να μην αρχίσει νέο πόλεμο. Η New Order δεν τολμά να κάνει κίνηση λόγω του στόλου της Δημοκρατίας αλλά κρυφά ετοιμάζεται. Η Resistance κάνει hit and run επιθέσεις.

 

3) Όπως έχουμε δει από το ήδη υπάρχον canon, η παλιά Δημοκρατία είχε εκατοντάδες πλανήτες. Η Νέα Δημοκρατία, όταν υποτίθεται πως καταστράφηκε από το Starkiller Base, έχασε 5 (πέντε) πλανήτες. Από ένα γαλαξία εκατοντάδων. Πράγμα που προσωπικά με έκανε να πιστεύω πως αντίστοιχα η New Order (που πρακτικά είναι τα Imperial Remnants) έχουν ένα ποσοστό των πλανητών. Αν σκεφτούμε πως υπάρχουν και neutral πλανήτες (βλέπε Tattoine, Jakku) δεν νομίζω θα ήταν υπερβολή να πούμε πως θα ήταν γύρω στο 1/3 neutral, 1/3 Republic, 1/3 New Order. Πάντα πάνω κάτω μιλάμε. Άρα αφενώς έχουν resources για να φτιάξουν ένα starkiller base (μην ξεχνάμε πως έχουν περάσει και 30+ χρόνια και η τεχνολογία γίνεται καλύτερη άρα ίσως δεν ήταν τόσο δύσκολο να γίνει όσο το Death Star στο 4) και αφετέρου δεν είναι "τρομοκρατική οργάνωση".

 

Και αυτά τα "κατάλαβα" μόνο από την ταινία. Δεν έχω ούτε εκτενή γνώση του Expanded Universe από πριν (κάποια πολύ βασικά πράγματα) ούτε είχα διαβάσει ακόμα θεωρίες και νέο Expanded Universe υλικό. Το ίδιο ισχύει και για Kylo Ren που διάφοροι γκρινιάζουν, ενώ σε εμένα φάνηκε ο πιο καλά δομημένος ψυχολογικά χαρακτήρας της επταλογίας (πετυχαίνοντας πολύ καλύτερα για μένα το αντίστοιχο arc που είχε ο Anakin στο 2 και 3).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Η δημοκρατία ΔΕΝ είναι κεντρική διοίκηση! Είναι ένα μέρος που συγκεντρώνονται από όλο το Γαλαξία για να λύσουν τις διαφορές τους ειρηνικά. Οι Jedi είχαν τον ρόλο των peacekeepers. Αν διαβάσεις τα βιβλία, συνέχεια υπήρχαν διαφωνίες και συγκρούσεις μεταξύ διαφόρων πλανητών που έπρεπε να επιλυθούν. Επίσης η δημοκρατία έχει ξοδέψει τα τελευταία 30 χρόνια μειώνοντας την στρατιωτική της δύναμη, ενώ αντίθετα η First Order ακολουθεί ένα τεράστιο εξοπλιστικό πρόγραμμα. Στην αρχή του Force Awakens ακόμα και χωρίς την Starkiller Base η First Order είναι πολύ πιο ισχυρή. (Ισχυρότερη για παράδειγμα από τον στόλο του Grand Admiral Thrawn στο προηγούμενο cannon). Υπάρχουν πληροφορίες γι' αυτά στο ιnternet. Μην κοιτάς μόνο την ταινία, έχουν ήδη βγει καμιά δεκαριά βιβλία του νέου timeline. Δεν μπορεί μια ταινία να σου δώσει απαντήσεις για όλο το πολιτικό και στρατιωτικό backstory, και πολύ έξυπνα δεν προσπάθησε καν. Κατά την γνώμη μου ένα από τα μεγαλύτερα σφάλματα των prequel ήταν η προσπάθεια να δείξει την πολιτική του star wars. Στην νέα ταινία το απέφυγαν, μία από τις σκηνές που κόπηκε ήταν της Λεία να μιλάει με την εκπρόσωπο της Δημοκρατίας (την ομορφη μαυρούλα που δείχνει όταν ανατινάζεται ο πλανήτης της Δημοκρατίας), Αν θέλεις να ξέρεις τι γίνεται ψάξτο.

 

2. Πάλι υπάρχουν πολλές πληροφορίες για το τι είναι η Resistance. Δεν έχει σχέση με την Rebel Alliance, που την υποστηρίζανε πλανήτες, και είχε τεράστιο στόλο (αρκετό για να μπορέσει να επιτεθεί σε όλο το Αυτοκρατορικό στόλο). Η Resistance είναι ένα μάτσο παλικάρια υπό την Λεία που προσπαθούν να πείσουν τη Δημοκρατία ότι η First Order είναι κίνδυνος.

