Jump to content

X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)


King_Volsung
 Share

Recommended Posts

παντως οφειλει κανεις να ψαξει και να διαβασει και τα "η Σκια Πανω απο το Ινσμουθ" και "Το Χρωμα απο το Διαστημα"

και τα δυο μαζι υπαρχουν στην συλλογη "ο Κυνηγος του Σκοταδιου" απο εκδοσεις Νεφελη, καθως και στη συλλογη Χ.Φ.Λαβκραφτ Απαντα 3 απο Κακτο (με απαραδεκτη ομως μεταφραση)

Link to comment
Share on other sites

παντως οφειλει κανεις να ψαξει και να διαβασει και τα "η Σκια Πανω απο το Ινσμουθ" και "Το Χρωμα απο το Διαστημα"...

 

Όντως. Ειδικά το πρώτο είναι κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες και τρομακτικότερες ιστορίες του ΧΦΛ. Κι η ταινία ΟΚ ήταν, αλλά όχι σπουδαία πράγματα (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει γυριστεί ακόμα καμιά υπερπαραγωγή για κάποια από τις μεγαλύτερες ιστορίες του Λάβκραφτ).

Link to comment
Share on other sites

παντως οφειλει κανεις να ψαξει και να διαβασει και τα "η Σκια Πανω απο το Ινσμουθ" και "Το Χρωμα απο το Διαστημα"...

 

Όντως. Ειδικά το πρώτο είναι κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες και τρομακτικότερες ιστορίες του ΧΦΛ. Κι η ταινία ΟΚ ήταν, αλλά όχι σπουδαία πράγματα (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει γυριστεί ακόμα καμιά υπερπαραγωγή για κάποια από τις μεγαλύτερες ιστορίες του Λάβκραφτ).

 

μιλας για το Dagon, εμενα μου αρεσε αρκετα, τουλαχιστον σε σχεση με τις αλλες φρικαλεοτητες που εχουν γυριστει δηθεν βασισμενες σε ιστοριες του - με ελαχιστες εξαιρεσεις π.χ. το herbert west reanimator ή το αγνωστο malefique

οσο για τις ελπιδες ολων μας περι υπερπαραγωγης, μαλλον εξανεμιζονται οπως μπορειτε να διαβασετε στο παρακατω αποσπασμα που κοπιαρα απο το wikipedia :bye2:

 

Director Guillermo del Toro and screenwriter Matthew Robbins wrote a screenplay based on Lovecraft's story, but in 2006 had trouble getting Warner Bros. to finance the project. Del Toro wrote, "The studio is very nervous about the cost and it not having a love story or a happy ending, but it's impossible to do either in the Lovecraft universe."[25] In July 2010 it was announced that the film would be made in 3D and that James Cameron would become producer,[26] and Tom Cruise was attached to star.[27] This "was a startling prospect considering Lovecraft's tale had long been considered unfilmable."[27] Del Toro confirmed that the film would begin production as early as May 2011 and start filming in June.[28] However, in March 2011, it was announced that "Universal refused to greenlight the project due to del Toro's insistence that it be released with an R rating rather than a PG-13."[27] According to Salon.com, "Universal wants to hold onto the project in the event that it changes its mind and decides to make it later, either as an R or PG-13 movie. But del Toro is already trying to set up Mountains at another studio (possibly 20th Century Fox).[27] However, on April 30, 2012, del Toro posted that, due to the resemblance in premise with director Ridley Scott's film, Prometheus, the project would probably face a "long pause -if not demise".[29] The film's current status is unknown.[30]

(αναφερεται στην εδω και χρονια προσπαθεια του Del Toro να γυρισει σε υπερπαραγωγη το επος At the Mountains of Madness)

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σαν σήμερα, στις 20 Αυγούστου του 1890, γεννήθηκε ο τεράστιος Howard Philips Lovecraft. Αιωνία σου η μνήμη, Master Τερατογράφε :worshippy:

 

86815.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιούπι!

