Jump to content

Αγαπημενα πλασματα του φανταστικου


heiron
 Share

Ποιο φανταστικο πλασματα σας εκφραζουν?Και ποια εχετε σιχαθει...  

64 members have voted

  1. 1. Ποιο φανταστικο πλασματα σας εκφραζουν?Και ποια εχετε σιχαθει...

    • Ξωτικά
      10
    • Νανοι
      4
    • Μαγοι
      3
    • Ιπποτες
      3
    • Βαρβαροι
      3
    • Δρακοι
      10
    • Θεοι
      3
    • Δαιμονες
      1
    • Αναμικτα(μισοξωτικα πχ)
      1
    • Ορκ
      0
    • Νεραιδες
      2
    • θεοι(οσοι ψωνια προσελθετε)
      2
    • εξωγηινοι
      3
    • φαντασματα
      2
    • βαμπιρ
      6
    • αμμοσκουληκα(!)
      4
    • ΔΓ/ΔΑ
      2
    • Κανενα,τι αντιγραφη του Τολκιν ειναι αυτη?Αμαν!
      5


Recommended Posts

Σχεση αγαπης η μισους?Τελικα ειναι περισσοτεροι οι φαν η οι πολεμιοι των Ξωτικων?Οσοι εχουν να αναφερουν-προσθεσουν κατι πρωτοτυπο στα ανωθι τυποποιημενα ειναι ευπροσδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα παραπάνω δεν με συγκινεί.Λίγο το σκουλίκι και οι δαίμονες επειδή είναι καλτ και οι νάνοι επειδή είναι παλικάρια.Πάντα προτιμούσα τους ανθρώπους γιατι οι περισσότεροι συγγραφείς συνήθως αποτυχαίνουν να δώσουν στις φανταστικές φυλές την πληθώρα συναισθημάτων και προσωπικοτήτων που συναντάμε στους ανθρώπους κανοντας τες πολύ αδιάφορες για μένα.

Επίσης θα θελά να βάλω και την πρώτη αρνητική ψήφο στα Ελφς επείδη παραείναι βαρετά,τέλεια και νωχελικά για τα γούστα μου.Εξαιρούνται κάποια συγκεκριμένα από το Σιλμαρίλιον.

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι τα ξωτικά.

 

Πραγματικά, θέλω να τους στρίψω το λαιμό.

 

Κρακ!... Αχ, τι ωραία που σπάει το λαιμουδάκι του καταραμένου ξωτικού. Χεχεχε... :diablo:

 

 

Βασικά, ο λόγος που σιχαίνομαι τις περισσότερες κλισέ φάντασυ φυλές είναι ότι, στην ουσία, πρόκειται για ανθρώπους με αλλαγμένη λιγάκι τη μούρη. Το ξωτικό λένε πως είναι "άλλη φυλή", αλλά δεν φέρεται παρά ως άνθρωπος --απλά, τυχαίνει να του αρέσει η φύση και να ζει κοντά της, να έχει μια κλίση στη μαγεία, και να είναι πιο καλοί τοξότες-- ούτε έχει τόσες μεγάλες σωματικές διαφορές από τον άνθρωπο. Οι νάνοι το ίδιο. Τα ορκ μοιάζουν με βαρβάρους, απλά είναι λίγο πιο άσχημα.

 

Δεν είναι εύκολα να σκεφτεί κάποιος μια "άλλη φυλή" που είναι αληθινά διαφορετική. Και δε μιλάμε για talking slugs αυτή τη στιγμή, μιλάμε να έχει κάποιες σοβαρές διαφορές.

 

Επιπλέον, υπάρχει κι εκείνο το γελοίο ηλικιακό θέμα, του "είμαστε ξωτικά/νάνοι και ζούμε εκατοντάδες χρόνια, αλλά δεν έχουμε και τίποτα το σπουδαίο να κάνουμε, και για να πούμε την αλήθειο ψιλοβαριόμαστε να κάνουμε και τίποτα, καθόμαστε και χασμουριόμαστε όλη την ώρα γιατί η ζωή είναι ωραίαιαιαια". Χίπηδες είναι, ρε γμτ; Αλλά, κατά τα άλλα, σωματικά μεγαλώνουν όπως τους ανθρώπους. Και για να εξηγήσουμε ότι δεν έχουν κατακτήσει το σύμπαν: γεννάνε με αργούς ρυθμούς. :rolleyes:

 

Γενικώς, όλες αυτές οι φύλες, εκτός ότι πια τις έχω βαρεθεί γιατί τις βλέπω παντού, δε με πείθουν κιόλας. Δεν έχουν και τίποτα το πρωτότυπο. Γιακ.

