Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Το θριλεράκι καλά κρατάει, πάντως. Θα αφήσουμε πέντε λεπτά επιπλέον, μήπως υπάρχει καμιά καθυστέρηση της τελευταίας στιγμής και μετά θα ξεκινήσει η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

 

Αναμείνατε!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

*Γκουχ-γκουχ*

*Φου-φου*

 

Κυρίες, κύριοι και λοιπά εφιαλτικά πλάσματα, έφτασε η στιγμή που όλοι περιμένατε.

 

Θα ξεκινήσουμε με μερικά άσχημα νέα. Δύο συγγραφείς δεν μπόρεσαν να ψηφίσουν και γι' αυτό οι ιστορίες τους μηδενίζονται και αποκλείονται από το διαγωνισμό. Ελπίζουμε να μην τους έτυχε κάτι σοβαρό. Παιδιά, ενημερώστε μας όποτε μπορέσετε ότι είστε καλά, να μην ανησυχούμε.

 

Εκτός κατάταξης, λοιπόν:

Οι Κατσαρίδες του giorgos lagonas και το Δυο κομμάτια νύχτας του alkinem.

 

Συνεχίζουμε (σχεδόν) αμέσως με την κατάταξη.

Edited by Mesmer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες! Ευχαριστούμε για την ψήφο σας ;) Κρίμα για τα παιδιά που ακυρωθήκαν οι ιστορίες τους, ελπίζω να είναι όλα καλά...
Και φυσικά μπράβο στον νικητή! Η εμπειρία φάνηκε ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα σε νικητή και well played mate! σε όλους του συμμετέχοντες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους, παιδιά, ήταν ένας διαγωνισμός με δυνατές ιστορίες και κρίμα που δεν διαβάστηκαν και δεν σχολιάστηκαν από περισσότερους. Συγχαρητήρια στον νικητή και όλους τους συμμετέχοντες, στον διοργανωτή μας και στη φανταστική Ναρού που βοήθησε στην καταμέτρηση. Ευχαριστούμε πολύ όσους σχολίασαν και ψήφισαν, η βοήθειά τους ήταν όπως πάντα ανεκτίμητη.

Κρίμα για τον alkinem και τον γιατρό που ακυρώθηκαν, παιδιά ελπίζουμε να είστε καλά.

 

Προσωπικά, όταν κατάλαβα ότι είμαι πάνω από την έβδομη θέση χοροπήδηξα. Μετά είδα ότι είμαι στη δυάδα και το σαγόνι μου σκούπισε το πάτωμα. Πραγματικά δεν το πίστευα, καθώς τις 3100 από τις λέξεις της ιστορίας τις έγραψα την τελευταία μέρα και τέλειωσα με την ψυχή στο στόμα. Δεν φανταζόμουν ότι θα σας άρεσε και είμαι πραγματικά πολύ ευγνώμων γι' αυτό.

 

Άντε, στον επόμενο τώρα.

Edited by elgalla
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα στους νικητές του βάθρου και φυσικά σε όλα τα παιδιά. Πολύ ωραίες ιστορίες, πράγματι! Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και καταμετρητές των ψήφων. Άντε, και στο φάντασυ.....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ώστε τα περί ντέρμπι δεν ήταν διαφημιστικό τρικ :p

 

Συγχαρητήρια στον Ντίνο (άξιος :winner_first_h4h:), που επανήλθε δυναμικά στους διαγωνισμούς, στην Αταλάντη, που αγαπήθηκε σχεδόν εξίσου (μια ανάσα, όντως), στη Νατάσα, που κλείνει το βάθρο (τρεις ανάσες ας πούμε :p) και σε όλα τα παιδιά που έγραψαν ιστορίες με ομολογουμένως υψηλό επίπεδο, αλλά και στους αναγνώστες που διάβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν. Κρίμα για τα παιδιά που δεν τα κατάφεραν, τουλάχιστον τους έμειναν τα σχόλια.

Ευχαριστούμε τους διοργανωτές, Μεσμέριο και Ναρουάλη, (εντάξει, ήμουν προετοιμασμένος για δίωρη καθυστέρηση, οπότε δεν μου κακοφάνηκε το μισάωρο, πέρα που είχατε να αλλάζετε τις ψήφους τελευταία στιγμή κι αυτό καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι ζόρικο), άλλος ένας καλός διαγωνισμός κύλησε χωρίς προβλήματα.

