Jump to content

7ος Διαγωνισμός Ποίησης, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Ζώα


Lady Nina
 Share

Recommended Posts

Η υποβολή των συμμετοχών μόλις έληξε.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες ποιητές!

 

Τώρα ήρθε η ώρα για τους αναγνώστες να διαβάζουν, να σχολιάσουν και να ψηφίσουν.

 

Θα επανέλθω το συντομότερο με περισσότερες λεπτομέρειες για τον χρόνο και τη διαδικασία της ψηφοφορίας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η υποβολή των συμμετοχών μόλις έληξε.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες ποιητές!

 

Τώρα ήρθε η ώρα για τους αναγνώστες να διαβάζουν, να σχολιάσουν και να ψηφίσουν.

 

Θα επανέλθω το συντομότερο με περισσότερες λεπτομέρειες για τον χρόνο και τη διαδικασία της ψηφοφορίας.

 

00:00

...το νεραϊδάκι περίμενε

με προσμονή και καρτερικότητα

να κινηθεί ο μεγάλος δείκτης

ως τις δώδεκα

να βυθιστεί στ' όνειρο

που θα μας διηγηθεί σαν παραμύθι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ποιήματα έχουν ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμα να δεχτούν τα σχόλιά σας.

 

Ειρήνη, έδωσα κι ένα μικρό boost στη γραμματοσειρά σου.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ποιήματα έχουν ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμα να δεχτούν τα σχόλιά σας.

 

Ειρήνη, έδωσα κι ένα μικρό boost στη γραμματοσειρά σου.

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ! Καλή επιτυχία σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα όλους. Μπράβο παιδιά!

Θα τα ξαναδιαβάσω πριν σχολιάσω (κάποια ίσως και παραπάνω από μία φορά) και λογικά θα σας σχολιάσω αλφαβητικά (δηλαδή με τη σειρά με την οποία τα υποβάλαμε οι συγγραφείς, ούτε επίτηδες να το κάναμε).

Α, κι ένα πρώτο σχόλιο, τύπου αξιοπερίεργο: Δυο από τις τέσσερις ιστορίες μου άφησαν πολύ παρόμοια αίσθηση, ούτε συνεννοημένοι να ήσασταν ορισμένοι :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον... Επανήλθα με τα τυπικά για την ψηφοφορία!

 

Ψιλοαντιγραφή από το topic των κανονισμών:

 

1) Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος του φόρουμ που διάβασε τα ποιήματα και έχει πάνω από 50 posts. Ο περιορισμός των post δεν ισχύει για τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό.

2) Οι συμμετέχοντες είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας το ποίημά τους τελευταίο στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η συμμετοχή τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό και θα μηδενίζεται η βαθμολογία τους.

 

3) Η ψηφοφορία είναι μυστική.

 

Αποστέλλετε τις ψήφους σας από τώρα μέχρι και την Τρίτη, 29 Μαρτίου 2016, στις 23:59, σε μένα (Lady Nina) και στον Mesmer που προθυμοποιήθηκε. (Ευχαριστούμε Mesmer!) Στην κορυφή της κατάταξης τοποθετείτε το ποίημα που σας άρεσε περισσότερο, ενώ στο τέλος αυτό που σας άρεσε λιγότερο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα εις διπλούν και ψήφισα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες! Το βρίσκω ιδιαίτερα επίπονο το να γράφει κάποιος ποίηση, οπότε... Ένα διπλό συγχαρητήρια. Και καλή επιτυχία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα εις διπλούν και ψήφισα. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες! Το βρίσκω ιδιαίτερα επίπονο το να γράφει κάποιος ποίηση, οπότε... Ένα διπλό συγχαρητήρια. Και καλή επιτυχία.

 

Ευχαριστούμε! Ευχαριστούμε! Αμα ευκαιρείς θα χαρούμε βα δούμε τα σχόλιά σου!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, απόλαυσα, σχολίασα (ότι μπορούσα ο άσχετος), και ψήφισα. Καλή επιτυχία συμπαίχτες! :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αποστέλλετε τις ψήφους σας από τώρα μέχρι και την Τρίτη, 29 Μαρτίου 2016, στις 23:59, σε μένα (Lady Nina) και στον Mesmer που προθυμοποιήθηκε. (Ευχαριστούμε Mesmer!) Στην κορυφή της κατάταξης τοποθετείτε το ποίημα που σας άρεσε περισσότερο, ενώ στο τέλος αυτό που σας άρεσε λιγότερο.

 

Να σημειώσω εδώ πως η αποστολή της ψήφου θα πρέπει να σταλεί ταυτόχρονα στον Mesmer και σε μένα, στην ίδια συνομιλία.

