Jump to content

41ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Χρέος


Nirgal
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι λέτε πάντως εμένα το Άλιεν μου φαίνεται κάπως πιασμένο... Για να μην μιλήσω εκεί που ξυπνάνε από την στάσις που είναι όλοι σαν ορθές γωνίες. :p Άρα;;;;

 

 

 

Λοιπόν:

Διαστημόπλοιο

ή

Κυβερνήτης- συγκυβερνήτης 

 

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω, να πω; Το θέμα θα είναι σίγουρα...:

"Ταινίες ΕΦ"...  :loughbounce: 

 

 

Το 'ξερα! Και έσπαγα το κεφάλι μου να βρω κάποιο λογοτεχνικό έργο ή κάποια εικόνα που να μπορεί να συνδεθεί με ό,τι έχω στο μυαλό μου, αλλά δυστυχώς μόνο ταινίες μου έρχονταν!

 

Αλλά (ας δώσω ένα ακόμα έξτρα στοιχείο για το θέμα, μιας και το σχόλιο του MadnJim έχει ουσία), αυτές οι τρεις εικόνες, δεν έχουν κοινό στοιχείο μονάχα την προέλευσή τους από πολύ γνωστές ΕΦ ταινίες.

 

Επικεντρωθείτε κυρίως στο τι πληροφορίες δίνουν για τους χαρακτήρες που πρωταγωνιστούν σε αυτές τις σκηνές (και πολλά είπα). :baby:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο νησί, είναι μόλις μία, ξημέρωμα Κυριακής. Και το σχόλιο του MadnJim κόλλησε στο μυαλό και ύπνος δεν με πιάνει.

 

Έπρεπε να βρω κάποια εικόνα που να σχετίζεται με το θέμα που θα δώσω σε λιγότερο από 21 ώρες, η οποία να μην προέρχεται από ταινία. Τελικά βρήκα ένα έργο της 9ης τέχνης (comics) μέσω του οποίου μπορώ να σας προσφέρω ακόμα ένα στοιχείο για το θέμα του διαγωνισμού. Το έργο αυτό θεωρείται ένα από τα αριστουργήματα αυτής της τέχνης, και όχι τυχαία.

 

nevercompromise1.jpg

 

Και ναι, MadnJim, και αυτή η ιστορία έχει μεταφερθεί στη μεγάλη οθόνη, οπότε κάλλιστα το θέμα αύριο θα μπορούσε να είναι "ταινίες ΕΦ". Η ταινία ήταν πολύ καλή, αλλά το comic ακόμα καλύτερο.

 

Αγαπημένος χαρακτήρας ο Rorschach, αλλά μην κολλήσετε μονάχα σε αυτόν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E;!  :huh:

Τι να πω Σταμάτη, εγώ για αστείο το είπα πάντως.

 

Παρεμπιπτόντως, να πω πως τα κλου (τρία στα τέσσερα) δεν μου λένε τίποτα, γιατί:

     α) Δεν είμαι φαν των Star Wars. Κάποτε πριν πολλά χρόνια είχα δοκιμάσει να δω μία ταινία αλλά μου φάνηκε πολύ αδιάφορη και δεν ξανασχολήθηκα. Έτσι, αυτόν τον "Χαν Σόλο" των πρώτων φωτό απλά δεν τον ξέρω. Ούτε τι είναι "καρβωνίτης".

     β)Τελευταία φορά που είδα Star Trek ήταν όταν ήμουν δεκατριών χρονών, πριν τριάντα χρόνια δηλαδή όταν τότε έδειχνε τη σειρά η τηλεόραση.

     γ)Ποτέ δεν έχω διαβάσει κάτι από το εν λόγω κόμικ, αν και μια ταινία που είχε τον τύπο με το καπέλο και τη μάσκα κάθισα να τη δω μια φορά, αλλά τη βρήκα βαρετή και πέρασε χωρίς να ακουμπήσει.

Τη Ρίπλεϊ όμως την ξέρω, εντάξει! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν ολοι αυτοί οι χαρακτήρες στο κομικ δεν ειναι σαν να περιμένουνε λίγο στο σαλόνι του φυσικοθεραπευτή; Προφανώς πάσχουνε από οξεία οσφυαλγεία. Δεν τα λέω εγώ αυτά ο διοργανωτής δίνει προφανή στοιχεία. Σας καταλαβαμε κύριε, σταματηστε να προσπαθείτε να παραπλανήσετε το φιλοθεάμον κοινό.

 Λοιπόν τελευταια προσπαθεια:

σωτήρας

Edited by Eugenia Rose
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την αρχή ήθελα να πω "φιλία".

