Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)


King_Volsung
 Share

Recommended Posts

 

 

Και συνεχίζω σε αυτό το τόπικ. The Haunter of the Dark, μου φάνηκε μέτριο.

 

Ξέχασα να το αναφέρω στο προήγουμενο μου ποστ. Διάβασε τις παρακάτω ιστορίες με αυτή την σειρά:

 

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Ο Επισκέπτης από τα Άστρα

- Χ. Φ. Λάβκραφτ: The Haunter of the Dark

- Ρόμπερτ Μπλοχ: Η Σκιά στο Κωδονοστάσι

 

Σχηματίζουν ένα ενδιαφέρον σύνολο όντας συνέχεια η μία της άλλης. Μπορεί και πάλι να μην σου αρέσει το ''The Haunter of the Dark'', αλλά σαφώς και έχεις καλύτερες πιθανότητες αν το διαβάσεις έτσι.

 

H Σκιά στο κωδονοστάσι είναι καταπληκτική ιστορία. Και τολμώ να πω ότι ο Μπλοχ ήταν ο καλύτερος μαθητής/συνεχιστής του Λαβκραφτ, από όσες ιστορίες του τουλάχιστον έχω διαβάσει (κάποιοι θα πουν ότι προτιμούν τη δράση που έφερε ο Χάουαρντ στο Μύθο, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι οι πιο Λαβκραφτικές ιστορίες του δεν είναι από τις καλύτερές του)

 

 

Αν και προσωπικά προτιμώ Ώγκαστ Ντέρλεθ ναι, ο Μπλοχ είναι πολύ καλός συγγραφέας και οπωσδήποτε ανώτερος της φήμης του. Ότι δικό του έχω διαβάσει έστω και από αυτά τα πολύ λίγα, μου έχει αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Νιχιλιο, το εχω γραψει και παλιοτερα, ο Μπλοχ ηταν ο καλυτερος μαθητης του Λαβκραφτ, εξαλλου εδειξε το ταλεντο του απο τα 16-17 του χρονια. Η φημη του στην Ελλαδα ειναι δυστυχως στα ταρταρα. Στην Αμερικη ηταν γνωστος, εστω και απο σποντα, λογω Χιτσκοκ,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από λαβκραφτικές ταινίες υπάρχει και αυτό εδώ που είναι βασιμένο στο The Colour Out of Space (δεν το έχω δει ακόμα).

 

Το In the Mouth of Madness του Carpenter το θεωρώ πολύ καλό. Κλείνει το μάτι στον HPL αν και δεν έχει σχέση με κάποιο συγκεκριμένο έργο του, Στο πνεύμα του Λάβκραφτ θεωρώ και το έπος The Thing.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

 

Η ταινία the thing βασίζεται σε ένα όνειρο που είδε ο Λαβκραφτ και το περιέγραφε σε μία επιστολή του. Είχε πει ότι δεν το είχε ικανό να ευσταθεί ως μία ιστορία. Ο Κάρπεντερ βασίστηκε σε αυτή την περιγραφή του ονείρου και έκανε το The thing....

Link to comment
Share on other sites

 

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

 

Η ταινία the thing βασίζεται σε ένα όνειρο που είδε ο Λαβκραφτ και το περιέγραφε σε μία επιστολή του. Είχε πει ότι δεν το είχε ικανό να ευσταθεί ως μία ιστορία. Ο Κάρπεντερ βασίστηκε σε αυτή την περιγραφή του ονείρου και έκανε το The thing....

 

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Απ' ό,τι ξέρω πρόκειται για remake της ταινίας Τhe Thing from Another World του Howard Hawks, η οποία με τη σειρά της βασίστηκε σε κάποιο διήγημα του γνωστού sci-fi συγγραφέα John W. Campbell.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

 

Η ταινία the thing βασίζεται σε ένα όνειρο που είδε ο Λαβκραφτ και το περιέγραφε σε μία επιστολή του. Είχε πει ότι δεν το είχε ικανό να ευσταθεί ως μία ιστορία. Ο Κάρπεντερ βασίστηκε σε αυτή την περιγραφή του ονείρου και έκανε το The thing....

