Jump to content

Το OST της ιστορίας σας


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

armor-queen-fantasy-winter-ice-harp-wing

 

 

Αλήθεια, σκεφτήκατε τι μουσική υπόκρουση θα διαλέγατε για το έργο σας, αν υποθέσουμε ότι γινόταν (ποτέ) ταινία/ σειρά;

Για να βλέπω ιδέες!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, Ιρμάντα.

 

Για το "μυστικοί εφιάλτες και μικροί φόβοι" είχα επιλέξει το soundrack της ταινίας inferno από goblin και οι Συμπαντικές Διαδρομές μου κάνανε βιντεάκι

 

https://www.youtube.com/watch?v=OsCSdcCCMaU

 

Γενικά μου αρέσει πολύ αυτό το soundtrack και με εκφράζει

 

Για τη "νύχτα που έβρεξε μαχαίρια" κάτι έχω υπόψη μου αλλά επειδή πρέπει να επιλέξω συνετά θα περιμένω λίγο ακόμη για να αποφασίσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Δάσος με τα Πέπλα: (το ταξίδι στην έρημο)

 

 

Το Δαιμόνιο της Γραφής:

 

 

και:

και:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τον Ν'Γκάρα μπορώ εύκολα να απαντήσω, σίγουρα κάτι σε Manowar. "Hail and kill", "Heart of steel", "Blood of my enemies", "Battle Hymns", κλπ.

Πολύ ωραίο βίντεο έχουν φτιάξει για το "Heart of steel". Και, ναι, έτσι το φαντάστηκα και εγώ το δικό σου.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς πολύ ωραίο θέμα Ειρήνη, και πανέμορφη η εικόνα που έβαλες! Τώρα για ost, για να ακούσουμε...

 

Για το "Καπνός και Καθρέφτες", όχι τόσο soundtrack, αλλά τα τραγούδια που μου ενέπνευσαν την ιστορία... "Smoke and mirrors", "Crusader"...  

 

Για τον "Καθρέφτη", επίσης τραγούδια που άκουγα όταν την έγραφα.. "Τhe call of Ktulu", "The thing that sould not be"...σε αυτές τις εκδοχές, με συνοδεία ορχήστρας...

 

Για τους "Μπαμπούλες" υπάρχει ήδη έτοιμο soundtrack. To υπέροχο, μελαγχολικό, στοιχειωμένο ost του "Τhe Last Of Us" του Gustavo Santaolalla...  Aξίζει να το ακούσετε ολόκληρο, αλλά ακούστε τουλάχιστον το ομώνυμο και το "Αll gone(No escape) "...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το περσινό nanoWrimo πιστευώ θέλει την jazzia του ελέω noir.

Κάτι μεταξύ John Zorn και Δαιμόνιας Νύμφης θα ήταν το ιδανινό. Και χώρια μας κάνουν όμως. Κι λίγο Dordeduh

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φετινό μου NaNo παίζει σε διπλό ταμπλό. Από τη μία, first και second wave goth και από την άλλη new medieva και ethereal, τύπου Ataraxia, Ordo Funebris κτλ. κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φετινό μου NaNo παίζει σε διπλό ταμπλό. Από τη μία, first και second wave goth και από την άλλη new medieva και ethereal, τύπου Ataraxia, Ordo Funebris κτλ. κτλ.

Αφιερώνω στο Αερικό:

Κεφάτο και άρρωστο συνάμα (στ' αυτιά μου.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω ακούω κατά βάση Nox Arcana, Summoning, Two steps from hell. 
Για το βιβλίο που θα ετοιμάσω και ελπίζω να το τελειώσω, σίγουρα θα ήθελα κάτι που να έχει μέσα dumbstep, industrial/rock καθώς το θέμα του είναι εκεί κοντά ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω ακούω κατά βάση Nox Arcana, Summoning, Two steps from hell

Για το βιβλίο που θα ετοιμάσω και ελπίζω να το τελειώσω, σίγουρα θα ήθελα κάτι που να έχει μέσα dumbstep, industrial/rock καθώς το θέμα του είναι εκεί κοντά ;)

 

Yπέροχες μουσικές! Αφιερωμένα...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να αλλάξω γνώμη αλλά αυτό που μου έρχεται πρώτο στο μυαλό όταν σκέφτομαι το κλίμα των "Σκοτεινών ημερών" είναι αυτό:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

Δεν είναι OST μίας συγκεκριμένης ιστορίας αλλά μάλλον πολλών ιστοριών, καθώς σαν μουσική και σαν εικόνα με έχει εμπνεύσει για πάμπολλα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh

Το έργο μου, αν όλα πάνε καλά, θα αποτελείται απο δύο τριλογίες.

 

Στη πρώτη τριλογία, Στις πράξεις Ένα και Δύο, έχω φανταστεί αυτά τα δύο j-pop  κομμάτια. Φυσικα, είναι πιασμένα απο άλλες ανιμε σειρές αλλά θεωρώ οτι είναι τέλεια κομμάτια και αντιπροσωπεύουν στην εντέλεια με ότι έχω να πω σε αυτές τις δύο πράξεις....

 

Πράξη Πρώτη...

 

Πράξη Δεύτερη....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ μας κάνεις να ανυπομονούμε να το διαβάσουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον Ν'Γκάρα μπορώ εύκολα να απαντήσω, σίγουρα κάτι σε Manowar. "Hail and kill", "Heart of steel", "Blood of my enemies", "Battle Hymns", κλπ.

Έλα ρε Σπύρο!!! Δικός μου είσαι εσύ! Born of black wind fire and steel!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Minerboh

ΟΚ μας κάνεις να ανυπομονούμε να το διαβάσουμε!

Σέυχαριστώ, Ιρμάντα μου!

Αυτό που μπορώ να πω και σε εσένα αλλά και στους υπόλοιπους φίλους μου είναι οτι έχω βάλει τα δυνατά μου ακι οτι έχω εμπνευστεί απο τους καλύτερους.

Το εξώφυλλο είναι φόρος τιμής στον Κάρλ Σέηγκαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Στο μυθιστόρημα που έχω ολοκληρώσει και αποστείλει στους εκδοτικούς, σίγουρα ταιριάζει το παρακάτω άσμα, για πολλούς λόγους.

 

Αυτό θα έβαζα, κι ας έχει χρησιμοποιηθεί ήδη σε film, που έχει τελείως διαφορετική κεντρική ιδέα και περιεχόμενο. Ταιριάζει καταπληκτικά και στο δικό μου.

 

Edited by shadow_play
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"Η ματωμένη Μαρία" που θα κυκλοφορήσει την επόμενη βδομάδα από εκδόσεις ΟΣΤΡΙΑ, δεν θα μπορούσε να έχει πιο ταιριαστο OST από το κάτωθι.

 

Το κακό είναι ότι όταν το χρησιμοποίησα στο βιντεάκι παρουσίασης, το youtube μου το μπλόκαρε λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Τώρα ζήτησα άδεια, να δούμε πώς θα πάει.

 

Όπως και να 'χει ΑΥΤΟ είναι το sountrack της ματωμένης Μαρίας, γιατί οι στίχοι είναι σαν να έχουν γραφτεί για πάρτη της.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Mx6CZoRD_3g

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..