 

Αυτό γίνεται ως εξής:

1) Συμπληρώνετε το ένα εκ των δύο ονομάτων στο πεδίο "Recipient's Name".

2) Συμπληρώνετε και το δεύτερο όνομα στο πεδίο "Other Recipients".

3) Αφήνετε το πεδίο "Send to others as" ως έχει, δηλαδή "Invitation".

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους ποιητές μας!  ^_^

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο Μορφέας κατέταξε τα ζώα στη γούρνα της ψήφου. Οι δυνάστες ελπίζω να την έλαβαν - εγώ μόνο ευθύνομαι αν έγινε κάποιο λάθος.

 

Αρχόντοι συμμετέχοντες, σας λέω την αλήθεια,

με δυσκολέψατε πολύ, ποια την πρωτιά θα πάρει,

και ρώτησα τις μάγισσες, χρειάστηκα βοήθεια,

μα κείνες αντί για καλό, μου τα 'καναν κουβάρι.

 

Τώρα αν το έλυσα το μπέρδεμα... άλλο θέμα... :p

Καλά αποτελέσματα και πάλι μπράβο σε όλους!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης σήμερα, και ο διαγωνισμός είναι σε πλήρη εξέλιξη. Αυτό θα πει να είμαστε επίκαιροι! :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και (ακόμη) δεν ψήφισα. Είμαι σίγουρη για την πρώτη και την τελευταία θέση μόνο. Χα! (Θα ψηφίσω μέσα στην ημέρα πάντως.) Πάντως μου αρέσατε όλοι πολλοί....(αν και θα προτιμούσα να μας έχουν διαβάσει περισσότεροι....δεν είναι αυτοί καιροί για ποιητές, α- πα- πα....) :rose: :rose: :rose:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω ψηφίσει ακόμη καθώς θέλω να αφήσω τα σχόλια που έχω καθυστερήσει δύο 'βδομάδες τώρα. Μέχρι την Τρίτη το βράδυ είναι η ψηφοφορία;  :give_rose:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω σε όσους θέλουν να ψηφίσουν ότι αύριο λήγει η διορία!

 

(Κυρίως απευθύνομαι στον Myyst, αλλά και στον εαυτό μου! :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα 'θελα να υπενθυμίσω κάτι άλλο, πιστεύω σημαντικότερο. Οι διαγωνισμοί ποίησης είχαν σταματήσει λόγω μικρής έως ελάχιστης ανταπόκρισης, που όμως και πάλι ήταν περισσότερη από την τωρινή. Έγινε μια προσπάθεια αναβίωσης, αλλά φοβάμαι πως η αδιαφορία που εισέπραξε αυτός εδώ ο διαγωνισμός (σε σημείο που να ξεκινήσει άλλο παιχνίδι ενώ βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, και κάτι περί "Τσάμπιονς Λιγκ" και "φιλικών αγώνων" που ακούστηκε όχι πολύ καιρό πριν σε αντίστοιχη περίπτωση , και φυσικά έτυχε απόλυτου σεβασμού τότε, μάλλον αφορούσε μόνο εκείνη την περίπτωση προφανώς) θα είναι η ταφόπλακα για αυτό το τόσο όμορφο event του site, και οι πιθανότητες είναι να μην δούμε ποτέ έναν 8ο διαγωνισμό ποίησης. Προσωπικά αυτό με λυπεί πάρα πολύ.

 

Όπως και να 'χει όμως, τελειώνει αύριο το βράδυ. Χαίρομαι πάρα πολύ που πήρα μέρος, διασκέδασα και με το παραπάνω στο συγγραφικό κομμάτι του, πέντε ποιήματα μαζί με τη συμμετοχή μου ήταν ο απολογισμός μου κι έχω ανεβάσει τα τέσσερα απ' αυτά, και πραγματικά θα ήθελα πολύ να το ξανακάνουμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει μέρος σε όλους τους διαγωνισμούς ποίησης, είτε με συμμετοχή, είτε ως διοργανωτής/βοηθός, έχω να πω ότι αυτό για την αδιαφορία δεν ισχύει. Λίγο-πολύ, όλοι είχαν την ίδια ανταπόκριση. Κι από συμμετοχές, εκτός από έναν που είχε 8, οι υπόλοιποι είχαν 4-6 συμμετοχές, οπότε κι αυτός βρίσκεται στο μέσο όρο. Η αλήθεια είναι ότι η ποίηση δεν κινεί το ενδιαφέρον όλων, γι' αυτό είναι και λογικό να υπάρχει μικρότερη συμμετοχή. Αν παρατηρήσεις προηγούμενους διαγωνισμούς, θα δεις ότι είμαστε, πάνω-κάτω, τα ίδια άτομα. Επίσης, δεν απαγορεύεται να παίζονται παιχνίδια κατά τη διάρκεια των διαγωνισμών. Αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με παιχνίδια διηγημάτων και διαγωνισμούς διηγημάτων, οι περισσότεροι θα προτιμήσουν να συμμετέχουν στο διαγωνισμό. Γι' αυτό και δεν έχουμε παιχνίδια κατά την περίοδο των διαγωνισμών. Καθώς, επίσης, και για τη μικρή ανταπόκριση που έχουν τα παιχνίδια, σε αντίθεση με περιόδους που δεν τρέχει κάποιος διαγωνισμός. Έχει, συμβεί, όμως να έχουμε ταυτόχρονα παιχνίδι και διαγωνισμό.

