Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Μπράβο σε όλους. Ήταν υπέροχη εμπειρία, πολύ καλύτερη τουλάχιστο για μένα, από τη προηγούμενη που συμμετείχα. Ιδιαίτερα όμως για την Οικοδέσποινα του διαγωνισμού Ιρμάντα, που βρήκε τόσο καλό θέμα, που έδωσε ρυθμό και ζωή κατά τη διάρκεια της συγγραφής, που μας έκανε να γελάσουμε όταν αγχωμένοι ψάχναμε να βρούμε φυλαχτά και δεν βρίσκαμε. Μπράβο σε όσους συμμετείχαν και έδωσαν τόσες  ιδέες, για το ίδιο θέμα. Νομίζω πως η συμμετοχή τους έδωσε ιδιαίτερη αξία στον ίδιο τον διαγωνισμό. Συγχαρητήρια και σε όσους έκαναν τον κόπο να κατεβάσουν τις ιστορίες μας και να τις διαβάσουν και σε όσους αφιέρωσαν χρόνο για να σχολιάσουν. 

Και  τέλος, τα συγχαρητήριά για τους δύο νικητές elgalla και Μορφέα που άξιζαν την πρωτιά δίνοντάς μας δυο πολύ καλές ιστορίες.

Τους εύχομαι πάντα τέτοιες πρωτιές.

Στο επανιδείν το Γενάρη στον επόμενο διαγωνισμό.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εμένα να ευχαριστείτε για την ισοψηφία. Πάνω που οι αγαπητοί καταμετρητές είχαν επιτέλους καταλήξει στον τελικό νικητή, η ανατροπή έγινε στις 00:00 ακριβώς.

 

Συγχαρητήρια στο ζεύγος για τη διάκριση, και φυσικά σε όλους τους συμμετέχοντες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα για τους νικητές! :)

Μπράβο σε όλα τα παιδιά που έγραψαν, που τόλμησαν και που έδωσαν μερικές πολύ όμορφες ιστορίες!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο ζευγος και στην πρωτη τους ισοψηφια (συνδιοργανωση παντως εχει ξαναγινει, στον τριτο διαγωνισμο), αλλα και στους υπολοιπους συμμετεχοντες.

 

Οχι, δεν εχω προλαβει να διαβασω, αλλα θα επανορθωσω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην νικήτρια και τον νικητή, φυσικά για την Πυργοδέσποινα δεν είχαμε αμφιβολία ότι θα κάνει άλλη μια πρωτιά της έγινε συνήθεια.Μπράβο και στο σύζυγό που είναι ισάξιός της!

Είχα πετύχει και τη θέση μου στην πρόβλεψη που είχα κάνει στους αγαπητούς διοργανωτές, μιλάμε για πανωλεθρία. Μήπως έπρεπε να βάλω το άλλο διήγημα...

 

Και πάλι συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλους τους συγγραφείς.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 νικητές;;Απρόσμενο αποτέλεσμα! :) Πολλά συγχαρητήρια στους 2 νικητές, είχαν πολύ όμορφες ιστορίες και ήταν και για μένα στο τοπ 4. όπως άλλωστε και η κατάταξη συνολικά είναι πολύ κοντά στην ψήφο μου...Ένα μπράβο στη διοργανώτρια και για τη άρτια διοργάνωση αλλά και που μπήκε στον κόπο να συλλάβει αυτόν τον υπέροχο γρίφο θέματος. Και τέλος ένα μπράβο και σε μας που συμμετείχαμε:))

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους που το τολμήσατε και φυσικά στο ζεύγος των πρωτευσάντων!

 

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στην Ιρμάντα για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στους δύο νικητές, αλλά επίσης συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες που μας έδωσαν άλλη μια ευκαιρία να απολαύσουμε όμορφες ιστορίες στο είδος που αγαπάμε. Μπράβο προς κάθε κατεύθυνση, λοιπόν, στους μονομάχους, στη διοργάνωση, σε όλους όσους διάβασαν-σχολίασαν-ψήφισαν. :good:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία που σκέφθηκα χθες και είναι αφιερωμένη στον διαγωνισμό και στους συμμετέχοντας, μόλις ανέβηκε!!

Proceed with your own risk...

http://community.sff.gr/topic/16960-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%87%CF%84%CF%8C-%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CF%87%CF%84%CF%8C/

Edited by Ballerond
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στους νικητές :clap:  - πολλές ευχαριστίες σε όλους για τις τόσο εμπνευσμένες ιστορίες :worshippy: .