 

 

Δεν το εχω ακουσει αυτο. Ο,τι καταστιχο, σημειωση, μουντζουρα κλπ αφησε ο Λαβκραφτ, την πηρε ο Ντερλεθ, την ανεπτυξε και την ονομασε "συνεργασια"...  :80: Λες να του ξεφυγε του Αυγουστου τετοιο κειμενο?

Εξαλλου παραειναι κοντινη με το Στα Βουνα της Τρελας και το Χρωμα Εξω Απ΄το Διαστημα, ωστε να ειναι ξεχωριστη αυθεντικη ιδεα του Λαβκραφτ. Εχεις αριθμο επιστολης; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

 

Η ταινία the thing βασίζεται σε ένα όνειρο που είδε ο Λαβκραφτ και το περιέγραφε σε μία επιστολή του. Είχε πει ότι δεν το είχε ικανό να ευσταθεί ως μία ιστορία. Ο Κάρπεντερ βασίστηκε σε αυτή την περιγραφή του ονείρου και έκανε το The thing....

 

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Απ' ό,τι ξέρω πρόκειται για remake της ταινίας Τhe Thing from Another World του Howard Hawks, η οποία με τη σειρά της βασίστηκε σε κάποιο διήγημα του γνωστού sci-fi συγγραφέα John W. Campbell.

 

 

Κάτι τέτοιο θυμάμαι να έχει πει ο Κάρπεντερ σε μια συνέντευξή του, ίσως όχι ακριβώς έτσι που το είπα εγώ, αλλα μαλλον όλη αυτή η ιστορία από εκεί ξεκίνησε. Δεν τον ξέρω τον Hawks αλλά δεν αποκλείεται να επέκτεινε αυτή την ιδέα του Λάβκραφτ και μετά να έγιναν και οι ταινίες με αυτή την λογική.

 

 

H ταινιαρα The Thing σαφεστατα λαβκραφτικη. Παγοι, κατι αρχαιο και εξωγηινο θαμμενο μεσα τους....

 

Η ταινία the thing βασίζεται σε ένα όνειρο που είδε ο Λαβκραφτ και το περιέγραφε σε μία επιστολή του. Είχε πει ότι δεν το είχε ικανό να ευσταθεί ως μία ιστορία. Ο Κάρπεντερ βασίστηκε σε αυτή την περιγραφή του ονείρου και έκανε το The thing....

 

 

Δεν το εχω ακουσει αυτο. Ο,τι καταστιχο, σημειωση, μουντζουρα κλπ αφησε ο Λαβκραφτ, την πηρε ο Ντερλεθ, την ανεπτυξε και την ονομασε "συνεργασια"...  :80: Λες να του ξεφυγε του Αυγουστου τετοιο κειμενο?

Εξαλλου παραειναι κοντινη με το Στα Βουνα της Τρελας και το Χρωμα Εξω Απ΄το Διαστημα, ωστε να ειναι ξεχωριστη αυθεντικη ιδεα του Λαβκραφτ. Εχεις αριθμο επιστολης; 

 

 

Από επιστολές έχω αυτές που εξέδωσε ο Αίολος και δεν ξέρω αν υπάρχει η συγκεκριμένη μέσα εκεί. Πάντως τη διάβασα σε κάποιο βιβλίο του Γιανουλάκη, κατα πάσα πιθανότητα το "ταξίδι στη μοναξιά του χρόνου" που είναι η βιογραφία που έκανε στον Λάβκραφτ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οι "πιστοι" τους ξερετε ηδη παντως οι Καναδοι Τhe Darkest of the Hillside Thickest φαινεται οτι εχουν αφιερωσει την καριερα τους

στο εργο του λαβκραφτ. Ενα βιντεο τους (αν γινεται;!)

 

Το φοβερο "Yog Sothoth":

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οι "πιστοι" τους ξερετε ηδη παντως οι Καναδοι Τhe Darkest of the Hillside Thickest φαινεται οτι εχουν αφιερωσει την καριερα τους

στο εργο του λαβκραφτ. Ενα βιντεο τους (αν γινεται;!)

