Jump to content

Συνέντευξη με τον Γιώργο Μεσολογγίτη


Nargathrod
 Share

Recommended Posts

Συναντήσαμε τον Γιώργο Μεσολογγίτη συγγραφέα του βιβλίου τρόμου «"Η Εκδίκηση" του Ιάσονα Λεμονιάτη» το βιβλίο του κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Rising Star, στην 28η συνάντηση της λέσχης ανάγνωσης φανταστικού όπου δέχτηκε να παραχωρήσει συνέντευξη για το sff.gr.

 

27255729.jpg

 

1. Γιώργο καλησπέρα! Αντιλαμβανόμαστε ότι είσαι ένας καινούργιος συγγραφέας στην λογοτεχνία του φανταστικού, σε ανακαλύψαμε στο ΦantastiCon 2015, πες μας πως είναι να ξεκινάς τα πρώτα σου βήματα στον χώρο της συγγραφής, πως αισθάνεσαι που είσαι ένα κομμάτι της;

Είναι συναρπαστικά. Είναι ένα ταξίδι που ξεκίνησε από το 2006, χεράκι-χεράκι με τη μουσική. Όταν μόλις είχα απολυθεί από στρατιώτης και έψαχνα τρόπους έκφρασης. Το ταξίδι συνεχίζεται και το απολαμβάνω σε κάθε βήμα του.

 

2. Θα έλεγες ότι είσαι ικανοποιημένος από την λογοτεχνία του φανταστικού στην χώρα; Υπάρχουν δομές για να μπορεί να στηρίξει κάποιος το έργο του;

Είμαι πολύ νέος στο χώρο για να το κρίνω. Σίγουρα έχω γνωρίσει ενδιαφέροντες ανθρώπους που με τη σειρά τους έχουν γράψει σπουδαία βιβλία κατά την ταπεινή μου άποψη. Δομές πάντα θα υπάρχουν και θα αλλάζουν ανάλογα την εποχή. Το θέμα είναι κατά πόσο ο δημιουργός είναι σε θέση και έχει την πίστη να ακολουθήσει το «σύστημα».

 

3. Έχεις διαβάσει άλλους έλληνες συγγραφείς του είδους που γράφεις; Άλλους ξένους; Πες μας κάποιο όνομα που θαύμασες ή θαυμάζεις;

Τους Έλληνες συγγραφείς του Φανταστικού, Τρόμου, Sci-Fi κλπ. άρχισα να τους ανακαλύπτω αρκετά αργά. Περίπου την εποχή που ένιωσα πως πρέπει να εκτεθώ στο κοινό. Ίσως λιγότερο και από δυο χρόνια πριν. Οπότε, μέχρι και τώρα οι συγγραφείς που αποτελούν τα σημεία αναφοράς μου, σαν αναγνώστης, είναι ο Κλαϊβ Μπάρκερ και ο Ιούλιος Βερν.

 

4. Ως προς το βιβλίο σου τώρα, το εξώφυλλο μπορεί να μην είναι τρομακτικό, αλλά σίγουρα έχει ένα βλέμμα αυτός ο κύριος, κατευθείαν από την κόλαση. Είσαι ικανοποιημένος από το εξώφυλλο; Ήταν δικιά σου ιδέα;

Η ιστορία είναι μια zombie apocalypse αλλά δεν ήθελα να βάλω zombies στο εξώφυλλό. Γιατί δεν είναι αυτά οι πρωταγωνιστές, αλλά ο άνθρωπος. Όπως και η σχιζοφρένια, ο ηρωισμός, η συντροφικότητα και η ματαιοδοξία μαζί.

Ήταν δική μου ιδέα, με τον ακριβή σχεδιασμό να πέφτει στους ώμους του Κώστα Στριφτού.

