Jump to content

Γενικές απορίες και προβληματισμοί - "πώς το λένε αυτό; "


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Εξάλλου το αρχείο μπορεί να μην διαβάζεται καν μετά από κάποια χρόνια αν έχουν περάσει πολλά. Καλύτερα να είναι η έντυπη μορφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω μια απορία. Θα το βρω, μπορεί να είναι απλό κόλλημα τώρα, αλλά θα εκτιμήσω τη βοήθειά σας.

Το υπερυψωμένο επίπεδο πάνω στο οποίο είναι ο βασιλικός θρόνος: Εξέδρα; Όχι, δεν ανέβηκαν για συναυλία. Βωμός; Όχι, δεν είναι σφαχτά για τελετή. Ταράτσα; Βασικά, τα-ράστα θα βοηθούσε...  Υπερυψωμένο επίπεδο; Προτιμώ να μην το γράψω, να πάει στο διάολο. 

Link to comment
Share on other sites

Ε, άμα το μυαλό κολλήσει... Ευχαριστώ, σύντροφε νανοριμιώτη! (Απίστευτο. Ξύπνα, καλέ: βάθρο!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Επειδή το μυαλό κολλάει συχνά...

Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι υπάρχει λέξη για το είδος του κλέφτη που σκάβει τούνελ (έξυπνος; πολυμήχανος; :p όχι, άλλο ζητάμε). Και δεν μπορώ να τη βρω!

Αν σας έρθει, παρακαλώ, πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις και η λέξη διαρρήκτης αυτό εννοούσε,. Τι θέλεις να πεις; Ό,τι άνοιγε τούνελ και να το κάνεις με μια λέξη;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πράγμα που είναι το μυαλό, εκεί που γράφω, κάτι τελείως άσχετο, μου έρχεται στο μυαλό η λέξη και λέω μπας και ψάχνει αυτό η Άννα;

Λαγουμιτζής είναι εκείνος που ανοίγει τούνελ, όχι για κλοπή, γενικά, αλλά μήπως αυτή τη λέξη είχες κατά νου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει συγκεκριμένη λέξη για τον κλέφτη που κάνει ριφιφί. Εγώ θα φρόντιζα να έχω ήδη εξηγήσει κάπως τι ακριβώς κάνει και μετά άνετα θα μπορούσα να τον αποκαλέσω -ξέρω γω- τυφλοπόντικα, αρούρι (από το αρουραίος), μπουκαδόρο, ριφιφιφατζή, ή ότι άλλο μου ερχόταν, μιας και ο αναγνώστης πλέον θα καταλάβαινε από που έρχεται το παρανάμι.

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, MadnJim said:

και μετά άνετα θα μπορούσα να τον αποκαλέσω -ξέρω γω- τυφλοπόντικα, αρούρι (από το αρουραίος), μπουκαδόρο, ριφιφιφατζή, ή ότι άλλο μου ερχόταν

μέσα στο μυαλό μου είσαι… εμένα μου ήρθε πρώτο-πρώτο το ποντικοτουνελάκιας.
Μετά σκέφτηκα λουμπατζής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αλλά το θυμήθηκα μόνη μου σε άσχετη φάση (όπως πάντα). Ναι, ριφιφί είναι η λέξη για το είδος της ληστείας, και όχι για τους ληστές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 4/22/2016 at 5:33 PM, Cassandra Gotha said:

Ωραία, γιατί έχω μια ερώτηση: Το περισκόπιο είναι μία κατασκευή που χρησιμοποιεί την οπτική, σωστά; Πώς λένε τον κατασκευαστή του; Δηλαδή, πώς θα λέγαμε τον επαγγελματία, αν ήταν ένας τεχνίτης και όχι ολόκληρο εργοστάσιο, που κατασκευάζει ένα περισκόπιο; Ο οπτικός φτιάχνει φακούς, αλλά περισκόπια;

Συνήθως + -ιστής σε όλα. Περισκοπιστής. Δε ξέρω αν υπάρχει ή όχι.

 ΥΣ - ποιος χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις; :D Περισκόπια; Τι φάση;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WILLIAM said:

Περισκόπια, δεν έχεις γράψει ποτέ για υποβρύχια;

Όχι, δε γράφω υποθαλάσσιες ιστορίες.

Και γενικά που να διαδραματίζονται στη θάλασσα. Με πιάνει ναυτία.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..