Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα είναι...

Ιντιάνα Τζόουνς

 

Αρχαιολογία

 

Μαστίγιο

 

Τι εννοείτε είμαι σε λάθος ταινία;

 

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα είναι...

Ιντιάνα Τζόουνς

 

Αρχαιολογία

 

Μαστίγιο

 

Τι εννοείται είμαι σε λάθος ταινία;

 

 

Ε, όχι από τόσο νωρίς, ρε παιδιά!

 

Το παιχνίδι διακόπτεται μέχρι νεωτέρας!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μαστίγιο

Τι εννοείτε είμαι σε λάθος ταινία;

Κι όχι μόνο σε λάθος ταινία, αλλά και σε λάθος είδος.  :cardR:

 

 

Εγώ βρήκα το θέμα, αλλά θα πετάξω κάτι άκυρο για να ρίξω χιόνι (*γκουχ γκουχ* μπέρδεψα τους διαγωνισμούς) στάχτη στα μάτια σας: Κρυογονική.

 

Άντε, καιρός πέρασε από τον προηγούμενο :starwars:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το θέμα είναι 'Έργα Τέχνης';

Η εικόνα στο κάτω κάτω της γραφής λέγεται jabbART :p

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μαστίγιο

 

Τι εννοείτε είμαι σε λάθος ταινία;

Κι όχι μόνο σε λάθος ταινία, αλλά και σε λάθος είδος.  :cardR:

 

 

Εγώ βρήκα το θέμα, αλλά θα πετάξω κάτι άκυρο για να ρίξω χιόνι (*γκουχ γκουχ* μπέρδεψα τους διαγωνισμούς) στάχτη στα μάτια σας: Κρυογονική.

 

Άντε, καιρός πέρασε από τον προηγούμενο :starwars:

 

 

 

 

Τι να περιμένω από κάποιον που έβαλε θέμα τεχνολογία στον τρόμο :p

 

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γέλιο θα έχει να πει Star Wars. Στην ψύχρα. Θέμα /fan fiction. Έχει ξαναγίνει αυτό; Ιδέα δεν έχω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κρυογονική στάση είναι πολύ προφανής. 

Χμμμ... Μήπως είναι φυλακή; Γιατί φυλακισμενος ήταν σε αυτό το πράγμα.... Ή μήπως διάσωση.

 

Συμπέρασμα, το πρώτο στοιχείο είναι inconclusive... Αναμένουμε το δεύτερο... 

 

( το σκουλήκι δεν είναι πρόβλημα πάντως, δεν θα έχει χωνέψει ακόμα όσους έφαγε στην επιστροφή των Τζεντάι )

 

Αλλά το μίνι διήγημα της εισαγωγής ήταν φοβερό. Είθισται τελικά οι διαγωνισμοί να έχουν ωραία ανοίγματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε διαγωνισμό με προϊστορία. Δεν γράφουμε πλέον για τους εαυτούς μας. Όχι. Δεν γράφουμε για να περάσουμε καλά, για να πάρουμε σχόλια και να κυνηγήσουμε πρωτιές. Αυτά ξεχάστε τα. Εδώ γράφουμε για το τομάρι του Ίζαλ.

 

Με έψησε καλά-καλά η εισαγωγή. Ανυπομονώ για το θέμα (για το οποίο παρεμπιπτόντως, δεν μπορώ να κάνω την παραμικρή μαντεψιά).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχετε απαντήσει αλλά ξεχνάω την απάντηση και ξαναρωτάω: γιατί "διαγωνισμός σύντομης ιστορίας" και όχι "διαγωνισμός διηγήματος"; Οκ, στα αγγλικά δεν υπάρχει μία λέξη για το διήγημα, αλλά στα ελληνικά υπάρχει. Οπότε γιατί;

(ναι, το ξέρω τι θα πείτε, ορθογραφίστρια, :albert:, γουορντσμιθιές, "γρου γρου μας αίπροιξαις" ο Χατζηγιώργης κλπ κλπ. Αλλά δώστε μου και μια απάντηση, παρεμπιπτόντως, I dare you)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου το έχετε απαντήσει αλλά ξεχνάω την απάντηση και ξαναρωτάω: γιατί "διαγωνισμός σύντομης ιστορίας" και όχι "διαγωνισμός διηγήματος"; 