(Και, ναι, μάλλον φταίνε οι γιορτές για τη λιγοστή κίνηση. Εγώ σήμερα κατάφερα να διαβάσω την εισαγωγή, και έχω μπει στο τόπικ άλλες δύο ή τρεις φορές.).

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμ τώρα να πω για αυτοθυσία πάλι; Η Ριπλει δεν θυσιάστηκε για τη Νουτ, αλλά το ρίσκαρε και ας κατέβηκε πάνοπλη για να τη βρει.

Αλλά το κόμικ μας πάει αλλού. Σε ένα δίλημμα ζωής ή θανάτου.

Εκτός και αν είναι η διάσωση το θέμα μας, η Λέια έσωσε τον Χαν Σόλο, ο Σποκ το Εντερπραιζ για να τον σώσει το πλήρωμά του μετά με τη σειρά του και η Ρίπλει την Νουτ. 

Κύριέ μου το μπερδέψατε πολύ το πράγμα και δεν τον βλέπω καθόλου καλά τον Ίζαλ, μα καθόλου καλά....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να δηλώνω άσχετος επί του θέματος, αν και η Σωτηρία/Διάσωση που αναφέρθηκαν μου αρέσουν.

 

Α, και για να δούμε πόσοι μαζευόμαστε, μην ξεχνάτε να πατάτε το RSVP. Εντάξει, οι παλιοί το ξέρουμε, αλλά θέλουμε και νέο αίμα στους διαγωνισμούς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία! Κάτι άλλο που τα ενώνει είναι

η ξεροκεφαλιά, με την έννοια της δυσκολίας στην αλλαγή της άποψης

 

Edited by Man_from_Earth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι φτάνουμε λίγες ώρες πριν την ανακοίνωση του θέματος. Ο Ίζαλ πρέπει να διηγηθεί τις ιστορίες του στη Σίβρα, και αν όσες έχει συλλέξει ένα χρόνο τώρα, είναι ικανοποιητικές, η Σϊβρα θα του επιτρέψει να κρατήσει τη θέση του στο σκοτεινό κομμάτι της κοινωνίας του Τατούιν.

 

Οι υποθέσεις για το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Σε κάθε διαγωνισμό, πολλές από αυτές βάζουν σε σκέψεις τους διοργανωτές. Έτσι και αυτή τη φορά. Κάποιες από τις σκέψεις που κάνετε είναι πολύ δελεαστικές και σίγουρα μπορούν να αποτελέσουν θέμα για μελλοντικούς διαγωνισμούς.

 

(ιδίως το "λουμπάγκο") :p

 

Κάποιες ιδέες πλησιάζουν σε αυτό που έχω στο μυαλό μου, αλλά όχι τόσο ώστε αυτή η δήλωσή μου να αποκαλύπτει το θέμα.

 

Τελευταίο και ίσως πιο αποκαλυπτικό στοιχείο για το θέμα είναι το ακόλουθο, το οποίο, όπως ανέφερα πριν λίγες ώρες, βρίσκεται μπροστά στα μάτια σας:

 

Ολόκληρη η εισαγωγική ιστορία και το αγαπημένο θέμα διηγημάτων της Σίβρα.

 

Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Νομίζω ότι οι φωτογραφίες, τα σχέδια και το τελευταίο στοιχείο (το οποίο ήταν και το πρώτο) μπορούν να σας οδηγήσουν στο θέμα, όχι εύκολα και ίσως όχι απόλυτα, αλλά τουλάχιστον να δώσουν μια γενική κατεύθυνση, να δείξουν το δρόμο.

 

Σημασία δεν έχει που θα καταλήξετε. Απομένουν μόλις λίγες ώρες. Από τη δωδέκατη βραδινή θα έχετε τρεις εβδομάδες για να σκαρφιστείτε μια ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

Χρέος όσων παίξουν είναι να μας δώσουν καλές ιστορίες.

Θα διαβάσω σίγουρα. Ίσως και να παίξω...

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα! :)

Κι επίκαιρο :p

 

Ευχαριστούμε, Nirgal, για την παρουσίαση (δεν φταις εσύ που το παιχνίδι δεν πήρε τις διαστάσεις που του αναλογούσαν, οι μέρες είναι παράξενες. Πάντως πετυχημένα τα στοιχεία αν και δεν υπήρχε ούτε μια πιθανότητα να καταλάβω το θέμα :p) και για τις κατατοπιστικές σου συμβουλές που πρόλαβαν τις απορίες μας (π.χ. μόλις είδα το θέμα σκέφτηκα συμφωνία, που η διάκριση είναι όντως λεπτή).

