Jump to content

Περί πνευματικών δικαιωμάτων... (fan fiction)


Disco_Volante
 Share

Recommended Posts

Σε έναν προηγούμενο διαγωνισμό του forum συμμετείχα με μια ιστορία που ήταν ένα νέο επεισόδιο των πολέμων των άστρων. Από τότε λοιπόν αναρωτιέμαι τι ακριβώς ισχύει με τα πνευματικά δικαιώματα. Ας γίνω πιο συγκεκριμένος χρησιμοποιώντας δύο παραδείγματα.

 

Παράδειγμα 1 – Συνέχεια ενός ήδη εκδομένου έργου: Ο King πριν από αρκετά χρόνια έγραψε την Christine, η οποία μεταφέρθηκε και στον κινηματογράφο. Από νομικής άποψης, θα μπορούσε κάποιος να γράψει και φυσικά να εκδώσει μια νέα ιστορία συνέχεια της αρχικής, ας πούμε Christine 2 – The resurrection; Σίγουρα τα αρχικά δικαιώματα ανήκουν στον King αλλά η ιδέα της νέας ιστορίας ανήκει σε εμένα. Πώς ακριβώς συνδυάζονται αυτά τα δυο;

 

Παράδειγμα 2 – Συνέχεια ενός κινηματογραφικού έργου: Μπορεί κάποιος να γράψει και να εκδώσει ιστορία που να βασίζεται σε προηγούμενο κινηματογραφικό έργο; Επί παραδείγματι, να γραφτεί μια ιστορία πάνω στο Alien ή κάτι ανάλογο που όμως να μην υπάρχει προηγούμενο βιβλίο (παρά μόνο ταινία).

 

Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει ήδη δύο νομικούς που όμως μετά την αρχική ερώτηση με κοίταζαν λες και τους ζήτησα να μου εξηγήσουν την πυρηνική σύντηξη στον πυρήνα του ήλιου!

 

Βέβαια υπάρχει και λογική του Έλληνα σε αυτήν την περίπτωση :) Δεν ρωτάς κανέναν και το εκδίδεις. Και αν κάποτε το μάθουν από την απέναντι μεριά του Ατλαντικού και ζητήσουν ποσοστά, αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι.

 

Αν κάποιος ξέρει ακριβώς τι ισχύσει σε αυτήν την περίπτωση, ας μας δώσει τα φώτα του!

 

Αυτά προς το παρόν και καλό υπόλοιπό καλοκαίρι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο περίπτωσεις είσαι παράνομος. Αν γράφεις για την πλάκα σου, δίχως οικονομικά οφέλη (το λεγόμενο fanfic) θα κάνουν τα στραβά μάτια. Τα πνευματικά δικαιώματα λήγουν αν δεν ανανεωθούν εγκαίρως (όπως είχε γίνει με την ταινία it's a wanderful Night), δεν υπάρχουν εν ζωή δικαιούχοι (το έργο του Lovecraft), αν παρελθουν 70 χρόνια από το θάνατό του δημιουργού (το έργο του Ρομπερτ Χαουαρντ πλην του Κοναν) και ότι έχει creative commons.

 

Δεν μπορώ που σε κοίταζαν περίεργα οι νομικοί. Δες πχ https://en.m.wikipedia.org/wiki/Legal_issues_with_fan_fiction και https://www.standoutbooks.com/fan-fiction-legal/ για παραπάνω αναλυση

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο περίπτωσεις είσαι παράνομος.

 

Ημι-παράνομος νομίζω είναι το πιο σωστό! Η καλύτερα, ημι-νόμιμος, αφού η νέα ιστορία θα βασίζεται σε δικό μου υλικό.

