Jump to content

Stranger Things (2016, 2017, 2019, 2022)


Blacksword
 Share

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με όλους ότι "τι ωραία που παρουσιάζει τα eighties και όλα τα κλισέ από ταινίες και το όλο feeling", αλλά τελικά η άποψη μου είναι πολύ κοντά στου Κόμη Μπάλταρ. Δεν τρελάθηκα κιόλας. Καλή φάση για μέσα στο καλοκαίρι να περάσουν κάποιες ώρες ευχάριστα, αλλά ως εκεί. Νομίζω ότι ατό που με ενόχλησε κυρίως είναι αυτό το hype που δημιουργήθηκε με αυτή την σειρά ( μέχρι και μαντράχαλοι στο USA χτυπάνε tatoo την Eleven...WTF δηλαδή!). Υπό άλλες συνθήκες μπορεί να έστρεφα και πάνω της τον προβολέα για να την προτείνω σε κάποιον που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές να δει, αλλά λόγω του hype δεν γουστάρω να κάνω καν αυτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σειρά ήταν ρε γκρινιάρηδες, καλό pacing είχε, αρχετυπικούς χαρακτήρες, αρκετά μοντέρνα ματιά πάνω στη δεκαετία του 80, ήξερε πώς να σου τελειώσει το κάθε επεισόδιο για να θες να δεις το επόμενο και πάει λέγοντας. ΟΚ, το hype ήταν λίγο υπερβολικό, αλλά ως ένα βαθμό δίκαιο: η σειρά ήταν πολύ καλή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το στοίχημα είναι ο δεύτερος κύκλος. Στον πρώτο αιφνιδίασαν με την αισθητική των eighties και επικέντρωσαν περισσότερο σε συναισθήματα που προκάλεσε η σειρά λόγο cult αναφορών. Στον δεύτερο κύκλο αυτό θα είναι "περσινά ξινά σταφύλια". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Stranger Things: Η σειρά με άφησε ικανοποιημένη. Νοσταλγική και καλοφτιαγμένη. Κάτι από Ε.Τ., κάτι από Στάσου Πλάι μου, και από Alien ακόμη. Οι ρυθμοί της ήταν σωστοί, δεν βαρέθηκα διόλου, και το τέλος, όπως απέφυγαν τα κλισέ (το κορίτσι δεν ερωτεύτηκε το καλό παιδί, η μοναχική μητέρα δεν κατέληξε με τον μοναχικό μπάτσο) το βρήκα πετυχημένο. Θα έλεγα ότι η σειρά ήταν μία καλή απόδειξη ότι είναι δυνατόν να ασχοληθεί κανείς με γνωστές φόρμες (μικρή επαρχιακή πόλη, νταήδες στο τοπικό σχολείο, δημοφιλείς έφηβοι, μη δημοφιλείς έφηβοι, αρχηγοί της αστυνομίας με το σκοτεινό παρελθόν τους και θέματα αλκοολισμού, μυστικά πειράματα, νοικοκυραίοι και διαταραγμένες μανούλες): το Stranger Things λοιπόν είναι μία καλή περίπτωση συγκερασμού όλων των παραπάνω με μη βαρετούς, αν και όχι απαραίτητα πάντοτε πρωτότυπους, τρόπους.

Τη συστήνω. Και εννοείται περιμένω με ενδιαφέρον τη δεύτερη σεζόν.

 

 

Εδίτιον το συμπληρωματικόν: Ειπώθηκε ήδη, αλλά πρέπει να το ξαναπώ. Τα παιδιά τα σπάνε. Φοβερά θεατρινάκια, όλα τους.

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τι απολαυστική σειρά! Η 2η σεζόν παίρνει όλα τα καλά της προηγούμενης και τα ανεβάζει δύο επίπεδα παραπάνω, προσφέροντας εννιά άκρως απολαυστικά, νοσταλγικά, ψυχαγωγικά επεισόδια με πολλές, πολλές δόσεις τρόμου, αλλά και μεγάλες ανατροπές!

