Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Μπορεί απλά να σημαίνει φόβος της ΑΟΞάρας

Skoda_Xanthi_F.C.png

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

 

 

post-2199-0-61707400-1461928568.jpg

 

Απλά σας κρατάω σε εγρήγορση.  :devil2:

 

 

 

Καλό Πάσχα και καλές γιορτές σε όλους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως λόγω γιορτών, μία παρατασούλα θα την χρειαζόμασταν :p

Link to comment
Share on other sites

Η παρατασούλα είναι στο πρόγραμμα. Λογικό είναι, με τόσα φαγιά που έρχονται, πού κουράγιο για γράψιμο. :p  Γράφτε εσείς και μη σας απασχολεί αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη καθισιά, 800κάτι λέξεις, που ήδη κλαίω πολλές τους επειδή ξέρω ότι δεν θα γλιτώσουν το τραπέζι του Προκρούστη. Σε κάθε περίπτωση, κάτι πάει να βγει, με τον work-in-progress τίτλο "Τα πορτραίτα του Ντάνστον Χολ". Ελπίζω να ολοκληρωθεί στα όρια του διαγωνισμού. Ειδάλλως, θα αργήσει.
Η ιδέα για το συγκεκριμένο διήγημα μου ήρθε από ένα πιθανό εξώφυλλο για "το φως μέσα μου", το οποίο και προσπέρασα. Ιδού λοιπόν το teaser poster μου:

 

 

d2c962d370b10df67cd4c23d627fb42f-d594zao

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέλειωσα την δική μου το Σαββάτο το απόγευμα. Η πρώτη γραφή απέφερε 3770 λέξεις. Τώρα άφησα την ιστορία για δυο-τρεις ημέρες, πριν αρχίσω διορθώσεις, προσθαφαιρέσεις, επιμέλεια.

Της έδωσα τον τίτλο "Δυο κομμάτια νύχτας".

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ξανθοφοβία δεν μας κάνετε πλάκα κυρία μου ελπίζω.

Γιατί να φας αιγοειδές σώνει και καλά; Χαθήκανε οι μπριζολίτσες; Οι πανσέτες και άλλα πολλά γειστικότατα κρεατικά;

 

Μη δοκιμάσετε να γράψετε μόνο για φοβία από την οποία πάσχετε, είναι μανίκι.

Οχι έτσι λέγεται. Αλλά είναι αυτό που είπα, φόβος για το κίτρινο χρώμα.

 

Μπα ούτε πανσέτες. Μου μυρίζουνε περίεργα...Αν γράψω έχω άλλη φοβία στο νου μου!

Εγώ τέλειωσα την δική μου το Σαββάτο το απόγευμα. Η πρώτη γραφή απέφερε 3770 λέξεις. Τώρα άφησα την ιστορία για δυο-τρεις ημέρες, πριν αρχίσω διορθώσεις, προσθαφαιρέσεις, επιμέλεια.

Της έδωσα τον τίτλο "Δυο κομμάτια νύχτας".

Ωραίος τίτλος. Μπράβο παλικάρι μ'!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς τα πάνε οι συγγραφείς; Ελπίζω πως η ησυχία σημαίνει ότι έχουν χωθεί με τα μούτρα στη δουλειά και γράφουν/διορθώνουν πυρετωδώς.

 

Και για όσους έχει τώρα να αρχίσει να σχηματίζεται η ιδέα στο μυαλό τους, υπάρχει αρκετός χρόνος για να γράψετε την ιστορία σας. Κανονικά, το πέρας της διορίας είναι η Κυριακή 8/5, αλλά να υπολογίζετε και άλλες δύο μέρες της παράτασης.

 

Μην ξεχάσετε να μου στείλετε τις τρεις κριτικές σας, για τη συμμετοχή του διηγήματός σας στο διαγωνισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει μάγκες :/ Κάτι που ξεκίνησα πυρετωδώς στην αρχή σκάλωσε στις 1200-1300 λέξεις. Το έχω αφήσει τελείως γιατί δεν μου βγαίνει καθόλου.
Τελευταία μου ελπίδα μία ιδέα που είχα σήμερα και θα ξεκινήσω άμεσα. 
πφφ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει μάγκες :/ Κάτι που ξεκίνησα πυρετωδώς στην αρχή σκάλωσε στις 1200-1300 λέξεις. Το έχω αφήσει τελείως γιατί δεν μου βγαίνει καθόλου.

Τελευταία μου ελπίδα μία ιδέα που είχα σήμερα και θα ξεκινήσω άμεσα. 

πφφ....

Μην απελπίζεσαι, πάντα υπάρχει χρόνος. Τελευταία φορά που συμμετείχα σε τρομοδιαγωνισμό, η ιδέα μού ήρθε μαύρα μεσάνυχτα της τελευταίας ημέρας, μεταξύ ύπνου και ξύπνιου, και παρέδωσα την ιστορία λίγες ώρες πριν την λήξη της παράτασης.