 

Οι άνθρωποι, παρότι τους βλέπω χρόνια και χρόνια, ποτέ δεν παύουν να με εκπλήσσουν. Υπάρχει άκομα άπειρο περιθώριο για να τους εξερευνήσει κανείς. Τώρα, αν θέλει να τους τεντώνει λίγο τα αφτιά, ή να τους κοντένει λιγάκι, και να λέει "είναι άλλη φυλή", ε, αυτό δε μου φαίνεται και πολύ δημιουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα οι δράκοι θα είναι οι αγαπημένοι μου :wub: . Άλλη αίσθηση να ταξιδεύεις παρέα με ένα ξωτικό ή ένα νάνο ή να ανταλάσσεις απειλές με ένα ορκ κι άλλη να πετάς πάνω στη ράχη του Orm Embar, να σε αιχμαλωτίζει ο Glaurung (ναι αυτός είναι κακός :p) με το βλέμμα του κι να σου μιλά στο μυαλό ο Αουράν.

Οι δράκοι συμβολίζουν τον Φύλακα, τον Αιώνια Περιπλανώμενο, τον Ταξιδευτή, τον Αρχαίο, την Αλήθεια, τη Δύναμη, την Απελευθέρωση, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να λειτουργούν και ως Ουράνιοι Νόμοι (φύλακες της συμπαντικής ισορροπίας) ή να είναι Καταχθόνιοι.

Είναι ένα πλάσμα με χιλιάδες διαφορετικούς συμβολισμούς που υπάρχει στην παράδοση πάρα πολλών λαών που ζούν πολύ μακριά μεταξύ τους. Είναι ένα από τα κατατεθέν σήματα του φανταστικού ανά τον κόσμο

Αυτό που δε μου αρέσει είναι να χρησιμοποιούνται σαν κάτι ουγκ ανθρωποφάγα τέρατα. Ακόμα κι όταν είναι μοχθηροί, χρειάζονται στυλ :p.

Χειρότερη φυλή ε;Ε μάλλον τα orc... Είναι μια από τις πιο ψεύτικες φυλές, που συνδυάζει στοιχεία undead και demon σε ένα μόνο πλάσμα που μπορείς άνετα να σφάξεις ... Έλεος... Αυτός ο Τόλκιν ήθελε απλά κρέας για κιμά. :tease:

Από κοντά ακολουθούν τα βαμπίρ... Προτιμώ τα incorporeal undead,άντε κι κανένα lich που εξηγείται ικανοποιητικά από την ιδέα του phylactery η οποία είναι κι αυτή αρκετά παλιά (ο μάγος Kossei στους ρωσικούς θρύλους, που έχει την ψυχή του μέσα στο αυγό κτλ κτλ).

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πλάσματος είναι θέμα χαρακτήρα. Μου αρέσουν όλοι οι χαρακτήρες που έχουν ενδιαφέρον. Έχω μια κλίση στα βαμπίρ γιατί... έτσι. Τίποτα βαθυστόχαστο. Οπότε ψήφισα βαμπίρ για να έχουμε να λέμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντα με τρέλαιναν οι ιππότες!

Είτε είναι σε ιστορικό μυθιστόρημα/ιστορική ταινία, είτε είναι σε fantasy/παραμύθι. Με εξιτάρουν οι ιστορίες, αληθινές ή θρύλοι. Μόνο που, να σας πω την αλήθεια, σιχαίνομαι τους ιππότες-βασιλόπουλα στα παιδικά παραμύθια. Ένας ιππότης όμως σε παραμύθι (όχι παιδικό), αν γραφτεί καλά το κείμενο, είναι καταπληκτικός! Σκέφτομαι να γράψω καμιά τέτοια ιστορία, αλλά περιμένω να μου έρθει η έμπνευση.

