Jump to content

The Magicians (2015-2017)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Η νέα μου αγάπη είναι η σειρά The Magicians του SyFy, βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Λεβ Γκρόσμαν.

 

Χάρυ Πότερ για ενήλικες (και μάλιστα απελευθερωμένους ενήλικες, καθώς η σειρά διαθέτει απ' όλα: ομοφυλοφιλία, όργια, μεθύσια, κοκαΐνη, you name it). Ο Κουέντιν Κολντγουώτερ είναι ένας διαταραγμένος, καταθλιπτικός, ανένταχτος, τα εφτά κακά της μοίρας του γενικότερα (συν ότι τον χαρακτήρα ενσαρκώνει ο σχεδόν κεκές Τζέισον Ραλφ) νέος που έχει κόλλημα με τη σειρά παιδικών βιβλίων της Fillory (ή Φυλλορία, κάτι σε Νάρνια φανταστείτε το αυτό καθώς τα παιδάκια μπαίνουν μέσα σε ντουλάπες και ρολόγια για να βρεθούν εκεί και να κάνουν παρέα με ομιλούντα ζώα) και ανακαλύπτει για καλή του τύχη ότι είναι μάγος. Ο Κουέντιν γίνεται δεκτός στο πανεπιστήμιο της μαγείας Brakebills (Hogwarts δεν υπάρχει σε αυτό το σύμπαν). Εκεί καταστρατηγείται κάθε πεπατημένη. Παντοιοτρόπως. Ο Κουέντιν με τα χίλια μύρια θέματά του, οι διάφοροι φοιτητές επίσης με τα δικά τους χίλια μύρια θέματα (αναρωτιέται κανείς αν κάθε μάγος σε αυτό το σύμπαν πρέπει να είναι από κούνια καραβοτσακισμένος) και ανεπιτυχώς (προς το παρόν) προσπαθούν να εξολοθρεύσουν ένα τέρας που από το πρώτο κιόλας επεισόδιο δημιουργεί ένα πολύ τρομακτικό επεισόδιο.

Ένα προς ένα τα κλισέ που θα περίμενε κανείς καταρρίπτονται: οι χαρακτήρες γκρίζοι μέχρις σημείου να μην υπάρχει άλλο χρώμα στον πλανήτη, η μαγεία αμφιλεγόμενη και ασταθής και αμφιλεγόμενη και επικίνδυνη και αμφιλεγόμενη και -το πιάσατε το νόημα, καταστάσεις όπου πραγματικά ό,τι μπορεί να πάει στραβά πηγαίνει, ενώ αποκαλύπτεται ότι ακόμη και ο συγγραφέας των παιδικών βιβλίων της Φυλλορίας (η Νάρνια που λέγαμε πριν) ήταν ένας

 

σιχαμερός παιδόφιλος που ξεβράκωνε αγοράκια για να εμπνέεται. Α, και το προαναφερθέν τέρας αυτός είναι.

(Το κροκ-κροκ που ακούγεται είναι τα κόκαλα του Jack Lewis.)

Αλλά....αλλά.

 

Η ιστορία έχει τόση μα τόση πολλή φαντασία μέσα της που τα συγχωρώ όλα τα παραπάνω. Όλα μα όλα. Και τον πρωταγωνιστή που θέλει λούσιμο και μαθήματα ορθοφωνίας εδώ και τώρα, και τους τρικολόρε συμπλεγματικούς που τον πλαισιώνουν και την έκδηλη προσπάθεια των δημιουργών της σειράς (που προφανώς πηγάζει από την έκδηλη προσπάθεια του ίδιου του συγγραφέα των βιβλίων) να μας πείσει ότι, κοίτα φίλε, είναι για ενήλικες. Σνιφάρουν, είναι για μεγάλους η ιστορία μου. Κοίτα, έβαλα και γκέι, είναι ιστορία ενηλίκων. Κοίτα, έβαλα και ρωμαϊκά (στην κυριολεξία ρωμαϊκά, με κάποιου είδος χρονομαγεία) όργια μέσα, είναι ιστορία ενηλίκων, για την περίπτωση που και ο παππούς με την άνοια δεν το έπιασε ακόμα.

Όμως είναι γεμάτο φαντασία. Πιθανώς έχω πολύ καιρό να πετύχω κάτι φτιαγμένο με τόση φαντασία. Έχει σφιχτή υπόθεση και πέρα από τον κομμάτι άχαρο ήρωα σε παρασύρει. Κάθε επεισόδιο έχει τρία με τέσσερα εντελώς καινούρια και εντελώς ενδιαφέροντα πράγματα να καταδείξει. Η μαγεία είναι ένας τεράστιος κόσμος που δεν σταματά να σε εκπλήσσει και πρέπει να ομολογήσω πως είχα πολύ μα πολύ καιρό να νιώσω έκπληξη με οτιδήποτε έβλεπα ή διάβαζα. Εδώ δεν φοβούνται να σπάσουν τα όρια. Το βροντοφωνάζουν αυτό, εκκωφαντικά κάποιες φορές, αλλά ισχύει. Η σειρά σε κάνει να νοιάζεσαι, σου γεννά πλήθος άλλες εικόνες και ιδέες στο κεφάλι. Και, ακριβώς εξαιτίας της λυσσαλέας της μανίας να γίνει πρωτότυπη, κοντεύει τελικά να το πετύχει. 