 

Το μυστήριο της ονοματοδοσίας των διαγωνισμών χάνεται στα βάθη της δημιουργίας του φόρουμ. Ακόμη και τα παλιότερα μέλη, αυτά που βρίσκονται εδώ εξαρχής, δεν μπορούν να απαντήσουν σ' αυτήν την ερώτηση. Ο θρύλος λέει ότι οι ΔΣΣΙ υπάρχουν πριν από το sff. Η ονομασία διατηρείται για ιστορικοσυναισθηματικούς λόγους, (αλλά και φαντασοθρησκευτικής ευλάβειας).

 

Και, όπως και να το κάνουμε, το ΔΣΣΙ φαίνεται πιο κουλ από το ΔΣΔ.

 

:lol:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

Μου το έχετε απαντήσει αλλά ξεχνάω την απάντηση και ξαναρωτάω: γιατί "διαγωνισμός σύντομης ιστορίας" και όχι "διαγωνισμός διηγήματος"; 

 

Το μυστήριο της ονοματοδοσίας των διαγωνισμών χάνεται στα βάθη της δημιουργίας του φόρουμ. Ακόμη και τα παλιότερα μέλη, αυτά που βρίσκονται εδώ εξαρχής, δεν μπορούν να απαντήσουν σ' αυτήν την ερώτηση. Ο θρύλος λέει ότι οι ΔΣΣΙ υπάρχουν πριν από το sff. Η ονομασία διατηρείται για ιστορικοσυναισθηματικούς λόγους, (αλλά και φαντασοθρησκευτικής ευλάβειας).

 

Και, όπως και να το κάνουμε, το ΔΣΣΙ φαίνεται πιο κουλ από το ΔΣΔ.

 

:lol:

 

Μάλλον "ΔΔ" θα ήταν. Αλλά αν είναι για ιστορικοσυναισθηματικούς λόγους, να το δεχτώ :p.

Link to comment
Share on other sites

Καλό 20.567!

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι το θέμα μπορεί να είναι και το λουμπάγκο. Δεν βλέπετε πως έχει μείνει ο Χαν ο Σόλο; Κάγκελο. Μπορεί και το σβερκόπιασμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους! (Λέει το παλικάρι στο link με τη μπύρα στο χέρι!)

https://www.google.gr/imgres?imgurl=http://thehoppyhour.com/wp-content/uploads/2015/12/beers-star_00407516.png&imgrefurl=http://thehoppyhour.com/star-wars-craft-beers/&h=1080&w=1920&tbnid=PfvIdYcV84WAHM:&docid=RR0znKPemz1PYM&ei=WVCGVsbzI8b8swHGxY74Dw&tbm=isch&ved=0ahUKEwiGhKy8r4jKAhVG_iwKHcaiA_8QMwgqKA0wDQ

 

Ρε παιδιά, αν στην κρυογονική και καλά μένεις "εκτός χρόνου" μήπως έχει θέμα καμιά χρονολούπα, κανέναν χρονοταξιδιώτη... Λέω τώρα εγώ....Κανέναν που ξύπνησε μετά από χίλια χρόνια στο μέλλον, σαν να λέμε, ο Ντίσνεϋ ξεπάγωσε....

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλή χρονιά σε όλους!!!

Ίσως το θέμα είναι το σκοτάδι ή η απομόνωση/μοναξιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κι από μένα, με υγεία και πολλή συγγραφική έμπνευση.

 

Και μιας και ειπώθηκαν πολλά γύρω από το θέμα, και είθισται αυτές τις μέρες να κάνουμε δωράκια ο ένας στον άλλο, να σας προσφέρω το επόμενο στοιχείο, το οποίο μάλλον θα ακυρώσει όλες τις μέχρι τώρα μαντεψιές. Αλλά δεν πειράζει. Μην πτοείστε!