:dancing4dh: :paladin:

 

 

Και γενικά μου τη σπάνε τα πολύ κλισέ, εκτός και αν παρουσιάζονται με όμορφο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια, μια τρομερη αντιγραφη του Τολκιν και μονοτονια που προκυπτει τελικα ειναι η "ειδικευση" των Φυλων! Τα ξωτικα ειναι τρομεροι τοξοτες(γιατι βλεπουν καλυτερα?Μονο αυτο παιζει ρολο στην τοξοβολια?Εξαλλου τα γρηγορα αντανακλαστικα τους και η ευκινησια τους θα τους εκανε κυριως χρησιμους ξιφομάχους!), οι νανοι με τα τσεκουρια(ακομη και ο Μαρτιν στην πρωτη μαχη του Τυριον του δινει τσεκουρι,ελεος!), οι Ανθρωποι-ιπποτες με τα σπαθια. Ολοκληρα ταγματα ιπποτων πανε στην μαχη μονο με σπαθια. Ουτε τοξοτες ουτε δορυφορους οπλιτες... Μα καλα,παιχνιδια στρατηγικης εστω δεν παιζανε οι συγγραφεις? Η το αλλο! Οι πιο αδυναμοι εχουν οπλο ενα κονταρι χωρις αιχμη!! Στα χερια καποιου δυνατου μπορει να γινει οπλο αλλα ενας ασχετος τι να το κανει?(ο Μαγος το εχει για μαγικο ραβδι οκ,αλλοι ομως?)

Κι οσο για αυτο που ειπε ο Βαρδος για τα ξωτικα.. Φαινεται οτι ειναι εντελως ανεραστα τα ξωτικα. Ποσα παιδια εκανε η Γκαλαντριελ με τον αντρα της στους τοσους αιωνες γαμου? Εκτος αν σε καποια φαση προ πολλων πολλων χρονων περασε απο κλιμακτηριο και παπαλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ελφς και όλες αυτές οι κλισέ φυλές δεν είναι καθόλου άχρηστες. Μ΄αρέσει πώς κάθε ένας τα αποδίδει με τον δικό του τρόπο. Π.χ. τα ελφς: αιθέριες υπάρξεις, παντοδύναμοι μαχητές, σνομπ ασπρουλιάρηδες κτλ΄ Στην πραγματικότητα δεν είναι καμιά άλλη φυλή, απλά είναι μια "υποδιαίρεση" της ανθρώπινης. Πήραν κάποια χαρακτηριστικά των ανθρώπων και έφτιαξαν ένα καινούριο είδος.

 

Στον τόλκιν πάντως δε μας λέει πώς αναπαράγονται τα ελφς (μα αναπαράγονται τα τόσο αιθέρια και μυθικά ελφς με τον γνωστό βρόμικο τρόπο; σκάνδαλο!). Απλά εμφανίζονται μερικά παιδιά απ' το τίποτα. Επίσης δε λέει πουθενά για γυναίκες νάνους. Ούτε πώς αναπαράγονται τα ορκ. Ειδικά τα ορκ! Πώς περνούν τη ζωή τους; Δε βαριούνται; Υπάρχουν μόνο για να τα σκοτώνει ο οποιοσδήποτε "καλός";

 

Τα ελφς πάντως στον τόλκιν είναι τρομερά σπαστικά επειδή δεν έχουν καμία αδυναμία. Είναι πανίσχυρα στη μάχη, πανίσχυρα σε μαγεία, φτιάχνουν τα καλύτερα πετράδια, όπλα, κτίρια, ζουν για πάντα, δεν αρρωσταίνουν, και πάντα οι άνθρωποι τα ζηλεύουν. Ακόμα και οι νάνοι έχουν μεγάλη αντοχή, χτίζουν τεράστια ορυχεία και υπόγειες πόλεις, κολυμπούν στον χρυσό και στα πετράδια, κλτ κλτ. Ενώ οι άνθρωποι ότι καλό έχουν το έχουν πάρει από άλλους (με λαμπερή εξαίρεση τους Ροχίρριμ). Δεν έχουν μαγεία, πεθαίνουν εύκολα, υποκύπτουν σε πειρασμούς και πεθαίνουν. Τι στο διάολο;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φίλε Throge ξεχνάς τους γαμάουα Νουμενόριαν, Αρ-Φαραζόν κτλ κτλ... Ακόμα κι ένας Σάουρον που είχε φέρει τον Γκιλ-Γκάλαντ σε δύσκολη θέση δίσταζε να τους πολεμήσει άμεσα. Αν και πράγματι δε ζούσαν όσο τα ξωτικά και τους απαγορευόταν να πάνε στη Δύση (sic)...