 

5. Το βιβλίο απαρτίζεται από τρία κομμάτια, τα οποία έχουν ελληνικό χαρακτήρα; Σου ήταν δύσκολο να το γράψεις με κατεύθυνση την χώρα σου; Γιατί δεν έγραψες και εσύ ένα βιβλίο με ξένα στοιχεία όπως μας έχουν συνηθίσει οι περισσότεροι συγγραφείς της χώρας;

Θα έλεγα ότι μου βγήκε φυσικά. Ξεκίνησα τις ιστορίες παράλληλα με την οικονομική κρίση, που αναφέρεται στις ζωές των χαρακτήρων, και δεν νομίζω ότι μπήκα στη διαδικασία καν να «επιλέξω». Ωστόσο δεν το θεωρώ «υποχρεωτικό» πως ο Έλληνας δημιουργός πρέπει να γράφει υποχρεωτικά για την Ελλάδα. Σίγουρα υπάρχει υλικό από την καθημερινότητα, τους θρύλους και τις παραδόσεις μας, τα ήθη και τα έθιμα, που είτε τα πιάσεις από την «καλή», είτε την «ανάποδη», μπορείς να στήσεις ενδιαφέρουσες ιστορίες. Αλλά σημασία έχει πρώτα η ανάγκη έκφρασης του δημιουργού, για να είναι ειλικρινής με το κοινό του.

 

6. Περιγράφεις τον Πειραιά και την Σαλαμίνα με πολλές λεπτομέρειες. Φαίνεται ότι τον έχεις ζήσει αρκετά. Πιστεύεις ότι οι τόποι που έχει ζήσει κάποιος είναι το ζενίθ της δημιουργίας του;

Τα μέρη που έχεις περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου, προσφέρονται πιστεύω για να διασκεδάσεις περισσότερο, σαν συγγραφέας ή αναγνώστης, όταν τα υποβάλεις σε μαρτύρια όπως και έπραξα. Ίσως ακούγεται κωμικά σκληρό, αλλά είναι πραγματικότητα. Όταν αποτυπώνεις λέξεις στο χαρτί και ταυτόχρονα βάζεις φωτιά στις αναμνήσεις, παλιές και νεότερες για να χρησιμοποιήσεις αυτή τη στάχτη σαν μελάνι, δεν υπάρχει κανένα μέρος του κόσμου πιο συγκλονιστικό να το κάνεις, πέρα από το «σπίτι» σου.

 

7. Ποιο πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο σημείο του βιβλίου σου και ποιο το πιο αδύναμο;

Άκουσα και διάβασα όλα τα θετικά και αρνητικά σχόλια. Με χαροποιεί που σύμφωνα με τους αναγνώστες, το βιβλίο είχε αληθοφανείς χαρακτήρες με βάθος και καλή ροή σαν ιστορία και γράψιμο. Στα αρνητικά, αυτό που χρεώνω αποκλειστικά σε μένα, ήταν η έλλειψη επιμέλειας που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ξανά.

 

8. Πως αισθανόσουν όταν έγραφες το βιβλίο και ήθελες να περιγράψεις τα ζόμπι και δεν έβαζες την λέξη ζόμπι; Το είχες βάλει ως απαγόρευση στον εαυτό σου;

Όταν αποφάσισα πως θα καταπιαστώ με μια zombie apocalypse, συνειδητοποίησα πως δεν είχα διαβάσει ποτέ βιβλίο με αυτή τη θεματολογία. Έτσι προσπάθησα να το διαχειριστώ όπως το καταλάβαινα. Έτσι και αλλιώς, αυτά τα πλάσματα έχουν τόσα κοινά στοιχεία με αυτά των ταινιών, όσο και διαφορές. Κυρίως την προέλευση τους. Περισσότερα, στο βιβλίο.

 

9. Πες μας λίγα λόγια για τα επόμενα σου βήματα; Ήδη το ΦantastiCon 2016 έχει ανακοινωθεί, σκοπεύεις να επιστρέψεις με νέο έργο; Αν ναι τι θα περιέχει το menu αυτή τι φορά;

Το δεύτερο βιβλίο μου είναι έτοιμο. Είναι μια υπερφυσική δραματική ιστορία που θα ολοκληρωθεί σε δυο μέρη. Δεν είμαι σίγουρος ωστόσο αν θα προλάβω το ΦantastiCon 2016 καθώς αυτή η έκδοση θα είναι ιδιαίτερη. Θα περιέχει μουσική και τραγούδια που παίζουν ρόλο στη ζωή του βασικού χαρακτήρα (και όχι μόνο). Οι ηχογραφήσεις έχουν ξεκινήσει αλλά είναι μια χρονοβόρα διαδικασία.

Edited by Spark
Προστέθηκε αρίθμηση στις ερωτήσεις και μειώθηκε λίγο η απόσταση μεταξύ των ερωτήσεων και των απαντήσεων.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Συνέντευξη με τον Γιώργο Μεσολογγίτη

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..