 

Για να είσαι νόμιμος θα πρέπει πρώτα να πάρεις την έγκριση των κατόχων των αρχικών δικαιωμάτων, σωστά; Μα αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, καθώς κατά 95% δεν πρόκειται να λάβεις ποτέ απάντηση από τους κατόχους. Έτσι δεν είναι;

 

Για να ήμαστε ρεαλιστές όμως. Ας πούμε ότι αύριο κυκλοφορεί στα ελληνικά για παράδειγμα το Predators The beginning και καταφέρνει να πουλήσει μερικές χιλιάδες αντίτυπα (στην καλύτερη περίπτωση!). Υπάρχει έστω και μαθηματική πιθανότητα να μαθευτεί στο εξωτερικό η ύπαρξή του, αν πρώτα δεν γίνει μετάφραση στα αγγλικά;  

Link to comment
Share on other sites

 

Και στις δύο περίπτωσεις είσαι παράνομος.

Ημι-παράνομος νομίζω είναι το πιο σωστό! Η καλύτερα, ημι-νόμιμος, αφού η νέα ιστορία θα βασίζεται σε δικό μου υλικό.

 

Για να είσαι νόμιμος θα πρέπει πρώτα να πάρεις την έγκριση των κατόχων των αρχικών δικαιωμάτων, σωστά; Μα αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, καθώς κατά 95% δεν πρόκειται να λάβεις ποτέ απάντηση από τους κατόχους. Έτσι δεν είναι;

 

Για να ήμαστε ρεαλιστές όμως. Ας πούμε ότι αύριο κυκλοφορεί στα ελληνικά για παράδειγμα το Predators The beginning και καταφέρνει να πουλήσει μερικές χιλιάδες αντίτυπα (στην καλύτερη περίπτωση!). Υπάρχει έστω και μαθηματική πιθανότητα να μαθευτεί στο εξωτερικό η ύπαρξή του, αν πρώτα δεν γίνει μετάφραση στα αγγλικά;

Υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα που θα το πίσω στη δεκαετία του 80 και 90 γίνονταν τέτοιες ρεμουλες, στην εποχή όμως του ίντερνετ το εξώδικο θα διακτινιστει στο χώρο σου σε χρόνο dt.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

Φίλε μου Disco_Volante θα σου φέρω ένα παράδειγμα, για να καταλάβεις πως αν κάποιος έκανε κάτι τέτοιο θα ήταν 100% παράνομος.

 

Είναι το ίδιο πράγμα σα να αγοράζεις ένα οικόπεδο, να σκάβεις τα θεμέλια, να χτίζεις ένα από τα πιο όμορφα σπίτια που υπάρχουν στην πόλη - ένα σπίτι με εκατομμύρια θαυμαστές - και ξαφνικά, από το πουθενά, έρχεται ένας απίστευτος ουρανοκατέβατος τύπος και αρχίζει να χτίζει μια προσθήκη πάνω από το δικό σου σπίτι (!), στο δικό σου οικόπεδο, δίχως να σε ρωτήσει, δίχως να σε πληρώσει, και δίχως να λάβει τέλος πάντων την οποιαδήποτε συγκατάθεση σου, με μόνη δικαιολογία πως "θα είναι μικρή προσθήκη βρε παιδί μου, κι εγώ θα την φτιάξω, μόνος μου, αναλαμβάνοντας το κόστος", και θα έχει ως κύριο σκοπό να το νοικιάσει για λίγα λεφτά σε έναν τρίτο, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο τρίτος είναι θαυμαστής του Α ορόφου! ;-)

Δεν σου φαίνεται οξύμωρο;

 

Επομένως, το καλύτερο που έχουν όλοι οι νέοι συγγραφείς είναι να ''χτίσουν'' τον δικό τους κόσμο, και όχι να πατήσουν στον κόσμο ενός άλλου, όσο fan κι αν είναι. Πίστεψε με, κι εγώ θα ήθελα να γράψω μια ιστορία στη Μέση Γη, ή να διαβάσω νέες ιστορίες της Μέσης Γης από έναν καινούριο αξιόλογο συγγραφέα, αλλά... δεν γίνεται, και ίσως σωστά δεν γίνεται, γιατί το αποτέλεσμα δύσκολα θα ήταν της ίδιας ποιότητας. Θα του έλειπε - πιστεύω - η ψυχή.