 

Πω πω! Φαντάζομαι πόσο θα διασκέδαζαν οι καταμετρητές με το ντέρμπι. Άντε, και σε άλλα, παιδιά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στο νικητήριο ζευγάρι(!!!) στους δύο που συμπλήρωσαν το βάθρο των νικητών, σε όλους ανεξεραίτως τους συμμετέχοντες για τις τόσο διαφορετικές, αλλά όλες αξιόλογες ιστορίες που μας πρόσφεραν! Πολλά μπράβο στην Ιρμάντα για το θέμα της που ενέπνευσε τόσες όμορφες ιστορίες, για την διοργάνωση, αλλά και σε όλους όσους διάβασαν, σχολίασαν ή ψήφισαν!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ!

που πήρα καλή θέση - ευχαριστώ θερμά και ένα καλάθι κεράσια (θερμοκηπίου, τέτοια εποχή :p) σε όποιον με έβαλε πρώτη στην ψήφο του.

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ!

που κέρδισε το διήγημα που είχα ψηφίσει εγώ πρώτο (Το Πέτρινο Βιολί) και επίσης αυτό που περίμενα ότι θα κερδίσει (Στα Δεσμά του Λύκου). Συγχαρητήρια στο ζεύγος και ε, ρε, τι έχει να γίνει στον επόμενο διαγωνισμό φάντασυ (προβλέπω ότι θα διοργανώσει σόλο η Αταλάντη γιατί ο σύζυγος δε θα έχει απολυθεί ακόμα και θα μας στέλνει κρεβατομουρμούρα on line όποτε τον αφήνουν από το στρατόπεδο :lol:).

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ!

που έφαγα τον Αντώνη ήρθα σχεδόν ίσα με το διήγημα που θεωρώ αντικειμενικά το καλύτερο του διαγωνισμού αυτού (Το πεύκο του Kjiv), άσχετα αν δεν το ψήφισα πρώτο λόγω ακατανοησίας.

 

Ζήτω η Ιρμάντα!

Ζήτω ο Mesmer!

Ζήτω οι συμμετέχοντες και οι ψηφοφόροι!

 

Απαντήσεις στα σχόλιά σας στο δικό μου διήγημα δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να γράψω, γιατί το λάπτοπ μου τελευταία μπλοκάρει όλη την ώρα και πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας. Πάντως ευχαριστώ πολύ και πάλι :) .

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πια ηρεμήσει με τα του διαγωνισμού, επαναφέρω μια ιδέα που ανέφερα και νωρίτερα: Να μην είναι ορατά τα σχόλια κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα, γιατί ναι μεν θα χάσει κάτι από τη λάμψη του το σχόλιο αλλά θα κερδίσει σε περιεχόμενο ενδεχομένως καθώς θα περιέχει τις αυθεντικές σκέψεις του σχολιαστή ανεπηρέαστες από τους άλλους.

 

Δεν ξέρω καν αν η ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί με το υπάρχον ηλ.σύστημα διαχείρισης και δεν ξέρω και εσείς τι λέτε, ακούγεται περιττό ή υπερβολικό; Το θέτω απλά προς διαβούλευση γιατί παρατήρησα και σε μένα την επιρροή άλλων σχολίων σε όσα σχολίαζα ο ίδιος. Ίσως, λέω, ίσως να ήταν καλύτερα τα σχόλια να γίνονται κανονικά πριν την ψηφοφορία αλλά να είναι ορατά μόνο στον συγγραφέα, ενώ να εμφανίζονται όλα μετά την ψηφοφορία...

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πια ηρεμήσει με τα του διαγωνισμού, επαναφέρω μια ιδέα που ανέφερα και νωρίτερα: Να μην είναι ορατά τα σχόλια κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα, γιατί ναι μεν θα χάσει κάτι από τη λάμψη του το σχόλιο αλλά θα κερδίσει σε περιεχόμενο ενδεχομένως καθώς θα περιέχει τις αυθεντικές σκέψεις του σχολιαστή ανεπηρέαστες από τους άλλους.

