Jump to content

ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Το Δ11 το καπαρώνω, ελπίζω να μην το ζαχάρωνε κανείς. Αύριο θα έρθει και η ιστορία.  :)

Εδώ βρίσκεσαι, και bon voyage:

post-4496-0-23340400-1460615027.jpg

post-4496-0-13816000-1460615042.jpg

post-4496-0-06003800-1460615085.jpg

post-4496-0-60002600-1460615120.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

@Nienor

 

 

Για δες κι εδώ -για τυχόν απορίες! :p

post-4496-0-18865100-1460615286_thumb.jpg

post-4496-0-18804500-1460615299.png

post-4496-0-48023400-1460615312_thumb.jpg

post-4496-0-47112300-1460615323_thumb.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξα στην τύχη ένα πακέτο και όταν άνοιξα και τα υπόλοιπα ελεύθερα, είδα πως ήταν αυτό που όντως θα διάλεγα μεταξύ των υπόλοιπων. Ωστόσο, είναι το Δ12 και δε θέλω να το πάρω αν το προτιμάει η Κιάρα.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ όμορφη κίνηση η διεξαγωγή των συγγραφικών ασκήσεων. Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

 

Εδώ είσαι κι εσύ, και σε καλή μεριά!

post-4496-0-94185000-1460619042.jpg

post-4496-0-10922500-1460619050.jpg

post-4496-0-68394800-1460619092.png

post-4496-0-67747000-1460619106.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα: οι απαντήσεις των ασκήσεων μεταφέρθηκαν εδώ: http://community.sff.gr/topic/16756-%CF%83%CE%B1-1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF/. Κρίθηκε βολικότερο να σχολιάζονται σε ξεχωριστό τόπικ.

(Mesmer και elgalla σας περιμένουν ήδη....!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος κι εγώ με το Δ11, η ιστορία λέγεται "Κόλπα στην άμμο" και είναι εδώ. Ελπίζω να περάσετε καλά μαζί της. :)

 

Υ.Γ.: Ωραίες εικόνες Ειρήνη, σ' ευχαριστώ. Ειδικά το κάστρο τα σπάει! Πάντα ήθελα μικρός να φτιάξω ένα, αλλά τελικά ένας σωρός από άμμο με περίεργα εξογκώματα μου έβγαινε κάθε φορά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι κι εγώ. Θα ανεβεί βράδυ όμως γιατί είναι horror και επιβάλλεται να έχει κάποια ατμόσφαιρα. :D  Επίσης, μάλλον θα ανεβεί σε μορφή αρχείου και κάποια στιγμή μπορεί να την ανεβάσω ξέχωρα και στην βιβλιοθήκη γιατί όπως είπα είναι η πρώτη ιστορία που γράφω (αν εξαιρέσεις μια μισοτελειωμένη ιστορία με βατράχια που είχα γράψει στο δημοτικό, με την αδερφή μου). :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος κι εγώ με το Δ11, η ιστορία λέγεται "Κόλπα στην άμμο" και είναι εδώ. Ελπίζω να περάσετε καλά μαζί της. :)

 

Υ.Γ.: Ωραίες εικόνες Ειρήνη, σ' ευχαριστώ. Ειδικά το κάστρο τα σπάει! Πάντα ήθελα μικρός να φτιάξω ένα, αλλά τελικά ένας σωρός από άμμο με περίεργα εξογκώματα μου έβγαινε κάθε φορά.

Εμ τι θα σου έβγαινε,τέτοιο κθουλομυαλό που κουβαλάς...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Έτοιμος κι εγώ με το Δ11, η ιστορία λέγεται "Κόλπα στην άμμο" και είναι εδώ. Ελπίζω να περάσετε καλά μαζί της. :)

 

Υ.Γ.: Ωραίες εικόνες Ειρήνη, σ' ευχαριστώ. Ειδικά το κάστρο τα σπάει! Πάντα ήθελα μικρός να φτιάξω ένα, αλλά τελικά ένας σωρός από άμμο με περίεργα εξογκώματα μου έβγαινε κάθε φορά.

Εμ τι θα σου έβγαινε,τέτοιο κθουλομυαλό που κουβαλάς...

