Jump to content

Photo
- - - - -

Γενικές απορίες και προβληματισμοί - "πώς το λένε αυτό; "

• Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.178 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 22 Απρίλιος 2016 - 16:33

:hi: 

Σε αυτό το τόπικ, (επειδή έχει παρουσιαστεί η ανάγκη του πολλές φορές και δεν έχουμε ένα αντίστοιχο), θα ξεπερνάμε μαζί προβλήματα που προκύπτουν όταν γράφουμε και δεν είμαστε σίγουροι (ή δεν έχουμε ιδέα) για κάτι. Για παράδειγμα:

Ερώτηση: Πώς τον λένε αυτόν που πεταλώνει τα άλογα, ρε παιδιά;

Απάντηση: Πεταλωτή, ρε φίλε, έλεος.

Ερώτηση: "Πεταλωτή" ή "έλεος;"

Απάντηση: Το έλεος το λέω εγώ, πεταλωτή τον λένε αυτόν που λες εσύ.

Το πιάσατε το νόημα, πιστεύω.

Ωραία, γιατί έχω μια ερώτηση: Το περισκόπιο είναι μία κατασκευή που χρησιμοποιεί την οπτική, σωστά; Πώς λένε τον κατασκευαστή του; Δηλαδή, πώς θα λέγαμε τον επαγγελματία, αν ήταν ένας τεχνίτης και όχι ολόκληρο εργοστάσιο, που κατασκευάζει ένα περισκόπιο; Ο οπτικός φτιάχνει φακούς, αλλά περισκόπια;

Χμ, φαντασυ-πανκ κάτι (πώς τα λένε αυτά τα διαόλια) φανταστείτε, για να καταλάβετε την ερώτησή μου.

• Sonya, elgalla, jjohn and 3 others like this

.

#2 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.068 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 22 Απρίλιος 2016 - 16:47

Πολύ ωραίο τόπικ Άννα!

Με μία σύντομη έρευνα δεν είδα να έχει όνομα αυτός. Το περισκόπιο εφευρέθηκε, κάποτε λεγόταν ομνησκόπιο και σκαλομνησκόπιο και πάπαλα.

Επειδή όμως μηχανικός το εφηύρε και βέβαια εμπλέκεται και η οπτική, αναρωτιέμαι αν μπορούμε να παντρέψουμε τις λέξεις οπτικός και μηχανικός κατά τρόπο σχετικά δόκιμο. Μηχανοπτική; Τεχνόραση; (αυτό το τελευταίο σαν προχώ είδος καλλιτεχνίας ακούγεται). Μηχανοσκόπιο επίσης θα είχε κάποια χρησιμότητα σε αυτό που έχεις στο νου σου; Μηχανοπτικός;

Γίνομαι τόσο ελεύθερη και επινοητική επειδή είναι steam-punk ολοφάνερα αυτό, και θα έστεκε (ίσως) ένας μηχανοπτικός. (Ή περισκοποιός;)

Το τραβολογήσαμε;

Εδίτιον: Μετέφερα στο Συγγραφικό Στέκι το θεματάκι γιατί είναι πολύ γενικό και μπορεί κάποιες απορίες να μην έχουν απαραίτητα σχέση με τη γλώσσα.

Edited by Ιρμάντα, 22 Απρίλιος 2016 - 16:52.

• elgalla and Cassandra Gotha like this

'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#3 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.178 posts

Posted 22 Απρίλιος 2016 - 16:51

Τεχνίτης Περισκοποιός, χμ, μου κάνει. Το φαντάζομαι σε ταμπέλα στο εργαστήριό του.

Ευχαριστώ πολύ, Ειρήνη!

• elgalla and Ιρμάντα like this

.