Link to comment
Share on other sites

ΛΑΤΡΕΥΩ ... ΛΑΤΡΕΥΩ ... ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ! :wub: :wub: :wub:

(Δεν βλέπω και κανένα προσωπάκι να κόβει φλέβες!!! Οπότε θα βάλω το γουρλωτό :lmao: Πες τα ρε king volsung!!!)

 

Πάντως επειδή μου αρέσει και η ποικιλία μου αρέσουν και μάγοι (οι καλοί μάγοι :sorcerer: Που είσαι ρε elsanor???) και τα βαμπιρ ( αυτό που είναι έτσι καταραμένη φυλή με εξιτάρει :D νιέννα σε καταλαβαίνω ), δεν θα με χάλαγε και κανένα ξωτικό, σχεδόν ίδια ομάδα βάζω και νεράιδες κτλ (...φάση θα είχε :p ο ου dain???)

Καλά blackloak ... οι δράκοι είναι καταπληκτικοί!!!!Συμφωνούμε σε αυτό! :beerchug:

Χμμ ... και τα φαντάσματα δεν είναι άσχημα, τώρα που το σκέφτομαι!!! :p

Και τα μισο-απο-τέτοια, μισός άνθρωπος μισός ξωτικό μισός δεν ξέρω τι άλλο έχει πολύ ενδιαφέρον!

 

 

Αλλά η πρώτη αγάπη είναι παντοτινή...............ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ!!!! :wub:

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

"ΛΑΤΡΕΥΩ ... ΛΑΤΡΕΥΩ ... ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ! "

Γυναικες.....Θα μου πεις κι ο Μεγαλειοτατος τους λατρευει αλλα θελω να πιστευω οχι ακριβως με τον τροπο που το κανει η φιλτατη(....???) laas7

:o

Πλακα,πλακα μια αποτις καλυτερες παρουσιασεις ιπποτων ηταν στο Dragoonlance! Ολο ιντρικες-δολοπλοκιες..η μονη φυλη με βαθος.

Και για τις γυναικες καλυτεροι απο τους στουμπους νανους και τα ξενερωτα ξωτικα πιστευω. Οσο για τα ορκ..Οι Ουρουκ-χαι φυτρωνουν απο το..εδαφος οπως δειχνει η ταινια(ειναι "φυτα" δηλαδη?) τα υπολοιπα ορκ δεν εχω καταλαβει πως αναπαραγονται.Δεν εχω ακουσει για ορκουλες αλλα ουτε και για περιπτωση βιασμου καποιας απο ορκ. Ισως χαθηκαν μαζι με τις θηλυκες Εnts,dwarves,κτλ Πηγαν για καφε και εμπλεξαν με το κουτσομπολιο :girlchat: :girlchat:

Link to comment
Share on other sites

Τα ορκ είναι καταραμένα ελφ. Το λέει στο Σιλμαρίλιον: είναι τα ελφ που ακολούθησαν τον Μόργκοθ.

 

Βέβαια, όπως έχουν εξελιχτεί τα ορκ στο φάνταζυ, μόνο αυτό δεν είναι πλέον. Στα πιο μοντέρνα φάνταζυ είναι απλά βαρβαρικές φυλές.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑαχΑΧαχΑΧΑΧαχΑΧαχαΑα!!! heiron ...ναι είμαι θηλυκή ... υποθέτω εκεί κολάνε τα ερωτηματικά ... και τι εννοείς ... πως ακριβώς τους λατρεύω;;;; :p

Μου αρέσουν απλά, τι να κάνω ... έχω αδυναμίες! Και τις απολαμβάνω....... :icon_yea:

Για την ακρίβεια δεν είναι πως μόνο τους βρίσκω τέλειους και τους λατρεύω, γιατί έχουν κώδικα τιμής, φοράνε πανοπλία, κουβαλάνε σπάθα, έχουν άλογο, πολέμανε με θάρρος και πολλαααααά κότσια, πιστεύουν και υπερασπίζουν ό,τι καλό υπάρχει σε αυτό τον καταραμένο κόσμο ... αλλά θα θέλα και εγώ να είμαι ιππότης... θηλυκή ιππότης! :blush:

 

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕΣ! :wub:

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Αν και πράγματι δε ζούσαν όσο τα ξωτικά και τους απαγορευόταν να πάνε στη Δύση (sic)...