 

Τι είπες τώρα! :Lighten:

Kι εγώ όλα αυτά τα χρόνια, δεκαετίες προσπαθειών, πίστευα πως απλά δεν μπορώ να φτιάξω κάστρο και απογοητευόμουν. Παιδευόμουν αγόγγυστα κάθε φορά, κοίταζε ο κόσμος τον περίεργο τύπο με το παιδικό κουβαδάκι να κάθεται σταυροπόδι στην άμμο και να παίζει, ενώ εγώ προφανώς στην πραγματικότητα έφτιαχνα... την Ρ'Λυέ! Όπως ο Αχιλλέας στα "Εγκλήματα" έφτιαχνε το βουνό από τις "Στενές επαφές τρίτου τύπου" με τον πουρέ του χωρίς να το καταλαβαίνει! Επιτέλους, το μυστήριο λύθηκε και δικαιώθηκα!    :lol: :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έτοιμος κι εγώ με το Δ11, η ιστορία λέγεται "Κόλπα στην άμμο" και είναι εδώ. Ελπίζω να περάσετε καλά μαζί της. :)

 

Υ.Γ.: Ωραίες εικόνες Ειρήνη, σ' ευχαριστώ. Ειδικά το κάστρο τα σπάει! Πάντα ήθελα μικρός να φτιάξω ένα, αλλά τελικά ένας σωρός από άμμο με περίεργα εξογκώματα μου έβγαινε κάθε φορά.

Εμ τι θα σου έβγαινε,τέτοιο κθουλομυαλό που κουβαλάς...

 

Τι είπες τώρα! :Lighten:

Kι εγώ όλα αυτά τα χρόνια, δεκαετίες προσπαθειών, πίστευα πως απλά δεν μπορώ να φτιάξω κάστρο και απογοητευόμουν. Παιδευόμουν αγόγγυστα κάθε φορά, κοίταζε ο κόσμος τον περίεργο τύπο με το παιδικό κουβαδάκι να κάθεται σταυροπόδι στην άμμο και να παίζει, ενώ εγώ προφανώς στην πραγματικότητα έφτιαχνα... την Ρ'Λυέ! Όπως ο Αχιλλέας στα "Εγκλήματα" έφτιαχνε το βουνό από τις "Στενές επαφές τρίτου τύπου" με τον πουρέ του χωρίς να το καταλαβαίνει! Επιτέλους, το μυστήριο λύθηκε και δικαιώθηκα!    :lol: :lol:

 

....να λοιπόν στόρι: ένας νεανίας ελαφρώς ονειροπόλος (δες τι ευγενικά που το λέω) κάνει άσχετα σχέδια στην πλαστελίνη, στον πίνακα, στην άμμο -και προκύπτει ο χάρτης για τη Ρ'λυέ. Μην πω και αποσπασματικός χάρτης, δηλαδή να πρέπει να βάλει κανείς όλα τα κομμάτια (πλαστελίνη, λαδοπαστέλ, χαρτοκοπτική, αμμοκατασκευή) για να βγάλει άκρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ξεκινήσουμε το σχολιασμό;

Φυσικά!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Διάλεξα στην τύχη ένα πακέτο και όταν άνοιξα και τα υπόλοιπα ελεύθερα, είδα πως ήταν αυτό που όντως θα διάλεγα μεταξύ των υπόλοιπων. Ωστόσο, είναι το Δ12 και δε θέλω να το πάρω αν το προτιμάει η Κιάρα.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ όμορφη κίνηση η διεξαγωγή των συγγραφικών ασκήσεων. Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

 

Εδώ είσαι κι εσύ, και σε καλή μεριά!

 

 

Χίλια ευχαριστώ!  :rose:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δοκίμαζα να γράψω κάτι με το 14ο πακέτο δεδομένων. Αν δεν τα καταφέρω σε λίγες μέρες, θα το ελευθερώσω πάλι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Άντε τελικά θα  πάρω μέρος κι εγώ στην όμορφη και εκλεκτή παρεούλα σας

----

Θέμα: Δ13 ( που μου θυμίζει  την αίθουσα Δ31  στο  ΑΠΘ :wub:   (Αιθουσάρα))

----

Σε ολίγα λεπτά θα ποστάρω την ιστορία μου προς καννιβαλισμό   εποικοδομητική και καλοπροαίρετη κριτική

 

 

Βασικά  άκυρο!  Το έγραψα και μου αρέσει κιόλας, αλλά  τώρα που το ξαναδιάβασα  δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα στοιχεία   είναι εξίσου σημαντιά. Τα έχω μεν όλα, αλλά  καλύτερα να το αφήσω  το θέμα σε κάποιον  άλλον. Δεν μπορώ την αβεβαιότητα :/

 

Όπως και να έχει,  πέρασα  3 όμορφες ώρες.   Ευχαριστώ Ειρήνη για την έμπνευση :)

 

 

(Μπορεί να το ποστάρω με το τέλος του παιχνιδιού!)