 

Δωράκια:

 

1) Ένα μήνυμα από τον Lovecraft για τα γενέθλιά του :p :

 

 

 

2) Ένα κομμάτι από την ταινία που φτιάχνουν οι Survivor Films : Arkham Sanitarium

 

 

Θα έχει μέσα

 

The Shunned House

The Haunter of the Dark

The Thing on the Doorstep

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αδιαμφησβήτητος μεγάλος άρχοντας του τρόμου που το έργο του και η κληρονομιά που άφησε, δεν περιορίζεται μόνο στις θαυμάσιες ιστορίες του. Έχει επιρρεάσει όλες τις μορφές τέχνης (από ζωγραφική και γλυπτική, έως τον κινηματογράφο) και δημιούργησε το καλύτερο και σκοτεινότερο σύμπαν που υπάρχει στην λογοτεχνία του τρόμου. Μέχρι και θρησκείες ή φιλοσοφικά ρεύματα επιρρέασε! Ε, αυτός είναι συγγραφέας, αυτός είναι δημιουργός και αυτός είναι μέγας δάσκαλος του είδους.

 

Όσοι τον κακολογούν, μάλλον δεν έχουν γνωρίσει καλά το έργο του. Κάθε φορά που τον υπερασπίζομαι σε άτομα που τον κακολογούν, καταληγω πάντα να τους διαψεύδω, πράγμα που σημαίνει ότι τα όσα λέγονται γι αυτόν δεν έχουν σοβαρή βάση.

 

π.χ. "Δεν είναι επιμορφωτικός". Ω, θεοί! Από πότε ο απόλυτος στόχος της τέχνης είναι να επιμορφώσει;

 

"Είναι μισογύνης". Από πότε κάποιος που δεν βάζει πολλές γυναίκες στις ιστορίες του τις μισεί; Περισσότερο μισογύνηδες είναι όσοι τις παρουσιάζουν σαν νυμφομανή και ανόητα όντα, παρά αυτός που δεν τις χρησιμοποιεί στις ιστορίες του (χώρια που από τις επιστολές του διαπιστώνουμε ότι είναι υποδειγματικός gentleman).

 

Εθεσε τα θεμέλια για ουσιαστική συνεργασία μεταξύ συγγραφέων τρόμου και αυτό συντέλεσε στο να διαιωνιστεί και να εμπλουτιστεί η μυθολογία του. Για μένα ο Lovecraft αποτελεί υπόδειγμα συγγραφέα και ανθρώπου, που οι ανεξάντλητες αρετές του διαχέονται πολύ μακρύτερα από το έργο του καθεαυτό. Ένα έργο που μπορώ να το διαβάζω ξανά και ξανά δίχως να το βαριέμαι ποτέ και να εύχομαι να μπορούσε να δώσει πολλές ακόμη ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, καλωσήρθες.

 

Στο θέμα τώρα. Είμαι κι εγώ ένας απ' τους πολλούς εδώ μέσα που έχουν πουλήσει την ψυχή τους στον Γιογκ-Σοθόθ. Λατρεύω τον Lovecraft όσο πολύ λίγους συγγραφείς. Ο μακαρίτης όμως είχε τα ελαττώματά του, κι αυτά δεν μπορούμε να μην τα επισημάνουμε. Δε συζητάω για αηδίες του τύπου αν είναι επιμορφωτικός - λες και μιλάμε για βιβλία για παιδάκια Δημοτικού. Πρέπει όμως να ομολογήσουμε τουλάχιστον ότι α) οι χαρακτήρες του ήταν ως επί το πλείστον απολύτως ανύπαρκτοι και β) στα κείμενά του υπάρχουν συχνά-πυκνά κάποια ρατσιστικά σχόλια.