Χαλάρωση λοιπόν, ηρεμία και υπομονή... όλα γίνονται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει μάγκες :/ Κάτι που ξεκίνησα πυρετωδώς στην αρχή σκάλωσε στις 1200-1300 λέξεις. Το έχω αφήσει τελείως γιατί δεν μου βγαίνει καθόλου.

Τελευταία μου ελπίδα μία ιδέα που είχα σήμερα και θα ξεκινήσω άμεσα. 

πφφ....

Υπάρχουν και χειρότερα mate! Παρότι σου είπα ότι ''ψήνομαι να συμμετάσχω'', παρότι έχω μια ιδέα κρεμασμένη στην άκρη του μυαλού μου, οι υποχρεώσεις με κρατάνε στις 0 λέξεις ως τώρα!

Τώρα πια βασίζομαι στο Σ/Κ, καθώς και σε μια ''καλή ζαριά πρώτης γραφής'', έτσι ώστε  κατά τη διάρκεια της παράτασης να γυαλίσω ό,τι γράψω. (Γι αυτό και δε δήλωσα τίποτα και στο RSVP). 

Άντε να δούμε το Σ/Κ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άρχισα να γράφω κι εγώ, όταν μια ιδέα της τελευταίας στιγμής βρήκε διέξοδο σε ένα κενό χρόνου, χτες το βράδυ. Θέλω να πιστεύω ότι θα προλάβω μέχρι το Σ/Κ. Είδομεν... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έτσι σας θέλω, ηθικό ακμαίο και έμπνευση ασταμάτητη. Το χρονικό περιθώριο είναι ακόμα ικανοποιητικό. Δεν θα αφήσουμε τις φοβίες να μας φοβίσουν!  :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο Björne έκανε την αρχή, με την πρώτη συμμετοχή του διαγωνισμού και πρώτη δική του συμμετοχή. Ας μάθουμε τι παίζει μ' αυτήν την παράξενη Εαυτοφοβία...

 

Όπως πάντα, τις ιστορίες του διαγωνισμού θα τις βρείτε συγκεντρωμένες κάτω-κάτω στο αρχικό post.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο Björne έκανε την αρχή, με την πρώτη συμμετοχή του διαγωνισμού και πρώτη δική του συμμετοχή. Ας μάθουμε τι παίζει μ' αυτήν την παράξενη Εαυτοφοβία...

 

Όπως πάντα, τις ιστορίες του διαγωνισμού θα τις βρείτε συγκεντρωμένες κάτω-κάτω στο αρχικό post.

Παιδιά βαράτε αλύπητα, μη ντρέπεστε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ντρεπόμαστε, απλά είναι κλειδωμένες οι ιστορίες μέχρι τη λήξη του συγγραφικού μέρους του διαγωνισμού :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ντρεπόμαστε, απλά είναι κλειδωμένες οι ιστορίες μέχρι τη λήξη του συγγραφικού μέρους του διαγωνισμού :p

Ναι, ναι...τώρα το είδα sorry guys!  :D  :D  :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα παίξει παράταση; Για να ξέρω αν προλαβαίνω σωστή επιμέλεια :p

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, η παράταση. Συζητήθηκε πολύ, αλλά καμιά επίσημη ανακοίνωση από τη διοργάνωση. Ντροπή της...

 

Και επίσημα, λοιπόν, η νέα διορία λήξης είναι τα μεσάνυχτα της 10ης Μαΐου.

 

Γράφτε!  :whip:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Εμείς ψηφίζουμε μόνο όσες ιστορίες είναι κλειδωμένες;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Εμείς ψηφίζουμε μόνο όσες ιστορίες είναι κλειδωμένες;

 

Ψηφίζεις όσες ιστορίες συμμετέχουν στο διαγωνισμό (μαζί με τη δική σου που θα τη βάλεις στην τελευταία θέση). Τη λίστα με τα διηγήματα του διαγωνισμού θα τη βρεις στο αρχικό post, κάτω-κάτω. 

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες δες τους Κανονισμούς, Παράγραφος 7.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις έφτασα τις 3500 λέξεις. Και με βάση τον σκελετό, μόλις πέρασα τα μισά του διηγήματος. Fuuuuuuuuuuu...

Τέλος πάντων, θα την τελειώσω κι ύστερα θα πιάσει δουλειά το μαχαίρι.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η απλά δεν θα τη βάλεις στο διαγωνισμό, θα θέλει τρομερά πολύ μαχαίρι για να χωρέσει στο διαγωνισμό λογικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τα καταφέρω ωρέ παλικάρια..... ακόμη στις σημειώσεις είμαι....και μόλις στον ένατο καφέ...tumblr_ml3e2kCkY91qeleduo1_1280.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..