Εμ, κανένας δε ζητάει exposition, αλλά μήπως κάποια από όλα αυτά θα επρεπε να φαίνονται κάπως στις ταινίες, έστω και με κάποιον έμμεσο τρόπο; Έτσι, για να λέμε ότι ο σεναριογράφος κέρδισε το μισθό του...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η New Republic ποτέ δεν φτάνει τα επίπεδα δύναμης που είχε πριν την πτώση(τουλάχιστον στο παλιό expanded universe). Τα imperial remnants είχαν εμφύλιο μεταξύ τους αλλά σχεδόν πάντα ένα από τα remnants ένωνε τα υπόλοιπα και έκανε επίθεση στην New republic. Προσωπικά μου άρεσε η πολιτική των prequels και θα ήθελα να δω περισσότερο από αυτό που έδειξαν στο 7. Η resistance και το new order απ'όσα κατάλαβα θεωρούνται στρατιωτικά κατάλοιπα εξτρεμιστικών οργανώσεων. Δεν νομίζω πως έχουμε δει την πλήρη και κανονική σύγκρουση μεταξύ Empire και New republic...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου με τα μικρά γύρισαν ενθουσιασμένοι από τον κινηματογράφο. Είναι διαρκώς σε κάτι γωνιές και ψιθυρίζουν μεταξύ τους, για να μη... μου χαλάσουν τη θέαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

 

Γενικώς στις ταινίες φαντασίας σε όσκαρ και κλπ. δεν δίνουν υποψηφιότητες (εκτός από κάποια ειδικά βραβεία όπως πχ. τα Saturn) γιατί τις θεωρούν "κατώτερες". Γι ' αυτό και όταν στον Άρχοντα έφτασαν "με το ζόρι" να δώσουν στην τελευταία ταινία μιας δεν μπορούσαν αλλιώς πήγε μετά ο Jackson και τους τα "έτριψε στην μούρη".

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

Γιατί δεν είναι καλύτερη ταινία της χρονιάς, και διοτι λίγες ταινίες του είδους εχουν υποψηφιοτητες για όσκαρ.

Πάντως φέτος πολλες υποψηφιότητες έχουν τα the martian και Mad Max

Link to comment
Share on other sites

Το είδα πριν λίγες μέρες και τα γνωστά....

 

Πλοκή "που σε είδα-που σε ξέρω" και φυσικά φαινόταν τι θα γίνει από το 1/3 της ταινίας και έπειτα.

Μακάρι το VIII να έχει έστω και μερικές υπο-πλοκές διαφορετικές από το V.Αυτό που έζησα στον κινηματογράφο ήταν ψιλο-σουρεάλ, αν και πρέπει να ομολογήσω ότι δόθηκε πολύ ωραία και σωστά.

 

Μεγάλη μούφα το:

 

 

ότι η μικρή έβαλε κάτω έναν sith lord σε αμφότερο το φυσικό κομμάτι και το Force duel, μην πω για το πόσο ad nauseam mary sue έβγαινε.

Ο άλλος ήταν πολύ περισσότερο πιστευτός και συμπαθητικός χαρακτήρας,αν και έτσι που δώθηκε απορώ που έμπαινε στο "party forming", εφόσον η τύπισσα τα έκανε όλα και συνέφερε... Ελπίζω σε κάτι καλύτερο στην επόμενη ταινία και σε αυτό το θέμα.Τουλάχιστον ο Luke στην οριγκενάλ τριλογία ήταν πολύ περισσότερο πιστευτός, αν και εξαιρετικά δυνατός κατά τον canon.

 

 

 

Σε γενικές γραμμές ήταν απολαυστικό με τον τρόπο του και είχε πολύ ωραία effect.Με λίγο καλύτερο σενάριο θα ήταν τέλειο.

 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

Γιατί δεν είναι καλύτερη ταινία της χρονιάς, και διοτι λίγες ταινίες του είδους εχουν υποψηφιοτητες για όσκαρ.
Πάντως φέτος πολλες υποψηφιότητες έχουν τα the martian και Mad Max

 

Το Mad Max πάντως ήταν πανδεσία για αυτό που ήταν.

Το Martian είχε πολλά κενά στην πλοκή που στο βιβλίο τα εξηγούσε πολύ καλά.