Άσχετη ερώτηση: τι σημαίνει αυτό το (sic)? Το βλέπω συχνά σε άρθρα κτλ αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Aληθεια, μια τρομερη αντιγραφη του Τολκιν και μονοτονια που προκυπτει τελικα ειναι η "ειδικευση" των Φυλων! Τα ξωτικα ειναι τρομεροι τοξοτες(γιατι βλεπουν καλυτερα?Μονο αυτο παιζει ρολο στην τοξοβολια?Εξαλλου τα γρηγορα αντανακλαστικα τους και η ευκινησια τους θα τους εκανε κυριως χρησιμους ξιφομάχους!), οι νανοι με τα τσεκουρια(ακομη και ο Μαρτιν στην πρωτη μαχη του Τυριον του δινει τσεκουρι,ελεος!), οι Ανθρωποι-ιπποτες με τα σπαθια.

 

Νομίζω ότι η επιλογή των όπλων έχει να κάνει με σωματικά και όχι μόνο κριτήρια.Είναι λογικό τα ελφς του Τολκιν που ναι δίμετρα να χρησιμοποιούν τόξα και όχι πχ ένας νάνος.Βοηθάει επίσησ οτι κινούνται ως επι το πλείστον σε δάση όπου τόξο παραδοσιακά είναι ένα κλασσικό όπλο.Βοηθάει και η πρώτη ύλη που περισσεύει. Το ίδιο λογικό είναι και για μια δυναμική φυλή ή έναν τύπο σαν τον Τυριον που έχουν χαμηλό κέντρο βάρους να χρησιμοποιούν αποτελεσματικά όπλα όπως τα τσεκούρια ή τα πολεμικά σφυρια μιας και μπορύν να τα χειριστούν πιο εύκολα από άλλους σωματότυπους.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εχει να κανει με τον σωματοτυπο αλλα υπενθυμιζω οτι σε περιοχες με πολλα δαση προτιμουνται κατα κανονα αγχεμαχα οπλα και οχι εκηβολα. Οι αρχαιοι γερμανοι και οι γαλατες πχ δεν χρησιμοποιυσαν τσεκουρια και σπαθια. Αντιθετα λαοι της μεσης ανατολης οπου τα δαση ειναι σπανια στηριζοταν σε μεγαλο βαθμο σε τοξοτες.Επειδη αν σε μια πεδιαδα χωρις καλυψη εχεις να αντιμετωπισεις πληθος τοξοτων την εβαψες(εκτος αν εισαι μεγαλεξανδρος). Εξαλλου το τοξο σε αντιθεση με αλλα οπλα θελει εκτος απο ξυλο-μεταλλο και κατι για την χορδη.Πολλες φορες αυτο ηταν ζωικης προελευσης. Τα ξωτικα δεν αναφερονται να εκτρεφουν ζωα αρα θα πρεπει να ξεσκιζονταν στο κυνηγι κατι που ερχεται σε ανντιθεση με την αγαπη τους προς τα ζωα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση: τι σημαίνει αυτό το (sic)? Το βλέπω συχνά σε άρθρα κτλ αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι.

 

[(sic): Αναπαράγεις κάτι όπως ακριβώς ελέχθη ή εγγράφη, με το (sic) όμως καταδεικνύεις ότι υπάρχει εξώφθαλμο λάθος οποιουδήποτε τύπου, γραμματικό, νοηματικό, λογικό. Πχ, δύο φανταστικές γραπτές ανακοινώσεις οι οποίες κατά τη δημοσιογραφική αναπαραγωγή τους θα παίρνανε (sic) ώστε ο αναγνώστης να γνωρίζει ότι τα λάθη προέρχονται από την πηγή και όχι από τη μεταγραφή. 'Η οικονομία μας, με 3% ανάπτυξη έχει επιτύχει τη διψήφια αύξηση που επιθυμούσαμε (sic).' 'Η ικονομία μας (sic), έχει επιτύχει την αύξηση που επιθυμούσαμε'.]