 

 

 

Edited by Dreamer
Προστέθηκαν τα έτη που κυκλοφόρησε η σειρά στον τίτλο του topic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλη η περιγραφή με έκανε να νομίζω ότι πρόκειται για καμία Αγγλική σειρά. Θα το τσεκάρω όπως και δήποτε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσεις. Αν μη τι άλλο δες το για τη συλλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, στο ίδιο ύφος περίπου είναι και το "Shadowhunters", ίσως να σ' ενδιέφερε να του ρίξεις μια ματιά. Δεν είναι ακριβώς με μάγους και τα λοιπά όπως το "Magicians", αλλά σαν urban fantasy με μπόλικα από τα στοιχεία που ανέφερες στην περιγραφή του "Magicians" δείχνει ενδιαφέρον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Shadowhunters, τα πρώτα επεισόδια ίσως σε ξενερώσουν λίγο - ειδικά αν σου άρεσαν τα βιβλία της Clare. Πάντως, όσο προχωράει η σειρά η βελτίωση είναι θεαματική. Δεν είναι τυχαίο ότι πήρε το ok και για 2η season, διαψεύδοντας τις Κασσάνδρες που δεν έβλεπαν να βγάζει ούτε καν την 1η.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χάσεις. Αν μη τι άλλο δες το για τη συλλογή σου.

η συλλογή είναι πονεμένη ιστορία, δεδομένου του ότι παλεύω για να δω τη δεύτερη σαιζόν Daredevil αυτόν τον καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιχίλιε τι λέει; Η τα λες εδώ μέσα κάπου;

Ειρήνη, στο ίδιο ύφος περίπου είναι και το "Shadowhunters", ίσως να σ' ενδιέφερε να του ρίξεις μια ματιά. Δεν είναι ακριβώς με μάγους και τα λοιπά όπως το "Magicians", αλλά σαν urban fantasy με μπόλικα από τα στοιχεία που ανέφερες στην περιγραφή του "Magicians" δείχνει ενδιαφέρον.

Θα το ψάξουμε τότε. Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Νιχίλιε τι λέει; Η τα λες εδώ μέσα κάπου;

Τωρα φτάνω στα μισά, ανάμεικτες εντυπώσεις ως τώρα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Νιχίλιε τι λέει; Η τα λες εδώ μέσα κάπου;

Τωρα φτάνω στα μισά, ανάμεικτες εντυπώσεις ως τώρα
Το έχουμε και ακόμα δεν το πιάσαμε. Και το πρώτο ανάμεικτο μας είχε φανεί. Χμρμφ...
Link to comment
Share on other sites

Είδα το δύο πρώτα εχτές και παρ' όλο που είναι λίγο αργό σε κάποια σημεία μου αρέσει. Βέβαια έχει μια αρκετά μεγάλη δόση "τρέλας" (ναι, μιλάω για το φινάλε του πρώτου που είναι απίστευτα καλό) αλλά όλο αυτό το στυλ ιστορίας για ενήλικους είναι, νομίζω, αρκετά πετυχημένο σε όλη αυτή την μίξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Αν την σύγκρινα με κάποια θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά στο στυλ του Heroes αλλά χωρίς όλες τις χαζομάρες που είχε εκείνη και πολύ, πολύ πιο περίεργη.

Το μόνο που με χάλασε ήταν το πολύ χάλια clifhanger στο φινάλε αλλά από την άλλη έχει ένα, υπερβολικά, τρελό twist που νομίζω σε ανταμείβει πλήρως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Αν την σύγκρινα με κάποια θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά στο στυλ του Heroes αλλά χωρίς όλες τις χαζομάρες που είχε εκείνη και πολύ, πολύ πιο περίεργη.

Το μόνο που με χάλασε ήταν το πολύ χάλια clifhanger στο φινάλε αλλά από την άλλη έχει ένα, υπερβολικά, τρελό twist που νομίζω σε ανταμείβει πλήρως.

Σα να λες δηλαδή misfits meets Harry Potter ένα πράγμα;
Link to comment
Share on other sites

 

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Αν την σύγκρινα με κάποια θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά στο στυλ του Heroes αλλά χωρίς όλες τις χαζομάρες που είχε εκείνη και πολύ, πολύ πιο περίεργη.

Το μόνο που με χάλασε ήταν το πολύ χάλια clifhanger στο φινάλε αλλά από την άλλη έχει ένα, υπερβολικά, τρελό twist που νομίζω σε ανταμείβει πλήρως.

Σα να λες δηλαδή misfits meets Harry Potter ένα πράγμα;

 

 

Δεν την έχω δει για να σου πω ακριβώς αλλά ναι, ταιριάζει. :p Φαντάσου όμως ότι εκτός από κάποιες βαρετές σκηνές που έχει από τον αργό ρυθμό της σειράς και τις... χμ... σεξουαλικές προτιμήσεις τους όσο πάει προς το τέλος έχει και πιο πολύ αίμα (πιάνει δηλαδή και λίγο horror).