 

Το φοβερο "Yog Sothoth":

 

Καλώς ήρθες, Βαγγέλη! Κάνε ένα πέρασμα από δω για τη γνωριμία και για να μας πεις τί διαβάζεις! http://community.sff.gr/topic/5096-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%82-%CE%AE%CF%81%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-sff-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/page-76

 

Το συγκρότημα δεν το ήξερα, μιας και τα ακούσματά μου ανήκουν σε πιο σκληρό χώρο, οπότε thanks για το recommendation, θα τους ψάξω.

Καλά ποσταρίσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πιο ειναι το αστειο Carter; Τους βρηκα σε μια περιηγηση στο ytube(με θεμα τον ΧΦΛ) που ξεκινησε απο βιντεο αυτου εδω του τοπικ.:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας αφήνω να ησυχάσετε.. Προς το παρόν διαβάζω το case of charles dexter ward, και μπορώ να πω απο τις τόσες ιστορίες του που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, αυτή είναι και η καλύτερη και με κρατά να διαβάσω παρακάτω, αν και μου φαίνεται πως το τέλος θα με απογοητεύσει μιας και το θέμα το έχει παρουσιάσει και σε άλλα έργα του. Μαντεύω επιστροφή του προγόνου στο σώμα του Charles, αλλά αφήστε με να δω εάν έπεσα μέσα.Εάν ναι, τι να πω. Η ιστορία ειπωμένη ξανά απο τον ίδιο, και σαν παρατήρηση δεν νομίζω πως θα χρειαζόταν να δίνει τόσα hints για το την κατάληξη, μιας και το χει διηγηθεί ξανά σε άλλες ιστορίες το γενικό μοτίβο.. ελπίζω σε τρομερή ανατροπή στο τέλος που να με κάνει να μην πω, not again HPL..

Link to comment
Share on other sites

Είδα το ''Witches: The Darkest Evil'' που έβαλε πριν από λίγες μέρες το Star. Είναι ελεύθερη αλλά ωραία μεταφορά της ιστορίας ''Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς''. Υπάρχει κανονικά η οικογένεια Γουίτλι και η οποία παίζει κεντρικό ρόλο στην όλη υπόθεση, με κάποιες μικροαλλαγές. Παρελαύνουν πασίγνωστα ονόματα της Μυθολογίας Κθούλου όπως Γιογκ Σοθώθ, Νεκρονομικόν, Ντέρλεθ (όχι όμως και Λάβκραφτ!), Ρλύεχ, Ντάνγουιτς κλπ. Πρόκειται για μία καλή και αξιόλογη προσπάθεια που βλέπεται πολύ ευχάριστα. Θα μου άρεζε πάντως λίγο περισσότερο αν ήταν και πιο σκληρή, μία ιδέα πιο κοντά στο ύφος στης ιστορίας. Έστω και έτσι όμως αξίζει και την προτείνω.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου αρεσει πολυ το In the Mouth of Madness, το θεωρω πολυ κοντυτερα στον ΧΦΛ απο αλλα που υποτιθεται οτι ειναι αμεσες κινηματογραφικες διασκευες του εργου του (και ο Jürgen Prochnow τρομερος), επισης θεωρω το The Thing την καλυτερη ταινια του Καρπεντερ και μια απο τις καλυτερες ΕΦ/Τρομου που εχουν γυριστει

Γιωργο δεν ειχα ιδεα για την ταινια στο λινκ σου (The Colour Out of Space), ευχαριστουμε για την ενημερωση - παντα τετοια! :first:

Νεστωρ θα σου προτεινα να μην διαβασεις αλλον Λαβκραφτ, δεν (θα) σου αρεσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τελειώσω τη συλλογή του lovecraft που μου έχουν δωρίσει. Διαβάζω την άγνωστη καντάθ και αναμένω..

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα με τον Λάβκραφτ είναι κατά την γνώμη μου, κάτι στο οποίο δεν ευθύνεται αυτός. Είναι ότι κάθε φορά που βλέπεις μια προτώτυπη ταινια τρόμου, ή διαβάζεις ενα κορυφαίο βιβλίο τρόμου, γυρνάς στο οπισθόφυλλο και βλέπεις: Από το μυαλό του H.P. Lovecraft!

 

Ελεος με αυτή την καπηλεία που δεν κάνει καλό ούτε στους δημιουργούς, αλλά ούτε και στον Lovecraft.