 

Όσο για το κυρίως θέμα, δεν ψήφισα γιατί δεν μπορώ. Κάθε κόσμος που τα εξηγεί λογικοφανώς μου αρέσει. Κάθε κόσμος όμως που εξαντλεί τη διαφορά ξωτικών, ορκ και νάνων σε μικροδιαφορές, ωσάν να ήταν φυλές ανθρώπων, με κουράζει. Κατ' εμέ η λογοτεχνία του φανταστικού θα ήταν ομορφότερη χωρίς τη συνεχή επανάληψη ή δημιουργία νέων φυλών οι οποίες, σε πολύ μεγάλο βαθμό, υπάρχουν για να υπάρχουν. Το ίδιο όμως συμβαίνει και στα ΠΥΡ, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

"πχ δεν χρησιμοποιουσαν τσεκουρια και σπαθια".Κανω ρητορικη ερωτηση απλα ξεχασα ερωτηματικο. Ως γνωστον τα αγχεμαχα οπλα ηταν τα αγαπημενα τους.

Link to comment
Share on other sites

Laas7, ΠΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ PALADIN!!!

 

:paladin:

 

Συμφωνώ με αυτό που λέτε για τα όπλα. Πάντως η χορδή μπορεί και να φτιαχτεί από φυτά. Πως κάνουν οι ιθαγενείς της αφρικής, του αμαζονία κλπ σχοινί;

 

 

Οσο για τα ορκ..Οι Ουρουκ-χαι φυτρωνουν απο το..εδαφος οπως δειχνει η ταινια(ειναι "φυτα" δηλαδη?)

Δεν φυτρώνουν... οι Ουρούκ Χάι είναι συνδυασμός Orc με Goblin (γι αυτό δεν έχουν πρόβλημα στο φως της μέρας, έχουν περισσότερη αντοχή κλπ) που επιτεύχθηκε με τη μαγεία του Σάρουμαν. Αυτό δεν είδες εσύ δεν ήταν χώμα αλλά ενός είδους κέλυφος όπου "εκκολαπτόταν" το Ουρούκ Χάι. Με πιάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Για τους Ουρουκ εκανα πλακα. Αλλα και παλι απο δυο θηλαστικα βγαινει..αβγο?!? Οι ορκ αποτην αλλη λεγεται οτι προηλθαν απο ξωτικα με μεσολαβηση του Μελκορ και οτι πολλαπλασιαζονται οπως αυτα. Που ειναι ομως οι θυληκες ορκ?Που ειναι τα μικρα ορκακια? Καλα οι Ουρουκ γεννιουνται με τη μια ντερεκια! :o

Ναι τοξα γινονται κι απο φυτα αλλα τα καλυτερα ειναι απο εντερα νομιζω(αν πεινας τα κανεις και κοκορετσι δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα φτιάχνεις χορδή από φυτά. Η χορδή πρέπει να έχει ελαστικότητα, όχι να είναι κάτι σαν σκοινί. Το σκοινί δεν εκτοξεύει βέλος πάνω από 10 μ. --και ίσως να λέω πολλά-- και δεν το εκτοξεύει με δύναμη ώστε να τρυπήσει κόκαλο ή θωράκιση. Κυρίως, με έντερα φτιάχνονταν οι χορδές. Στα σημερινά τόξα, βέβαια, υπάρχουν χίλιοι-δύο τρόποι, για να φτιαχτούν χορδές. Και σε έναν φανταστικό κόσμο ίσως να υπάρχει και κάποιο φυτό αρκετά ελαστικό για να κάνει αυτή τη δουλειά... αλλά, αν υπάρχει, καλό θα ήταν ο συγγραφέας να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τολκιν παρουσιασε αρκετα καλα τα ξωτικα.Μην ξεχναμε οτι στο Σιλμαριλιον λιγα απο αυτα ηταν τοξοτες-μην ξεχναμε την τρομερη μονομαχια του υπεργαμαουα Φινγκολφιν με τον Μοργκοθ-και δεν ζουσαν μονο σε δαση,απλα οταν πλεον εμειναν πολυ λιγα οι τελευταιες εστιες τους ηταν τα δαση.Κι αυτο γιατι ηθελε να δικαιολογησει τους συγχρονους μυθους για ξωτικα ως μακρινη αναμνηση εκεινων των ημερων.Αλλα οι αντιγραφεις μαλλον διαβασαν μονο τον ΑτΔ και απεκτησαν εμμονη με το συγκεκριμενο στερεοτυπο των ξωτικων. Ενας που παρεκλινει απο αυτα τα κλισε ειναι ο Μουρκοκ που δεν τα ονομαζει καν ξωτικα κιολας αλλα Μελνιμπονιους,Βανταγκχ,Ελντρεν και τα λοιπα και τους παρουσιαζει ειτε καλους ειτε κακους.

