Jump to content

Πνεύματα - Ευθυμία Δεσποτάκη


Naroualis
 Share

Recommended Posts

  • 5 months later...

Για να γιορτάσουμε τον ένα χρόνο κυκλοφορίας των Πνευμάτων, giveaway στο Goodreads, με δύο υπογεγραμμένα αντίτυπα. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να γιορτάσουμε τον ένα χρόνο κυκλοφορίας των Πνευμάτων, giveaway στο Goodreads, με δύο υπογεγραμμένα αντίτυπα. 

 

 

19 ώρες και κάτι για να λήξει το giveaway στο Goodreads. Προλαβαίνετε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 10 months later...

Εδώ και καιρό γλυκοκοιτάζω τα Πνεύματα που περίμεναν καρτερικά στο ράφι της βιβλιοθήκης μου μήνες τώρα, όμως δεν εχω παραπονο: ήρθαν και ταίριαξαν μια χαρά για τις διακοπές μου ώστε να απολαύσω την ιστορία όσο το δυνατόν περισσότερο!☺ 

Είμαι μόλις στο 1/3 και το βιβλίο ήδη με έχει κερδίσει με τις αρετές του. Ουσιαστικά είναι η πρώτη μου επαφή με την πένα της Ευθυμίας, και περιττό να πω πως έχω εντυπωσιαστεί με τις δυνατότητές της. Πλουσιοτατο λεξιλόγιο, όμορφες εικόνες και παραστάσεις, κοσμοπλασια εξαιρετική, αληθινοί χαρακτήρες, καλοδουλεμένες λεπτομέρειες, μεστή διήγηση, υπέροχες ιδέες. Ο κόσμος που έχει κτίσει δεν υπάρχει απλώς, μα κυριολεκτικά αναπνέει. Το ψευδο-ελληνιστικο setting επίσης, είναι τόσο δουλεμένο που δεν υπάρχει καμία δυσκολία στο να εναρμονιστείς μαζί του, και να σε πείσει για τη συνέπειά του. Επομένως, οι πρώτες εντυπώσεις (που για μένα αποτελούν βασικό κομμάτι της επιτυχίας ενός βιβλίου) είναι άκρως θετικες! 

Όταν με το καλό ολοκληρώσω το βιβλίο, θα επανέλθω με ένα ακόμη τελικό σχόλιο!☺

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, αν και σε διακοπές, δεν άργησα να τελειώσω το βιβλίο, οπότε επανήλθα για τις τελικές εντυπώσεις!:)

Από τις πρώτες σελίδες, αλλά κι ως το τέλος, μια λέξη μου τριβέλιζε το μυαλό καθώς διάβαζα τα Πνεύματα της Ευθυμίας Δεσποτάκη. Η λέξη λογοτεχνία. Γιατί, μα γιατί πάνω απ' όλα αυτό ήταν το συγκεκριμένο βιβλίο. Ένα έργο καθαρά λογοτεχνικό. Μαεστρικός τρόπος γραφής, αριστοτεχνικές περιγραφές, πλούσιος, δυναμικός, δοτικός, και μεταδοτικός λόγος, ατμοσφαιρική πρόζα, υπέροχες ιδέες, ζωντάνια παντού. Σίγουρα, ο χώρος του ελληνικού φανταστικού είναι κατά πολύ πλουσιότερος (και ισχυρότερος) με τούτη την ιστορία της Πικρής Στροφής να κοσμεί τα ράφια των βιβλιοπωλείων. Εντυπωσιάστηκα, με παρέσυρε στον κόσμο του, μου κίνησε το ενδιαφέρον ώστε να αναζητήσω κι άλλα έργα της Ευθυμίας. Επομένως, η κυρίαρχη εντύπωση, αυτή που έμεινε τελικά, μέσα απ' όλες τις αναζητήσεις, τους προβληματισμούς, τις απορίες, την απορρόφηση της ανάγνωσης, την έξαψη του ενδιαφέροντος, είναι το γεγονός που διάβασα και απόλαυσα ένα ελληνικό βιβλίο φαντασίας που έχει τα προσόντα να καυχιέται πως αξίζει πραγματικά να βρίσκεται εκεί έξω, ως προϊόν λογοτεχνίας. 

Στις επιμέρους τώρα εντυπώσεις, παραθέτω ορισμένα γενικά σχόλια, που κυρίως εκφράζουν τις σκέψεις που έκανα κατά την διάρκεια της ανάγνωσης:

- Η συντριπτική πλειοψηφία των ονομάτων που χαρακτηρίζουν την κοσμοπλασία του ψευδοελληνιστικού σέτινγκ είναι άκρως επιτυχημένη, με εξαίρεση μερικές ελάχιστες περιπτώσεις που ξενίζουν, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό αν σκεφτείς την πληθώρα των ονομάτων και την ξεχωριστή ιδιοσυγκρασία του κάθε αναγνώστη. Γεγονός, νομίζω όμως, αποτελεί πως τα πιο πετυχημένα είναι εκείνα που δεν οδηγούν σε εύκολους, στιγμιαίους συνειρμούς για την προέλευση τους. Ενδεικτικά αναφέρω πχ πως βρήκα την επιλογή της Απέλλας και της Δαμασινής επιτυχημένες, ενώ την Αισωπεία όχι και τόσο κομψή ως σύλληψη.