Τώρα αν το έχεις άχτι, εεε, ας γραψεις ως fan κάτι που δεν θα έχει εμπορικές βλέψεις.

Edited by Mournblade
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

Φίλε μου Disco_Volante θα σου φέρω ένα παράδειγμα, για να καταλάβεις πως αν κάποιος έκανε κάτι τέτοιο θα ήταν 100% παράνομος.

 

Είναι το ίδιο πράγμα σα να αγοράζεις ένα οικόπεδο, να σκάβεις τα θεμέλια, να χτίζεις ένα από τα πιο όμορφα σπίτια που υπάρχουν στην πόλη - ένα σπίτι με εκατομμύρια θαυμαστές - και ξαφνικά, από το πουθενά, έρχεται ένας απίστευτος ουρανοκατέβατος τύπος και αρχίζει να χτίζει μια προσθήκη πάνω από το δικό σου σπίτι (!), στο δικό σου οικόπεδο, δίχως να σε ρωτήσει, δίχως να σε πληρώσει, και δίχως να λάβει τέλος πάντων την οποιαδήποτε συγκατάθεση σου, με μόνη δικαιολογία πως "θα είναι μικρή προσθήκη βρε παιδί μου, κι εγώ θα την φτιάξω, μόνος μου, αναλαμβάνοντας το κόστος", και θα έχει ως κύριο σκοπό να το νοικιάσει για λίγα λεφτά σε έναν τρίτο, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο τρίτος είναι θαυμαστής του Α ορόφου! ;-)

Δεν σου φαίνεται οξύμωρο;

 

Επομένως, το καλύτερο που έχουν όλοι οι νέοι συγγραφείς είναι να ''χτίσουν'' τον δικό τους κόσμο, και όχι να πατήσουν στον κόσμο ενός άλλου, όσο fan κι αν είναι. Πίστεψε με, κι εγώ θα ήθελα να γράψω μια ιστορία στη Μέση Γη, ή να διαβάσω νέες ιστορίες της Μέσης Γης από έναν καινούριο αξιόλογο συγγραφέα, αλλά... δεν γίνεται, και ίσως σωστά δεν γίνεται, γιατί το αποτέλεσμα δύσκολα θα ήταν της ίδιας ποιότητας. Θα του έλειπε - πιστεύω - η ψυχή.

Τώρα αν το έχεις άχτι, εεε, ας γραψεις ως fan κάτι που δεν θα έχει εμπορικές βλέψεις.

 

Φίλε Γρηγόρη, καλημέρα κι από εμένα!

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα. Αλλά βέβαια πρέπει να σκεφτούμε και από πια σκοπιά βλέπει ο καθένας το θέμα.

 

Για παράδειγμα, αν ο Α αρχιτέκτονας φτιάξει ένα σπίτι με τελείως καινούριο σχέδιο αυτό απαγορεύει τον Β να το αντιγράψει και να φτιάξει άλλα δικά του; Νομικός δεν είμαι αλλά αρχιτεκτονικές πατέντες δεν υπάρχουν. Πριν το 90 οι κουζίνες στα σπίτια ήταν ξεχωριστό δωμάτιο. Μέχρι που κάποια στιγμή κάποιος σκέφτηκε (λανθασμένα κατά τη γνώμη μου) να ενώσει την κουζίνα με το σαλόνι. Από τότε όλα τα καινούρια σπίτια ακολουθούν το ίδιο σχέδιο. Δε νομίζω αυτός που είχε την αρχική ιδέα να παίρνει ποσοστά από κάθε καινούριο σπίτι! Άλλωστε λένε πως η μίμηση είναι η απόλυτη έκφανση κολακείας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ από την καλλιτεχνική άποψη Ευάγγελε, μα το θέμα μας είναι καθαρά ιδιοκτησιακό. Δεν μιλάω για αντιγραφή-δανεισμό στοιχείων. Αυτό συμβαίνει, οκ. Το παράδειγμα μου ουσιαστικά μιλάει για χτίσιμο σε ξένο οικόπεδο, κι όχι για το αν είναι ίδιο με το απο κάτω διαμέρισμα! ;-)