 

Επειδή όμως ακριβώς ήταν μεγαλοφυής, μπόρεσε, με τα ελαττώματά του, όχι μόνο να μας αφήσει εξαιρετικό έργο, αλλά να επηρεάσει άπειρους έμμεσους ή άμεσους διαδόχους - χωρίς ποτέ κανείς να τον ξεπεράσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω κι εγω για πρώτη φόρα Lovecraft.Έχω διαβάσει το Κάλεσμα του Κθούλου το οποίο είναι πολύ καλό αλλά το τέλος με απογοήτευσε λίγο και τώρα διαβάζω το "Ο τρόμος του Ντάνγουιτς".Έχω διαβάσει τις 20 πρώτες σελίδες και αν συνεχίσει έτσι μιλάμε για αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω κι εγω για πρώτη φόρα Lovecraft.Έχω διαβάσει το Κάλεσμα του Κθούλου το οποίο είναι πολύ καλό αλλά το τέλος με απογοήτευσε λίγο και τώρα διαβάζω το "Ο τρόμος του Ντάνγουιτς".Έχω διαβάσει τις 20 πρώτες σελίδες και αν συνεχίσει έτσι μιλάμε για αριστούργημα.

 

Τι ακριβώς δεν σου άρεσε στο Κάλεσμα του Κθούλου;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω κι εγω για πρώτη φόρα Lovecraft.Έχω διαβάσει το Κάλεσμα του Κθούλου το οποίο είναι πολύ καλό αλλά το τέλος με απογοήτευσε λίγο και τώρα διαβάζω το "Ο τρόμος του Ντάνγουιτς".Έχω διαβάσει τις 20 πρώτες σελίδες και αν συνεχίσει έτσι μιλάμε για αριστούργημα.

 

Τι ακριβώς δεν σου άρεσε στο Κάλεσμα του Κθούλου;

Λάτρεψα όλη την ιστορία γύρω απο τον Κθούλου και το δέος που σου προκαλέι αλλά

το να ελευθερώνεται μετά απο αιώνες και να τον χτυπάει ενα γιοτ και να σκάει σαν μπαλονι δεν μου άρεσε πολυ.

 

Αλλά τον τρόμο του Ντάνγουιτς τον έχω λατρέψει..Νομίζω το ξαναείπα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο διαβάζω κι εγω για πρώτη φόρα Lovecraft.Έχω διαβάσει το Κάλεσμα του Κθούλου το οποίο είναι πολύ καλό αλλά το τέλος με απογοήτευσε λίγο και τώρα διαβάζω το "Ο τρόμος του Ντάνγουιτς".Έχω διαβάσει τις 20 πρώτες σελίδες και αν συνεχίσει έτσι μιλάμε για αριστούργημα.

 

Τι ακριβώς δεν σου άρεσε στο Κάλεσμα του Κθούλου;

Λάτρεψα όλη την ιστορία γύρω απο τον Κθούλου και το δέος που σου προκαλέι αλλά

το να ελευθερώνεται μετά απο αιώνες και να τον χτυπάει ενα γιοτ και να σκάει σαν μπαλονι δεν μου άρεσε πολυ.

 

Αλλά τον τρόμο του Ντάνγουιτς τον έχω λατρέψει..Νομίζω το ξαναείπα, ε;

 

Εγώ προσωπικά δεν βρήκα ούτε ένα αδύναμο σημείο στην ιστορία μιας και είναι η αγαπημένη μου Κθουλικιά. Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, πολύ καιρό έχω να την διαβάσω και μου άνοιξες την όρεξη. Θα πιάσω λοιπόν την έκδοση του Αιόλου όταν τελειώσω αυτό που διαβάζω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και στη Γενικη:

 

ALERT: Στο υπογειο παλαιοπωλειο διπλα στο ξενοδοχειο Παλλας, αναπαυεται και περιμενει τον πιστο που θα το βγαλει απο τα βαθη του μαγαζιου, το 7 Παραξενα Διηγηματα του αρχοντα Λαβκραφτ απο Ωρορα. Με ενα ευρουδακι...

Link to comment
Share on other sites

Metal Hammer/ Pc Master εσυ, Metallica/User(προγονο PC Master)/Μetal Invader εγω. Δεν θυμαμαι συγκεκριμενα αλλα μαλλον ηταν ο συνδιασμος του Call of Ktulu απο το Ride The Lightning με τα adventure games των αρχων/μεσων του 90' oπως το Shadow Of The Comet, το Gabriel Night και το Alone In The Dark που με οδηγησαν στον αρχοντα. Μετα βρηκα μια Ωρορα (την #7) και οταν εψαχνα πλεον εναγωνιως να διαβασω και αλλα μιας και στην Ξανθη δεν εβρισκα, ο Αιολος μεσω του Invader εδινε σε τιμη προσφορας τα βιβλια του ΧΦΛ και ετσι μπλεχτηκα μια και καλη στα πλοκαμια του κοσμικου τρομου του. Γυρω στα 14-15 μου αυτα, μεχρι τα 19 τα ειχα βρει σχεδον ολα και τωρα στα γεραματα (30-31) τα ξαναπιασα...