- Ο σκοπός και η ιδιοσυγκρασία του Παγκράτη από τη μέση του βιβλίου και μετά, θολώνει κάπως, αν σκεφτείς πως στην αρχή μας συστήνεται ως ένας καιροσκόπος μα ταλαντούχος άντρας που προσπαθεί να επιβιώσει. Όμως όλα δικαιολογούνται, αν λάβει κανείς υπόψιν πως εμπλέκεται σε καταστάσεις που είναι πάνω από τις δυνάμεις του να αντιμετωπίσει, κι επομένως βιώνει μέσα του (κι εμείς μαζί του, ως αναγνώστες) αλλαγές που τον κάνουν πιο χαοτικό, πιο απρόβλεπτο. Όπως αριστοτεχνικά αναφέρει η Ευθυμία, με τη μεταφορά ''από ρευστό, έγινε πνεύμα''. Πριν ήταν σαν ρευστό, ελισσόταν, έρεε στους κοσμικούς κύκλους της Δαμασινής, ενώ μετά, βιώνοντας ένα ακραίο γεγονός, μεταμορφώθηκε σε κάτι περισσότερο μεταβλητό και ασυγκράτητο, κάτι που κανείς δεν μπορεί να περιορίσει ή να ελέγξει. Τι να πω, απλά κορυφαία ιδέα. 

- Η σκηνή με το ιπτάμενο χαλί ήταν μια γερή και απαραίτητη ένεση αδρεναλίνης, στο σημείο που χρησιμοποιήθηκε. Μάλιστα, η απόδοσή της, προκάλεσε έκρηξη εικόνων μέσα στο μυαλό μου! Τολμηρή ως κίνηση, μα κατά τη γνώμη μου, και δεδομένου του γεγονότος πως το βιβλίο είναι φάνταζι, άκρως επιτυχημένη.

-Οι χαρακτήρες όλοι, με εξαίρεση ίσως τον Τουνταλίγια, ήταν πολύ ενδιαφέροντες. Προσωπικά μου άρεσε πολύ ο Λατ, και φυσικά ο Παγκράτης.

- Η μεγάλη βιβλιοθήκη της Ομφάλης ήταν μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Αδημονούσα να μάθω κι εγώ κάτι από τα μυστικά της...

- Τα μυθικό στοιχείο των Στροφών, αποτελεί φανταστική ιδέα. Θέλω απαραιτήτως κι άλλες πληροφορίες. Άμεσα!

- Αναλύοντας τα βασικά στοιχεία της κοσμοπλασίας του βιβλίου, συνειδητοποίησα πως η κ. Δεσποτάκη ίσως εμπνεύστηκε το στήσιμό της από αυτό του Κόναν, όπου τα περισσότερα βασίλεια του κόσμου που έπλασε ο Howard αντλούν πολιτισμικά στοιχεία από πραγματικές ή φανταστικές περιόδους της ιστορίας του ανθρώπου, χρησιμοποιώντας παράλληλα αναφορές που παραπέμπουν στη μυθολογία Κθούλου (αν θυμάμαι καλά, γιατί πάει καιρός που διάβασα ιστορίες του Κόναν, είτε τα διηγήματα του, είτε τις αποδόσεις του στα κόμικς του Roy Thomas). Χρησιμοποιώντας όμως τη σύλληψη των Στροφών, έδωσε συνέχεια και συνέπεια στις επιλογές της. Επομένως, όλα έδεσαν πρίμα και τα πάντα λειτούργησαν μια χαρά για μενα, όσον αφορά τις εκπλήξεις που έχει κρυμμένες στις σελίδες των Πνευμάτων η συγγραφέας.

- Η κατασκευή του ατμοτηλεβόλου, αλλά και γενικώς η περιγραφή της λειτουργίας των μηχανικών εφευρέσεων, δίνονται με αριστοτεχνικό τρόπο, και αποτελούν ένα από τα δυνατά στοιχεία του βιβλίου. 

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Εν κατακλείδι, ήταν ένα βιβλίο που πραγματικά απόλαυσα, που με έκανε να βυθιστώ στον κόσμο του, που μου κίνησε το ενδιαφέρον για το επόμενο κεφάλαιο των Στροφών.

Με λίγα λόγια: το προτείνω ανεπιφύλακτα! :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..