Jump to content

Photo

Ρακόρ #9 - Morfeas vs. Sonya

• Please log in to reply
101 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #9 - Morfeas vs. Sonya (15 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η εξής ιστορία:

1. Η σκιά της Περσεφόνης, του Μορφέα (7 votes [46.67%])

Percentage of vote: 46.67%

2. Το Πρώτο Όνειρο, της Sonya (8 votes [53.33%])

Percentage of vote: 53.33%

Vote Guests cannot vote

#41 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 18:22

Ορίστε η συμμετοχή της μελλοντικής νικήτριας, που κάποιος κακεντρεχής ανταγωνιστής νόμιζε ότι θα καθυστερούσε. :p

http://community.sff...ο-πρώτο-όνειρο/

Edited by Sonya, 03 Απρίλιος 2016 - 18:23.

• elgalla, Morfeas, MadnJim and 1 other like this

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#42 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 03 Απρίλιος 2016 - 23:09

Έτοιμο το poll. Στο πρώτο ποστ υπάρχουν κι οι ιστορίες πλέον, plus η ημερομηνία λήξης της ψηφοφορίας (αν και περιμένουμε και την ΕΜ να το επιβεβαιώσει :p).

• Sonya, elgalla and Tiessa like this

#43 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.417 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 04 Απρίλιος 2016 - 14:49

Μπράβο και στους δυο σας, φίλτατοι. Τα διάβασα και ψήφισα κιόλας. Το βράδυ που θα γυρίσω από το σχολείο θα δημοσιεύσω και τις σκέψεις μου στα τόπικς :friends:

• Sonya, elgalla and Morfeas like this

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#44 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 1.898 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Bookman

Posted 05 Απρίλιος 2016 - 11:40

Κι εγώ σας διάβασα, από χτες, πάω τώρα να αφήσω σχόλια. Δύσκολη μας την κάνετε τη ζωή. :p

• Sonya and Morfeas like this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#45 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 06 Απρίλιος 2016 - 18:59

Κι εγώ τα έχω διαβάσει, μου άρεσαν και τα δύο, μπράβο σας! Θα τα ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά μπας και βρω να γράψω κανένα σχόλιο (ο άσχετος). Φυσικά, θα ψηφίσω μετά την δεύτερη ανάγνωση…

Edited by Old man & SiFi, 06 Απρίλιος 2016 - 19:00.

"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#46 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.198 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 06 Απρίλιος 2016 - 19:19

Ωραίες ιστορίες γράψατε κι οι δυο! Μπράβο! Ψήφισα τη Sonya γιατί μου άρεσε περισσότερο το γιατί συνέβη ότι συνέβη στον τύπο,

Spoiler

Καλή επιτυχία και στους δυο σας! :)

Υ.Γ.: Θα σας σχολιάσω κιόλας μόλις τις διαβάσω ξανά, κατά το Σ/Κ. :)

• Morfeas likes this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

#47 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 07 Απρίλιος 2016 - 17:35

Η Κυριακή έγινε Δευτέρα, η Δευτέρα Τρίτη.

Και η Τρίτη Τετάρτη.

Και μετά ήρθε κι η Πέμπτη.

Ο Μορφέας αναρωτιόταν με δάκρυα στα μάτια πού πήγαν όλοι εκείνοι που είχε πληρώσει για να τον ψηφίσουν. Όταν δεν έκλαιγε, κοιτούσε με μισό μάτι προς την κατεύθυνση που υπολόγιζε ότι βρισκόταν η Σόνια, κι αναρωτιόταν τα λόγια της καμποδέσποινας.

Μήπως οι αγορασμένες ψήφοι δεν μπορούσαν να καταχωρηθούν;

Μήπως θα έπρεπε να κερδίσει με την αξία του -πράγμα αδύνατον;

Μήπως θα καταλάβαιναν όλοι ότι και το χέρι της πυργοδέσποινας το είχε κερδίσει με παρόμοιους, δολερούς τρόπους;

Την ίδια στιγμή, η Σόνια έπινε ένα μπανάνα νταϊκίρι και λιαζόταν δίπλα απ' τα καθαρά νερά της Καραϊβικής, και περίμενε: θα γινόταν η νίκη της απόλυτη;

Πόσοι θα τολμούσαν ν' αντιταχθούν στη θέληση του ονειραφέντη και να ψηφίσουν την ιστορία που πραγματικά ήθελαν;

Πόσο βαθιά ήταν η ρίζα του κακού;

Η νίκη, απλή αφορμή για να ξεσκεπάσει τη συνωμοσία, φαινόταν τόσο βέβαιη όσο και ανησυχητική. Αναστέναξε κι ήπιε μια γουλιά ακόμα.