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ την πρώτη σεζόν! Σας έμεινε και εσάς η αίσθηση να στρυφογυρίζει στο μυαλό η λέξη Fillory; Καλό finale λίγο απότομο βέβαια. I hate that bitch Julia. Πότε βγαίνει η συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ την πρώτη σεζόν! Σας έμεινε και εσάς η αίσθηση να στρυφογυρίζει στο μυαλό η λέξη Fillory; Καλό finale λίγο απότομο βέβαια. I hate that bitch Julia. Πότε βγαίνει η συνέχεια;

 

Όντως πολύ αντιπαθητική αλλά μετά από όλα αυτά που πέρασε θα γίνει η πιο γαμάτη στην επόμενη σεζόν. :p Όσο για την συνέχεια θα βγει κάπου στο '17 (θέλω να πιστεύω αρχές).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Αν την σύγκρινα με κάποια θα έλεγα ότι μοιάζει αρκετά στο στυλ του Heroes αλλά χωρίς όλες τις χαζομάρες που είχε εκείνη και πολύ, πολύ πιο περίεργη.

Το μόνο που με χάλασε ήταν το πολύ χάλια clifhanger στο φινάλε αλλά από την άλλη έχει ένα, υπερβολικά, τρελό twist που νομίζω σε ανταμείβει πλήρως.

Σα να λες δηλαδή misfits meets Harry Potter ένα πράγμα;

Δεν την έχω δει για να σου πω ακριβώς αλλά ναι, ταιριάζει. :p Φαντάσου όμως ότι εκτός από κάποιες βαρετές σκηνές που έχει από τον αργό ρυθμό της σειράς και τις... χμ... σεξουαλικές προτιμήσεις τους όσο πάει προς το τέλος έχει και πιο πολύ αίμα (πιάνει δηλαδή και λίγο horror).

Οι δύο πρώτες σαιζόν misfits (πριν φύγουν ο Nathan και ο Ramsey Bolton) είναι υπέροχες και αξίζει να τις δεις. Πάω στοίχημα ότι έχω ξεχάσει να κάνω τοπικ για τη σειρά.
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα το πρώτο επεισόδιο.

Ενδιαφέρον φαίνεται, και σίγουρα θα παρακολουθήσω και την συνέχεια. Όλα όσα έγιναν στο επεισόδιο, δείχνουν μια ενδιαφέρουσα πλοκή. Οι ερμηνείες ήταν όμως λίγο χαλαρές και ψιλοαδιάφορες.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και λάτρεψα την ανατροπή με το Τέρας. Απλώς, αστείρευτο. Ήθελε περισσότερο άπλωμα νομίζω (αλλά θα ξέρω σίγουρα όταν διαβάσω και το βιβλίο). Περιμένω πώς και τί τη συνέχεια!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 months later...

Εντάξει, η δεύτερη σεζόν τα έσπασε κυριολεκτικά! Τα είχε όλα: περισσότερη μαγεία, περισσότερες μάχες και ακόμα περισσότερες ανατροπές (τι φινάλε ήταν αυτό!  :king: ). Περιττό λοιπόν να πω ότι έχει γίνει ήδη μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η δεύτερη σεζόν τα έσπασε κυριολεκτικά! Τα είχε όλα: περισσότερη μαγεία, περισσότερες μάχες και ακόμα περισσότερες ανατροπές (τι φινάλε ήταν αυτό!  :king: ). Περιττό λοιπόν να πω ότι έχει γίνει ήδη μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

H εισαγωγή του επεισοδίου και οι χαρακτηρισμοί ήταν όλα τα λεφτά. King Eliot the Junkie! 

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει, η δεύτερη σεζόν τα έσπασε κυριολεκτικά! Τα είχε όλα: περισσότερη μαγεία, περισσότερες μάχες και ακόμα περισσότερες ανατροπές (τι φινάλε ήταν αυτό!  :king: ). Περιττό λοιπόν να πω ότι έχει γίνει ήδη μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

H εισαγωγή του επεισοδίου και οι χαρακτηρισμοί ήταν όλα τα λεφτά. King Eliot the Junkie! 

 

 

Βασιλιάς, αλλά και άριστος μονομάχος. :p

 

hale-appleman-summer-bashil.jpg?w=800

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εντάξει, η δεύτερη σεζόν τα έσπασε κυριολεκτικά! Τα είχε όλα: περισσότερη μαγεία, περισσότερες μάχες και ακόμα περισσότερες ανατροπές (τι φινάλε ήταν αυτό!  :king: ). Περιττό λοιπόν να πω ότι έχει γίνει ήδη μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

H εισαγωγή του επεισοδίου και οι χαρακτηρισμοί ήταν όλα τα λεφτά. King Eliot the Junkie! 

 

 

Βασιλιάς, αλλά και άριστος μονομάχος. :p

 

hale-appleman-summer-bashil.jpg?w=800

 

Η έκβαση της μονομαχίας ήταν για να κυλιέσαι στο πάτωμα! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Magicians (2015-2017)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..