 

metal hammer/pc master επερνα κι εγω ανελλιπως και φυσικα εχω παιξει τα adventures που ανεφερες (οπως επισης τα prisoner of ice, necronomicon και το πολυ καλο call of cthulhu: dark corners of the earth)

η πρωτη φορα που εβαλα στο ματι τον ΧΦΛ ηταν οταν ειδα το γνωστο διστιχο γραμμενο στην ταφοπλακα του eddie, ηξερα οτι επρεπε να διαβασω περισσοτερα και δεν το μετανιωσα ποτε

 

album_iron_maiden_live_after_death.jpg

Edited by Ugh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Metal Hammer/ Pc Master εσυ, Metallica/User(προγονο PC Master)/Μetal Invader εγω. Δεν θυμαμαι συγκεκριμενα αλλα μαλλον ηταν ο συνδιασμος του Call of Ktulu απο το Ride The Lightning με τα adventure games των αρχων/μεσων του 90' oπως το Shadow Of The Comet, το Gabriel Night και το Alone In The Dark που με οδηγησαν στον αρχοντα. Μετα βρηκα μια Ωρορα (την #7) και οταν εψαχνα πλεον εναγωνιως να διαβασω και αλλα μιας και στην Ξανθη δεν εβρισκα, ο Αιολος μεσω του Invader εδινε σε τιμη προσφορας τα βιβλια του ΧΦΛ και ετσι μπλεχτηκα μια και καλη στα πλοκαμια του κοσμικου τρομου του. Γυρω στα 14-15 μου αυτα, μεχρι τα 19 τα ειχα βρει σχεδον ολα και τωρα στα γεραματα (30-31) τα ξαναπιασα...

 

metal hammer/pc master επερνα κι εγω ανελλιπως και φυσικα εχω παιξει τα adventures που ανεφερες (οπως επισης τα prisoner of ice, necronomicon και το πολυ καλο call of cthulhu: dark corners of the earth)

η πρωτη φορα που εβαλα στο ματι τον ΧΦΛ ηταν οταν ειδα το γνωστο διστιχο γραμμενο στην ταφοπλακα του eddie, ηξερα οτι επρεπε να διαβασω περισσοτερα και δεν το μετανιωσα ποτε

 

album_iron_maiden_live_after_death.jpg

 

Το necronomicon το ειχα αγορασει original κιολας. Αν θυμαμαι καλα συνδιαζε τη Σκια Πανω Απο Το Ινσμουθ με την Περιπτωση του Τ.Ντ.Γ.

Οι maiden απ'την αλλη, παρα το οτι ειχαν αυτο το εξωφυλλο, δεν ειχαν καμια αλλη αναφορα στον ΧΦΛ

Link to comment
Share on other sites

Κουφή φάση με αφορμή το εξώφυλλο Maiden: στο γυμνάσιο, μεηντενάς φίλος μου είχε γράψει το δίστιχο του Alhazred στο τετράδιο του (ήξερε τον ΧΦΛ μόνο ως όνομα). Περνάει ο θεολόγος (και πρώην ματατζής ή ζητάς σύμφωνα με τους αστικούς θρύλους του σχολείου) από το θρανίο του, βλέπει το τετράδιο και τον ρωτάει: "Ώπα, διαβάζουμε και Λάβκραφτ;" :D

 

Για τον ΧΦΛ πρώτη φορά διαβάσα μια αναφορά σε παλιό Metal Hammer (κάπου μεταξύ 1990 και 1992). Αναζήτησα βιβλία του, βρήκα τον τρίτο τόμο από τα άπαντα του Κάκτου και το 7 Παράξενα Διηγήματα από εκδόσεις Ωρόρα και από τότε στηρίζω το όραμα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτησα βιβλία του, βρήκα τον τρίτο τόμο από τα άπαντα του Κάκτου και το 7 Παράξενα Διηγήματα από εκδόσεις Ωρόρα και από τότε στηρίζω το όραμα του.