Σας ευχαριστώ κι εγώ για σχόλια και ψήφους, περίμενα πιο χαμηλά. :)

Άντε και στον επόμενο, λοιπόν, με περισσότερες συμμετοχές!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Ντίνο για τη νίκη του, στα παιδιά στο βάθρο, αλλά φυσικά και σε όλους όσους συμμετείχαν.
 Φυσικά και στον Άγγελο (που τον είπα Μιχάλη χθες νομίζω), καθώς και στην Ευθυμία για τη διοργάνωσή τους. Πάντα τέτοια!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Ντίνο για την άξια νίκη του.  Ήταν πρώτος και στην δική μου λίστα. Όπως ανέφερα και στο  τόπικ, ήταν η μόνη ιστορία που με έκανε να νιώσω άβολα(και την διάβασα και μέρα μεσημέρι :) )

Μπράβο και   σε Αταλάντη, Νατάσα και Νικόλα που συμπληρώνουν την πρώτη τριαδοτετραδα.  

Μπράβο  όμως και σε όλους τους υπόλοιπους για τις  ιστορίες τους. Γενικά,  πολύ καλός διαγωνισμός.  Δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω.

Κρίμα για τον Γιώργο και τον Γιάννη.  Όλα  καλά, εύχομαι.

 

Keep up the good work :)

 

Συγχαρητήρια και στον Άγγελο για την διοργάνωση και  το όμορφο θεμα του καθώς επίσης και στην Ευθυμία για την συνδιοργάνωση :)

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον νικητή Ντίνο και σε όλα τα παιδιά που έδωσαν ιστορίες υψηλού επιπέδου.

Συγχαρητήρια στον Άγγελο και στην Ευθυμία για την άψογη διοργάνωση.

Ας ελπίσουμε ότι δεν τρέχει τίποτα με alkinem και giorgos lagonas.

Άντε, και του χρόνου...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

                Τα μικρά του είχαν επιστρέψει στην κρύπτη τους, χορτασμένα από τρόμους και φρίκες. Είχαν κάνει καλά τη δουλειά τους κι αυτή τη φορά. Τα σφάλισε, κλειδώνοντας το οστέινο λουκέτο της καταπακτής, μέχρι να ξανάρθει η σειρά τους. Τα μικρά του πάντα περίμεναν υπομονετικά.

                Η νάρκη είχε ήδη αρχίσει να θολώνει τα μάτια και τις σκέψεις του. Ερχόταν γρήγορα, μόλις τέλειωνε η δουλειά του, κι αυτό το ξάφνιασμα, όσο το ‘χε συνηθίσει, τόσο τον τρόμαζε. Άφησε πίσω του τα παράθυρα του κόσμου και χώθηκε στο διάδρομο απ’ τον οποίο είχε φτάσει εκεί. Ο δρόμος της επιστροφής τού φαινόταν σύντομος, αλλά αυτό ίσως να ήταν επειδή μισοκοιμόταν, επειδή το μυαλό του έσβηνε σιγά-σιγά.

                Μπήκε στο πέτρινο δωμάτιό του πεσμένος στα τέσσερα. Κάθε δυο βήματα τα χέρια του γλίστραγαν και χτύπαγε το κεφάλι του στο έδαφος. Τα τελευταία μέτρα μέχρι το κρεβάτι του τα διέσχισε έρποντας πάνω σε κοφτερές πέτρες. Λίγο πριν βυθιστεί στη νάρκη και την παγωνιά, ένιωσε την αδερφή του να αναδεύεται μέσα στον αιώνιο ύπνο της. Πλησίαζε κι η δική της σειρά. Είδε τα χείλη της να σαλεύουν. Τ’ άκουσε να ψιθυρίζουν μία και μόνη λέξη: Ιρμάντα.

Edited by Mesmer
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

:o  

Ρε παιδιά, καλά μετρήσατε;

 

Σας ευχαριστώ όλες κι όλους από καρδιάς για την 1η θέση. Δεν ξέρω τι να πω, ειλικρινά.  Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη που συμμετείχαν, είχα τόσο καιρό να πάρω μέρος σε διαγωνισμό -πάνω από πέντε χρόνια πια, με την Πείνα- που είχα ξεχάσει πόσο απαιτητική είναι η φύση τους. Η ανταμοιβή όλων μας είναι οι ιστορίες που μας έμειναν, με τα πολύτιμα σχόλια των μελών που θα τις κάνουν ακόμα πιο ισχυρές. Πολλά μπράβο στον Άγγελο και την Ευθυμία που τρέξανε τον διαγωνισμό σαν νερό, και ευχαριστώ ειλικρινά όσους διάβασαν τις ιστορίες μας. Όσο για το Chiaroscuro, θα προσπαθήσω να το εμφανίσω όσο καλύτερο γίνεται στην επιμέλειά του, αφού θα φοράει αυτό το μετάλλιο γύρω από τον λαιμό του.
Να 'στε καλά ρε παιδιά :friends:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Ήταν ένας πολύ καλός διαγωνισμός με αξιόλογη οργάνωση και όλες οι ιστορίες ήταν πραγματικά δυνατές. Χαίρομαι που συμμετείχα, ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Άντε και του χρόνου πάλι :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Κωνσταντίνε για την πρωτιά σου! :)

