Jump to content

Galavant (2015-2016)


jjohn
 Share

Recommended Posts

 

 

What is Gavalant?

Απλούστατα η πιο καλτ σειρά αυτή την στιγμή στην τηλεόραση.

The series follows the adventures of Galavant, a dashing knight hero down on his luck who is determined to reclaim his reputation and his "Happily Ever After" by going after the evil King Richard, who ruined it the moment he stole the love of Galavant's life, Madalena. He is assisted by Princess Isabella, whose kingdom of Valencia Richard has conquered, and Sid, his squire. Meanwhile, the murderous but weak-willed Richard tries to win over the scheming Madalena. The episodes chronicle Galavant's journeys (and the twists and turns that go along with them) through musical numbers.

 

Εν ολίγοις, έχουμε  sword and sorcery  με   μπόλικο χιούμορ και  χαρούμενα τραγουδάκια(μην ρωτάτε :p).

 

Ξεκαρδιστική σειρά, θα πεθάνετε στα γέλια. Και τo σενάριο δεν είναι για πέταμα. Μια χαρά ανατροπούλες έχει!  Δηλαδή δεν είναι μόνο trolling ^_^

 

Ό πρώτος κύκλος έχει οχτώ επεισόδια και ηταν τόσο καλός που τον είδα σε μία μέρα.

Και ενώ όλοι περίμεναν η σειρά να ακυρωθεί(δείτε το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου), η σειρά πήρε το λεγόμενο πράσινο φως και για φέτος. Δέκα λαχταριστά νέα επεισοδιάκια.

Τα δύο πρώτα έχουν ήδη προβληθεί. Μένουν άλλα 8. Κάθε Κυριακή προβάλλονται 2  νέα!

 

Αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα για πόσο καμμένη σειρά μιλάμε, ωρίστε ο τίτλος του πρώτου επεισοδίου της νέας σαιζόν: 

              'A New Season Aka Suck It Cancellation Bear'   

 

Επίσης, παίζει και αυτό το μπουμπούκι

vinnie-jones-picture-3.jpg 

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic καθώς και το τρέιλερ της σειράς
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαρδιστική; Τέλεια, θα τη δω οπωσδήποτε! Thanks for the info Γιάννη! :)

 

Επίσης πολύ, αλλά πολύ όμως λέμε, καμένη σειρά sword and sorcery που δυστυχώς έπαιξε μόνο έναν κύκλο, ήταν η "Krod Mandoon and the flaming sword of fire". Τρελό, ασταμάτητο γέλιο! Στο σπόιλερ το τρέιλερ:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα την βάλω  στο πρόγραμμα. Ωραία πρωταγωνιστρία btw :p

 

Χεχεχε! Δεν φαντάζεσαι πόσο Γιάννη! Όταν δεις τη σειρά θα με θυμηθείς. :lol: :lol:

 

 

banana-big.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ξεκίνησα πριν μια βδομάδα έπειτα από προτροπή του Rhialto. Έχουμε λιώσει με την αδερφή μου. Έχει κάποια φλοπς, αλλά σε γενικές γραμμές είναι άνω του 8.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είδα τα πρώτα 4 επεισόδια από τον πρώτο κύκλο και απορώ πως δεν την είχα δει τόσο καιρό γιατί είναι όντως πολύ καλή.

 

Το "μπουμπούκι" πάντως όλο και προσπαθεί να χαμογελάσει αλλά δεν του βγαίνει με τίποτα χαχα.

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελείωσα επιτέλους και τις δύο σεζόν. Πολύ τρέλα στην δεύτερη αλλά κρίμα που κόψανε στην αρχή το τραγούδι του Jester μιας και ο άνθρωπος έχει φωνάρα.

 

Πέθανα στα γέλια με τον Richard και το "δράκο" του, όπως επίσης και οι μοναχοί πιστεύω τα σπάνε στο φινάλε. Άντε να δούμε αν θα ανανεωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ακόμα τα τέσσερα τελευταία, αλλά, παρά το καλό ξεκίνημα, ο δεύτερος κύκλος δεν μου  φάνηκε εξίσου καλός :/   Θα κρίνω  συνολικά την σαιζόν, φυσικά, όταν δω και τα υπόλοιπα. Πάντως, ναι, μακάρι να ανανεωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ακόμα τα τέσσερα τελευταία, αλλά, παρά το καλό ξεκίνημα, ο δεύτερος κύκλος δεν μου  φάνηκε εξίσου καλός :/   Θα κρίνω  συνολικά την σαιζόν, φυσικά, όταν δω και τα υπόλοιπα. Πάντως, ναι, μακάρι να ανανεωθεί!

 

Ναι, θα το έλεγα κι εγώ αυτό, μιας και πέφτει πολύ filler (ο μάγειρας πχ. θα μπορούσε να λείπει εντελώς), αλλά ευτύχως τα 3 τελευταία σώζουν όλη τη σεζόν και αφήνει μια ενιαφέρουσα πλοκή για την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα και εγώ προχτές τα τέσσερα τελευταία επεισόδια. Έπος.

