Jump to content

Ρακόρ #9 (Morfeas vs Sonya)


Tiessa
 Share

  

15 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η εξής ιστορία:

    • Η σκιά της Περσεφόνης, του Μορφέα
      7
    • Το Πρώτο Όνειρο, της Sonya
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εγώ θα σχολιάσω και θα ψηφίσω κοντά στη λήξη, όπως συνηθίζεται σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Επειδή όμως βλέπω πολύ χαμηλή την κίνηση, κι επειδή είναι κρίμα γιατί έχουμε δυο ωραίες ιστορίες, μήπως να δίναμε καμιά παράταση και στην ψηφοφορία;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα, μήπως και διαβάσουν και περισσότεροι. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ναι!  Ήμουν λιγο πιεσμένος  αυτή την εβδομάδα και δεν  είχα χρόνο να κάτσω να τις διαβάσω.   Υποθέτω θα  προφτάσω μέχρι αύριο, αλλά καλού κακού...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λοιπόν. Αν δεν υπάρχει καμιά αντίρρηση, ας το πάμε για Τετάρτη (13/4) βράδυ και βλέπουμε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η παράταση ήταν απαραίτητη για μπορέσουμε (και οι υπόλοιποι) να ψηφίσουμε αντικειμενικά. Ως γνωστόν,   οι τράπεζες είναι κλειστές Σαββατοκύριακο ;-)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλή ιδέα η παράταση. Θέλω να τα διαβάσω κι εγώ. Αν και η ψήφος μου θα είναι από την ταπεινή άποψη ενός αναγνώστη. Δεν έχω πείρα με την συγγραφή (ακόμα  :p ). Μου άρεσε επίσης και η παραπάνω inception μονομαχία ιστοριών που κάνατε.  ^_^  Καλή επιτυχία και στους δύο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σας πειράζει που θα γράψω και για τα δύο εδώ. Φαντάζομαι ότι δεν περιμένατε από μένα (ειδικά σε ιστορίες fantasy ) και πολλές παρατηρήσεις-διορθώσεις κλπ. Ούτε φυσικά να σας επιβεβαιώσω το πόσο καλογραμμένα είναι.
Να παρατηρήσω ότι οι ήρωες σας έχουν κάποια κοινά σημεία:


Αφέλεια και δυσάρεστο τέλος ( αν και πολύ τους συμπάθησα).



Επίσης να πω ότι οι ιδέες-ευρήματά σας είναι καταπληκτικές και δεν πρέπει να τις αφήσετε στριμωγμένες σε τόσες λίγες λέξεις. Η Sonya θα μπορούσε να το μεγαλώσει σε νουβέλα ή ακόμα και μυθιστόρημα. Ο Morfeas θα μπορούσε επίσης να το απλώσει ή να γράψει και άλλες ιστορίες με αυτόν τον ήρωα και το χάρισμά του.
Η επιλογή ήταν δύσκολη, αλλά επειδή είμαι αισθηματίας και εκτός από την φράση:


Κι ο χρόνος δεν έχει σκιά να τον γητέψω.


με συγκίνησε και το (βελτιωμένο) υπόλοιπο του τραπεζικού λογαριασμού μου (υπάρχει και το web-banking) ψηφίζω Morfea.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και στους δυο σας για τις πολύ ωραίες ιστορίες.

 

Σας διάβασα και ψήφισα (κι απ' ό,τι πρόσεξα έφερα την ισορροπία στη ψηφοφορία, που είναι και το δίκαιο, μιας και κατά τη γνώμη μου, ακόμη και στα λεπτά σημεία, οι ιστορίες έρχονται ισόπαλες).

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η κυρία εκ των μονομάχων έχει επιστρατέψει τα βουντού και τα μαγικά που κάνουν εκείθε πέρα στην ηλιόλουστη τροπική ζώνη που βρίσκεται, ο κύριος εκ των μονομάχων έχει ξαπολύσει όνειρα και εφιάλτες να κάνουν τη δουλειά αλλά η μονομαχία είναι ισόπαλη, κανένας δεν έχει επικρατήσει και οι κάλπες παραμένουν ακόμα ανοιχτές. Ο γηραιός κύριος έχει εισπράξει το ποσό και αναρωτιέται αν θα πρέπει να παίξει και κανά στοίχημα στον αγώνα τώρα που φαίνεται να τον θέλει. Ο υποφαινόμενος διαβάζει ακόμα. Και έπεται συνέχεια...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Άγγελε, αν το 'ξερα ότι σκόπευες να διαβάσεις, θα σε είχα βοηθήσει να πάρεις μια καλύτερη απόφαση. :p

Πάντως δεν περίμενα να εξελιχθεί σε "ντέρμπι" (οκ, υπάρχει η wordsmith και το υπόλοιπο φαν κλαμπ της λαίδης Σόνυας, αλλά κι εγώ έχω φουσκώσει 2-3 λογαριασμούς ακόμη που δεν έχουν μιλήσει, φτάνει να μην μπερδέψουν κι αυτοί τα διηγηματα).