Link to comment
Share on other sites

Off-topic:

 

Ναι, βάρδε, να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα... το ήξερα πως γίνονται από έντερα, αλλά σκέφτηκα, αφού κάνουν σχοινί από φυτά, να μην κάνουν και χορδές; Μπορεί να έχεις δίκιο.

:bow_arrow:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εμένα με γοητεύουν οι δράκοι και οι Άγγελοι. Με Αγγέλους προτιμώ τις ιστορίες με μάχες κλπ, όχι ιστορίες θαυμάτων. Οι ιππότες είναι μία μεγάλη παλιά αγάπη. Στην τελευταία αυτοκρατορία που έχω ποστάρει ήρωες είναι ιππότες.

 

Τώρα, όσον αφορά κάποια άλλα θέματα που τέθηκαν : ο Salvatore κάνει λόγο ότι υπήρξαν γυναίκες νάνοι που πολέμησαν κάπου. Επίσης σε ένα από τα βιβλία του έχει ως ηρωίδα μία γυναίκα νάνο η οποία έχει μία ωραιότατη γενιάδα μέχρι τις πατούσες της.

 

Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να δω ένα ορκ το οποίο είναι καλό, έτσι για αλλαγή.

 

Μεγάλο έρωτα όμως έχω και με τα σκοτεινά ξωτικά. Αυτό μάλλον θα το έχετε καταλάβει. Μάλιστα, για ένα διάστημα που πήγαινα σπηλαιολογία έψαχνα να βρω το Underdark!!! :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι τα ξωτικά.

 

Πραγματικά, θέλω να τους στρίψω το λαιμό.

 

 

Μαζί σου φίλτατε Βάρδε! Θάνατος στην τυρρανία των φλώρων του Τόλκιν!

 

Τα ορκ είναι καταραμένα ελφ. Το λέει στο Σιλμαρίλιον: είναι τα ελφ που ακολούθησαν τον Μόργκοθ.

 

Βέβαια, όπως έχουν εξελιχτεί τα ορκ στο φάνταζυ, μόνο αυτό δεν είναι πλέον. Στα πιο μοντέρνα φάνταζυ είναι απλά βαρβαρικές φυλές.

 

Επιμένω ότι αυτός είναι ρατσισμός. Καταραμένα ξωτικά; Δεν παίζει δηλαδή να εξελίχθηκαν μόνα τους; Όπως είπα και πριν, ας δώσουμε τη γροθιά μας στο κατεστημένο και ας αφήσουμε και καμιά άλλη φυλή να εξελιχθεί!

Πάντα όμως με μπέρδευε κάτι. Αν κάθε ήρωας Φαντασ'ίας σφάζει εκατό ορκ κατά μέσο όρο ανά βιβλίο, πώς και δεν έχουν αφανιστεί; Εννοώ τι σκτά; Υπάρχει μήπως ένα μεγάλο φωτοτυπικό στον ουρανό που τα αναπαράγει;

 

Άλλα τέρατα που έχω βαρεθεί είναι οι δαίμονες, αλλά οι στερεοτυπικοί κτηνάνθρωποι με ερπετοειδή χαρακτηριστικά! Το Exalted μας έχει προμηθεύσει με μία ενυπωσιακή γκάμα πρωτότυπων δαιμόνων και άλλοι συγγραφείς όπως ο C.A. Smith το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..