Το μόνο "αδύναμο" επεισόδιο, θα έλεγα, αυτής της σεζόν είναι το έβδομο, το οποίο όμως ήταν αναγκαίο μιας και δίνει περισσότερες πληροφορίες για τα παιδιά-πειράματα και το τι μπορούν να κάνουν με τις ικανότητές τους. Στα μεγάλα θετικά, είναι σίγουρα η προώθηση στην κεντρική ιστορία των πιο δευτερεύων χαρακτήρων, καταφέρνοντας έτσι να βγουν από την "σκιά"  των πιο δημοφιλών/αγαπημένων πρωταγωνιστών αυτής της σειράς και να ξεχωρίσουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο. Το μεγάλο αρνητικό, επίσης, είναι η τεράστια αναμονή μέχρι την επόμενη σεζόν αλλά... μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή φυλαχτείτε, γιατί είναι εκεί έξω, και περιμένει...

920x920.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι επαυξάνω! Υπέροχες ιδέες, εξαίσια υλοποίηση. (Αν και νομίζω πως μέχρι το 7ο επεισόδιο η πρώτη σεζόν ήταν λίγο καλύτερη). Δανείζεται στοιχεία που όλοι αγαπήσαμε, τα αντιμετωπίζει με σεβασμό, και χτίζει πάνω τους. Αν το ξεψαχνίσεις, δεν παρουσιάζει κάτι τρομερά πρωτότυπο, απλώς επενδύει με μεράκι πάνω σε κρίσιμα σημεία της pop - horror - fantasy κουλτούρας. Το στοιχείο που πραγματικά εξυψώνει τη σειρά είναι οι χαρακτήρες και συγκεκριμένα τα παιδιά! Είναι όλα ένα κι ένα! Μια σειρά που αξίζει να δουν όλοι οι λάτρεις του χώρου, και ειδικά αυτοί που μεγάλωσαν στη δεκαετία του 80.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα γιατί σας φαίνεται τόσο χάλια η Winona Ryder; Εμένα καθόλου δε μου το χάλασε. Καλή η σειρά, καλές ερμηνείες από τα πιτσιρίκια, αν και ο κάθε χαρακτήρας είχε και κάτι που με νευρίαζε. Μόνο τον Hopper συμπάθησα απολύτως, με έπεισε ότι είναι λογικός άνθρωπος και δεν κάνει τον έξυπνο ή κάτι τέτοιο. 

Matthew Modine και όχι Μακόναχι λέγεται αυτός ο τύπος ο μυστήριος. Και γιατί να μην έχει άσπρα μαλλιά από φυσικού του; 60+ είναι.

Το να έχει απλό σενάριο μια σειρά και παρόλ' αυτά να μη γίνεται βαρετή σημαίνει ότι κάτι κάνει καλά, δε με πείραξε αυτό. Τα κλισέ είναι αναφορές στα '80ς και σε ταινίες '80ς. Εγώ δεν ένιωσα να πηγαίνω πίσω στα '80ς, δεν τα θυμάμαι και τόσο καλά, νηπιαγωγείο και δημοτικό πήγαινα τότε και δεν ήμουν στην Αμερική (στην ταινία It ένιωσα να πηγαίνω πίσω και ήταν η πρώτη ως τώρα που μου το κάνει αυτό).

Σε αρκετά σημεία τρόμαξα με τα τέρατα και επίσης βρήκα ότι αποφεύγουν τα αφηγηματικά κλισέ. Το μόνο για το οποίο ανησυχώ είναι το ότι προοριζόταν για σειρά της μίας σεζόν και τώρα έβγαλαν και 2η και το πάνε για 4, οπότε ελπίζω να μην ξεχειλώσει παρακάτω και να μην τη γεμίζουν με ό,τι τους έρχεται χωρίς συνέπεια. Θα τα δω οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά με ικανοποίησε. Αγαπούσα όλα όσα μου θύμιζε και επίσης τον τρόπο με τον οποίο μου τα θύμισε, τα γράμματα στους τίτλους που φέρνουν σε Terminator, τα alien τέρατα και ούτω καθ' εξής. Η μαμά του παιδακίου (Winona κατά κόσμο) θεωρήθηκε ότι έπαιζε υπερβολικά αλλά ως μαμά κι εγώ σας διαβεβαιώ ότι δεν παίζει να αντιδράσει πολύ πιο συγκρατημένα μία μητέρα ΧΩΡΙΣ ΣΥΖΥΓΟ σε μία παρόμοια περίσταση. Άλλωστε στη δεύτερη σεζόν επέδειξε ορθή κρίση στο τέλος με τις θερμάστρες (δεν θα πω άλλα).