Anyway, εγώ έχω μόνο μια ελπίδα έχω να δω συνέχεια της Μέσης Γης... Μήπως κανένα από τα εγγόνια του παππού Τόλκιν έχει κληρονομίσει το μικρόβιο..! :D

Edited by Mournblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το έργο δεν έχει δημιουργηθεί με κάποιου τύπου creative commons license που να επιτρέπει διαμοιρασμό ή/και δημιουργία έργου παράγωγου του πρωτότυπου, είσαι παράνομος και τέλος. Δεν τίθεται συζήτηση, είναι απλά έτσι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να τονίσω και ένα άλλο θέμα, άλλο πράγμα τα βιβλία και άλλο πράγμα οι ταινίες. Εξηγούμαι, τα συγγραφικά δικαιώματα ισχύουν όσο είναι ζωντανός ο δημιουργός συν 20 χρόνια - αυτός είναι ο γενικός κανόνας χωρίς να είναι όμως και κανόνας σε όλες τις χώρες  σε κάποιες ισχύει το 100 χρόνια από την πρώτη έκδοση. Γι' αυτό το λόγο γράφει όποιος θέλει Σέρλοκ Χολμς, γιατί έχουν περάσει πάνω από εκατό χρόνια με εξαίρεση και πάλι τις ΗΠΑ όπου το τελευταίο βιβλίο εκδόθηκε το 1924 και δεν έχει παρέλθει ακόμα αιώνας. Καταλαβαίνεις ότι είναι ένα κάπως μπερδεμένο σκηνικό.

Οι ταινίες από την άλλη έχουν συνήθως τα δικαιώματα καταχωρημένα σε εταιρίες που δεν πεθαίνουν και θεωρούνται περιουσιακό τους στοιχείο (άυλες ενσωματώσεις στα πάγια) οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι χωρίς την άδειά τους. 

Αν θες βέβαια να κάνεις το γούστο σου και να γίνεις μόνο γνωστός ας πούμε, γράψε το και μοίρασε το δωρεάν, από την Αμερική δεν κινδυνεύεις καθώς μια από τις τροπολογίες του συντάγματος προβλέπει ότι αν κάποιος δε έχει οικονομικό κέρδος από την δουλειά δεν διώκεται. Οπότε γράφεις ελεύθερα.

Αλλά θα πρότεινα να κάνεις αυτό που πρότεινε κάποιος πιο πάνω, να φτιάξεις ένα δικό σου κόσμο και να φτιάξεις ό,τι θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται αν φτιάξεις έναν κόσμο δικό σου και τα πλάσματα σου μοιάζουν με τα πλάσματα άλλου;

Θελω ας πουμε να φτιάξω ανθρώπους τίγρεις, οι οποίοι μοιάζουν με τους charr απο το guild wars.

Και ακόμα ποιο βαθιά. Θέλω ας πούμε να φτιάξω ένα παιχνίδι ρόλων, αλλά ούτε λίγο, ούτε πολύ, έχει τα κλασσικά πλάσματα (ξωτικά, νάνους, βρυκόλακες).