 

Κι εμένα το 7 Παράξενα Διηγήματα ήταν η πρώτη μου επαφή με τον ΧΦΛ. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια από τα διηγήματά του βιβλίου, θα διάλεγα το Φυλακισμένος με τους Φαραώ και το Μοντέλο του Πίκμαν. Πάντως νομίζω πως είναι γενικά μια καλή εισαγωγή στο έργο του Λάβκραφτ για κάποιον που θα ήθελε να ξεκινήσει να ασχολείται (αν και νομίζω ότι ακόμα καλύτερο για τη γνωριμία με τον δάσκαλο, είναι το Ο Τύμβος, από Αίολο (περιέχει μεταξύ άλλων τα Χέρμπερτ Γουέστ: Ο Αναβιωτής, Δάγων, Η μετάβαση του Χουάν Ρομέρο και, φυσικά, την Κατάθεση του Ράντολφ Κάρτερ) ).

 

edit: Πλάκα-πλάκα, νομίζω ότι γνώρισα τις εκδόσεις ΟΞΥ μέσα από τις βιβλιοκριτικές που είχε το Metal Hammer. Τις θυμάστε; Είμαι σίγουρος ότι μια από αυτές τις κριτικές με έσπρωξε να πάρω το Εργοστάσιο Σφηκων. Ε, ρε εποχαί...

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτησα βιβλία του, βρήκα τον τρίτο τόμο από τα άπαντα του Κάκτου και το 7 Παράξενα Διηγήματα από εκδόσεις Ωρόρα και από τότε στηρίζω το όραμα του.

 

Κι εμένα το 7 Παράξενα Διηγήματα ήταν η πρώτη μου επαφή με τον ΧΦΛ. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια από τα διηγήματά του βιβλίου, θα διάλεγα το Φυλακισμένος με τους Φαραώ και το Μοντέλο του Πίκμαν. Πάντως νομίζω πως είναι γενικά μια καλή εισαγωγή στο έργο του Λάβκραφτ για κάποιον που θα ήθελε να ξεκινήσει να ασχολείται (αν και νομίζω ότι ακόμα καλύτερο για τη γνωριμία με τον δάσκαλο, είναι το Ο Τύμβος, από Αίολο (περιέχει μεταξύ άλλων τα Χέρμπερτ Γουέστ: Ο Αναβιωτής, Δάγων, Η μετάβαση του Χουάν Ρομέρο και, φυσικά, την Κατάθεση του Ράντολφ Κάρτερ) ).

 

edit: Πλάκα-πλάκα, νομίζω ότι γνώρισα τις εκδόσεις ΟΞΥ μέσα από τις βιβλιοκριτικές που είχε το Metal Hammer. Τις θυμάστε; Είμαι σίγουρος ότι μια από αυτές τις κριτικές με έσπρωξε να πάρω το Εργοστάσιο Σφηκων. Ε, ρε εποχαί...

 

Ναι ναι, απο αυτο και απο τον Παρια για τον οποιο επισης επαιζε πολυ διαφημιση τοτε και μαλιστα μου τον εκαναν δωρο εξαιτιας αυτου.

Καλυτερη συλλογη ΧΦΛ θεωρω Τον Τρομο Του Ντανγουιτς. Μολις 2 ιστοριες αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αναζήτησα βιβλία του, βρήκα τον τρίτο τόμο από τα άπαντα του Κάκτου και το 7 Παράξενα Διηγήματα από εκδόσεις Ωρόρα και από τότε στηρίζω το όραμα του.