 

Δεν ξέρω καν αν η ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί με το υπάρχον ηλ.σύστημα διαχείρισης και δεν ξέρω και εσείς τι λέτε, ακούγεται περιττό ή υπερβολικό; Το θέτω απλά προς διαβούλευση γιατί παρατήρησα και σε μένα την επιρροή άλλων σχολίων σε όσα σχολίαζα ο ίδιος. Ίσως, λέω, ίσως να ήταν καλύτερα τα σχόλια να γίνονται κανονικά πριν την ψηφοφορία αλλά να είναι ορατά μόνο στον συγγραφέα, ενώ να εμφανίζονται όλα μετά την ψηφοφορία...

Να σου πω την αλήθεια εγώ θα ήθελα να υπάρχει ο σχολιασμός. Δεν νομίζω να με επηρεάζει, μάλιστα κάποιες φορές μου δείχνει πράγματα που δεν είχα προσέξει και αυτό είναι καλό, γιατί όσες φορές έχει τύχει με βοηθάει να κατανοήσω καλύτερα μία ιστορία. Εκείνο που σίγουρα επηρεάζει είναι ο σχολιασμός από τον συγγραφέα και σωστά απαγορεύεται....Αλλά ενδιαφέρομαι να ακούσω τι θα πουν και οι άλλοι επί του θέματος.

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια, ουτε κι εγω εχω νιωσει ποτε να επηρεαζομαι απο σχολια αλλων. Το μονο αρνητικο, ας πουμε, των ορατων σχολιων που εχω παρατηρησει ειναι οτι οσοι γραφουν προς το τελος νιωθουν πως δεν εχουν πολλα να πουν. Αλλα, γενικα, η αποψη μου για ενα διηγημα διαμορφωνεται σχεδον παντα με την πρωτη αναγνωση και δυσκολα αλλαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εχοντας πια ηρεμήσει με τα του διαγωνισμού, επαναφέρω μια ιδέα που ανέφερα και νωρίτερα: Να μην είναι ορατά τα σχόλια κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα, γιατί ναι μεν θα χάσει κάτι από τη λάμψη του το σχόλιο αλλά θα κερδίσει σε περιεχόμενο ενδεχομένως καθώς θα περιέχει τις αυθεντικές σκέψεις του σχολιαστή ανεπηρέαστες από τους άλλους.

 

Δεν ξέρω καν αν η ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί με το υπάρχον ηλ.σύστημα διαχείρισης και δεν ξέρω και εσείς τι λέτε, ακούγεται περιττό ή υπερβολικό; Το θέτω απλά προς διαβούλευση γιατί παρατήρησα και σε μένα την επιρροή άλλων σχολίων σε όσα σχολίαζα ο ίδιος. Ίσως, λέω, ίσως να ήταν καλύτερα τα σχόλια να γίνονται κανονικά πριν την ψηφοφορία αλλά να είναι ορατά μόνο στον συγγραφέα, ενώ να εμφανίζονται όλα μετά την ψηφοφορία...

Να σου πω την αλήθεια εγώ θα ήθελα να υπάρχει ο σχολιασμός. Δεν νομίζω να με επηρεάζει, μάλιστα κάποιες φορές μου δείχνει πράγματα που δεν είχα προσέξει και αυτό είναι καλό, γιατί όσες φορές έχει τύχει με βοηθάει να κατανοήσω καλύτερα μία ιστορία. Εκείνο που σίγουρα επηρεάζει είναι ο σχολιασμός από τον συγγραφέα και σωστά απαγορεύεται....Αλλά ενδιαφέρομαι να ακούσω τι θα πουν και οι άλλοι επί του θέματος.

 

Ιρμάντα, αυτό που περιγράφεις ότι το σχόλιο άλλου σε βοηθάει να κατανοήσεις καλύτερα μια ιστορία μπορεί να είναι και πρόβλημα. Σαν συγγραφέα με ενδιαφέρει η δική σου άποψη και η άποψη το καθενός ξεχωριστά με ότι κατάλαβε μόνος του, όχι περασμένη απο τα γυαλιά των άλλων. Αυξάνει η αξιοπιστία του σχολίου έτσι: Αν ξέρω σα συγγραφέας ότι αν ένα λάθος χτύπησε σε πολλούς αυθόρμητα πρέπει να το δω στην επόμενή μου προσπάθεια. Αν βλέπω όμως 'χμμ ναι κι εγώ συμφωνώ με αυτό που είπε ο τάδε', με κάνει να αναρρωτιέμαι, θα το έλεγε αν δεν υπήρχε ο τάδε; και τελικά το αμφισβητώ (κάπως υποσεινήδειτα).