Γενικά μία πάρα πολύ ωραία σειρά. Με κάνει να νοσταλγώ και να ονειρεύομαι. Σενάριο πολύ προσεγμένο, σκηνικά ολόσωστα, οι ερμηνείες των παιδιών άπαιχτες. Συστήνω εξίσου πρώτη και δεύτερη σεζόν. Ανυπομονώ για την τρίτη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ'έναν μίνι μαραθώνιο τεσσάρων ημερών, είδα και τα εννιά επεισόδια της δεύτερης σαιζόν. Εντάξει, το επίπεδο ποιότητας παραμένει υψηλό. Απολαυστική, ψυχαγωγική, ατμοσφαιρική, νοσταλγική, αγωνιώδης, συναρπαστική, ό,τι και να πει κανείς για την δεύτερη σαιζόν αλλά και γενικά για όλη την σειρά μέχρι στιγμής, είναι λίγο. Για όλα τα γούστα δεν είναι, αλλά προσωπικά έχω ξετρελαθεί. Από την όλη κοσμοπλασία, από την ατμόσφαιρα, από τα easter eggs και τις διάφορες αναφορές, από τις ως επί το πλείστον εξαιρετικές ερμηνείες, από τις σκηνές δράσης και υπερφυσικού τρόμου, από τη φωτογραφία και τα σκηνικά, από την μουσική επένδυση... γενικά από τα πάντα! Αν κάτι με ξένισε στην δεύτερη σαιζόν ήταν το μάλλον απαράδεκτο έβδομο επεισόδιο: Το έκτο επεισόδιο σε αφήνει σε αναμμένα κάρβουνα και έρχεται το επόμενο με μια εντελώς άσχετη και αδύναμη ιστορία, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός και, προσωπικά, να με πετάξει λίγο έξω από το κλίμα. Βέβαια, απ'όσο καταλαβαίνω, σαν επεισόδιο ίσως φανεί χρήσιμο και σημαντικό για την επόμενη σαιζόν. Τέλος πάντων, μετά ακολούθησαν τα φοβερά, συναρπαστικά και άκρως αγωνιώδη δυο τελευταία επεισόδια και τα πράγματα ήρθαν στα ίσια τους. Ουφ, πέρασα πολύ ωραία και η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψουν οι διάφοροι χαρακτήρες (από τα παιδιά μέχρι και τους μεγάλους) και όλα αυτά που έζησαν. Τώρα ποιος ξέρει πότε θα γυριστεί και θα προβληθεί η τρίτη σαιζόν. Ελπίζω μόνο να μην ξεχειλωθεί η όλη ιστορία, γιατί θα είναι κρίμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές τελείωσα κι εγώ με τον δεύτερο κύκλο. Αρκετά ικανοποιημένος, ίσως περισσότερο από τον κύκλο, επειδή ήξερα τι να περιμένω και δεν με απογοήτευσε καθόλου. Αν μου έλειψε κάτι ήταν το στοιχείο του τρόμου, που στον πρώτο κύκλο ήταν λίγο περισσότερο αισθητό.

