Jump to content

Write off #85 (Ballerond vs elgalla)


Morfeas
 Share

Write-off #85 (Ballerond vs elgalla)  

11 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο το διήγημα:

    • Λήθαργος (Ballerond)
      5
    • Η Μεγάλη Νύχτα (elgalla)
      6

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Γενικά αυγουστιάτικα τα παιχνίδια έχουν μειωμένη συμμετοχή, οπότε αν πρόκειται να υπάρξουν κι άλλοι αναγνώστες, καλό είναι να υπάρξει μια διήμερη (μαξ) παράταση για να προλάβουν κι εκείνοι. Παραπάνω δεν γίνεται γιατί βλέπω να ετοιμάζεται writeIn και καλό είναι να μην συμπέσουν οι ψηφοφορίες (σε μεγάλο βαθμό έστω).

Ας μας πούνε κι οι υπεύθυνοι μοντς, ας μας πούνε κι όσοι θέλουν να διαβάσουν και δεν προλάβανε.

 

Εγώ οσονούπω θα αφήσω σχόλια και μες στη μέρα λογικά (Κυριακή) θα ψηφίσω κιόλας. Συνολικά, αν και με περιθώρια βελτίωσης, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, δεδομένου ότι είχε τις δυσκολίες της η εισαγωγή, ήταν και καλοκαίρι μες στις διακοπές σας, και τα κείμενα ήταν άνω του μετρίου (sic και με περισσή αυστηρότητα :p).

Μπράβο παιδιά, να νικήσει ο καλύτερος και μακάρι να πολλαπλασιαστούν οι αναγνώστες και οι ψήφοι μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας.

 

edit: Ισοπαλία, ε; Πάμε για ντέρμπι;

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωπ τώρα το είδα αυτό! Περίμενε και εμένα Μορφέα. Θα διαβάσω και θα ψηφήσω μέσα στην ημέρα  :coffee-reading:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πενήντα -πενήντα ε; Ε ρε γλέντια πάλι με την πυργοδέσποινα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3-2 στο 90' και προβάδισμα για την Elgalla

 

Γενικά, θα συμφωνήσω ότι ήσασταν λίγο  πεσμένοι εν συγκρίσει με άλλες προσπάθειες(π.χ τον πρόσφατο χόρρορ διαγωνισμό).  Όπως και να χει καλές προσπάθειες και οι δυο.

 

Η ψήφος πάει στην Αταλάντη  κυρίως για την πιο ζωντανή της αφήγηση. Η Περσεφόνη της ήταν ένας χαρακτήρας πιο κοντά στα γούστα μου( αγαπημένο κομμάτι: το σχόλιο περί γκρίνιας γονέων :) )

 

Θα μου επιτρέψετε να μην αφήσω σχόλια  γιατί αφενός έιμαι  κρυωμένο το καημενούλι  και αφετέρου με  καλύψανε οι προλαλήσαντες.

 

Καλά αποτελέσματα!

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και 90 έχουμε ώρες ακόμα μπροστά μας, κάπου στο 60 είμαστε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Γουίλ, Ιρμάντα, έλλη σκέτο... ψηφίσατε εσείς; Τελικά την παράταση τη χρειάζεται κανένας; Μιλήστε, έστω κι ένας να θέλει και να μην προλαβαίνει, ας μιλήσει.

 

Πάντως εύκολα προλαβαίνει κανείς να διαβάσει και να ψηφίσει και σήμερα.

 

Λοιπόν, στο κομμάτι του write off να επαναλάβω ότι κι οι 2, παρόλο που δυσκολευτήκατε σε σημεία, κάνατε καλή δουλειά. Με αφορμή ένα σχόλιο που διάβασα τώρα, να πω ότι η εισαγωγή είχε τις δυσκολίες της (ήταν συγκεκριμένη ως προς κάποια πρόσωπα, το setting, το ότι η πρωταγωνίστρια ήταν ο καταλύτης μιας παράξενης κατάστασης, καθώς κι ότι το όνομα της πρωταγωνίστριας δεν αποκαλυπτόταν εξαρχής, κι άρα θα έπρεπε να έχει σημασία η καθυστέρηση της αποκάλυψης - προσωπικά αυτό έβλεπα ως μεγαλύτερη πρόκληση), αλλά καταφέρατε να ανταποκριθείτε και να διαφοροποιηθείτε. Ελπίζω να μην με πολυβλαστημήσατε που καλοκαιριάτικα σας έβαλα σε μπελάδες, αλλά εσείς τους αποζητούσατε. :p

Αν και δεν είχα σκεφτεί το όνομα της ηρωίδας, είχα μια εξήγηση για το τι συνέβαινε, που ήσασταν προφανώς κοντά, αλλά όχι τελείως. Ίσως κάποτε καταφέρω και γράψω και τη δική μου συνέχεια, για να πάρετε το αίμα σας πίσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα σκεφτεί το όνομα της ηρωίδας, είχα μια εξήγηση για το τι συνέβαινε, που ήσασταν προφανώς κοντά, αλλά όχι τελείως. Ίσως κάποτε καταφέρω και γράψω και τη δική μου συνέχεια, για να πάρετε το αίμα σας πίσω.