 

Σίγουρα θα βοηθούσε να υπήρχε ένας moderator στο φόρουμ της ποίησης. Όταν είχαμε τη laas υπήρχε πολύ περισσότερη κίνηση απ' ό,τι συνήθως, κι εκείνη ήταν που ξεκίνησε τους διαγωνισμούς.

Edited by Mesmer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Διαγωνισμός χωρίς λίγα καρυκεύματα γίνεται; Δεν γίνεται.

Έγινε μια προσπάθεια αναβίωσης, αλλά φοβάμαι πως η αδιαφορία που εισέπραξε αυτός εδώ ο διαγωνισμός (σε σημείο που να ξεκινήσει άλλο παιχνίδι ενώ βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη, και κάτι περί "Τσάμπιονς Λιγκ" και "φιλικών αγώνων" που ακούστηκε όχι πολύ καιρό πριν σε αντίστοιχη περίπτωση , και φυσικά έτυχε απόλυτου σεβασμού τότε, μάλλον αφορούσε μόνο εκείνη την περίπτωση προφανώς) θα είναι η ταφόπλακα για αυτό το τόσο όμορφο event του site, και οι πιθανότητες είναι να μην δούμε ποτέ έναν 8ο διαγωνισμό ποίησης. Προσωπικά αυτό με λυπεί πάρα πολύ.

Καταρχάς, Σπύρο, να σου φρεσκάρω λίγο τη μνήμη, ορίστε το ποστ του μοδεράτορα που είχε ξεκινήσει την συζήτηση στην οποία αναφέρεσαι, όπου τυχαία είναι δικό μου και μιλάω για προτίμηση να μην συμπέφτουν οι διαγωνισμοί με τα παιχνίδια κι όχι για απαγόρευση. Συγκεκριμένα να μην συμπέφτει η ψηφοφορία του ενός με του άλλου. Η ψηφοφορία του διαγωνισμού λήγει αύριο, εκείνη του παιχνιδιού, στο οποίο αναφέρεσαι, και συμμετέχω -πάλι τυχαία- εγώ, ξεκινά το νωρίτερο το Σάββατο. Επιπλέον, ακόμη και να συνέπεπταν οι ψηφοφορίες (που δεν, όπως εξήγησα παραπάνω), δεν θα ήταν ίδια περίπτωση γιατί καλώς ή κακώς το κοινό της ποίησης δεν είναι το ίδιο με εκείνο των διηγημάτων, οπότε δεν θα έτρωγε αναγνώστες το ένα από το άλλο.

 

Όσον αφορά το κομμάτι των διοργανωτών/συμμετεχόντων, το συγκεκριμένο τόπικ, αν και δεν έχει ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός, έχει περισσότερα ποστ απ' ό,τι των προηγούμενων διαγωνισμών, κάτι που σημαίνει ότι σε σύγκριση με τους προηγούμενους, το τόπικ παρέμεινε περισσότερο ζωντανό (σε όρους φόρουμ, έστω), άρα δεν νομίζω η ευθύνη να βαραίνει εκείνους.

 