#4 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.036 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 22 Απρίλιος 2016 - 16:53

Ό,τι είπε κι η Ειρήνη, με πρόλαβε. Τόσο ο Simon Lake που χρησιμοποιήσε πρώτος περισκόπιο όσο και ο De Villeroi που ήταν πρωτοπόρος στα υποβρύχια (λέγεται πως ήταν και έμπνευση για τον Ιούλιο Βερν, μάλιστα) ήταν μηχανικοί. Υποθέτω πως τον φακό, πάντως, θα τον κατασκεύαζε κάποιος οπτικός και μετά ο μηχανικός θα τον προσάρμοζε στο μεταλλικό τμήμα; Εγώ πάντως θα προτιμούσα δύο λέξεις: οπτικός μηχανικός, όπως λέμε μηχανολόγος μηχανικός.

Edit: το Τεχνίτης Περισκοποιός πολύ ωραίο!

Edited by elgalla, 22 Απρίλιος 2016 - 17:09.

• Cassandra Gotha and Ιρμάντα like this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#5 WILLIAM

WILLIAM

Imagination is the key/ into lands of fantasy

• Members
  • 2.590 posts
  • Όνομα:WILLIAM
  • Currently reading:Σέρλοκ Χολμς Τα Τέρατα Της Οξφόρδης - Άντριου Λέιν

Posted 24 Απρίλιος 2016 - 15:41

Γράφεις για υποβρύχια Άννα; 

Πάντα με ενδιέφερε το αντικείμενο.

• Ιρμάντα likes this
Υπηρετώντας Ο Ένας Τον Άλλο Είμαστε Ελεύθεροι

#6 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.068 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 09:19

Εγώ υπέθεσα κάτι σε υπόγεια πόλη!

#7 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.178 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 09:38

Παιδιά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά ας μην κάνουμε ψιλοκουβεντούλα και σε αυτό το τόπικ. Φανταστείτε κάποιον που έχει ρωτήσει κάτι και μετά από δυο μέρες πρέπει να περάσει δυο σελίδες άσχετες με το θέμα, για να δει αν του απάντησε κανείς.

.

#8 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.036 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 09:48

Έχω κι εγώ μία απορία. Γράφω μια ιστορία σε setting 1800λίγο και ψάχνοντας να δω πώς φωτίζονταν τότε οι άνθρωποι ανακάλυψα ότι τα σπίρτα αλλά και οι αναπτήρες δεν ήταν ευρέως διαδεδομένα εργαλεία. Χρησιμοποιούσαν ένα πράγμα που στα ελληνικά λέγεται σπινθηριστής, αλλά φοβάμαι ότι ο αναγνώστης δεν θα μπορεί να καταλάβει ούτε πώς μοιάζει ούτε τι είναι αν το πω έτσι. Έχετε καμία ιδέα ή ξέρετε καμία άλλη λέξη που θα ήταν καλύτερη ίσως;

• Ιρμάντα likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#9 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.178 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 09:53

Έτσι πρόχειρα, μου έρχεται το τσακμάκι.

• Sonya, elgalla, Μάρβιν ΑΑΠ and 1 other like this

.

#10 Νίκη

Νίκη
  • Members
  • 85 posts
  • Όνομα:Βάγια

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 10:28

Έχω κι εγώ μία απορία. Γράφω μια ιστορία σε setting 1800λίγο και ψάχνοντας να δω πώς φωτίζονταν τότε οι άνθρωποι ανακάλυψα ότι τα σπίρτα αλλά και οι αναπτήρες δεν ήταν ευρέως διαδεδομένα εργαλεία. Χρησιμοποιούσαν ένα πράγμα που στα ελληνικά λέγεται σπινθηριστής, αλλά φοβάμαι ότι ο αναγνώστης δεν θα μπορεί να καταλάβει ούτε πώς μοιάζει ούτε τι είναι αν το πω έτσι. Έχετε καμία ιδέα ή ξέρετε καμία άλλη λέξη που θα ήταν καλύτερη ίσως;

Όπως λέει και η Cassandra στο προηγούμενο ποστ, έχω συναντήσει διαβάζοντας παλιότερα βιβλία, τη λέξη τσακμακόπετρα ή τσακμάκι, που ήταν κάτι αντίστοιχο των σημερινών αναπτήρων. Τι ακριβώς ήταν, δεν είμαι σίγουρη, πιθανότατα κάποιο εύφλεκτο πέτρωμα ή αποξεραμένη λειχήνα, που είναι πολύ εύφλεκτη! Είναι όμως γνωστή λέξη και ο αναγνώστης σίγουρα θα καταλάβει τι είναι, ακόμη κι αν δεν  ξέρει την όψη.

