Jump to content

«Το μυστηριώδες Σύμπαν» - Ευάγγελος Ζώτος


Recommended Posts

Kαλοτάξιδη τόσο αυτή η συλλογή φίλε Βαγγέλη, όσο και οι επόμενες δύο, που λόγω προσωπικού γούστου (τρομολάγνος γαρ... :) ) με ενδιαφέρουν περισσότερο. Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου για αυτά τα πρώτα σου εκδοτικά βήματα, καθώς και να τα ακολουθήσουν ακόμα περισσότερα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βάγγο! :D Καλοτάξιδο το βιβλίο σου, το οποίο φαίνεται πολλά υποσχόμενο και ενδιαφέρον. Επίσης μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους συμφορουμίτες που κατάφεραν να εκδώσουν βιβλία τους. Συνεχώς ανακαλύπτω κι άλλους! Χαίρομαι πολύ που καταφέρατε να κάνετε το όνειρο σας πραγματικότητα και που υποστηρίζετε το είδος της φαντασίας (επιστημονικής και μη) και του τρόμου στην χώρα μας. Ελπίζω με τον τρόπο αυτό να δίνετε ελπίδες και σε άλλους ανθρώπους που φιλοδοξούν να εκδοθούν. Κάποια στιγμή στο μέλλον πρέπει να τιμήσω τα βιβλία σας οπωσδήποτε!  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλοτάξιδη τόσο αυτή η συλλογή φίλε Βαγγέλη, όσο και οι επόμενες δύο, που λόγω προσωπικού γούστου (τρομολάγνος γαρ... :) ) με ενδιαφέρουν περισσότερο. Σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου για αυτά τα πρώτα σου εκδοτικά βήματα, καθώς και να τα ακολουθήσουν ακόμα περισσότερα!

 

 

Μπράβο Βάγγο! :D Καλοτάξιδο το βιβλίο σου, το οποίο φαίνεται πολλά υποσχόμενο και ενδιαφέρον. Επίσης μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους συμφορουμίτες που κατάφεραν να εκδώσουν βιβλία τους. Συνεχώς ανακαλύπτω κι άλλους! Χαίρομαι πολύ που καταφέρατε να κάνετε το όνειρο σας πραγματικότητα και που υποστηρίζετε το είδος της φαντασίας (επιστημονικής και μη) και του τρόμου στην χώρα μας. Ελπίζω με τον τρόπο αυτό να δίνετε ελπίδες και σε άλλους ανθρώπους που φιλοδοξούν να εκδοθούν. Κάποια στιγμή στο μέλλον πρέπει να τιμήσω τα βιβλία σας οπωσδήποτε!  :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και τα καλά σας λόγια :)

 

Φίλε Δημήτρη όλες οι ιστορίες της συλλογής Ε.Φ. βρίσκονται αναρτημένες στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη του forum. Επομένως, αν θες, ρίξε μια ματιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Βαγγέλη ας πω κι εγώ λίγα λόγια για το βιβλίο σου! :)

 

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ! Ήταν ένα ευχάριστο ανάγνωσμα που πραγματικά μου κράτησε όμορφη συντροφιά τα βράδια.

 

Δυνατά στοιχεία που βρήκα στο έργο σου:

--Η αμεσότητα στον λόγο.

--Το δυνατό επιστημονικό σου υπόβαθρο και η σωστή χρήση του. (πολύ σημαντικό για μένα, δίνει χρώμα στις ιστορίες και ισχυροποιεί την φαντασία σου)

--Οι επιρροές σου είναι οικείες, σωστές και κατορθώνεις να τις εξελίσσεις ευχάριστα.

--Είναι ολοφάνερο πόσο το "έχεις" με την επιστημονική φαντασία. Πολύ όμως.

--Αληθοφάνεια σε αρκετά νευραλγικά σημεία.

--Ξεκούραστοι to the point διάλογοι.

--Ωραίες ιδέες... που όμως πραγματικά φωνάζουν για άπλωμα.

---Το στυλ γραφής σου είναι απλό, εύπεπτο, και προσεγμένο. Ταιριάζει στο είδος μια χαρά, ρέει αβίαστα και μεθοδικά.

 

Τι δεν μου άρεσε:

 

-Το ήθελα μεγαλύτερο! Σχεδόν όλες οι ιστορίες σε αφήνουν να περιμένεις κάτι. Αντιλαμβάνομαι πως είναι μια συλλογή διηγημάτων, και πως αφήνεις συνειδητά κάποια πράγματα στην φαντασία, αλλά δεν ξέρω, θα ήθελα περισσότερο "ζουμί", περισσότερα γεγονότα, περισσότερες σελίδες, να πας τις ιστορίες και λίγο παραπέρα. Αυτό βέβαια δεν είναι και τόσο αρνητικό, καθώς ουσιαστικά σου λέω πως ήθελα να διαβάσω κι άλλο! ;-)

 

Οι ιστορίες μου άρεσαν όλες. Αυτές που μου άρεσαν περισσότερο ήταν ο "Μπομπ ο μάστορας" και η "Σκοτεινή Αφύπνιση".

 

Τελική βαθμολογία: 8.5 / 10

Μια ωραία συλλογή ιστοριών επιστημονικής φαντασίας, με ευφάνταστες ιδέες.

 

Καλοτάξιδο εύχομαι και καλή επιτυχία! :)

 

(Σειρά έχει τώρα το 2ο βιβλίο σου!) :lol:

Edited by Mournblade
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..