 

Κι εμένα το 7 Παράξενα Διηγήματα ήταν η πρώτη μου επαφή με τον ΧΦΛ. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποια από τα διηγήματά του βιβλίου, θα διάλεγα το Φυλακισμένος με τους Φαραώ και το Μοντέλο του Πίκμαν. Πάντως νομίζω πως είναι γενικά μια καλή εισαγωγή στο έργο του Λάβκραφτ για κάποιον που θα ήθελε να ξεκινήσει να ασχολείται (αν και νομίζω ότι ακόμα καλύτερο για τη γνωριμία με τον δάσκαλο, είναι το Ο Τύμβος, από Αίολο (περιέχει μεταξύ άλλων τα Χέρμπερτ Γουέστ: Ο Αναβιωτής, Δάγων, Η μετάβαση του Χουάν Ρομέρο και, φυσικά, την Κατάθεση του Ράντολφ Κάρτερ) ).

 

edit: Πλάκα-πλάκα, νομίζω ότι γνώρισα τις εκδόσεις ΟΞΥ μέσα από τις βιβλιοκριτικές που είχε το Metal Hammer. Τις θυμάστε; Είμαι σίγουρος ότι μια από αυτές τις κριτικές με έσπρωξε να πάρω το Εργοστάσιο Σφηκων. Ε, ρε εποχαί...

 

Το 7 παράξενα διηγήματα είναι αγαπημένη συλλογή. Πάνε πάνω από 17 χρόνια που τη διάβασα και ακόμα θυμάμαι τις ιστορίες της. Βιβλιοκριτικές ΟΞΥ θυμάμαι πολλές στο Metal Invader, με συνεχή αποθέωση του Masterton από τον μπασίστα των Necromantia που είχε μια στήλη για βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μαι και εγώ ένας απο αυτούς που είναι δύσπιστοι σχετικά με τον Lovecraft. Προς το παρόν η μόνη επαφή μαζί του είναι απο τo βιβλίο - τόμο Necronomicon: The Best Weird tales of H.P. Lovecraft, και πλην κάποιων ιστοριών δεν έχω εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα. Ίσως να μην έχω διαβάσει τις σωστές ιστορίες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί συχνά πυκνά αντί να δώσει μια περιγραφή αναφέρει κάτι σαν (με δικά μου λόγια) "δεν μπορώ να το περιγράψω αυτό γιατί θα σε σε οδηγούσε στη τρέλα η εικόνα του". Λες και βαριόταν να δώσει μια περιγραφή. Ειδικά αυτό το madness το είχε ταράξει. Γεγονός είναι πως παλεύω να τελειώσω τις ιστορίες του και κάποιες απο αυτές τις προσπερνάω.

Όμως σε κάποιες απο αυτές βλέπω τις ομοιότητες - βάσεις με άλλες των Dick, Clarke και άλλων μεταγενέστερων, που δείχνει την επιρροή που άσκησε το έργο του.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μαι και εγώ ένας απο αυτούς που είναι δύσπιστοι σχετικά με τον Lovecraft. Προς το παρόν η μόνη επαφή μαζί του είναι απο τo βιβλίο - τόμο Necronomicon: The Best Weird tales of H.P. Lovecraft, και πλην κάποιων ιστοριών δεν έχω εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα. Ίσως να μην έχω διαβάσει τις σωστές ιστορίες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί συχνά πυκνά αντί να δώσει μια περιγραφή αναφέρει κάτι σαν (με δικά μου λόγια) "δεν μπορώ να το περιγράψω αυτό γιατί θα σε σε οδηγούσε στη τρέλα η εικόνα του". Λες και βαριόταν να δώσει μια περιγραφή. Ειδικά αυτό το madness το είχε ταράξει. Γεγονός είναι πως παλεύω να τελειώσω τις ιστορίες του και κάποιες απο αυτές τις προσπερνάω.

Όμως σε κάποιες απο αυτές βλέπω τις ομοιότητες - βάσεις με άλλες των Dick, Clarke και άλλων μεταγενέστερων, που δείχνει την επιρροή που άσκησε το έργο του.

 

τα στοιχεια που αναφερεις οτι δεν σου αρεσαν στην γραφη του, ειναι χαρακτηριστικα των περισσοτερων εργων του, καθως κι αυτων που συνεχισαν και συνεχιζουν να γραφουν εργα της μυθολογιας Κθουλου.

