Jump to content

J.P.Dixon - Η ιστορία του χειρούργου


Ballerond
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει το συγκεκριμένο, φαντάζομαι οι πιο διαβασμένοι σίγουρα. Εϊναι μία μικρή ιστορία τρόμου (κι όταν λέμε τρόμου, εννοούμε του απόλυτου σωματικού τρόμου) το οποίο περιλαμβάνεται στην συλλογή Σκοτάδι από εκδόσεις ΟΞΥ (αυτήν την απίστευτη συλλογή με τα μαύρα βιβλία που όλο περηφάνεια αγόρασα πριν αρκετά χρόνια).

Είχα ακούσει ότι είναι δυσεύρετο και ότι οι ΟΞΥ το βάλανε bonus στην συλλογή Σκοτάδι καθώς δεν μπορούσε να βρεθεί εύκολα αλλού.

Αν το έχετε διαβάσει, πως σας φάνηκε; Εγώ το λάτρεψα. Κάθε σελίδα δεν ήξερα τι μπορεί να κρύβει και πραγματικά φοβόμουν να φτάσω στο τέλος. Πολύ ατμοσφαιρικό.

Αν δεν το έχετε διαβάσει, μην το αγνοήσετε. Εϊναι μικρό και θα το τελειώσετε πολύ γρήγορα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει το συγκεκριμένο, φαντάζομαι οι πιο διαβασμένοι σίγουρα. Εϊναι μία μικρή ιστορία τρόμου (κι όταν λέμε τρόμου, εννοούμε του απόλυτου σωματικού τρόμου) το οποίο περιλαμβάνεται στην συλλογή Σκοτάδι από εκδόσεις ΟΞΥ (αυτήν την απίστευτη συλλογή με τα μαύρα βιβλία που όλο περηφάνεια αγόρασα πριν αρκετά χρόνια).

 

Είχα ακούσει ότι είναι δυσεύρετο και ότι οι ΟΞΥ το βάλανε bonus στην συλλογή Σκοτάδι καθώς δεν μπορούσε να βρεθεί εύκολα αλλού.

 

Αν το έχετε διαβάσει, πως σας φάνηκε; Εγώ το λάτρεψα. Κάθε σελίδα δεν ήξερα τι μπορεί να κρύβει και πραγματικά φοβόμουν να φτάσω στο τέλος. Πολύ ατμοσφαιρικό.

 

Αν δεν το έχετε διαβάσει, μην το αγνοήσετε. Εϊναι μικρό και θα το τελειώσετε πολύ γρήγορα.

Υπάρχει και στο "Οι στάχτες της ψυχής μας"

Link to comment
Share on other sites

Ανατριχιαστικό,με ιδιαίτερη σκοτεινή ατμόσφαιρα εποχής. Οτι πρεπει για συντροφιά ενα χειμερινό απόγευμα. Το διάβασα πριν μερικές ημέρες και μου άρεσε αρκετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ σκοτεινο και ανατριχιαστικο...για να πω την αληθεια ειναι το μονο βιβλιο που σε αρκετες σκηνες μου ηρθε να κανω εμετο!!χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ σκοτεινο και ανατριχιαστικο...για να πω την αληθεια ειναι το μονο βιβλιο που σε αρκετες σκηνες μου ηρθε να κανω εμετο!!χαχαχα

 

Ειδικά στο τέλος που αφαιρούσε τα όργανα και τα έβαζε σε άλλο μέρος για να κόψει κι άλλο από τον κορμό της ήταν...too much. Άστα :p

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Λοιπόν, σίγουρα είναι μια από τις πιο φρικιαστικές και ανατριχιαστικές ιστορίες τρόμου που είχα την τύχη να διαβάσω μέχρι τώρα. Γενικά, μόνο καλά λόγια είχα ακούσει για τη συγκεκριμένη ιστορία και χθες το απόγευμα είπα να τη διαβάσω επιτέλους, για να δω προς τι η όλη φασαρία, αλλά και για να ανάψουν λίγο τα αίματα. Εντάξει, ξεκίνησε χαλαρά και ατμοσφαιρικά, μετά άρχισαν τα κουλά και τα παράξενα, προς το τέλος η παράνοια και η νοσηρότητα βάρεσαν κόκκινο, ενώ κούναγα το κεφάλι πέρα δώθε από απόγνωση, με όλα αυτά που διάβαζα. Εντάξει, μια τάση προς υπερβολή υπάρχει, και ειλικρινά δεν ξέρω αν από τεχνικής απόψεως είναι δυνατόν να γίνουν όλες αυτές οι... αφαιρέσεις, αλλά σημασία έχει ότι σαν ιστορία μου προσέφερε ανατριχίλες και φρίκη. Οπωσδήποτε μια ένοχη απόλαυση, σίγουρα όχι για όλα τα στομάχια ή τα γούστα. Για λεπτομέρειες δεν βάζω πέντε αστεράκια.

 8.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυνατή ιστορία, πραγματικά. Ξέρει κανείς αν έχει αποδοθεί στον κινηματογράφο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις την διάβασα κι εγώ την ιστορία και η αλήθεια είναι ότι με δίχασε αρκετά. Είχε τρομερό ρυθμό, τη διάβασα μονοκοπανιά, χωρίς να βαρεθώ καθόλου και όντως ήταν πολύ νοσηρή, αλλά από ένα σημείο και μετά (στις 10 περίπου τελευταίες σελίδες) μου φάνηκε τρομερά αναληθοφανής και μη ρεαλιστική η ιστορία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποια από τα πράγματα που διάβαζα και ας είχαν μερικές τρομερές περιγραφές.
Χαίρομαι που τη διάβασα, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να την κρίνω ως σύνολο, πέραν του να πω ότι νομίζω πως αξίζει να διαβαστεί από τους φαν του τρόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..