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άντε τελικά θα πάρω μέρος κι εγώ στην όμορφη και εκλεκτή παρεούλα σας

----

Θέμα: Δ13 ( που μου θυμίζει την αίθουσα Δ31 στο ΑΠΘ :wub: (Αιθουσάρα))

----

Σε ολίγα λεπτά θα ποστάρω την ιστορία μου προς καννιβαλισμό εποικοδομητική και καλοπροαίρετη κριτική

 

 

Βασικά άκυρο! Το έγραψα και μου αρέσει κιόλας, αλλά τώρα που το ξαναδιάβασα δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα στοιχεία είναι εξίσου σημαντιά. Τα έχω μεν όλα, αλλά καλύτερα να το αφήσω το θέμα σε κάποιον άλλον. Δεν μπορώ την αβεβαιότητα :/

 

Όπως και να έχει, πέρασα 3 όμορφες ώρες. Ευχαριστώ Ειρήνη για την έμπνευση :)

 

 

(Μπορεί να το ποστάρω με το τέλος του παιχνιδιού!)

Φίλε μου η γνώμη μου είναι να την ανεβάσεις. Αυτό είναι το νόημα της άσκησης. Να πάρεις σχόλια πάνω σε αυτήν. Να σου χρεώσω τελικά το θέμα; Θυμήσου εδώ δεν είναι παιχνίδι, είναι εργαστηριακή δουλειά.

 

Εννοώ δεν είναι παιχνίδι όπως το write off ή το ρακόρ. (Μου φάνηκε λίγο αγχωτικό όπως το είπα!)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Άντε τελικά θα πάρω μέρος κι εγώ στην όμορφη και εκλεκτή παρεούλα σας

----

Θέμα: Δ13 ( που μου θυμίζει την αίθουσα Δ31 στο ΑΠΘ :wub: (Αιθουσάρα))

----

Σε ολίγα λεπτά θα ποστάρω την ιστορία μου προς καννιβαλισμό εποικοδομητική και καλοπροαίρετη κριτική

 

 

Βασικά άκυρο! Το έγραψα και μου αρέσει κιόλας, αλλά τώρα που το ξαναδιάβασα δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα στοιχεία είναι εξίσου σημαντιά. Τα έχω μεν όλα, αλλά καλύτερα να το αφήσω το θέμα σε κάποιον άλλον. Δεν μπορώ την αβεβαιότητα :/

 

Όπως και να έχει, πέρασα 3 όμορφες ώρες. Ευχαριστώ Ειρήνη για την έμπνευση :)

 

 

(Μπορεί να το ποστάρω με το τέλος του παιχνιδιού!)

Φίλε μου η γνώμη μου είναι να την ανεβάσεις. Αυτό είναι το νόημα της άσκησης. Να πάρεις σχόλια πάνω σε αυτήν. Να σου χρεώσω τελικά το θέμα; Θυμήσου εδώ δεν είναι παιχνίδι, είναι εργαστηριακή δουλειά.

 

Εννοώ δεν είναι παιχνίδι όπως το write off ή το ρακόρ. (Μου φάνηκε λίγο αγχωτικό όπως το είπα!)

 

 

Είναι κρίμα να πάρω εγώ το θέμα όταν εγώ ο  ίδιος δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι μέσα σε όλες τις κατηγορίες και να  χάσει κάποιος άλλος την ευκαιρία να γράψει κάτι δικό του που θα ταιράζει καλύτερα.  Αυτός είναι, εξάλλου, κι  ο σκοπός της άσκησης: Να ενωθούν αρμονικά  τέσσερα πράματα.

 

 Γι' αυτό  σκέφτομαι να την ανεβάσω με το πέρας του παιχνιδιού :) 

 

Στην τελική, εγώ  ένα μικρό writer's block που είχα από προχθές ( 2 μέρες writer's block --)  ήθελα να ξεπεράσω και το ξεπέρασα κατά ~1.600 λέξεις.  

Και μόνο από αυτό είμαι  κερδισμένος.  Σε λίγο πιάνω δουλειά στο άλλο μου κείμενο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δοκίμαζα να γράψω κάτι με το 14ο πακέτο δεδομένων. Αν δεν τα καταφέρω σε λίγες μέρες, θα το ελευθερώσω πάλι.

Σου το χρέωσα λοιπόν στην αρχική ανάρτηση, και μιλάμε πάλι (πάλεψέ το πάντως, είναι ωραίο πακέτο!)