Edited by Νίκη, 25 Απρίλιος 2016 - 10:31.

• elgalla likes this

#11 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.036 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 11:07

Ευχαριστώ πολύ!

#12 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.590 posts

Posted 25 Απρίλιος 2016 - 11:09

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την ίσκα, είναι ο μύκητας που είπε και η Νίκη πιο πάνω. ( η ονομασία προέρχεται από τα Ρώσσικα όπου ισκα η σπίθα )

• Μάρβιν ΑΑΠ, wordsmith and Ιρμάντα like this

#13 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.119 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 16 Μάιος 2016 - 21:34

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την ίσκα, είναι ο μύκητας που είπε και η Νίκη πιο πάνω. ( η ονομασία προέρχεται από τα Ρώσσικα όπου ισκα η σπίθα )

Βασικά, τώρα που το πέτυχα αυτό, να δώσω την λεπτομέρεια:

Κρατάς στα χέρια σου δύο πράγματα

α) την ίσκα, που είναι ένας μύκητας που παίρνει εύκολα φωτιά

β) το τσακμάκι. Το τσακμάκι είναι ένα μαραφέτι σαν τσιμπιδάκι των φρυδιών. Η μία του μύτη είναι μεταλλική και στην άλλη υπάρχει προσαρμοσμένο ένα κομματάκι πυριτόλιθου (flint, αγγλιστί).

Για να βάλεις φωτιά, κρατάς στο χέρι σου την ίσκα κι από πάνω το τσακμάκι. Κάνεις μια στράκα με το τσακμάκι, ώστε το μέταλλο να κάνει τον πυριτόλιθο να βγάλει σπίθες. Η ίσκα πιάνει φωτιά από τις σπίθες κι έτσι έχεις φωτιά. 

Αυτά για να εκτιμάμε το διακόπτη του ηλεκτρικού...

• elgalla, Cassandra Gotha, Μάρβιν ΑΑΠ and 2 others like this

#14 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.068 posts

Posted 16 Μάιος 2016 - 23:15

Κάθε καλός χόμπιτ ήξερε να ανάβει φωτιά με τσακμάκι και ίσκα. Ω ναι. Το λέει κι ο Σαμ Γκάμγκη.

#15 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 708 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 19 Μάιος 2016 - 23:16

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση μιας και ανακάλυψα τώρα αυτό το topic.

Ποια πιστέυετε ότι θα ήταν η πρώτη σας σκέψη αν πέφτατε θύμα απαγωγής και είσασταν γόνος υπερπλούσιας οικογένειας? Πρώτες σκέψεις, πρώτα συναισθήματα.
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#16 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.178 posts

Posted 20 Μάιος 2016 - 09:08

Έχει να κάνει με πολλά πράγματα. Το φυσικό θα ήταν να απαντήσω "φόβος", αλλά αν έχει, για παράδειγμα, κακή σχέση με τους γονείς, θα έλεγα "θυμός". Ή και τα δύο, φόβος και θυμός γιατί ίσως να σκεφτεί ότι δεν θα δώσουν έτσι εύκολα τα λεφτά ή ό,τι άλλο θα ζητήσει ο απαγωγέας.

Έχουμε ένα τόπικ για την ανάπτυξη της πλοκής, όπου ταιριάζουν τέτοιου είδους ερωτήματα: http://community.sff...ξης-της-πλοκής/

.