 

Στο μεταξύ, μιας κι έχει περάσει κι η βδομάδα κι έχουμε αφήσει τις παραγραφοδότριες πολύ σιωπηλές, είναι η ώρα να μάθουμε από πού έκλεψαν τις παραγράφους τους. Δεχόμαστε και μαντεψιές.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, μιας κι έχει περάσει κι η βδομάδα κι έχουμε αφήσει τις παραγραφοδότριες πολύ σιωπηλές, είναι η ώρα να μάθουμε από πού έκλεψαν τις παραγράφους τους. Δεχόμαστε και μαντεψιές.

 

Το μόνο που έχει να πει η συγκεκριμένη παραγραφοδότρια είναι ότι, μα το αρνί και μα το κοκορέτσι, ορκίζεται πως δεν έγραψε αυτή την παράγραφο που έδωσε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Άγγελε, αν το 'ξερα ότι σκόπευες να διαβάσεις, θα σε είχα βοηθήσει να πάρεις μια καλύτερη απόφαση. :p

 

Αν είχες προτείνει κάτι από νωρίς, τότε θα ήταν σίγουρο ότι θα διάβαζα...  :p

 

Κι αυτό να μας γίνει μάθημα. Παιδιά, τα λαδώματα να γίνονται έγκαιρα. Μη φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις. Δηλαδή, δεν θα ήταν κρίμα να χάσει ο Μορφέας επειδή καθυστέρησε ένα λαδωματάκι;  :p

 

Πέρα από την πλάκα, όπως είπα, πιστεύω ότι η ισοπαλία είναι το ιδανικό αποτέλεσμα γι' αυτά τα διηγήματα. Από την άλλη, δεν θα ήθελα να χάσω τα κοκορέματα του νικητή ή της νικήτριας. :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχει να πει η συγκεκριμένη παραγραφοδότρια είναι ότι, μα το αρνί και μα το κοκορέτσι, ορκίζεται πως δεν έγραψε αυτή την παράγραφο που έδωσε.

 

Τι έγινε αρχίσανε οι προετοιμασίες για το Πάσχα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά ξέκλεψα λίγο χρόνο και διάβασα και τις δύο ιστορίες σήμερα.  :mf_bookread:  Καταρχάς, να πω ότι και οι δύο ήταν πολύ καλές. Μόλις διάβασα τα αποσπάσματα που δόθηκαν, είχα την απορία πώς θα καταφέρνατε να σκαρφιστείτε μια ιστορία και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Βγάζω το καπέλο και στους δύο.  :hi: Καταφέρατε να φτιάξετε ιστορίες που κρατάν τον αναγνώστη μέχρι το τέλος και χωρίς να απογοητεύουν. Θα κάνω κάποια σχόλια, προσωπικά πάντα, για την κάθε ιστορία ξεχωριστά.

 

 

 

Πρώτα διάβασα την ιστορία της Σόνυας. Η ιστορία ξεκίνησε καλά, γνωρίσαμε τους χαρακτήρες και την κατάσταση που βρισκόταν. Οι τυχόν απορίες για τα όνειρα, τον ψυχομαγνήτη, τον ονειροφάγο, τον θάνατο της Ιντράς κτλ απαντήθηκαν ωραία. Να επισημάνω ότι το κομμάτι με τα όνειρα και τις αναμνήσεις ήταν καλογραμμένα και ότι μου άρεσε η εναλλαγή παρόν-παρελθόν.  :)  Έχω όμως και κάποιες απορίες-παρατηρήσεις. Θα ήθελα να είχε διευκρινιστεί ο λόγος που η Ιντρά  έπραξε ανάλογα. Δεν εξηγήθηκαν τα κίνητρα της, δηλαδή για ποιόν λόγο έκανε τις ερωτήσεις. Βέβαια μπορεί απλά να μην αναφέρθηκαν σκόπιμα. Το τέλος είχε ωραία ανατροπή (εγώ το περίμενα ευτυχισμένο  :D ). Και τέλος μια ακόμα απορία που έχω είναι για τον Μαλούκ. Μου φάνηκε παράξενο που πρόδωσε τον αφέντη του, στον οποίο ήταν πιστός τόσα χρόνια. Αλλά το ερμηνεύω ως εξής: πιστεύω πως ο Κάσσινος, το ίδιο και ο Μαλούκ, δεν ερωτεύτηκαν από μόνοι τους την Ιντρά αλλά πώς με κάποιον τρόπο τους σαγήνεψε. Μάλλον είχε και κάποιες δυνάμεις από την Αδελφότητα. Άλλωστε αναφέρετε απο τον Κάσσινο ότι ήταν άσχημη. Αυτά για την Σόνυα. Συγχαρητήρια, ήταν ευχάριστη ιστορία.  :wub:

 

Πάμε τώρα στον Μορφέα. Αυτή η ιστορία μου άρεσε πολύ. Ξεκινάει κι αυτή επίσης ωραία, γνωρίζουμε τους χαρακτήρες, τον πρωταγωνιστή,. Πολύ καλό worldbuilding, μου άρεσε ιδιαίτερα η ιδέα του δαμαστή των σκιών. Με μία πρώτη ματιά σκέφτεσαι: "κι'άλλοι assassins με σκιές κτλ". Αλλά όχι, πολύ καλή και πρωτότυπη ιδέα (δεν ξέρω αν το σκέφτηκες, αλλά πρέπει να κάνεις και κάτι παραπάνω με την ιδέα αυτή, Μορφέα ;-) ). Ο πρωταγωνιστής μας μιλάει και για το παρελθόν του, με αποτέλεσμα να τον γνωρίσουμε καλύτερα. Γενικά καλή δουλεία με αυτόν, φάνηκε αληθινός. Όσο για την πλοκή, εξελίσσεται ομαλά, με επίσης ωραίες ανατροπές στο τέλος. Μιλάω για την προδοσία των Mario bros :p και για την επιλογή του πρωταγωνιστή να γυρίσει στο πιοτό και να μείνει άπραγος. Πάμε τώρα στις παρατηρήσεις (λίγες εδώ). Πιστεύω πως η ιστορία θα ήταν πιο όμορφη σε άλλη μορφή αφήγησης αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική γνώμη. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος αφήγησης απλά στην προκειμένη περίπτωση τον βρήκα μερικώς ακατάλληλο. Τέλος μια απορία που έχω είναι γιατί οι Mario bros άφησαν τον πρωταγωνιστή να ζήσει. Αυτά. Συγχαρητήρια και σε'σένα Μορφέα. :D

 

 

 

Λυπάμαι αν στενοχώρησα ή αν αδίκησα κάποιον αλλά έπρεπε να εξηγηθώ για την ψήφο. Η οποία πάει στον Μορφέα.

 

 

(Περιμένω την αμοιβή που μου υποσχέθηκες, Μορφέα)  :p

Edited by Γελωτοποιός
Spoiler tag
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και το ντέρμπι καλά κρατεί... έχουμε και συνεχείς ανατροπές· όπως μου αρέσει δηλαδή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα από μένα

---

Μπράβο και στους δυο για τη διασκεδαστικότατη αυτή διαμάχη :p  

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελπίζω τώρα τα χρήματα όλων να έχουν φτάσει στους λογαριασμούς σας (Άγγελε, ας πρόσεχες) - μένει ακόμη μια πληρωμένη ψήφος. Κανόνισε να ξεχαστείς - ξέρεις εσύ :p.

Πάρτε και ένα light σχόλιο για το ματς μέχρι στιγμής.

 

* * *

Ο δόκτωρ Μορφέας πλησίασε τη δεμένη ασθενή.

«Η κατάστασή σου είναι χειρότερη απ’ ό,τι περίμενα», είπε ακουμπώντας το στηθοσκόπιό του στο σημείο που χτυπούσε η καρδιά της. «Ακούω θόρυβο. Πρέπει να κάνω κάτι, αλλιώς θα πεθάνεις».

Η Σόνυα ρουθούνισε. «Λέγεται σφυγμός», του είπε με την κλασική της ειρωνεία. «Και μπορώ να μάθω γιατί με έδεσες; Δεν λέω γενικά μ' αρέσει το»

«Έπρεπε να είσαι ακίνητη», είπε πιάνοντας το νυστέρι.

Γέλασε εκνευρισμένη. «Μορφέα, όταν έλεγα να παίξουμε τον γιατρό, δεν εννοούσα τέτοιο γιατρό!»

Το χέρι του δόκτορα Μορφέα κινήθηκε αστραπιαία κι έμπηξε το νυστέρι στο μπράτσο της. Η Σόνυα ούρλιαξε.

«Πας καλά, παιδάκι μου;» είπε και κλαψούρισε βλέποντας το αίμα. «Ένα παιχνίδι είναι μόνο!»