αν στα διηγηματα που εχεις διαβασει συμπεριλαμβανονται τα:

 

-Το Καλεσμα του Κθουλου

-Η Σκια πανω απο το Ινσμουθ

-Ο Στοιχειωτης του Σκοταδιου

-Το Χρωμα απο το Διαστημα

-Ο Τρομος του Ντανγουιτς

-Τα Ονειρα του Σπιτιου της Μαγισας

-Ο Καταχθονιος Τρομος

-Τα Βουνα της Τρελας

 

ή εστω καποια απο αυτα και δεν σου αρεσαν, μη συνεχισεις αλλο καθως αυτα ειναι μερικα απο τα καλυτερα και χαρακτηριστικοτερα του

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα απο το διάστημα το διάβασα σίγουρα, για τα υπόλοιπα όχι. Κάποια απο αυτά είναι μέσα στη συλλογή, αλλά για σιγουριά όταν επιστρέψω σπίτι στο τέλος του μήνα. Απλώς, μου δίνει την εντύπωση πως χρησιμοποιεί αυτό το τέχνασμα για να αποφύγει την διαδικασία να δώσει μια περιγραφή και με αφήνει να σκέφτομαι "οκ, και λοιπόν τι με αυτό;".

Θα συνεχίσω την ανάγνωση και των υπολοίπων διηγημάτων του ώστε να έχω μια γενικότερη εικόνα του έργου του μιας και ήθελα να έχω μια επαφή με τη μυθολογία του Κθούλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το εγραψα και στη Γενικη:

 

ALERT: Στο υπογειο παλαιοπωλειο διπλα στο ξενοδοχειο Παλλας, αναπαυεται και περιμενει τον πιστο που θα το βγαλει απο τα βαθη του μαγαζιου, το 7 Παραξενα Διηγηματα του αρχοντα Λαβκραφτ απο Ωρορα. Με ενα ευρουδακι...

Φίλε Ρούντολφ, μας λες πού είναι το ξενοδοχειο παλας για να βρω και το παλαιοπωλειο που λες;

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και στη Γενικη:

 

ALERT: Στο υπογειο παλαιοπωλειο διπλα στο ξενοδοχειο Παλλας, αναπαυεται και περιμενει τον πιστο που θα το βγαλει απο τα βαθη του μαγαζιου, το 7 Παραξενα Διηγηματα του αρχοντα Λαβκραφτ απο Ωρορα. Με ενα ευρουδακι...

Φίλε Ρούντολφ, μας λες πού είναι το ξενοδοχειο παλας για να βρω και το παλαιοπωλειο που λες;

 

Παλλας ειχα γραψει τοσο καιρο? Πελλα εννοουσα, Ειναι στην Ιωνος Δραγουμη. Το παλαιοβιβλιοπωλειο αυτο ειναι το υπογειο διπλα.

 

ΥΓ: Και συ δεν πας πισω: Ραντολφ οχι Ρουντολφ! :D

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και στη Γενικη:

 

ALERT: Στο υπογειο παλαιοπωλειο διπλα στο ξενοδοχειο Παλλας, αναπαυεται και περιμενει τον πιστο που θα το βγαλει απο τα βαθη του μαγαζιου, το 7 Παραξενα Διηγηματα του αρχοντα Λαβκραφτ απο Ωρορα. Με ενα ευρουδακι...

Φίλε Ρούντολφ, μας λες πού είναι το ξενοδοχειο παλας για να βρω και το παλαιοπωλειο που λες;

 

Παλλας ειχα γραψει τοσο καιρο? Πελλα εννοουσα, Ειναι στην Ιωνος Δραγουμη. Το παλαιοβιβλιοπωλειο αυτο ειναι το υπογειο διπλα.

 

ΥΓ: Και συ δεν πας πισω: Ραντολφ οχι Ρουντολφ! :D

Σ' ευχαριστω. Το προβλημα ειναι οτι μενω αθηνα βεβαια.. Αν ανεβω θα τον επισκεφθω σιγουρα. Θα εχει κι αλλα καλουδια..

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to X.Φ. Λάβκραφτ (H.P. Lovecraft)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..