 

Would read. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θέλουμε και την δική σου εκδοχή! ;) Εμένα μου άρεσε η πρόκληση αλλά έπεσε σε περίεργη περίοδο (και πότε δεν έχω εγώ περίεργες φάσεις θα μου πεις).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μην το αφήσω πάλι για τελευταία στιγμή και δεδομένου ότι δεν βλέπω να υπάρχει πλέον ζήτηση για παράταση ψηφοφορίας, ας αφήσω κι εγώ το δικό μου οβολό.

Αν και η ιστορία του Ballerond βασιζόταν σε πιο πρωτότυπη ιδέα κι ήταν γενικά καλογραμμένη, κερδίζει την ψήφο μου -για λίγο, ομολογώ- η σύζυγος, που ακόμη και οι χαμηλές της πτήσεις έχουν μεγάλο ύψος, γιατί η ιστορία της ήταν ένα κλικ πιο ολοκληρωμένη και με καλύτερη κλιμάκωση.

Και για να γλιτώσω την κρεβατομουρμούρα.

 

edit: Ω δαίμον :p

Edited by Morfeas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο ογδόντα το ματς φαίνεται να έχει κριθεί, άραγε στο λίγο αγωνιστικό χρόνο που απομένει θα έχουμε κάποια αλλαγή; Μήπως κάποια ανατροπή; Πράγμα δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Και για να γλιτώσω την κρεβατομουρμούρα.

 

Αν δεν έκανες αυτό το σχόλιο, κάτι θα γινόταν. Ως έχει, σε συμβουλεύω να προμηθευτείς ωτοασπίδες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία λεπτά του αγώνα και όλα έχουν πλέον κριθεί, η γοητευτική πυργοδέσποινα κατακτά ακόμα ένα τρόπαιο απέναντι στον δυνατό αντίπαλό της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Το ένα έχει πιο πρωτότυπη ιδέα και το άλλο καλύτερη εκτέλεση. Αλλά γενικά είμαι υπέρ του καλού γραψίματος σε ό,τι ιδέα κι αν είναι, οπότε θα ρίξω το κουκί στην πυργοδέσποινα. Βεβαίως να τονίσω ότι η διαφορά είναι μικρή και μου φαίνεται σαν αδικία να νικάει το ένα και να χάνει το άλλο. Συγχαρητήρια και στους δύο, καλές προσπάθειες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής παρακολουθεί με αγωνία την εξέλιξη της ψηφοφορίας. Νιώθει ότι έχει χάσει το παιχνίδι, αλλά τουλάχιστον γνωρίζει ότι ήταν μία δίκαιη μάχη. Η Ιμακολάτα του κοιμάται δίπλα και ροχαλίζει ελαφρά. Μετά το σεξ, καλό είναι κι ένα τσιγάρο.
Ψάχνει τις τσέπες του, τίποτα. Αφηρημένος, ψάχνει το σακάκι του στην εσωτερική τσέπη.
Βρίσκει ένα πακέτο γεμάτο, μυρωδάτο, με τέλεια τσιγάρα.
Ανάβει ένα.
Συνειδητοποιεί από που πήρε το πακέτο.

«Σκατά...»

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, φτάσαμε τους 10 ψηφοφόρους. Όχι κι άσχημα για τη βδομάδα του δεκαπενταύγουστου.

 

Η Μεγάλη Νύχτα ήρθε στο τέλος της, και η μόνη που κατάφερε να λυτρωθεί ήταν η πυργοδέσποινα, με μια μικρή διαφορά (δείγμα ότι ο ανταγωνισμός ήταν δυνατός). Η Περσεφόνη της έγινε τσίκνα για τον Άδη κι ο Μορφέας μάλλον θα αγοράσει αόρατες ωτοασπίδες για το βράδυ.

 

Συγχαρητήρια και στους 2, τιμήσατε με όμορφες ιστορίες την εισαγωγή μου, κι ευχαριστίες στους αναγνώστες και ψηφοφόρους μας, ήταν ένα όμορφο δροσιστικό παιχνίδι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν και ψήφισαν, τον πωλητή για το παιχνίδι και τον σύζυγο για την εισαγωγή. Συμφωνώ με όλους σας ότι η ιστορία μου ήταν κάπως βιαστική και ότι μπορώ και καλύτερα ( όπως και ο συναγωνιστης μου), θα απαντήσω σε επιμέρους σχόλια οσονούπω. Ως τότε, σας αγαπώ, σας φιλώ, και καλό μας φθινόπωρο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα και στους δύο συμμετέχοντες και φυσικά στην Αταλάντη μας για την όμορφη ιστορία της και για τη νίκη της. Άντε φιλενάδα, και εις ανώτερα!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..