Συγχαρητήρια σε όλους, ήταν ένας ακόμα όμορφος διαγωνισμός, με δυνατές ιστορίες και άψογη οργάνωση. Πολλά μπράβο! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο για την πρώτη θέση, σε όλους τους συμμετέχοντες για τις αξιόλογες ιστορίες τους, καθώς και στους διοργανωτές! Μερικά στατιστικά στοιχεία θα ήταν χρήσιμα. Πόσοι ψήφισαν, εκτός των συγγραφέων( ελπίζω όλα να είναι καλά για τους δύο που δεν ψήφισαν) π.χ.; Ένα που παρατήρησα κοιτώντας και τον προηγούμενο διαγωνισμό, είναι ότι οι 133 βαθμοί που έδωσαν στον προηγούμενο την πρώτη θέση, εδώ έδωσαν την δεύτερη...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια σε όλους μας για την προσπάθεια!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο McXanthi και στους υπόλοιπους. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να σας διαβάσω, θα προσπαθήσω όμως να επανορθώσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Άγγελε και Ευθυμία για το διαγωνισμο!

 

Συγχαρητήρια σε ολους τους συμμετέχοντες και ειδικά στην πρωτιά. Το παράδειγμα του Ντίνου μας θυμίζει οτι το σφφ ειναι ενα μέσο που σου δίνει σημαντικά σχόλια, πείσμα να συνεχίσεις και αν κανεις όλη τη δουλειά που χρειαζεται, σε βγάζει βιβλίο και ο κέδρος άμα λαχει!

 

Πολλα μπράβο σε ολους και όλες λοιπόν είχε πραγματικά πολυ ενδιαφέρον!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κάποιος το μάτιασε το παληκάρι, τον Γιάννη, και στο διαγωνισμό φαντασίας το' παθε αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχέμ... ναι, προφανώς και θα έπρεπε να θυμάμαι ότι είναι υποχρεωτικό για τους συγγραφείς να ψηφίσουν.

 

Αλλά αυτές οι μέρες είναι υπέρ του δέοντος φορτωμένες (η παρουσίαση του καινούργιου βιβλίου την Παρασκευή, με όλα τα παρατράγουδα και τα τρεχάματα που συνεπάγεται πιο πριν), η συμμετοχή μου στην Ψυχιατρική ημερίδα του Αιγινητείου, ΣΥΝ το μόνιμο σφυροκόπημα της καθημερινότητας (Αθήνα - Κιάτο καθημερινά για τη δουλειά, εφημερίες, τα παιδιά στο σπίτι, το γράψιμο για το έρμο τρίτο βιβλίο μου που έχει πάει για βρούβες)

 

Οπότε, περιττό να πω ότι τα κείμενα του διαγωνισμού δεν τα διάβασα, αν και από τα σχόλια συμπεραίνω ότι το επίπεδο ήταν ιδιαίτερα ψηλό, πράγμα φυσικά ιδιαίτερα ευχάριστο και αισιόδοξο. 

 

Συγχαρητήρια στον Ντίνο για τη νίκη, συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες (για μένα αποστολή του κάθε παιχνιδιού και διαγωνισμού είναι να βγουν καλές ιστορίες, όλα τα υπόλοιπα "γραφειοκρατικά" για να είμαι ειλικρινής δεν τα πολυλογαριάζω) και φυσικά στους διοργανωτές. Τις ιστορίες σας τις έχω στα υπόψη να τις διαβάσω. Επειδή όμως δεν είμαι και πολύ σίγουρος πότε (και αν) θα γίνει αυτό, αν κάποιος από εσάς πιστεύει πως πραγματικά χρειάζεται να του κοιτάξω το κείμενο και να του πω τη γνώμη μου, μπορεί να μου το πει σε pm και με μεγάλη μου χαρά να του δώσω feedback. 

 

Και πάλι μπράβο σε όλους. Και του χρόνου να είμαστε καλά, με ακόμα περισσότερες συμμετοχές και αναγνώστες. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κάποιος το μάτιασε το παληκάρι, τον Γιάννη, και στο διαγωνισμό φαντασίας το' παθε αυτό το πράγμα.

Ελα ντε. Και αυτή εδώ η ιστορία ήταν και από τις πιο δυνατές του που έχω διαβάσει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..