Edited by Mhtsos
Link to comment
Share on other sites

 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

Γιατί δεν είναι καλύτερη ταινία της χρονιάς, και διοτι λίγες ταινίες του είδους εχουν υποψηφιοτητες για όσκαρ.

Πάντως φέτος πολλες υποψηφιότητες έχουν τα the martian και Mad Max

 

 

Όταν απ’ έξω από ένα εστιατόριο σχηματίζεται ουρά τότε το πιο πιθανόν είναι να έχει το καλύτερο φαγητό. Έτσι, αν λάβουμε υπ’ όψιν το πόσοι είδαν τη νέα ταινία Star Wars και το νέο ρεκόρ που έθεσε τότε λογικά θα έπρεπε να είναι, τουλάχιστον, μέσα στις υποψηφιότητες για την καλύτερη ταινία.

 

Κάποιος θα πει ότι δύσκολα ταινίες Ε.Φ. μπαίνουν στα όσκαρ. Πριν λίγα χρόνια όμως το Gravity (προσωπικά το θεωρώ σαχλαμάρα) είχε υποψηφιότητα καλύτερης ταινίας.   

 

Όσο για το Mad Max, θεωρώ πολύ καλύτερο το original με τον Gibson.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν απ’ έξω από ένα εστιατόριο σχηματίζεται ουρά τότε το πιο πιθανόν είναι να έχει το καλύτερο φαγητό. Έτσι, αν λάβουμε υπ’ όψιν το πόσοι είδαν τη νέα ταινία Star Wars και το νέο ρεκόρ που έθεσε τότε λογικά θα έπρεπε να είναι, τουλάχιστον, μέσα στις υποψηφιότητες για την καλύτερη ταινία.

 

Κάποιος θα πει ότι δύσκολα ταινίες Ε.Φ. μπαίνουν στα όσκαρ. Πριν λίγα χρόνια όμως το Gravity (προσωπικά το θεωρώ σαχλαμάρα) είχε υποψηφιότητα καλύτερης ταινίας.   

 

Όσο για το Mad Max, θεωρώ πολύ καλύτερο το original με τον Gibson.

 

 

Είναι mainstream ταινίες αυτές, γι' αυτό και μπαίνουν και πιο εύκολα στις υποψηφιότητες. Όσο για το Mad Max ούτε εμένα μου άρεσε.

 

Πάντως σοβαρά τώρα, το Star Wars 7 έχει αρκετές ατέλειες για μένα για να είναι μέσα στη λίστα των φιναλίστ υποψήφιων. Πιστεύω, αν όλα πάνε καλά, η 9η θα έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες για να μπει σε μια παρόμοια λίστα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω δει το νέο επεισόδιο της σειράς αλλά έχω την εξής απορία: Γιατί η ταινία δεν είναι προτεινόμενη για όσκαρ καλύτερης ταινίας; Αν δεν κάνω λάθος, καμία ταινία Star Wars μέχρι τώρα δεν έχει πάρει σημαντικό όσκαρ (ταινίας, σκηνοθεσίας) πέρα από μερικά για εφέ και σκηνικά.

Γιατί δεν είναι καλύτερη ταινία της χρονιάς, και διοτι λίγες ταινίες του είδους εχουν υποψηφιοτητες για όσκαρ.

Πάντως φέτος πολλες υποψηφιότητες έχουν τα the martian και Mad Max

 

 

Όταν απ’ έξω από ένα εστιατόριο σχηματίζεται ουρά τότε το πιο πιθανόν είναι να έχει το καλύτερο φαγητό. Έτσι, αν λάβουμε υπ’ όψιν το πόσοι είδαν τη νέα ταινία Star Wars και το νέο ρεκόρ που έθεσε τότε λογικά θα έπρεπε να είναι, τουλάχιστον, μέσα στις υποψηφιότητες για την καλύτερη ταινία.

Όχι. Απλά όχι.

Και στα goodies πχ σχηματίζεται ουρά όταν βγάλουν το καινούριο πολυδιαφημισμένο τους Burger, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο εστιατόριο ή ότι η νέα τους συνταγή είναι καλύτερη από τις παλιές...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κι εγώ το είδα, χα! θεά η Ρέι, αναμενόμενο το σενάριο, και ξενέρωσα μόλις συνειδητοποίησα την κοπιπάστα :D :D κατά τα άλλα, όμως, ευχάριστες χριστουγεννιάτικες ωρίτσες στον κινηματογράφο Κολοσσαίο : ))

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Star Wars - The Force Awakens (2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..