• elgalla and Morfeas like this

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#48 Morfeas

Morfeas
  • Members
  • 1.053 posts
  • Όνομα:Νικόλας

Posted 07 Απρίλιος 2016 - 19:17

Η Κυριακή έγινε Δευτέρα, η Δευτέρα Τρίτη.

Και η Τρίτη Τετάρτη.

Και μετά ήρθε κι η Πέμπτη.

Ή είσαι ή δεν είσαι ποιητής. Τι μελωδικότητα, ω νύμφες του κάτω κόσμου και ψυχομαγνήτες! :p

Η Σόνια έβγαλε τα πόδια της από τη γεμάτη μπανιέρα, έχυσε τη λεμονάδα της στον μπιντέ κι απομακρύνθηκε από τον πίνακα της ηλιόλουστης παραλίας. Όχι, το άγχος δεν την άφηνε να χαθεί στις φαντασιώσεις της.

Έπρεπε να κερδίσει. Δεν αφορούσε απλώς την -χαμένη από καιρό- τιμή της. Έπρεπε να τον κάνει σκουπίδι, να του δείξει ποια είναι η λαίδη Σόνια, που υπέφερε τόσους μήνες εξαιτίας του. Δεν απαντάς στις κλήσεις... Δεν απαντάς στα μηνύματα... Δεν απαντάς πουθενά... Θα δούμε, Μορφεάκο, μέχρι πού θα φτάσει η αλαζονεία σου.

Ο Μορφέας, κάμποσα χιλιόμετρα νότια, με την αλλεργία να φέρνει δάκρυα στα μάτια του, ήταν στενοχωρημένος. Ήταν δική της ιδέα, να πληρώσει για να τους διαβάσει κανένας άνθρωπος - εκείνη μπατιράκι, την λυπήθηκε και τα πλήρωσε όλα μόνος τους. Κι εκείνοι επειδή αισθάνθηκαν την υποχρέωση του το είπαν από το τηλέφωνο (κι οι δυο σαν συνεννοημένοι): "Δεν έχω χρόνο αυτόν τον καιρό, θα σε ψηφίσουμε και βλέπουμε για τα σχόλια, θα βρούμε να το δικαιολογήσουμε". Προσπάθησε να τους σταματήσει, μα του το έκλεισαν πριν προλάβει κι είναι ακριβές οι υπεραστικές κλήσεις για έναν άνθρωπο που είχε μόλις δώσει τον μισθό του.

Θα τον ψήφιζαν, είχαν πει.

Μα δεν είναι δικό μου το Πρώτο Όνειρο, κλαψούρισε ο ονειραφέντης. Επίτηδες έβαλε τον τίτλο, αφού δεν έχει σχέση με το διήγημα, μόνο και μόνο για να σας μπερδέψει. Μα δεν μίλησε. Είχε πέσει στην παγίδα της και πλέον ήταν αργά για να ξεφύγει.

• Sonya and elgalla like this

#49 alkinem

alkinem
  • Members
  • 836 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Οι Κυρίες Του Τρόμου(Συλλογή Διηγημάτων)

Posted 07 Απρίλιος 2016 - 20:10

Διάβασα και σχολίασα...

Η ψήφος μου πάει στον Νικόλα. Βρήκα την ιστορία του λιτή, ενώ της Χριστίνας ήταν αναίτια φορτωμένη σε κάποια σημεία. Συν τις άλλοις, ο Νικόλας μού έστειλε το έμβασμα με το ποσό που είχαμε συμφωνήσει, και πάντοτε(σχεδόν δηλαδή) κρατώ τον λόγο μου.

Σοβαρά πάντως, αμφότερες οι ιστορίες ήταν πολύ καλές και είχαν κάτι το ενδιαφέρον να πουν. Πολλά μπράβο στους συγγραφείς

• Sonya, Morfeas and Silvertooth like this

Αν θες ν' αγιάσεις, πρέπει ν' αμαρτήσεις... ε, κι αν προλάβεις, να μετανοήσεις...

#50 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.475 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Αιώνιος Πόλεμος - Τζο Χάλντεμαν

Posted 08 Απρίλιος 2016 - 09:46

Οι οποίοι συνεχίζουν να μας διασκεδάζουν με την κόντρα τους!

Μέχρι πότε ψηφίζουμε είπαμε; Γιατί οι δηλώσεις με έχουν πνίξει.

• Sonya likes this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#51 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts

Posted 08 Απρίλιος 2016 - 10:24

Κυριακή βράδυ, προς το παρόν.