 

Όταν δίνεις ένα κείμενο για beta reading δεν αφήνεις τους b-readers σου να βλέπουν τα σχόλια ο ένας του άλλου...

Να πω την αληθεια, ουτε κι εγω εχω νιωσει ποτε να επηρεαζομαι απο σχολια αλλων. Το μονο αρνητικο, ας πουμε, των ορατων σχολιων που εχω παρατηρησει ειναι οτι οσοι γραφουν προς το τελος νιωθουν πως δεν εχουν πολλα να πουν. Αλλα, γενικα, η αποψη μου για ενα διηγημα διαμορφωνεται σχεδον παντα με την πρωτη αναγνωση και δυσκολα αλλαζει.

και ναι, από το σχόλιο #10 και μετά έχεις και το κλασικό 'τι να σου πω, στα'πανε όλα...'. Χάνονται τα σχόλια αυτών των αναγνωστών...

Edited by Man_from_Earth
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας πια ηρεμήσει με τα του διαγωνισμού, επαναφέρω μια ιδέα που ανέφερα και νωρίτερα: Να μην είναι ορατά τα σχόλια κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα, γιατί ναι μεν θα χάσει κάτι από τη λάμψη του το σχόλιο αλλά θα κερδίσει σε περιεχόμενο ενδεχομένως καθώς θα περιέχει τις αυθεντικές σκέψεις του σχολιαστή ανεπηρέαστες από τους άλλους.

 

Δεν ξέρω καν αν η ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί με το υπάρχον ηλ.σύστημα διαχείρισης και δεν ξέρω και εσείς τι λέτε, ακούγεται περιττό ή υπερβολικό; Το θέτω απλά προς διαβούλευση γιατί παρατήρησα και σε μένα την επιρροή άλλων σχολίων σε όσα σχολίαζα ο ίδιος. Ίσως, λέω, ίσως να ήταν καλύτερα τα σχόλια να γίνονται κανονικά πριν την ψηφοφορία αλλά να είναι ορατά μόνο στον συγγραφέα, ενώ να εμφανίζονται όλα μετά την ψηφοφορία...

 

Ο εύκολος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο είναι να κλειδώνονται οι ιστορίες μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας και να ανεβαίνουν τα σχόλια μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Αν μπορεί να γίνει κάτι πιο λειτουργικό, από τεχνικής άποψης, μόνο ο Robin μπορεί να μας το πει.

 

Πάντως, γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται να μπούμε σε αυτήν τη διαδικασία. Απ' την μία έχουμε τα ανεπηρέαστα σχόλια του κάθε αναγνώστη κι απ' την άλλη έχουμε τη συλλογική κριτική απ' όλη την αναγνωστική ομάδα. Σκέψου το σαν το διάλογο μεταξύ κάποιων που έχουν διαβάσει ένα βιβλίο και συζητάνε για το πώς τους φάνηκε. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει η απουσία σχολιασμού από τον συγγραφέα. Πιστεύω πως και οι δύο μορφές σχολιασμού είναι εξίσου χρήσιμες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν επηρεάζομαι από τα σχόλια των άλλων, δεν τα διαβάζω ούτως ή άλλως πριν την ιστορία και μετά δεν είναι παρά διαφορετικές απόψεις άλλων αναγνωστών.

Είναι επίσης ένα πολύ καλό βαρόμετρο της ψηφοφορίας, διαβάζοντας τα σχόλια στην ιστορία μου μάντεψα ότι δεν θα ήταν ψηλά, μια από τις τρεις τελευταίες θέσεις θα καταλάμβανε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ να σχολιάζω χωρίς να διαβάζω άλλα σχόλια.

Χάνεις πράγματα, επαναλαμβάνεσαι, αλλά έτσι ο συγγραφέας βλέπει και τη στατιστική.

Το να λες συμφωνώ με τους προηγούμενους δεν δίνει τίποτα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η απαγορευση των σχολιων του συγγραφεα που φυσικα ειναι σωστη εχει τη λογικη του να αποτρεψει ροη πληροφοριας απο τον συγγραφεα στον σχολιαστη. Αυτο που προτεινω εχει ακριβως την ιδια λογικη, αποτροπη ροης πληροφοριων μεταξυ των σχολιαστων. Αν ειναι το ενα σωστο πρεπει να ειναι κ το αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..