Link to comment
Share on other sites

Τα "κλασικά" πλάσματα ανήκουν στο folklore και δεν υπάγονται σε πνευματικά δικαιώματα, οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, αρκεί οι ιδιότητές τους να μην είναι αντιγραφές απ' τους κανόνες του dnd ή του vampire. Δηλαδή μπορείς να έχεις ξωτικά με μαύρο δέρμα, αλλά δεν μπορείς να τα λες drow elves, γιατί αυτό το συγκεκριμένο πράγμα ανήκει πνευματικά στην WoC (ή σε όποια εταιρία την έχει αγοράσει τώρα). Μπορείς να έχεις βρυκόλακες, αλλά όχι ventrue, γιατί ανήκουν στην WW (ή σε όποια εταιρία την έχει αγοράσει τώρα, damn, έχω να παίξω πολύ καιρό). Μπορείς να έχεις ξωτικά που η φωνή τους είναι μαγική, ή βρυκόλακες που την παλεύουν με το φως, γιατί δεν πίνουν ανθρώπινο αίμα, ξέρω 'γω, αλλά δεν μπορείς να έχεις συγκεκριμένα πλάσματα που υπόκεινται σε συγκεκριμένους κανόνες που υπάγονται σε συγκεκριμένα πνευματικά δικαιώματα.

 

Επίσης το d20 σύστημα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς άδεια, ούτε το d10. Για το 3d6 (το Age) νομίζω ότι υπάρχει ελευθέρας, όπως και για το σύστημα του Fate.

Link to comment
Share on other sites

Τα "κλασικά" πλάσματα ανήκουν στο folklore και δεν υπάγονται σε πνευματικά δικαιώματα, οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, αρκεί οι ιδιότητές τους να μην είναι αντιγραφές απ' τους κανόνες του dnd ή του vampire. Δηλαδή μπορείς να έχεις ξωτικά με μαύρο δέρμα, αλλά δεν μπορείς να τα λες drow elves, γιατί αυτό το συγκεκριμένο πράγμα ανήκει πνευματικά στην WoC (ή σε όποια εταιρία την έχει αγοράσει τώρα). Μπορείς να έχεις βρυκόλακες, αλλά όχι ventrue, γιατί ανήκουν στην WW (ή σε όποια εταιρία την έχει αγοράσει τώρα, damn, έχω να παίξω πολύ καιρό). Μπορείς να έχεις ξωτικά που η φωνή τους είναι μαγική, ή βρυκόλακες που την παλεύουν με το φως, γιατί δεν πίνουν ανθρώπινο αίμα, ξέρω 'γω, αλλά δεν μπορείς να έχεις συγκεκριμένα πλάσματα που υπόκεινται σε συγκεκριμένους κανόνες που υπάγονται σε συγκεκριμένα πνευματικά δικαιώματα.

 

Επίσης το d20 σύστημα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς άδεια, ούτε το d10. Για το 3d6 (το Age) νομίζω ότι υπάρχει ελευθέρας, όπως και για το σύστημα του Fate.

Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά το World of Darkness. Ένα παιχνίδι με βαμπίρ που η εταιρία έχει κλείσει. Έλεγα να έχω σαν βάση αυτό το σύστημα. Με κλείνουν μέσα η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα τα έχει πλέον η onyx path που αγοράστηκε απο την paradox entertainment νομίζω. Για το world of darkness. Οπότε οχι, δεν μπορεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιώματα τα έχει πλέον η onyx path που αγοράστηκε απο την paradox entertainment νομίζω. Για το world of darkness. Οπότε οχι, δεν μπορεις.

Όταν εννοείς δεν μπορώ, μέχρι που ακριβώς δεν μπορώ; 

 

Παραδείγματος χάρη, το σύστημα του WoD έχει να κάνει με ρίψη δεκάεδρων ζαριών. Όσες ζαριές είναι από οκτώ και πάνω θεωρούνται επιτυχία. Αυτό είναι η βασική θεωρία. Μετά γίνεται ποιό πολύπλοκο φυσικά. Αυτή τη βασική λογική δεν μπορώ να την έχω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το νεο wod, στο παλιο οι επιτυχιες ειναι απο 6 και πανω. Καλυτερα να προτιμησεις καποιο open source οπως d100 ή d20.