 

Θα διαφωνήσω για την ποιότητα. Η δεύτερη σεζόν είναι μακράν καλύτερη. Όταν στην πρώτη υπήρχαν επεισόδια όπως το "Two Balls" το οποίο ούτε ενδιαφέρον σενάριο είχε ούτε καλά τραγούδια είχε... (κάτι που για μένα δεν είδαμε στη δεύτερη σεζόν). Επίσης στην πρώτη φάνηκε ότι περισσότερο ενδιαφέρονταν για τα interactions και όχι για το στόρυ. Δηλαδή το arc του μεγάλου αδερφού το ξεπέταξαν έτσι. Ενώ στη δεύτερη είχαν κάπως πιο ξεκάθαρα ένα στόρυ από πίσω.

 

Υ.Γ. Long live Tad Cooper.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο σεζόν καλές ήταν βασικά. Απλά η δεύτερη κλείνει και τα storylines που είχαν μείνει σε cliffhangers στην πρώτη. Γενικά πάντως η σειρά με έκανε να γελάσω, έχει και ένα δυο τραγούδια που σίγουρα θα τα επισκεφθώ αρκετές φορές στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαλέξω μόνο ένα τραγούδι. Ακόμα και τα "άσχημα" τραγούδια του επεισοδίου που ανέφερα έχουν τη φάση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, έχει πολλά καλά τραγούδια, απλά ανέφερα δυο αντιπροσωπευτικά (και ντάξει το "secret mission" είναι σιγουρότατα το αγαπημένο μου).

 

Πάντως αξίζει σα σειρά, είχα καιρό να δω κάτι τόσο καλό σε κωμικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκατσε καλά γιατί έψαχνα εκείνη την περίοδο όχι μόνο κωμικό, αλλά κάτι καλό σε musical.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

bump.

 

 Είδα πριν μερικές μέρες  και τα υπόλοιπα επείσοδια  που μου είχαν μείνει. Καλά ήταν μωρέ.  Ακυρώθηκε κιόλας, αλλά παίζει να γίνει θεατρική παράσταση(lolwut) Συνολικά πάντως προτιμώ τον πρώτο. Μου έλειψε αρκετά η σχέση Richard/Gareth. Άσε που έλειπε και ο πιο εκνευριστικός κακός ever, ο  Wormwood   :)

-------------------------------------------

Τέσπα, ο πραγματικός λόγος  για το ποστ αυτό είναι για να προσθέσω μία ακόμα καμένη S&S σειρά πέρα από αυτή που πρότεινε ο Σπύρος.

 

Έχουμε και λέμε:  

 

Γιαπωνέζικη σειρά με τίτλο    Hero Yoshihiko And Τhe Devil King’s Castle  ή Yuusha Yoshihiko to Maou no Shiro  για όποιον  κατέχει την Ιαπωνικήν.

 

Η υπόθεση πολύ συνοπτικά:

Πάρτι τεσσάρων  χαρακτήρων πάει να τα βάλει με τον  Devil king  υπό τις ευλογίες του Βούδα(ο  οποίος γενικά  την ξέρει την φάση).

Η σειρά παρακολουθεί την  πορεία των φίλων μας καθώς αυτοί οδεύουν   προς τα  αριστερά ( αυτές ήταν οι πολύ σαφείς οδηγίες του Βούδα :p )      και μπλέκουν σε διάφορες περιπέτειες  σε χωριά κτλπ

 

Η σειρά  διακωμωδεί jrpg τύπου Dragon Quest(οι ενδυμασίες των ηρώων  -νομίζω- είναι δανεισμένες από το IV ή V)

Τρελός χαβαλές. Οι σεναριογράφοι γράφουν ό,τι να' ναι...

 Η έξτρα δόση καλτίλας προκύπτει από τα τρομερά ειδικά εφέ :D.  Παίζει   το Κωνσταντίνου & Ελένης να είχε παραπάνω budget ανά επεισόδιο!

 

Τελείωσε στους δύο κύκλους των  δώδεκα  και έντεκα επεισοδίων αντίστοιχα. Νομίζω οι δύο κύκλοι έχουν διαφορετική πλοκή, αλλά   έχω ακόμα δρόμο για τον δεύτερο κύκλο. Σήμερα το ξεκίνησα, βλέποντας τα τέσσερα πρώτα επεισόδια.  Θα το συνεχίσω  σίγουρα.

 

Έχει πολλές χαζομάρες μέσα, αλλά μερικά  σημεία είναι πολύ αστεία :D

------

Εδώ μερικές φιλοσοφίες της π****ς  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

M9Sn3Bi.jpg

 

 

 

 

Και εδώ ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα  των εκπληκτικών special effects

tumblr_mt1py1y93G1r8a2cfo3_500.jpg

 

 

Όσοι θέλουν να το δουν, ας ψάξουν για ένα site  με την κωδική ονομασία  φιλάκια Ασία στον γουγλή

 

https://www.youtube.com/watch?v=8OqSN-iLNPE

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Galavant (2015-2016)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..