 

Υ.Γ.: Η εικόνα του ηθοποιού είναι από τις αγαπημένες μου!

post-4496-0-74995200-1460757663.jpg

post-4496-0-24019900-1460757702.jpg

post-4496-0-17378400-1460757741_thumb.jpg

post-4496-0-74460800-1460757768_thumb.jpg

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και μου το χρέωσες Ειρήνη, γιατί προχωράει η ιστορία. 500 λεξούλες ήδη έφυγαν, ο βασικός κορμός της είναι έτοιμος και εγώ είμαι πολύ χαρούμενος που ξαναγράφω κάτι μετά από μήνες. Και Ω! τι έκπληξη! Έχω εσένα να ευχαριστήσω για αυτό. :) Όλα σου τα πακέτα ήταν πολύ καλά, το συγκεκριμένο όμως μου έκανε αμέσως "κλικ!" Ωραίες οι φωτογραφίες, αν και έχω σκεφτεί τελείως διαφορετικά πράγματα τόσο για τον ηθοποιό( θα καταλάβεις αμέσως ποιον έχω σαν πρότυπο, από το όνομα του πρωταγωνιστή) όσο και για το "είδος" του λαβύρινθου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και μου το χρέωσες Ειρήνη, γιατί προχωράει η ιστορία. 500 λεξούλες ήδη έφυγαν, ο βασικός κορμός της είναι έτοιμος και εγώ είμαι πολύ χαρούμενος που ξαναγράφω κάτι μετά από μήνες. Και Ω! τι έκπληξη! Έχω εσένα να ευχαριστήσω για αυτό. :) Όλα σου τα πακέτα ήταν πολύ καλά, το συγκεκριμένο όμως μου έκανε αμέσως "κλικ!" Ωραίες οι φωτογραφίες, αν και έχω σκεφτεί τελείως διαφορετικά πράγματα τόσο για τον ηθοποιό( θα καταλάβεις αμέσως ποιον έχω σαν πρότυπο, από το όνομα του πρωταγωνιστή) όσο και για το "είδος" του λαβύρινθου.

Ευχαριστώ για τις ευχαριστίες! Πίστεψέ με τις φωτογραφίες τις έψαχνα με μεγαααααάλη προσοχή!

 

 

Λοιπόν, βλέπω και ξεμένει το 5 και το 8....Θα τα πάρω αν δεν ζητηθούν, να δω τι θα βγει.

Αργώ να σχολιάσω αλλά πιστέψτε με, όταν γίνει θα το ευχαριστηθείτε! Είμαι πολύ χαρούμενη που σας αρέσει η εργασία!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Κυριακή!

 

Από τα δεκαπέντε πακέτα δεδομένων έχουν επιλεγεί τα έντεκα και έχουν ολοκληρωθεί τα πέντε. Η άσκηση βρίσκεται ακόμη στο ξεκίνημά της και τολμώ να πω πως σας βλέπω ορεξάτους και πρόθυμους. Χαίρομαι αφάνταστα για αυτό και κυρίως για το writer's block που, όπως εξομολογήθηκαν κάποιοι, τα επεξεργάστηκαν δημιουργικά με όλο αυτό! Προχωράμε με χαμόγελο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Την ιστορία στην οποία με οδήγησαν τα δεδομένα του δέκατου τέταρτου πακέτου(Για άλλη μια φορά, ευχαριστώ Ειρήνη! :)  ) μπορείτε να την βρείτε εδώ...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έξι λοιπόν από τους έντεκα ετοίμασαν τις ασκήσεις τους! Είμαι έξι φορές χαρούμενη!

And the night is still young -and full of inspiration!!!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε παιδάκια εδώ; Προχωράμε; Θέλουμε θεματάκια; Έχουμε ιδεούλες; Γράφτε- γράφτε -γράφτε! Είμαι περήφανη για σας (μας!)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ρινιώ, Ρινιώ, καλή μας δασκάλα... αφού κανένας δεν φαίνεται να θέλει να ασχοληθεί με αυτό, θα μπορούσα να πάρω και το 5ο πακετάκι;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρινιώ, Ρινιώ, καλή μας δασκάλα... αφού κανένας δεν φαίνεται να θέλει να ασχοληθεί με αυτό, θα μπορούσα να πάρω και το 5ο πακετάκι;

Και βέβαια! Εύγε νέε μου! Απουσιολόγο θα σε κάνω! (Εικονίτσες πιο μετά γιατί είμαι στο κινητό τώρα!)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #1 (Συνδυαστική Ικανότητα και Φαντασία)
  • Ιρμάντα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..