Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ρακόρ #9 - Morfeas vs. Sonya

• Please log in to reply
106 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #9 - Morfeas vs. Sonya (15 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η εξής ιστορία:

1. Η σκιά της Περσεφόνης, του Μορφέα (7 votes [46.67%])

Percentage of vote: 46.67%

2. Το Πρώτο Όνειρο, της Sonya (8 votes [53.33%])

Percentage of vote: 53.33%

Vote Guests cannot vote

#21 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 30 Μάρτιος 2016 - 22:09

Το ένα παιδάκι (αυτό που πρόκειται να κερδίσει) έχει ήδη αρχίσει να γράφει. Το άλλο κάνει αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα: ανεπιτυχές trash talk. :p

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#22 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 30 Μάρτιος 2016 - 23:39

Εγώ θα ψηφίσω τη Sonya πριν τα διαβάσω καν, έτσι για να σκάσετε μερικοί μικροί και :rose: νιοι :first:.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#23 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 09:02

Α, όχι, παρακαλώ. Το ότι μπορώ να τον κερδίσω και στον ύπνο μου δεν σημαίνει ότι θα επιτρέψω να μου χαριστούν ψήφοι έτσι, στον αέρα. Πρώτα θα διαβάσετε, μαμζέλ Κέλλυ, και μετά θα διαπιστώσετε (και θα ψηφίσετε) την αυτής γαματοσύνη. :p

• Morfeas likes this

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#24 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.688 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Κυνηγός Των Σκιών - Αλεξέι Πέχοφ

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 09:06

Ναι αλλά μην παραπειράζεις τον Ονειραφέντη Μορφέα γιατί μετά θα έχεις εφιάλτες για κανά χρόνο, θα κάνεις αμαν να δεις κανά όνειρο της προκοπής!

Άντε γράφτε, έχετε ακόμη 46 ώρες παρά κάτι ψιλά. Περιμένουμε.

• Sonya, Tiessa and Morfeas like this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#25 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.110 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 13:25

Το ένα παιδάκι (αυτό που πρόκειται να κερδίσει) έχει ήδη αρχίσει να γράφει. Το άλλο κάνει αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα: ανεπιτυχές trash talk. :p

Όταν λέμε ότι έχει αρχίσει να γράφει, μην φανταστείτε και τίποτα τρομερό, σκόρπια πράγματα που μπορεί να μπουν ή να μην μπουν στο διήγημα. Τελικά, με δυσκόλεψαν οι παράγραφοι και δεν το περίμενα. Γι' αυτό και σήμερα αν είναι θα καταλήξω με την ιδέα που θα γράψω και θα ξεκινήσω να γράφω κανονικά. Μην ανησυχείτε, οι μέτριες δικές μου ιδέες πατάνε τα φαβορί της Σόνυας, σαν σκουληκάκια,.

Κι αυτό ήταν μια εισαγωγή για να ζητηθεί παράταση, αν δεν έγινε κατανοητό. :p

Όσον αφορά το άλλο παιδάκι, θα προσθέσω και μια φήμη που κυκλοφορεί μες στη βδομάδα στη Σουηδία: Μια ψυχή, ανήσυχη αφότου δέχτηκε να παίξει ένα παιχνίδι στο οποίο ποτέ της δεν ήταν πραγματικά καλή, είδε ότι στην πράξη δεν της έβγαινε κι ότι θα της γύριζε μπούμερανγκ, κι άρχισε να ψάχνει εισιτήρια για όπου φύγει φύγει. Είναι αλήθεια, λαίδη Σόνυα, ότι σας τρομάξαμε τόσο πολύ με το καλλιτεχνικό εκτόπισμά μας; Τελικά θα λάβετε μέρος ή να αρχίσουμε να σας ψάχνουμε στις Μπαχάμες;

• Sonya and elgalla like this

#26 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 13:31

Δεν είμαι εγώ που ζητάω παράταση, γιατί οι ιδέες μου είναι σκορποχώρι, άλλος είναι που στα λόγια σπέρνει και στις πράξεις σφυρίζει ανέμελα. :p

(Το ταξιδάκι στις Μπαχάμες είναι αναψυχής, ένα μικρό προκαταβολικό βραβείο για μένα που ήδη έχω την ιστορία στις δυο χιλιάδες λέξεις, κι ετοιμάζομαι ν' αράξω πίσω και να σε απολαύσω να προσπαθείς να με φτάσεις πίνοντας νταϊκίρι, μιας και μπορώ ν' αντέξω την αλκοόλη, χωρίς να χρειάζεται να μαζεύω τα κομμάτια μου την επόμενη μέρα).

Edited by Sonya, 31 Μάρτιος 2016 - 13:34.