 

Δεν θέλω να αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα, πάντως κατ' εμέ εμπνευσμένα από τον Λαβκραφτ μπορούν να είναι ΜΟΝΟ τα έργα που έχουν να κάνουν με μυθολογία Κθούλου. Το να χρησιμοποιεί κάποιος υπαινικτικό τρόμο με occult στοιχεία και να λέει ότι είναι επηρεασμένος από τον Λάβκραφτ, κατα την γνώμη του τον αδικεί....

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, κάποια από τα καλύτερά του δεν έχουν σχέση με το Chtulu mythos. Καληώρα το Pickman's Model

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μόλις τελείωσα την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, που ουσιαστικά είναι η πρώτη μου επαφή με το έργο του Λάβκραφτ. Νομίζω ότι έχω διαβάσει ένα-δυο πολύ μικρά διηγήματα του συγγραφέα στο παρελθόν, αλλά με αυτά δεν θα μπορούσα να βγάλω σε καμία περίπτωση συμπεράσματα για την γραφή ή τις ιδέες του. Τώρα όμως κατανόησα γιατί έχει τόσους φανατικούς αναγνώστες και μνημονεύεται εδώ και κει. Πρόκειται για μια εξαιρετική ιστορία τρόμου και φρίκης και ο τρόπος αφήγησης τέτοιος που δημιουργεί μια ατμόσφαιρα που σε ανατριχιάζει ολόκληρο. Η πλοκή είναι καλοδουλεμένη και ενδιαφέρουσα, με εκπλήξεις και ανατροπές εδώ και κει και οι σκηνές ζόφου αρκετούτσικες και ανατριχιαστικές. Η γραφή είναι πολύ καλή, ενώ περίμενα να ήταν πιο κουραστική ίσως, με όλα αυτά που είχα ακούσει για την μανία του Λάβκραφτ να περιγράφει τα πάντα, αντίθετα όμως εμένα μου άρεσε και ευχαριστιόμουν να την διαβάζω. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μου αρέσει που και που να διαβάζω ιστορίες με τέτοιο στιλ αφήγησης, κατά κάποιο τρόπο δημοσιογραφικό και με πομπώδεις λέξεις, σε άλλους όμως μπορεί να τους κουράσουν οι περιγραφές και η έλλειψη διαλόγων. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα για την ιστορία και την πλοκή, γιατί δεν ξέρω από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω, χωρίς παράλληλα να προδώσω σημαντικά κομμάτια της υπόθεσης και να χαλάσω έτσι την ευχαρίστηση σε αναγνώστες που δεν έχουν διαβάσει ακόμα την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ. Ίσως να φανεί υπερβολικό, μιας και πρόκειται ουσιαστικά για την πρώτη ιστορία του συγγραφέα που διαβάζω, όμως φαίνεται ότι ο Λάβκραφτ βρήκε ακόμα έναν οπαδό... 9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, που ουσιαστικά είναι η πρώτη μου επαφή με το έργο του Λάβκραφτ. Νομίζω ότι έχω διαβάσει ένα-δυο πολύ μικρά διηγήματα του συγγραφέα στο παρελθόν, αλλά με αυτά δεν θα μπορούσα να βγάλω σε καμία περίπτωση συμπεράσματα για την γραφή ή τις ιδέες του. Τώρα όμως κατανόησα γιατί έχει τόσους φανατικούς αναγνώστες και μνημονεύεται εδώ και κει. Πρόκειται για μια εξαιρετική ιστορία τρόμου και φρίκης και ο τρόπος αφήγησης τέτοιος που δημιουργεί μια ατμόσφαιρα που σε ανατριχιάζει ολόκληρο. Η πλοκή είναι καλοδουλεμένη και ενδιαφέρουσα, με εκπλήξεις και ανατροπές εδώ και κει και οι σκηνές ζόφου αρκετούτσικες και ανατριχιαστικές. Η γραφή είναι πολύ καλή, ενώ περίμενα να ήταν πιο κουραστική ίσως, με όλα αυτά που είχα ακούσει για την μανία του Λάβκραφτ να περιγράφει τα πάντα, αντίθετα όμως εμένα μου άρεσε και ευχαριστιόμουν να την διαβάζω. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι μου αρέσει που και που να διαβάζω ιστορίες με τέτοιο στιλ αφήγησης, κατά κάποιο τρόπο δημοσιογραφικό και με πομπώδεις λέξεις, σε άλλους όμως μπορεί να τους κουράσουν οι περιγραφές και η έλλειψη διαλόγων. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα για την ιστορία και την πλοκή, γιατί δεν ξέρω από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω, χωρίς παράλληλα να προδώσω σημαντικά κομμάτια της υπόθεσης και να χαλάσω έτσι την ευχαρίστηση σε αναγνώστες που δεν έχουν διαβάσει ακόμα την Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ. Ίσως να φανεί υπερβολικό, μιας και πρόκειται ουσιαστικά για την πρώτη ιστορία του συγγραφέα που διαβάζω, όμως φαίνεται ότι ο Λάβκραφτ βρήκε ακόμα έναν οπαδό... 9.5/10