#17 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.892 posts
  • Currently reading:something

Posted 23 Ιούνιος 2016 - 02:44

Ξεκινήσα, λοιπόν, τις διορθώσεις στο τελευταίο μου διήγημα και έχω μια απορία.
Έχω μέσα στο διήγημα μου κάτι παπάδες και, όπως όλοι ξέρουμε, μία από τις αγαπημένες λέξεις των παπάδων είναι το τέκνον μου.
Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το κατά πόσο μπορώ να αναφερθώ σε κάποιον σε πρώτη φάση ως τέκνον μου και σε μεταγενέστερη πρόταση να αναφερθώ σε εκείνον στον πλυθηντικό.
π.χ:
“Καλησπέρα, τέκνον μου”
“Καλησπέρα σας” του είπα
“Ποιο είναι το όνομα σας;”

Η δική μου αίσθηση είναι ότι μάλλον δεν γίνεται αφού υπάρχει μετάβαση από ενικό σε πληθυντικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by jjohn, 23 Ιούνιος 2016 - 02:54.

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

#18 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts
  • Όνομα:Σπύρος

Posted 23 Ιούνιος 2016 - 03:27

Ξεκινήσα, λοιπόν, τις διορθώσεις στο τελευταίο μου διήγημα και έχω μια απορία.
Έχω μέσα στο διήγημα μου κάτι παπάδες και, όπως όλοι ξέρουμε, μία από τις αγαπημένες λέξεις των παπάδων είναι το τέκνον μου.
Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το κατά πόσο μπορώ να αναφερθώ σε κάποιον σε πρώτη φάση ως τέκνον μου και σε μεταγενέστερη πρόταση να αναφερθώ σε εκείνον στον πλυθηντικό.
π.χ:
“Καλησπέρα, τέκνον μου”
“Καλησπέρα σας” του είπα
“Ποιο είναι το όνομα σας;”

Η δική μου αίσθηση είναι ότι μάλλον δεν γίνεται αφού υπάρχει μετάβαση από ενικό σε πληθυντικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Δε νομίζω να χρησιμοποιούσε πληθυντικό ο παπάς μετά. Υποθέτω πως χρησιμοποιούν την προσφώνηση "τέκνον" για να δημιουργήσουν μια αίσθηση οικειότητας, κάτι που θα χαλούσε αμέσως με τη χρήση πληθυντικού στο καπάκι. Ο διάλογος του παραδείγματος μου έρχεται πιο φυσικός κάπως έτσι:

«Καλησπέρα τέκνον μου»

«Καλησπέρα πάτερ» του είπα.

«Πώς σε λένε παιδί μου;»

(Το "παιδί μου" λέγεται εδώ ασχέτως ηλικίας, θα μπορούσαν να είναι και συνομήλικοι, αλλά έτσι ενισχύεται η θέση του παπά ως "πάτερ" -πνευματικός πατέρας δηλαδή, ή κάτι τέτοιο τεσπά- προκειμένου να δημιουργηθεί το ανάλογο κλίμα της σχέσης παπά και πιστού.)

• jjohn likes this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

#19 WILLIAM

WILLIAM

• Members
  • 2.590 posts

Posted 23 Ιούνιος 2016 - 09:43

Το τέκνον είναι η σωστή προσφώνηση και θα είναι ενικός σε όλη τη συζήτηση λόγω σχέσεως ιερέως πνευματικού ποιμνίου.

• jjohn likes this

#20 jjohn

jjohn

Tantei-san

• Members
  • 1.892 posts
  • Currently reading:something

Posted 23 Ιούνιος 2016 - 11:42

Danke!

Πάνω κάτω αυτό που  υποψιαζόμουνα δηλαδή.

Φεύγει το τέκνον μου, μένει ο πληθυντικός ευγενείας :)

Ceas rău… rău ceas… În miăz de noapte, La răscruce se așează De cărare mi se agață....în cerc deschis... ...și-n mijloc șad...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users