• elgalla and Morfeas like this

#27 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 15:16

Περί καλλιτεχνικού εκτοπίσματος, να επισημάνω τις σπουδές των δύο μονομάχων, για να δούμε ποιον αναμένεται να ευνοήσουν οι μούσες: ο ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (=geek με δίπλωμα) και η άλλη ωδείο.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#28 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 31 Μάρτιος 2016 - 15:46

Εμμμ... να υποθέσω ότι όλα αυτά τα ανωτέρω υπονοούν ότι η καλή μανούλα πρέπει να δώσει μια παράταση;  :mf_sherlock:

• elgalla and Morfeas like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#29 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.688 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 10:09

Ναι αλλά όχι τώρα κάνε το σαν το υπουργείο οικονομικών στο παρά πέντε, ανακοίνωσέ την κατά τις έντεκα το βράδυ. Μη σου πω στις δώδεκα και πέντε.

• Tiessa and Old man & SiFi like this

#30 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.110 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 11:45

Η Ελληνίδα Μάνα στρέφεται κι έρχεται πρόσωπο με πρόσωπο με δύο ξένους, έναν άνδρα και μια γυναίκα, δυο ταλαιπωρημένους νέους που δείχνουν να έχουν κάνει μεγάλο ταξίδι. Ο άνδρας είναι εντυπωσιακά όμορφος και το κεφάλι του φανερώνει άφταστη νοημοσύνη. Τα ρούχα του είναι κακής ποιότητας αλλά τα έχει συνδυάσει με στυλ. Η γυναίκα φοράει τριμμένα χωριάτικα ρούχα και στέκεται πίσω από τον άνδρα, σαν φοβισμένο γατάκι. Έχει μακριά αχτένιστα μαλλιά, σκούρα μάτια, έντονο πιγούνι και μακριά μύτη. Στέκεται καμπουριαστή. Μόνο τα μάτια της κινούνται, χορεύουν σαν τρομαγμένα σκουληκάκια.

"Τι θέλετε;" ρωτάει η ΕΜ.

"Μια παράταση", αποκρίνεται ο άνδρας. Είχαν συνεννοηθεί από πριν με τη γυναίκα που κρύβεται.

"Εγώ δεν τη χρειάζομαι", πετάγεται η γυναίκα, αλλά κανείς δεν την πιστεύει. Βέβαια ίσως να το προτιμά έτσι, αν και τα δυο διηγήματα είναι ανολοκλήρωτα οι πιθανότητές της αυξάνονται.

Η ΕΜ χαμογελά σατανικά, όσο κρεμόμαστε από τα χείλη της.

• Sonya, elgalla, Tiessa and 2 others like this

#31 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 12:48

Λοιπόν... έχουμε και λέμε:

Οι δυο διαγωνιζόμενοι είχαν 7 ημέρες για να μας δώσουν από 2000 μέχρι 4500 λέξεις ο καθένας. Το όλον από 4000 μέχρι 9000 λέξεις σύνολο. Αν υποθέσουμε ότι δεν θα χτυπούσαν και οι δυο ταβάνι, ας πούμε ότι θα είχαμε κάτι της τάξης των 8000 λέξεων σύνολο.

Διαιρούμε για του 7 και μας βγαίνει ένα πανέμορφο 1111,1111 λέξεις για τους δυο μαζί κάθε μέρα.

Οι διαγωνιζόμενοι μάς έδωσαν 1320 bonus λέξεις συνολικά μέσα στην πρώτη μέρα. :p

Άρα, δικαιούνται από 1 μέρα παράτασης για κάθε 1111,1111... λέξεις παραπάνω.

Κι επειδή είμαι large, λέω το 1320 να μην το στρογγυλοποιήσω προς τα κάτω.

Πάρτε λοιπόν δυο μερούλες παράταση και πάμε για τα μεσάνυχτα της Κυριακής.

Για περισότερες, μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ! :rofl:

ΕΜ = Ελληνίδα Μαθηματικοφρικιό :mf_surrender: 

• Sonya, elgalla, Zaratoth and 4 others like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#32 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 14:38

Ο άνδρας είναι εντυπωσιακά όμορφος

Θυμίζω ότι εσύ ήσουν που με έβαλες να κόψω όλα τα τέτοια αχ-βαχ σημεία από το περσινό μου νανόριμο. Ετοιμάσου να σου το ανταποδώσω με την ψήφο :devil2:

#33 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 16:47

Μαμζέλ Κέλλυ, αν συνεχίσετε να διαφημίζετε την μελλοντική σας ψήφο ερήμην ποιότητος των ιστοριών, θα αιτηθώ προσωπικώς να ακυρωθεί η ψήφος σας απ' τη διαδικασία.

Δεν θα έχω τον "εντυπωσιακά όμορφο" (και καταφανώς χαζεμένο) αντίπαλο να ισχυρίζεται ότι η νίκη μου ήταν προϊόν δολιοφθοράς. :p

• elgalla, Zaratoth, Morfeas and 1 other like this

#34 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.110 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 18:54

@Sonya, αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου. Πρώτα βάζετε το φαν κλαμπ σας να εχθρεύεται τους αντιπάλους σας και μετά "Όχι, δεν είναι πρέπον". Όλοι έχουμε καταλάβει το ποιόν σας (και το δικό σας, και των θαυμαστριών σας).

@wordsmith, τι εννοείς να μου ανταποδώσεις; Θα μου δώσεις μια γλυκανάλατη ψήφο; :p

• Sonya, elgalla, Zaratoth and 1 other like this

#35 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 20:15

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, αλλά είναι μια ιδέα... 