 

Και μιας και έχουμε πάρει υπερβολική δόση από Star Wars, ας σπάσουμε λίγο τη ρουτίνα και ας πάμε σε ένα άλλο ορόσημο του χώρου της ΕΦ.

 

star_trek_ii_the_wrath_of_khan_spocks_de

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Εγκλεισμός, αποχαιρετισμός, απομάκρυνση, φυγή; Φυλακή; Απομόνωση; Βιτρίνα;;;;;;;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μου το έχετε απαντήσει αλλά ξεχνάω την απάντηση και ξαναρωτάω: γιατί "διαγωνισμός σύντομης ιστορίας" και όχι "διαγωνισμός διηγήματος"; 

 

Το μυστήριο της ονοματοδοσίας των διαγωνισμών χάνεται στα βάθη της δημιουργίας του φόρουμ. Ακόμη και τα παλιότερα μέλη, αυτά που βρίσκονται εδώ εξαρχής, δεν μπορούν να απαντήσουν σ' αυτήν την ερώτηση. Ο θρύλος λέει ότι οι ΔΣΣΙ υπάρχουν πριν από το sff. Η ονομασία διατηρείται για ιστορικοσυναισθηματικούς λόγους, (αλλά και φαντασοθρησκευτικής ευλάβειας).

 

Και, όπως και να το κάνουμε, το ΔΣΣΙ φαίνεται πιο κουλ από το ΔΣΔ.

 

:lol:

 

Μάλλον "ΔΔ" θα ήταν. Αλλά αν είναι για ιστορικοσυναισθηματικούς λόγους, να το δεχτώ :p.

 

Καλά, εγώ διαβλέπω απλώς μία μετάφραση του "short story". Μπαρδόν κιόλας για το ξενέρωμα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αποχαιρετισμός είναι όντως αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Σποκ πεθαίνει έχοντας θυσιάσει τον εαυτό του για να σωθεί το Εντερπραιζ. Άρα τι; Αυτοθυσία; Απώλεια;

Χμμ... Επιστροφή από τους νεκρούς... Ο Χαν Σόλο δεν ήταν σίγουρο ότι θα επιζήσει του εγκλεισμού αλλά επανήλθε αν και ήταν σαν επιστροφή από τους νεκρούς, στην αρχή δεν μπορούσε να κινηθεί και να δει και αποκαταστάθηκε σταδιακά. Ο Σποκ πάλι πεθαίνει αλλά έχει αφήσει την "ουσία" του στον Μακόι και καθώς το σώμα του αναγεννάται στο Γένεσις είναι και πάλι ζωντανός και εντάξει μόλις παίρνει την ουσία του. 

 

Ταιριάζει λοιπόν ( λέω εγώ τώρα )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αποχαιρετισμός είναι όντως αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Σποκ πεθαίνει έχοντας θυσιάσει τον εαυτό του για να σωθεί το Εντερπραιζ. Άρα τι; Αυτοθυσία; Απώλεια;

Χμμ... Επιστροφή από τους νεκρούς... Ο Χαν Σόλο δεν ήταν σίγουρο ότι θα επιζήσει του εγκλεισμού αλλά επανήλθε αν και ήταν σαν επιστροφή από τους νεκρούς, στην αρχή δεν μπορούσε να κινηθεί και να δει και αποκαταστάθηκε σταδιακά. Ο Σποκ πάλι πεθαίνει αλλά έχει αφήσει την "ουσία" του στον Μακόι και καθώς το σώμα του αναγεννάται στο Γένεσις είναι και πάλι ζωντανός και εντάξει μόλις παίρνει την ουσία του. 

 

Ταιριάζει λοιπόν ( λέω εγώ τώρα )

 

Εγώ πάλι επιμένω στο λουμπάγκο. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εγώ πάλι επιμένω στο λουμπάγκο. :p

 

Ναι, άμα είναι σκέτα "λουμπάγκο" το θέμα δεσμεύομαι να κεράσω μπύρα. Μην σου πω και μεζέ. Λουμπάγκο. Μα, λουμπάγκο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε και ο Σποκ είναι λίγο stiff σωστά; :p Επίσης έλα εσύ στο μιτίνγκιο και μην κερνάς μπύρες δεν επειράζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ διαβλέπω απλώς μία μετάφραση του "short story". Μπαρδόν κιόλας για το ξενέρωμα.....