Θα προσπαθήσω να γράψω. Σε κάθε περίπτωση θα λάβω μέρος, είτε ως συγγραφέας είτε ως αναγνώστης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θέμα. Αρκετά ανοιχτό, αλλά ίσως και λιγάκι δύσκολο. Έχω μια ιδέα που ψιλοταιριάζει. Μένει να την ταιριάξω λίγο παραπάνω και μετά να βρω χρόνο να στρωθώ να τη γράψω.  :p Εναλλακτικά, ίσως παίξω με κάτι πιο ανάλαφρο. Σίγουρα πάντως, θα το παλέψω να πάρω μέρος.

 

Καλές εμπνεύσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καλό και θα συμφωνήσω μς τον Αγγελο, αρκετά ανοιχτό. Θα μπορούσε να είναι τρόμος ή φάντασυ άνετα με τέτοιο θέμα. Για δική μου συμμετοχή τώρα... Θα προσπαθήσω. Αν και αυτή τη στιγμή καμια καλή ιδέα δεν αχνοφαίνεται στα βάθη. Σε κάθε περίπτωση θα διαβάσω και θα σχολιάσω. Καλά γραψίματα σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει". Κάνει επίσης τον κόσμο να αυτοκτονεί από απόγνωση, να ψάχνει στα σκουπίδια για να βρει κάτι να φάει, παιδάκια να λιποθυμούν στο σχολείο από την πείνα, ουρές σε συσσίτια, χωρίς ρεύμα και θέρμανση, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς σπίτι, χωρίς δουλειά, χωρίς ελπίδα, χωρίς όνειρα, χωρίς αύριο... Κι αυτό δεν είναι ΕΦ, είναι η πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου (και τη ζω ο ίδιος) κάθε μέρα εδώ και χρόνια.

 

Συγχωρείστε με, δεν θα παίξω (ακύρωσα και το RSVP μου). Καλή έμπνευση όσοι γράψετε... :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

"Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει". Κάνει επίσης τον κόσμο να αυτοκτονεί από απόγνωση, να ψάχνει στα σκουπίδια για να βρει κάτι να φάει, παιδάκια να λιποθυμούν στο σχολείο από την πείνα, ουρές σε συσσίτια, χωρίς ρεύμα και θέρμανση, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς σπίτι, χωρίς δουλειά, χωρίς ελπίδα, χωρίς όνειρα, χωρίς αύριο... Κι αυτό δεν είναι ΕΦ, είναι η πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου (και τη ζω ο ίδιος) κάθε μέρα εδώ και χρόνια.

 

Συγχωρείστε με, δεν θα παίξω (ακύρωσα και το RSVP μου). Καλή έμπνευση όσοι γράψετε... :)

Μα νομίζω αναφερόταν σε άλλου είδους χρέος..... :sorry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, σ' αυτά που λες έχεις δίκιο (είναι μια όψη κι αυτή του χρέους, όπως φαίνεται κι από την παρουσίαση του θέματος) και δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς μαζί σου.

Απλώς κι η επιστημονική φαντασία δεν είναι μόνο "χαχαχό" και "διαγαλαξιακές μάχες με μπαμ μπουμ στο διάστημα" ή "γκατζεντάκια για τη χαρά των γκατζετακίων". Υποτίθεται ότι η λογοτεχνία (τμήμα της οποίας είναι η εφ για την οποία μιλάμε) έχει σκοπό να μας ψυχαγωγήσει, να μας ξυπνήσει συναισθήματα ή σκέψεις. Δεν ζητάει κανείς την αποθέωση του χρέους, αλλά την απεικόνιση μιας (δικής σου) πραγματικότητας (η οποία θέλοντας και μη θα φιλτράρεται από αυτή που βιώνεις).

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να ξεγράψεις τη συμμετοχή σου από τον διαγωνισμό, ιδίως από τη στιγμή που το συγκεκριμένο θέμα σε αγγίζει συναισθηματικά. Ίσως να είναι κι η ευκαιρία να γράψεις το αριστούργημά σου.

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις κάτι από τα παραπάνω, γιατί δεν τα λέω για κακό.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

"Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει". Κάνει επίσης τον κόσμο να αυτοκτονεί από απόγνωση, να ψάχνει στα σκουπίδια για να βρει κάτι να φάει, παιδάκια να λιποθυμούν στο σχολείο από την πείνα, ουρές σε συσσίτια, χωρίς ρεύμα και θέρμανση, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς σπίτι, χωρίς δουλειά, χωρίς ελπίδα, χωρίς όνειρα, χωρίς αύριο... Κι αυτό δεν είναι ΕΦ, είναι η πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου (και τη ζω ο ίδιος) κάθε μέρα εδώ και χρόνια.

 

Συγχωρείστε με, δεν θα παίξω (ακύρωσα και το RSVP μου). Καλή έμπνευση όσοι γράψετε... :)

Μα νομίζω αναφερόταν σε άλλου είδους χρέος..... :sorry:

 

 

Όχι Ειρήνη, ξαναδιάβασε το ποστ του θέματος. Το εξηγεί, και το τονίζει μάλιστα, πολύ καλά το είδος του χρέους που θέλει το θέμα.

