Jump to content

7ος Διαγωνισμός Ποίησης, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Ζώα


Lady Nina
 Share

Recommended Posts

Μελετήστε προσεκτικότερα τις τρεις δοσμένες εικόνες... Βρείτε τα κοινά τους στοιχεία... Σκεφτείτε αφαιρετικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρετικά,ε; Και οι κοπέλες είναι η Μούσα. Χμ! Φύση; Περιβάλλον; Δάσος;  :hmm:

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, λεπόν! Σαν να έφτασε η ώρα, πουλάκια μου...

 

Το θέμα, που κανείς δεν το μάντεψε, είναι...

 

... τα ΖΩΑ!

 

Ζώα μαγεμένα για ιστορίες πλεγμένες με φαντασία, ζώα αλλόκοτα βγαλμένα από τα εργαστήρια επιστημονικής φαντασίας, ζώα τρομακτικά με τα σαγόνια τους γεμάτα αίμα και τρόμο...

 

Διαλέγετε και παίρνετε και μας ταξιδεύετε με τα ποιήματά σας, σε ιστορίες που έχουν ως πρωταγωνιστές, ή και ανταγωνιστές, τα ζώα!

 

Γράφετε από τώρα μέχρι τις 14/03/2016 τα μεσάνυχτα!

 

Είθε η Μούσα να σας εμπνεύσει!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το μόνο ζώο που υπάρχει στην πρώτη εικόνα είναι  ο άνθρωπος είναι κάποιου είδους μπηχτή για το ανθρώπινο γένος ή σημάδι ότι εγώ θέλω γυαλιά;;;

 

Ωραίο θεματάκι. Καλή έμπνευση σε όσους  γράψουν. Εγώ θα απέχω και από συγγραφή και από ψηφοφορία  γιατί με τα ποιήματα δεν  τα πάω καθόλου καλά :)

 

 

ΕΔΙΤ:  Άκυρο  το παραπάνω σχόλιο. Η φωτογραφία της ανακοίνωσης  ήτανε red herring

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το μόνο ζώο που υπάρχει στην πρώτη εικόνα είναι  ο άνθρωπος είναι κάποιου είδους μπηχτή για το ανθρώπινο γένος ή σημάδι ότι εγώ θέλω γυαλιά;;;

 

Ωραίο θεματάκι. Καλή έμπνευση σε όσους  γράψουν. Εγώ θα απέχω και από συγγραφή και από ψηφοφορία  γιατί με τα ποιήματα δεν  τα πάω καθόλου καλά :)

 

 

ΕΔΙΤ:  Άκυρο  το παραπάνω σχόλιο. Η φωτογραφία της ανακοίνωσης  ήτανε red herring

 

Όχι ρε συ, είπαμε, το πάμε αφαιρετικά. Αφαιρούμε το δάσος, την κοπέλα, την πρώτη φωτό... :p

 

Ωραίο θέμα όμως! Θα έχει πολύ ενδιαφέρον σίγουρα. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α καλά και μένα με είχε πάρει ο ύπνος σαν δεν ντρέπομαι. Τώρα αξιώθηκα να μπω. Ωραίο θέμα, έχει πολύ ψωμί.

Ξεκινάμε για μεγάλες περιπέτειες, πολλά ευχαριστώ στη Lady Nina και όπως προείπα: Λύκε -λύκε είσ' εδώ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ενδιαφέρον θέμα. Ελπίζω να έρθει και καμιά καλή έμπνευση. Ευχαριστούμε, νεραϊδένια Λαίδη!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε το Θέμα κι ελπίζω να φέρει πολλές εμπνεύσεις!

 

Μια παράκληση προς κάποιον μοντεράτορα: να περαστεί το θέμα και στον τίτλο του νήματος καθώς και στο πρώτο ποστ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πού βρίσκεται η Μούσα; Σας έχει εμπνεύσει;

 

Ας ελπίσουμε ότι δεν έχει πάει κάποιο ταξίδι... Γιατί, όπως φαίνεται και από τον 4ο Διαγωνισμό Ποίησης, η Μούσα είναι πολύ ταξιδιάρα. Όπως τότε που ακολούθησε τον Αστρονού στην φυγή του, αποκαλύπτοντάς μας μια ολόκληρη μυθοπλασία στο - ελευθερόστιχο μεν, με στιβαρό ρυθμό δε - νικητήριο ποίημα της deadend με τίτλο 'Η φυγή του Αστρονού'.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μούσα έχει κέφια ως συνήθως (σκυλιά γατιά ιγκουάνα χελωνάκια και διάφορα άλλα κατοικίδια έχουν την τιμητική τους, ειδικά ένας ευνουχισμένος γάτος που παρακολουθεί την άπιστη βαρόνη επί το έργον και σκέφτεται τις γκουρμέ λιχουδιές που θα κονόμαγε for life αν μπορούσε να μιλήσει στον βαρόνο, μέχρι που μια ερασιτέχνης wannabe μάγισσα του δίνει λαλιά κατά λάθος), αλλά την αγνοώ γιατί θέλω να προσπαθήσω για κάτι σοβαρό για την περίσταση. Έχω μια δυο ιδέες, αλλά όχι ακόμη κάτι που να με κάνει να ανοίξω τον OpenOffice θέλω δε θέλω.