Για τα υπόλοιπα, το back to 80's δίνει και πάλι δυνατό παρόν, με πολλά στοιχεία δανεισμένα από ταινίες της εποχής, γυρισμένα από μια φρέσκια σκοπιά. Δεν με ενοχλεί που λίγο-πολύ όλα είναι αναμενόμενα, επειδή μας το δείχνουν πολύ ωραίο τρόπο. Οι ερμηνείες των παιδιών είναι ξανά εξαιρετικές, κι από τους υπόλοιπους δεν υπήρξε κάποιος που να με χάλασε (#teamBobNewbySuperhero). Λίγο άκυροι μού φάνηκαν η Μαξ και ο αδερφός της, που ουσιαστικά δεν έκαναν και τίποτα. Ίσως να 'χουν κάποιο πιο σημαντικό ρόλο στον επόμενο κύκλο. Το ίδιο ισχύει και για το επεισόδιο με τη χαμένη αδερφή. Αν και είχε ενδιαφέρον που μάθαμε κι άλλα στοιχεία για το backstory, το έβαλαν ακριβώς εκεί που δεν έπρεπε και έκοψαν τη δράση.

Αναμένοντας τον επόμενο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα για το Stranger things, ένα απίστευτο ταξίδι νοσταλγίας για όσους προλάβαμε έστω και οριακά τα 80'ς κι ευκαιρία για τους νεότερους να τα ξαναζήσουν.

Μουσική, περιβάλλον, στήσιμο, ιδέες, χαρακτήρες, τα πάντα. ΓΙα κάποιον λόγο, αυτή η σειρά, σε τραβάει τόσο πολύ που τα 45λεπτα περνάνε λες και βλέπεις 10 λεπτά επεισόδιο!

Και το κλειδί για εμένα είναι οι χαρακτήρες. Δεν είναι κανείς "γλάστρα". Μπορεί κάποιοι να εμφανίζονται λιγότερο ή να ξεπερνάνε τους άλλους, αλλά ο καθένας έχει τον ρόλο του. Κι αυτό το γουστάρω πολύ.

Η πρώτη σεζόν μου άρεσε λίιιιιγο παραπάνω, αλλά η δεύτερη καθιέρωσε τη σειρά πλέον σε μία από τις πιο πετυχημένες των τελευταίων ετών.

Το τέλος ήταν πολύ γούτσου, πολύ νοσταλγικό, πολύ cool:dj::clap::holiday:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Stranger Things (2016-2017)
  • 3 months later...

Βλέποντας τη δεύτερη σεζόν αυτές τις μέρες, παρατηρώ ότι οι σκηνοθέτες έχουν εισάγει περισσότερα κομμάτια των 80ς από ότι στην πρώτη σεζόν που τη ζωντανεύει αρκετά. Η πρώτη σεζόν μου άρεσε πολύ και ενώ η δεύτερη δε με έχει εντυπωσιάσει τόσο έχει τις λεπτομέρειες εκείνες που σου κρατούν το ενδιαφέρον, η σκηνοθεσία, η μουσική, οι νέοι ήρωες. Όλοι οι ήρωες έχουν αναπτυχθεί σε σχέση με την πρώτη, για κάποιο λόγο όμως τη βλέπω και μου αφήνει την αίσθηση ότι κάτι λείπει το οποίο δεν το έχω αντιληφθεί. 

Edited by Nargathrod
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AlienBill said:

Θα το δω το καλοκαίρι. Εχω ακούσει καλά λόγια!

Να το δεις AlienBill είναι σίγουρα σειρά που θα σε κρατήσει! Ειδικά αν σου αρέσει ο τρόμος και το μυστήριο στις σειρές θα ενθουσιαστείς. Έχει φοβερή ατμόσφαιρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Stranger Things (2016-2019)
  • Φάντασμα changed the title to Stranger Things (2016, 2017, 2019, 2021)
  • 3 months later...
  • Φάντασμα changed the title to Stranger Things (2016, 2017, 2019, 2022)
  • 4 months later...

Renewed: "Stranger Things"

Announced: February 17, 2022

Today, Netflix renewed Stranger Things for a fifth and final season. Created by Matt and Ross DufferStranger Things will have a two-part Season 4 launch, premiering this year on May 27 and July 1.


Πηγή: https://www.imdb.com/list/ls063853872/?ref_=ls_mv_close

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..