• WILLIAM likes this

#52 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.695 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 12:42

Εγώ θα σχολιάσω και θα ψηφίσω κοντά στη λήξη, όπως συνηθίζεται σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Επειδή όμως βλέπω πολύ χαμηλή την κίνηση, κι επειδή είναι κρίμα γιατί έχουμε δυο ωραίες ιστορίες, μήπως να δίναμε καμιά παράταση και στην ψηφοφορία;

• Sonya, elgalla and Morfeas like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#53 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 1.898 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Bookman

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 13:03

Πολύ καλή ιδέα, μήπως και διαβάσουν και περισσότεροι. :)

I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#54 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.802 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:something

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 13:45

Ναι,ναι!  Ήμουν λιγο πιεσμένος  αυτή την εβδομάδα και δεν  είχα χρόνο να κάτσω να τις διαβάσω.   Υποθέτω θα  προφτάσω μέχρι αύριο, αλλά καλού κακού...

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#55 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.695 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 15:12

Εντάξει, λοιπόν. Αν δεν υπάρχει καμιά αντίρρηση, ας το πάμε για Τετάρτη (13/4) βράδυ και βλέπουμε.

• Sonya, elgalla, jjohn and 1 other like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#56 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 18:32

Η παράταση ήταν απαραίτητη για μπορέσουμε (και οι υπόλοιποι) να ψηφίσουμε αντικειμενικά. Ως γνωστόν,   οι τράπεζες είναι κλειστές Σαββατοκύριακο ;-)

• Sonya, Tiessa, jjohn and 1 other like this

#57 Γελωτοποιός

Γελωτοποιός

A corrupted Fool

• Members
  • 110 posts
  • Όνομα:Δημήτρης

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 18:58

Ναι, καλή ιδέα η παράταση. Θέλω να τα διαβάσω κι εγώ. Αν και η ψήφος μου θα είναι από την ταπεινή άποψη ενός αναγνώστη. Δεν έχω πείρα με την συγγραφή (ακόμα  :p ). Μου άρεσε επίσης και η παραπάνω inception μονομαχία ιστοριών που κάνατε.  ^_^  Καλή επιτυχία και στους δύο!

#58 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 365 posts

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 19:34

Ελπίζω να μην σας πειράζει που θα γράψω και για τα δύο εδώ. Φαντάζομαι ότι δεν περιμένατε από μένα (ειδικά σε ιστορίες fantasy ) και πολλές παρατηρήσεις-διορθώσεις κλπ. Ούτε φυσικά να σας επιβεβαιώσω το πόσο καλογραμμένα είναι.
Να παρατηρήσω ότι οι ήρωες σας έχουν κάποια κοινά σημεία:

Spoiler

Επίσης να πω ότι οι ιδέες-ευρήματά σας είναι καταπληκτικές και δεν πρέπει να τις αφήσετε στριμωγμένες σε τόσες λίγες λέξεις. Η Sonya θα μπορούσε να το μεγαλώσει σε νουβέλα ή ακόμα και μυθιστόρημα. Ο Morfeas θα μπορούσε επίσης να το απλώσει ή να γράψει και άλλες ιστορίες με αυτόν τον ήρωα και το χάρισμά του.
Η επιλογή ήταν δύσκολη, αλλά επειδή είμαι αισθηματίας και εκτός από την φράση:
Spoiler

με συγκίνησε και το (βελτιωμένο) υπόλοιπο του τραπεζικού λογαριασμού μου (υπάρχει και το web-banking) ψηφίζω Morfea.

#59 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 09 Απρίλιος 2016 - 22:47

Συγχαρητήρια και στους δυο σας για τις πολύ ωραίες ιστορίες.

Σας διάβασα και ψήφισα (κι απ' ό,τι πρόσεξα έφερα την ισορροπία στη ψηφοφορία, που είναι και το δίκαιο, μιας και κατά τη γνώμη μου, ακόμη και στα λεπτά σημεία, οι ιστορίες έρχονται ισόπαλες).

Καλή επιτυχία!

"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#60 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.475 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Ο Αιώνιος Πόλεμος - Τζο Χάλντεμαν

Posted 10 Απρίλιος 2016 - 11:00

Η κυρία εκ των μονομάχων έχει επιστρατέψει τα βουντού και τα μαγικά που κάνουν εκείθε πέρα στην ηλιόλουστη τροπική ζώνη που βρίσκεται, ο κύριος εκ των μονομάχων έχει ξαπολύσει όνειρα και εφιάλτες να κάνουν τη δουλειά αλλά η μονομαχία είναι ισόπαλη, κανένας δεν έχει επικρατήσει και οι κάλπες παραμένουν ακόμα ανοιχτές. Ο γηραιός κύριος έχει εισπράξει το ποσό και αναρωτιέται αν θα πρέπει να παίξει και κανά στοίχημα στον αγώνα τώρα που φαίνεται να τον θέλει. Ο υποφαινόμενος διαβάζει ακόμα. Και έπεται συνέχεια...

• Sonya, Morfeas and Old man & SiFi like this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users