Link to comment
Share on other sites

Licenced συστήματα υπάρχουν πάντως αν το ψαξεις. Νομιζω Fate, Time quest και Savage Worlds έχουν πολύ ελαστικές δυνατότητες για licencing

Link to comment
Share on other sites

δεν ηθελα να κανω και copy paste πια. Απλα θελω μια βαση να ξεκινησω. Το συστημα του WoD μου αρεσε γιατι ειναι ποιο ρεαλιστικο. Ο χαρακτηρας αν και ανεβαινει επιπεδο, δεν μπορει να φτασει σε τοσο υψηλο επιπεδο που ενας χωριατης θα του επιτεθοταν με μια μαχαιρια στην πλατη, και δεν θα του κανε τιποτα. Θελει μυαλο.  Το συστημα με τα δεκαεδρα ζαρια και τις πιθανοτητες, μου αρεσε περισσοτερο. Απλα αν παρω d100, πως θα γινει, αντι να ριχνω πχ 10 δεκαεδρα, θα ριχνω 20; Για δεκαδες και μοναδες; Θα χρειαστει ενα τσουβαλι ζαρια.

Edited by alucardos
Link to comment
Share on other sites

Είναι θολά τα νερά. Για αρχή, το d10 του WoD δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Δεν ξέρω τι παίζει αν κάνεις το δεκάπλευρο δωδεκάπλευρο και τη βγεις από δεξιά με σύστημα d12, ξέρω 'γω, γιατί οι αρπιτζοεταιρίες δεν είναι χθεσινοί, να μην έχουν προνοήσει για παραθυράκια στα πνευματικά δικαιώματα. Αν θες να είσαι ασφαλής, επικοινώνησε με την εταιρία και ρωτα.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Στο d100 ρίχνεις 2 ζάρια, δηλαδή ένα 100άπλευρο και η επιτυχία ή αποτυχία μετριέται με πιθανότητες κόντρα στο πόσο υψηλό ή χαμηλό έχεις ένα skill. Δες το παλιό Cthulhu της Chaosium. Για το d10 πάντως, ό,τι λέει η Sonya.

Link to comment
Share on other sites

Για d100 της Chaosium υπάρχει αυτό το (νόμιμο) srd http://www.pundak.co.il/downloads/systems/systems/runequest-pdf/download

 

Δε νομιζω να είναι up to date αλλά θα πάρεις μία πρώτη ιδέα.

 

Το Storyteller σύστημα (του wod) γενικά δε θα το πρότεινα γιατί έχει τα θεματακια του. Αν έφτιαχναν δικό μου RPG θα το έκανα μάλλον σε Fate, που όμως είναι λίγο ιδιόρρυθμο για old School roleplayers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 στο Fate, δοκιμασμένο, εγγυημένο, open source και ευνοεί εξαιρετικά το rp. To Age επίσης είναι αρκετά πιο ισορροπημένο από το d20 για πιο dungeon crawling και skill checking παιχνίδια. Νομίζω πως το να πάρεις άδεια χρήσης είναι ένα μέιλ δουλειά, γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ για το αρπιτζάκι μου, και το χρησιμοποίησαν με μεγάλη επιτυχία στο Titansgrave: the Ashes of Valkana (μπορείς να το τσεκάρεις στο Geek and Sundry για να πάρεις μια ιδέα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω το fate. Απλα δεν θελω να κανω ενα rpg που ο αλλος γινεται ημιθεος και δεν τον αγγιζει τιποτα. Θελω να χρησιμοποιει το μυαλο του ο παιχτης. Οχι να γινεται 200 level και να του επιτηθεται ο χωριατης με τη τσουγκρανα στα μουτρα και να του κανει μηδεν damage.

Link to comment
Share on other sites

Το τσεκαρω τωρα. Ευχαριστω. Οτι και να βρω θα ειναι σαν βαση. Το παιχνιδι θα παιχτει, θα δοκιμαστει, θα διορθωθει και θα αλλαξουν πολλα...

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ανοίξει τοπικ για RPG συστήματα, μήπως ή κουβέντα να μεταφερθεί εκεί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..