 

Επί τη ευκαιρία, ο λυκάνθρωπος πιάνεται για ζώο; Ή ο all time classic βρυκόλακας που αλλάζει σε νυχτερίδα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, ο λυκάνθρωπος πιάνεται για ζώο; Ή ο all time classic βρυκόλακας που αλλάζει σε νυχτερίδα;

 

Με την εξουσιοδότηση που μου δίνει το Θέμα... Ναι, πιάνονται! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Επί τη ευκαιρία, ο λυκάνθρωπος πιάνεται για ζώο; Ή ο all time classic βρυκόλακας που αλλάζει σε νυχτερίδα;

 

Με την εξουσιοδότηση που μου δίνει το Θέμα... Ναι, πιάνονται! :)

 

 

Thnx για την διευκρίνηση, ίσως φανεί χρήσιμη... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενα ποιήμα ανεβάζουμε; Ο Σπύρος θα γράψει ένα για το διαγωνισμό και θα ανεβάσει και καμια δεκαριά στην απέξω να ξέρετε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα ποιήμα ανεβάζουμε; Ο Σπύρος θα γράψει ένα για το διαγωνισμό και θα ανεβάσει και καμια δεκαριά στην απέξω να ξέρετε!

 

Ένα ποίημα για τον διαγωνισμό και όσα θέλετε εκτός! ;-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενα ποιήμα ανεβάζουμε; Ο Σπύρος θα γράψει ένα για το διαγωνισμό και θα ανεβάσει και καμια δεκαριά στην απέξω να ξέρετε!

 

Φήμες, εγώ δεν ξέρω τίποτα γι' αυτό... :whistling: :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει 2 τετράστιχα.
Έχω γράψε χύμα στίχους από άλλα τετράστιχα  τα οποία δεν κολλάνε μεταξύ τους οπότε προς το παρόν είναι δίστιχα με μία ελπίδα και θέληση να γίνουν τετράστιχα.
Επίσης έχω και χύμα λέξεις. Μία μαρουλοσαλάτα δηλαδή, προσθέστε και αυγό και σερβίρετε με βινεγκρέτ.

Ελπίζω να βγει κάτι σε ποίημα. Η δοκίμιο. Η μυθιστόρημα. Θα δείξει.
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα σκοπό να συμμετάσχω, γιατί αφενός δεν έχω αφήσει κανέναν κανονικό διαγωνισμό χωρίς την παρουσία μου τα τελευταία 2 χρόνια, αφετέρου με την ποίηση δεν το πολυέχω. Είχα σκοπό βέβαια να σας διαβάσω και να σας σχολιάσω κι ίσως -αν κατάφερνα να φτιάξω κατάταξη- να ψηφίσω.

 

Αλλά χθες που ξαναμπήκα στο τόπικ, μου ήρθε μια ιδέα (με τόσο απλό και καλόβολο θεματάκι, δεν ήταν και δύσκολο) και την έγραψα σε μια καθισιά. Παρένθεση: Γι' αυτό πρέπει να κατηγορηθεί η Ιρμάντα, γιατί εκείνη με παρακίνησε εμμέσως να το γράψω (από κάτι που είχε πει κάποτε δια ζώσης -και που μπορεί και να μην θυμάται- και που το είπε και σε μια συνέντευξή της).

Είπα να περάσει ένα εικοσιτετράωρο (δεν πέρασε :p) κι αν το ξαναδιάβαζα και μου φαινόταν για τα δικά μου δεδομένα (τα οποία δεν είναι κι ιδιαιτέρως υψηλά, στην ποίηση τουλάχιστον) αξιοπρεπές, θα δήλωνα συμμετοχή.

 

Εντάξει, με το παραπάνω κειμενάκι ελπίζω να την έκανα σαφή (τη δήλωση). Θα μπορούσα να το ανεβάσω κι από τώρα (άλλωστε δεν νομίζω να κάνω αλλαγές), αλλά θα το αφήσω για τις τελευταίες μέρες. Για όσους θέλουν στο μεταξύ να διαβάζουν σχετικά ποιήματα του φανταστικού μέχρι τη λήξη της προθεσμίας, είμαι σίγουρος ότι θα προνοήσει ο Σπύρος. :p

Edited by Morfeas
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλά λοιπόν, φαγωθήκατε! :p

Ορίστε, έκατσα και σκάρωσα απόψε το πρώτο: Ο γάτος του βασιλιά

Ελπίζω να διασκεδάσετε. :)

 

Να τονίσω πως δεν είναι αυτό η συμμετοχή μου στον διαγωνισμό, απλώς έχω και μια φήμη να διατηρήσω... :whistling: :)

Edited by MadnJim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο! Να βλέπω όρεξη, να βλέπω συμμετοχές...

 

Έρχεται και Σαββατοκύριακο, οπότε όλο και κάποια έμπνευση θα σας στείλει η Μούσα! Λέω λοιπόν να τη βοηθήσω λίγο. Αν τελικά θα τα καταφέρω ή όχι, αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα...

 

Δεν ξέρουμε αν είναι αλήθεια ή ψέμα... Μπορούμε όμως να δούμε τι λέει η Μοίρα του 3ου Διαγωνισμού Ποίησης, κι ας ελπίσουμε πως δε θα μας αποκαλύψει την ομοιοκαταληξία που έχουν οι 'Δυο θάνατοι', όπως στο νικητήριο ποίημα του Mesmer.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα; Φρέσκο κι αυτό, για να περνάνε οι μέρες χαλαρά... :p

"Ο Στράτος, ο Μένιος, και η Ντόλυ", από γνωστό ανέκδοτο. ελπίζω να διασκεδάσετε πάλι. :)

 

Α! Ούτε κι αυτό είναι η συμμετοχή μου...

Edited by MadnJim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Anybody here? Τι γίνεστε συμπαίχτες, ανάψτε κάνα φως, υπάρχετε ακόμα ή μόνος τριγυρνώ σ' αυτή τη σάλα; 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ θα γράψω. Μην σκας. Μπορεί τελευταία στιγμή αλλά θα είμαι μέσα. Ελπίζω να μην το πάμε μονομαχία πάντως!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..