#36 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.688 posts

Posted 01 Απρίλιος 2016 - 21:39

Αλλά αν καταφέρεις να παράγεις τέτοιο πράγμα να μας το δείξεις και' μας, είμαι πολύ περίεργος να το δω!

#37 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.110 posts

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 12:06

Τον περίμενε, στο μέρος εκείνο όπου τα λουλούδια πεθαίνουν. Ήταν όλα όσα είχε φανταστεί πως θα ήταν. Η φούστα της ήταν απλή και μωβ, τα μάτια της περιτρυγυρισμένα από μαύρη σκιά, στις επιταγές της γκοθ μόδας, τα μαλλιά της μακριά και στο απερίγραπτα μαύρο χρώμα των φτερών του κορακιού.

"Ήρθα να σε σώσω" της είπε.

"Ήρθες για να σώσεις τον εαυτό σου, αγαπημένε" τον διόρθωσε εκείνη. Η φωνή της ήταν ένας ψίθυρος σχεδόν, σαν το αεράκι που τάραζε τα νεκρά μπουμπούκια.

Χαμήλωσε το κεφάλι του, παρότι ήταν πιο ψηλή απ' αυτόν.

"Τρεις ερωτήσεις" του είπε. "Αν απαντήσεις σωστά, όλα όσα επιθυμείς θα γίνουν δικά σου. Αν απαντήσεις λάθος, το κεφάλι σου θα στολίζει για πάντα ένα χρυσό πιάτο".

"Κάνε τις τρεις ερωτήσεις σου" της είπε, με μια αυτοπεποίθηση που δεν ένιωθε.

"Έχεις έτοιμο το διήγημα;" ξεκίνησε χωρίς να χασομερήσει.

"Όχι" αποκρίθηκε την αλήθεια. "Μα σήμερα ελπίζω να έχει ολοκληρωθεί, δεν μένει πολύ ακόμα".

"Τι έγραψες; Ισχύουν οι φήμες ότι επιχείρησες επιστημονική φαντασία;"

"Όχι, δεν αληθεύουν κι αν κάποιος τις διαδίδει, μάλλον θα φταίει που εκείνου δεν του βγήκε. Φάντασυ θα γράψω. Αρκετά κλασικό φάντασυ, για τα δικά μου δεδομένα".

Το βλέμμα της του έφερε τώρα ανατριχίλα.

"Γιατί όλα αυτά; Γιατί ο διαγωνισμός και γιατί η κόντρα με την κοπέλα;" ήταν η τελευταία της ερώτηση.

Και τότε κατάλαβε ότι το αιθέριο πλάσμα αγνοούσε την πραγματική φύση του αντιπάλου του. "Κοπέλα;" είπε γελώντας. "Καλή μου καμποδέσποινα, ο διάβολος δεν έχει φύλο".

• Sonya, elgalla, Zaratoth and 2 others like this

#38 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 12:57

Η καμποδέσποινα χαμογέλασε και τον κοίταξε με τα κεχριμπαρένια της μάτια.

"Απέφυγες ν' απαντήσεις στην ερώτησή μου, όμως", είπε και πισωπάτησε. "Είναι επειδή φοβάσαι; Ή επειδή γνωρίζεις ότι οι αγώνες σου είναι μάταιοι;"

Είδε στο βλέμμα του, στους μαύρους κύκλους κάτω απ' τα μάτια του την αμφιβολία.

"Ήρθε πριν από σένα", του είπε, χωρίς να σβήσει το χαμόγελό της. "Απάντησε και στις τρεις ερωτήσεις, αν και η τελευταία την προβλημάτισε όσο κι εσένα. Με άλλο τρόπο, φυσικά".

Ο άντρας έκανε να μιλήσει, αλλά το πλάσμα τον σταμάτησε σηκώνοντας το χέρι της.

"Δεν έχω κάτι άλλο για σένα. Δεν μου έδωσες απάντηση στην τρίτη μου ερώτηση, οπότε η συμφωνία μας δεν μπορεί να ισχύσει. Μπορείς να συνεχίσεις το παινίδι σου με αυτή που αποκαλείς διάβολο. Πριν όλο αυτό τελειώσει, θα εύχεσαι η αλήθεια να ήταν τόσο απλή".

• elgalla, Zaratoth, Morfeas and 2 others like this

#39 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.688 posts

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 14:40

Από την κωμωδία μας το πήγατε στο θρίλερ;

Αντε να δούμε τι θα δούμε μέχρι να μας ανεβάσετε τις ιστορίες.

• Sonya and Morfeas like this

#40 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.110 posts

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 18:22

Έτοιμος. Η σκιά της Περσεφόνης.

Για το poll κλπ αν δεν το κάνεις κάποιος άλλος, θα το φτιάξω το βράδυ. Ελπίζω η Σόνυα να προλάβει -δεν θα δεχτώ παράταση, όσο και να παρακαλάει :p- γιατί δεν θα αντέξω μια βδομάδα τη γκρίνια της στο τόπικ.

• Sonya, elgalla, MadnJim and 1 other like this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users