«Το ξέρεις καλά πως δεν είναι απλώς ένα παιχνίδι», είπε χαρίζοντάς της το πιο αθώο του χαμόγελο.

Έπειτα, έμπηξε το νυστέρι και στ’ άλλο της μπράτσο.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα συγγραφικά παιχνίδια έχω παρακολουθήσει, αλλά νομίζω αυτό εδώ ήταν το καλύτερο. Και οι δύο ιστορίες με κράτησαν/με ευχαρίστησαν, τόσο με την υπόθεσή τους, όσο και με το καλό τους γράψιμο. Από εμένα ένα μπράβο και στους δύο. Ψήφισα το Πρώτο Όνειρο, επειδή το τέλος του με κάλυψε περισσότερο από τη Σκιά της Περσεφόνης

κι επειδή δεν είδα το λιλί να μπαίνει στον λογαριασμό μου  :bleh:  :bleh: .

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πέντε και πέντε και το ντέρμπι καλά κρατεί! :)

 

Άξιοι οι συγγραφείς, άξιες και οι παραγραφοδότριες.

 

Σ' αυτό το σημείο νομίζω μπορούμε πια να αποκαλύψουμε ότι η πρώτη παράγραφος, αυτή που έδωσε η Κιάρα με τους νεαρούς με τα τσαλακωμένα ρούχα είναι από:

Το πρόβλημα Σπινόζα, Irvin D. Yalom (Άγρα, 2011) σελ. 21, παράγραφος 2η
ενώ η παράγραφος της Αταλάντης με τις τρεις ερωτήσεις προέρχεται από:
το διήγημα "The Return of the Thin White Duke" του Neil Gaiman.

 

Όσο για μένα, έχω διαβάσει τις ιστορίες εδώ και μια εβδομάδα και ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποια να ψηφίσω. Και η ιδέα ότι έτσι που το άφησα για το τέλος, θα κάνει την ψήφο καθοριστική, με βάζει σε τραγικές ανησυχίες γόνιμες σκέψεις. Πόσα δίνεις, Morfea, αγόρι  μου για να πάρεις την ψήφο είπαμε; :p

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς καλές ιστορίες και οι δύο. Αρκετά ισάξιες. Αμφιταλαντεύομαι. Ες αύριον τα σπουδαία. Να δούμε πού θα γείρει και η πλάστιγγα.... :p :p :p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Η Σόνια παρακολουθούσε με ενδιαφέρον τις εγκεφαλικές ενδείξεις του Μορφέα την ώρα που ονειρευόταν. Ο σαδισμός δεν ήταν κάτι καινούργιο, τον είχε και στον ξύπνιο του. Και μετά απ' τις πρόσφατες φαντασιώσεις που είχε για στριπ-τηζ, ούτε τα παιχνίδια με τον γιατρό της έκαναν κάποια εντύπωση πια. Αυτό που την εξέπληττε περισσότερο απ' όλα, ήταν η εμμονή του ότι αυτό δεν ήταν παιχνίδι. 

 

Πρώτα το ψυχιατρείο.

Μετά η καμποδέσποινα.

Έπειτα οι δωροδοκίες.

Τώρα τα εμμονικά όνειρα.

 

Το κοινό χαρακτηριστικό όλων ήταν η ψευδαίσθηση της εξουσίας, της δύναμης, της απόλυτης γνώσης, καθώς και η εμμονή με τη νίκη. Δεν ήταν η πρώτη φορά που είχε σύνδρομα καταδίωξης ή ήθελε να κερδίσει πάση θυσία. Ο γάμος του με την κακομοίρα την πυργοδέσποινα -που μέχρι να την κάνει με την κουμπάρα και να φορτώσει στην ίδια τον παρατημένο και ήδη μισότρελο σύζυγο, παρέμενε κλειδωμένη στην κουζίνα του πύργου κι έπλαθε τρουφάκια- ήταν ένα ακόμα παράδειγμα του φαινομένου.

 

Η Σόνια αναστέναξε κι ήπιε μια γουλιά καφέ. Η νύχτα -και η μέρα που θα την ακολουθούσε, μέχρι επιτέλους να βγουν τ' αποτελέσματα της ψηφοφορίας- φαινόταν πως θα ήταν μακριά και δύσκολη. Και το πιο διασκεδαστικό απ' όλα, ήταν πως όταν ο Μορφέας ξυπνούσε, αντί να ξεχνάει τα όνειρα που έβλεπε, τα ενσωμάτωνε μέσα στις πιο βαθιές του ψυχώσεις ως γεγονότα, και τίποτα δεν ήταν ικανό να του δείξει ότι δεν συνέβαιναν. Καημένο παιδί...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #9 (Morfeas vs Sonya)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..