Τέλος, το να λες ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τον διαγωνισμό ποίησης και κατ' επέκταση πόσο σε λυπεί που δεν αγκάλιασαν οι αναγνώστες την ποίηση είναι σαν να λες πόσο θλίβεσαι που ο κόσμος δεν λατρεύει την όπερα. Θεμιτότατο να το δηλώνεις, αν μπορείς να αλλάξεις την νοοτροπία του κόσμου ώστε να μάθει να του αρέσει η όπερα, τότε μπράβο σου, αλλά δεν ξέρω πόσο νόημα έχει ως παρατήρηση. Αν έχεις κάποια πρόταση -πέρα από το να αγαπήσουν ξαφνικά οι αναγνώστες του φόρουμ την ποίηση- ώστε στο μέλλον οι διαγωνισμοί ποίησης να έχουν μεγαλύτερη αναγνώριση, τότε θα κάνεις καλό στη συζήτηση να το μοιραστείς μαζί μας, για να δούμε πώς θα βελτιωθεί ο διαγωνισμός (βλ. feedback). Π.χ. το να βρεθεί κάποιος υπεύθυνος μοντ, που λέει ο Μέσμερ, ίσως να είναι μια λύση. Αν απλώς θες να γκρινιάξεις που ο διαγωνισμός δεν πήγε όσο καλά θα μπορούσε (και αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε μέχρι αύριο, που θα δούμε πόσοι ψήφισαν τελικά) και πόσο κάποιοι προσπάθησαν να τον θάψουν, και πάλι θεμιτό να εκφραστείς όπως θες, αν και προσωπικά δεν βρίσκω το νόήμα.

 

 

Anyway, περιμένω με ενδιαφέρον τα αυριανά αποτελέσματα (και νομίζω ότι έχω πετύχει τουλάχιστον τη δυάδα).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καρυκεύματα; Προσπαθείς να πιάσεις ρυθμό από την αρχή Νικόλα, ή αλήθεια αυτό κατάλαβες; :p

 

Πες με ρομαντικό βλάκα αν θες, και μάλλον είμαι αφού στ' αλήθεια θλίβομαι βλέποντας μία τόσο ωραία μορφή έκφρασης όπως η ποίηση να φθίνει όλο και περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι το να θυμίσω πως μας σταμάτησες κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού ΕΦ να παίξουμε κάτι που δεν θα είχε ψηφοφορία και συνεπώς δεν θα επηρέαζε κάπου (αν κοιτάξεις τη συζήτηση πριν και μετά το ποστ στο λινκ που έβαλες θα θυμηθείς καλύτερα), φανέρωσε μια μικρή ανακολουθία θέσεων και ίσως να σε ενόχλησε, όμως δεν το έκανα μόνο γι' αυτό, αλλά και για να τονίσω περισσότερο το πόσο λίγη σημασία δίνεται στον διαγωνισμό ποίησης. Απ' ότι κατάλαβα, σου φαίνεται δύσκολο να πιστέψεις ότι η σκέψη να μην ξαναγίνει διαγωνισμός ποίησης με λυπεί. Δεν βρίσκεις, λες, καν το νόημα. Πώς να σου το εξηγήσω τότε και να το καταλάβεις; Ομολογώ πως αδυνατώ. Anyway, μακάρι να είμαι απλώς απαισιόδοξος και να υπάρξει συνέχεια, θα είμαι πάλι ο πρώτος που θα δηλώσει συμμετοχή, και όπως και αυτή τη φορά έτσι και τότε θα το διασκεδάσω γράφοντας στιχάκια και wannabe ποιήματα το ένα πίσω από το άλλο. :)

 

Υ.Γ.: Αυτά τα "τυχαία" που έλεγες με τελείωσαν λέμε! :p :lol:

Υ.Γ.2: Να τονίσω πως φυσικά και δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση να γίνει οποιοδήποτε παιχνίδι οποιαδήποτε στιγμή, και με το δικό σας ήδη διασκεδάζω αφάνταστα με τα τηζεράκια σας και περιμένω να απολαύσω τις ιστορίες σας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα. Καλή επιτυχία σε όλους και μπράβο για τις αξιόλογες προσπάθειες. Πολύ λυπήθηκα που δεν πρόλαβα να παίξω μαζί σας, αλλά δεν χανόμαστε, εδώ θα είμαστε και την επόμενη φορά :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Anyway, μακάρι να είμαι απλώς απαισιόδοξος και να υπάρξει συνέχεια, θα είμαι πάλι ο πρώτος που θα δηλώσει συμμετοχή, και όπως και αυτή τη φορά έτσι και τότε θα το διασκεδάσω γράφοντας στιχάκια και wannabe ποιήματα το ένα πίσω από το άλλο. :)

 

Σπύρο, μην απογοητεύεσαι. Γιατί να μην υπάρξει και επόμενος διαγωνισμός ποίησης άλλωστε; Εγώ δηλώνω ήδη συμμετοχή! :)

 

Επίσης, να επισημάνω πως το φόρουμ της ποίησης έχει περισσότερα τόπικ και από αυτά των Ιστοριών Φαντασίας - τι σου λέει αυτό; ;-)

 

Η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα γίνει απόψε τα μεσάνυχτα, οπότε καλό είναι οι τελευταίες ψήφοι να επισπευσθούν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..