 

Αν και πλέον λέμε Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας (για συντομία στον τίτλο), η αρχική ονομασία ήταν Διαγωνισμός Σύντομης Σουφουφίτικης Ιστορίας. Αν και δεν γνωρίζω πώς προέκυψε το όνομα, το «σουφουφίτικης» δίνει μια ισχυρή γροθιά στον διαφαινόμενο αγγλισμό.  :p

 

Εντάξει, μπορεί το Διαγωνισμός Διηγήματος να είναι ελληνικότερο, αλλά μη χαλάσουμε και την παράδοση ετών. :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα, πρεμιέρα Star Wars, η δική μου αργοπορία να ξεκινήσω το topic, η αμέλειά μου να αναφέρω αυτό, και ίσως κι άλλες παράμετροι που δεν γνωρίζω, μέχρι στιγμής το ενδιαφέρον για τον 41ο διαγωνισμό διηγήματος ΕΦ φαίνεται να παραμένει κάπως χαμηλό.

Ελπίζω η υποτονικότητα στο topic να αποτελεί ένδειξη μονάχα της βαρυστομαχιάς που προκάλεσαν τα μελομακάρονα και οι κουραμπιέδες, και όχι κάτι άλλο.

 

:hmm:Χμ...

 

Κανονικά θα έπρεπε αυτό το topic να το ανοίξω στις 28/12 του περασμένου έτους. Λίγο οι γιορτές, λίγο το γεγονός ότι έκανα ένα ταξίδι αστραπή στην Ελλάδα εν μέσω εορτών, λίγο οι συναντήσεις με γνωστούς κι αγνώστους μετά από καιρό, και (ο αμαρτωλός) θυμήθηκα να το ανοίξω ξημερώματα Τετάρτης.

 

"Και τι μας το λες τώρα;" θα αναρωτηθείτε.

 

Σκέφτομαι πως αν το είχα εγκαινιάσει τη Δευτέρα, η αποκάλυψη των στοιχείων που αφορούν το θέμα θα είχε απλωθεί πιο ομοιόμορφα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Τώρα έχω την εντύπωση πως έπρεπε να βιαστώ.

 

Σας δίνω λοιπόν ακόμα ένα στοιχείο.

 

ripley__newt__queen_inprogress_by_kriste

 

Η Ευγενία θα ισχυριστεί πως αυτή η εικόνα ενισχύει τη δική της επιμονή με το λουμπάγκο. Ο Χαν Σόλο έχει μείνει κόκκαλο, ο Σπόκ είναι stiff, και έρχεται κι η Ρίπλεϋ να σηκώσει το κοριτσάκι μαζί με ένα όπλο ίσα με το μπόι της... για να την πιάσει η μέση της.

 

Λέτε; Η επιμονή της μπορεί να με κάνει να αλλάξω γνώμη και τελικά να σας δώσω κάτι σε "οδυνηρή οσφιοκαμψία".

 

Αύριο νωρίς, θα σας δώσω ακόμα ένα στοιχείο, το οποίο δεν θα είναι και τόσο καινούργιο (μιας και το έχετε μπροστά στα μάτια σας - σχεδόν).

 

Αύριο αργά (δηλαδή με το πέρασμα της δωδέκατης βραδινής) θα σας αποκαλύψω το θέμα.

 

Μεθαύριο, Δευτέρα 4 Ιανουαρίου του σωτήριου έτους 2016, το καλό που σας θέλω, ξεκινάτε να γράφετε ιστορίες. Αλλιώς, θα πρέπει να σκοτώσω τον Ίζαλ...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ωραία: εικονική πραγματικότητα; Παράλληλο σύμπαν; Και παραιτούμαι: ας το πάρει το ποτάμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..