 

Αν θες κατι μεγαλο σε εκταση σου προτεινω το The Shadow Out Of Time (ξαναμεταφραστηκε προσφατα απο Αιολο, μακρια απο τον Κακτο), που ειναι νουβελα ΕΦ/Τρομου. Αλλο μυθιστορημα δεν εχει ο ΧΦΛ, επομενως τα μεγαλυτερα σε εκταση εργα του ειναι το Στα Βουνα της Τρελας και το The Shadow Out Of Time. Τα Βουνα διαβασε τα αφου ομως ασχοληθεις με τη Μυθολογια Κθουλου. Σε αυτη την περιπτωση ξεκινα με τον Τρομο του Ντανγουιτς (Αιολος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αν θες κατι μεγαλο σε εκταση σου προτεινω το The Shadow Out Of Time (ξαναμεταφραστηκε προσφατα απο Αιολο, μακρια απο τον Κακτο), που ειναι νουβελα ΕΦ/Τρομου. Αλλο μυθιστορημα δεν εχει ο ΧΦΛ, επομενως τα μεγαλυτερα σε εκταση εργα του ειναι το Στα Βουνα της Τρελας και το The Shadow Out Of Time. Τα Βουνα διαβασε τα αφου ομως ασχοληθεις με τη Μυθολογια Κθουλου. Σε αυτη την περιπτωση ξεκινα με τον Τρομο του Ντανγουιτς (Αιολος).

 

 

Το Η Σκιά Πέρα Από Το Χρόνο το έχω σε μετάφραση Γιώργου Κυριαζή (έχει μεταφράσει μεταξύ άλλων σχεδόν όλα τα βιβλία του Τόμας Πίντσον), από τις εκδόσες Ερατώ. Πιστεύω θα είναι καλή η μετάφραση. Σίγουρα θα το διαβάσω, αλλά να περάσουν πρώτα δυο-τρεις βδομάδες, μην πάθω τίποτα από την υπερβολή δόση φρίκης :) Πλάκα-πλάκα έχω μαζέψει πολύ πράμα από Λάβκραφτ, έχω σχεδόν όλα του τα βιβλία που έβγαλε ο Αίολος, με πολύ χαμηλό κόστος, μιας και τα πήρα όλα από το Μοναστηράκι!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το πολυσυζητημένο θέμα με τις μεταφράσεις του Κάκτου, να κάνω κι εγώ την ερώτηση μου;

Εδώ και αρκετό καιρό έχω στην κατοχή μου τα άπαντα από τον Κάκτο (4 τόμοι...)

Κάποια στιγμή σκέφτομαι να κάτσω και να ασχοληθώ περισσότερο με τον HPL αλλά τα όσα έχω ακούσει για την μετάφραση του Κάκτου με προβληματίζουν αρκετά;

Να ξεκινήσω να τα διαβάσω, ή να δαπανήσω ένα ποσό και να μαζέψω τις εκδόσεις του Αίολου (και να ανέβουν οι τόμοι του Κάκτου στο πατάρι, αδιάβαστοι;)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη, αν δεν τα βιάζεσαι και έχεις υπομονή και λεφτά να δώσεις, περίμενε να τα διαβάσεις από Αίολο. Δεν είναι άλλωστε ανάγκη να τα αγοράσεις μαζεμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..