Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

I got Voodoo

I got Hoodoo

I got things I ain't even tried!

And I got friends on the Other Side....(He's got friends on the Other Side!)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, σας βρίσκω λίγο διστακτικούς στο να αρχίσετε τα μαντέματα και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.  :p

 

Έτσι για να σας δώσω μια μικρή ώθηση, θα πω ότι το θέμα θα είναι πολύ ανοιχτό. Δηλαδή, τόσο ανοιχτό που μπορείτε να καταπιαστείτε σχεδόν με τα πάντα. Εκεί που θα σας δεσμεύσει λίγο είναι στο πώς θα χρησιμοποιήσετε... τα πάντα. Αρκετά για το θέμα.

 

 

Για τα διαδικαστικά τώρα, τα 3 σχόλια που πρέπει να έχετε κάνει για να πάρετε μέρος στο διαγωνισμό θα τα στείλετε σε μένα με PM, ως links.

 

Αυτά για την ώρα.

 

Για να δούμε, ποιοι ψήνονται να μας τρομάξουν...;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχω σκεφτεί. Να δούμε αν θα βγει δεόντως τρομακτικό, και αν θα ταιριάζει με το θέμα.... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαντεψιές στην τύχη ε; Μου ήρθε μία: το υπόγειο/ κελάρι.

 

 

 

post-4496-0-49592700-1460579333_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι Ειρήνη να έπεσες μέσα (στην μαντεψιά εννοώ, όχι στο κελάρι :p ), γιατί θα ταιριάζει με μια ιδέα που με τριβελίζει για μια πόρτα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ ότι έχει κάνει πολύ ωραία εισαγωγή ο Mesmer. Τρία κλειδιά, φάντασυ, σκιφι, του τρόμου το φτιαγμένο από κόκαλα....(αλήθεια τα άλλα δύο από τι να είναι; Κέρατο μονόκερου και εξωγήινο μέταλλο, ίσως;) και οι συγγραφείς, νιοι και γηραιότεροι, να ξεκινάνε χράτσα -χρούτσα τη δουλίτσα τους... (Αλήθεια, κι ο φίλος μας στην εικόνα κάπως έτσι δεν θα ήταν, κάποτε...;;;)

 

post-4496-0-40048600-1460627880_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια τα άλλα δύο από τι να είναι;

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα και πολύ αυτό. Πιο πολύ σκεφτόμουν τι θα μπορούσαν να ξεκλειδώσουν, πχ το sci-fi καμιά χωροχρονοπύλη. :)

 

 

Επίσης, όσο αφορά τη μαντεψιά, αν και «δεν κάνει» να αποκαλύπτω πολλά για το θέμα, το υπόγεια θα μπορούσε να συνδυαστεί αρκετά άνετα και πετυχημένα. Οπότε, Σπύρο, ξεκίνα το ζέσταμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι είχες υποσχεθεί να κλείσεις το τρίπτυχο: Αμνησία (FFL) και Πού Είμαι (ΕΦ) με το θέμα Θεραπεία. Κι επειδή είναι κάτι που μου αρέσει σαν θέμα, ελπίζω να κρατήσεις την υπόσχεσή σου :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

αλήθεια τα άλλα δύο από τι να είναι;

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν το σκέφτηκα και πολύ αυτό. Πιο πολύ σκεφτόμουν τι θα μπορούσαν να ξεκλειδώσουν, πχ το sci-fi καμιά χωροχρονοπύλη. :)

 

 

Επίσης, όσο αφορά τη μαντεψιά, αν και «δεν κάνει» να αποκαλύπτω πολλά για το θέμα, το υπόγεια θα μπορούσε να συνδυαστεί αρκετά άνετα και πετυχημένα. Οπότε, Σπύρο, ξεκίνα το ζέσταμα.

 

 

Χαα, το 'χω, το 'χω! :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισως το θέμα είναι μουρλοί γιατροί που πειραματίζονται στο υπόγειο. Η μπορεί να είναι: ψυχασθένεια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Ο διαγωνισμός που πάντα ήθελα να πάρω μέρος!! Τρεις μέρες έλειψα και ήταν αρκετές για να μου ετοιμάσετε την μεγαλύτερη έκπληξη ;)

Εϊμαι τόσο ενθουσιασμένος που θα έχουμε τέτοιο διαγωνισμό που δεν με απασχολεί το θέμα. Αν ήταν όμως να κάνουμε μία μαντεψιά, θα έλεγα τα εξής:

Μάτια

Σκιά

Μυστικά

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θα πω το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το κείμενο.

 

Αίσθηση - Αισθήσεις..... :mf_bookread:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε. Αλλά, από εδώ και πέρα, σταματάω να μιλάω για το θέμα και θα αφήσω τα στοιχεία να κάνουν αυτή τη δουλειά.

 

Ορίστε λοιπόν το πρώτο σας στοιχείο:

 

 

 

post-2199-0-34793000-1460727110_thumb.jpg

 

 

 

Τώρα τα πράγματα πρέπει να έχουν ξεκαθαρίσει. Αν όχι, αύριο θα έχετε το δεύτερο στοιχείο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ; Ψυχάκι στο θάλαμο; Μετά την εγχείρηση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τζον, τα πόδια είναι παιδικά. <_<

 

Η δική μου μαντεψιά: γράμματα, γραφή; (Με τα πόδια δεν τό 'πιασα, εγώ για το πρώτο ποστ μιλάω).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τζον, τα πόδια είναι παιδικά. <_<

 

 

Ό,τι πρέπει για horror :p

 

Τι εννοείτε ότι δεν πάω καλά;

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όπου υπάρχει horror πάντα υπάρχουν δαιμονισμένα κοριτσάκια, αλλοπρόσαλλα αγοράκια που οδηγούν υπηρέτριες να αυτοκτονούν από ταράτσες με σχοινί στο λαιμό (όχι, όχι δεν μιλάω για το Omen) κτλ. κτλ.
Και ΠΑΝΤΑ μία κούκλα που μιλάει.
Πάντα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχέγονοι φόβοι, ποτέ δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κρεβάτι. ( είπε και για φανταστικό υπερφυσικό, δεν είπε; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεστε. Αλλά, από εδώ και πέρα, σταματάω να μιλάω για το θέμα και θα αφήσω τα στοιχεία να κάνουν αυτή τη δουλειά.

 

Ορίστε λοιπόν το πρώτο σας στοιχείο:

 

 

 

attachicon.gifClue1.jpg

 

 

 

Τώρα τα πράγματα πρέπει να έχουν ξεκαθαρίσει. Αν όχι, αύριο θα έχετε το δεύτερο στοιχείο.

 

 

Το τέρας κάτω από το κρεβάτι!

 

 

Αρχέγονοι φόβοι, ποτέ δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κρεβάτι. ( είπε και για φανταστικό υπερφυσικό, δεν είπε; )

 

 

Πήγατε στην εύκολη λύση πουλάκια μου, ε; Κι αν κάτω από το κρεβάτι υπάρχει κάποιος κακομοίρης, χεσμένος από τον φόβο του; Τότε ποιος ξέρει τι υπάρχει πάνω από αυτά τα γόνατα. μπρρρρ....   :) :) :) :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο! Αλλά πάλι πάνω από πεντάχρονο δεν είναι!

 

Ιρμάντα, ξέχασα να αναφέρω ότι πολύ μου άρεσε ο συγγραφέας στη σοφίτα.

Επίσης να πω ότι ο Mesmer με πέτυχε στην πρώτη περιγραφή αρκεί να αλλάξει την γραφομηχανη με λάπτοπ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..