 

Νικόλα καταλαβαίνω τι λες, αλλά θα επιμείνω φίλε μου. Το βρίσκω εξαιρετικά κακόγουστο για ευνόητους λόγους που ίσως να ήταν καλύτερα να μην επεκταθούμε.

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόφασή σου φίλε Σπύρο σεβαστή. Σ' αγαπάμε και σε εκτιμάμε.

 

Εγώ στάθηκα στη φράση οικονομικό, ηθικό, κ.λπ. χρέος. Εξ' ου και θεώρησα ότι το θέμα θα έστεκε και για τρόμο, και για φάντασυ. Και αν γράψω θα γράψω για τέτοιου είδους ηθικό χρέος. Αν, γιατί όπως προανέφερα ακόμη δεν αχνοφαίνεται ιδέα στον ορίζοντα.

Τα υπόλοιπα που γράφονται στην περιγραφή του θέματος όντως μας φέρνουν στο νου οικεία κακά. Δεν θα πω άλλα.

Σε κάθε περίπτωση θα παρακολουθήσω το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει". Κάνει επίσης τον κόσμο να αυτοκτονεί από απόγνωση, να ψάχνει στα σκουπίδια για να βρει κάτι να φάει, παιδάκια να λιποθυμούν στο σχολείο από την πείνα, ουρές σε συσσίτια, χωρίς ρεύμα και θέρμανση, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς σπίτι, χωρίς δουλειά, χωρίς ελπίδα, χωρίς όνειρα, χωρίς αύριο... Κι αυτό δεν είναι ΕΦ, είναι η πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου (και τη ζω ο ίδιος) κάθε μέρα εδώ και χρόνια.

 

Συγχωρείστε με, δεν θα παίξω (ακύρωσα και το RSVP μου). Καλή έμπνευση όσοι γράψετε... :)

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην χρησιμοποιήσεις το θέμα για να περάσεις το μύνημά σου. Κανένα θέμα δεν θα έπρεπε να είναι ταμπού. Ο Νικόλας έχει πολύ δίκιο, υποβαθμίζεται το είδος αν το περιορίζουμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ... κάτι μου περνάει απ' το μυαλό, πότε κλείνει το RSVP;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Το χρέος κάνει τον κόσμο να γυρίζει". Κάνει επίσης τον κόσμο να αυτοκτονεί από απόγνωση, να ψάχνει στα σκουπίδια για να βρει κάτι να φάει, παιδάκια να λιποθυμούν στο σχολείο από την πείνα, ουρές σε συσσίτια, χωρίς ρεύμα και θέρμανση, χωρίς αξιοπρέπεια, χωρίς σπίτι, χωρίς δουλειά, χωρίς ελπίδα, χωρίς όνειρα, χωρίς αύριο... Κι αυτό δεν είναι ΕΦ, είναι η πραγματικότητα που βλέπω γύρω μου (και τη ζω ο ίδιος) κάθε μέρα εδώ και χρόνια.

 

Συγχωρείστε με, δεν θα παίξω (ακύρωσα και το RSVP μου). Καλή έμπνευση όσοι γράψετε... :)

Χμμμ, αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως "εγώ την εφ την έχω για να ξεχνιέμαι/για να ξεκουράζομαι/για να ξεφεύγω από την καθημερινότητα, οπότε ένα θέμα τόσο κοντά στην πραγματικότητα με προσγειώνει δυσάρεστα και δε μου αρέσει". Αλλά θεωρώ ότι αυτή η άποψη δυσφημίζει την εφ (και τη λογοτεχνία γενικότερα) υπονοώντας ότι η λογοτεχνία (εφ και μη) δεν έχει λόγο ύπαρξης αν δε μας "ταξιδεύει". Διαφωνώ κάθετα: η (καλή) λογοτεχνία πρέπει να μας βάζει να σκεφτούμε σχετικά με την πραγματικότητα, δεν έχει σκοπό της να είναι ποπκόρν του μυαλού. Και μπράβο στον Σταμάτη για το θέμα (αν και δε μου 'ρχεται καμιά ιδέα για διήγημα).

Δεν ξέρω αν αυτό εννοεί ο MadnJim, απλώς λέω ότι αυτή είναι μια πιθανή ερμηνεία του ποστ του.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χμ... κάτι μου περνάει απ' το μυαλό, πότε κλείνει το RSVP;

 

Το RSVP δεν είναι απαραίτητο για τη συμμετοχή. Είναι πιο πολύ για να δούμε πόσοι μαζευόμαστε. Μη σε αγχώνει αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..