Jump to content

Πρόταση για ηρωικη φαντασία


Ioannis84
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ψάχνω κάτι στην κατηγορία ηρωικης φαντασίας. Εχω ήδη διαβάσει απο μαρτιν/ ροθφούς/ αμπερκομπι/γκαιμαν/κινγκ/ορσον καρντ/γκαμπριελ κει/σαπκοφσκι(witcher) τις δημοφιλεστερες προτάσεις δήλ.

 

Υπάρχει κάτι άλλο

-σε μεταφρασμένο μόνο

-αν γίνεται να ναι τριλογία (όχι σειρά με 1080 πλας)

-μετά το 2000

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη σκέψη (από έναν μη-φαντασά) τους Ομιχλογέννητους (mistborn) του Σάντερσον μπορείς να δοκιμάσεις. Τα βιβλία της Blizzard, κοινώς του warcraft (δεν ξέρω αν έχουν βγει και του Diablo) νομίζω θα σου αρέσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tad Williams από Φανταστικό Κόσμο;;;


Με μια πρώτη σκέψη (από έναν μη-φαντασά) τους Ομιχλογέννητους (mistborn) του Σάντερσον μπορείς να δοκιμάσεις. Τα βιβλία της Blizzard, κοινώς του warcraft (δεν ξέρω αν έχουν βγει και του Diablo) νομίζω θα σου αρέσουν.

Ναι, εννοείται Mistborn!!!! Ξέχνα ό,τι έγραψα πιο πάνω! :p

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω ο σαντερσον έχει μια νέα σειρά το way of kings που θεωρείται(reviews goodreads) η κορυφαία στο είδος της. Δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί ακόμα.

 

Το blood song το έχει διαβάσει κανείς?? Από αντονι ραιαν. Βλέπω κυκλοφορεί.

 

Γενικά αν και λατρεύω οτιδήποτε σε ηρωικη φαντασία διάβασα τελευταία χρονικά την σειρά του αμπερκομπι και με κέρδισε περισσότερο γιατί είχε πολλούς αντίήρωες . Δεν είναι η κλασσική φόρμουλα. Υπάρχει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ξεπεράσεις την ερασιτεχνική πρόζα και την αφέλεια επιπέδου Βαν νταμ, είναι...χμμ, διασκεδαστικό; Ευκολοδιάβαστο σίγουρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο φλατ ε? Μάλλον για mistborn θα πάω.Αργησα κιόλας να ξεκινήσω σαντερσον. Πάντως δεν βλέπω πολλές επιλογές η κρυμμένα διαμαντάκια....:(

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι σε καθαρή ηρωική φαντασία κοίταξε σίγουρα τον Gemmell. Αν πάλι θες κάτι πιο επικό δες την Hobb.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε αποκλειστικά για σύγχρονο επικό φάντασυ, μετά το 2000; Δηλαδή έχεις διαβάσει παλιότερο ηρωικό φάντασυ τύπου Χάουαρντ(Κόναν),Λαϊμπερ(Λανκμαρ) Μούρκοκ(Έλρικ), Λε Γκεν(Γαιοθάλασσα) και για αυτό τα αφήνουμε εκτός; Αν και με μια πρώτη ματιά μοιάζει ψευτοτολκιονειδές ερπιτζοφάντασυ, καλή είναι και η σειρά Riftwar(που ξεκίνησε το 82, άρα πολύ παλιό για τα γούστα σου λογικά) του Feist. Επίσης, αν δεν σε χαλάει που έχει βγει μόνο το πρώτο στα Ελληνικά θα πρότεινα και Broken Empire του Mark Lawrence.

Χωρίς να έχω διαβάσει, καλά λόγια ακούω και για Brent Weeks, Anthony Ryan που κάποια βιβλία έχουν μεταφραστεί. Με επιφύλαξη πάντα γιατί νομίζω δεν έχουν βγει ολόκληρες σειρές τους στα Ελληνικά. 

Ο Gaiman δεν είναι στο στυλ των άλλων. Αν ψάχνεις γενικά για σύγχρονο φάντασυ υπάρχουν προφανώς και άλλες επιλογές.

 

Πω, έφαγα φλασιά τώρα, έχω το πρώτο από Ian Irvine (Γεωμάντις) εδώ και κάτι χρόνια στο περίμενε στο ράφι μου...

Link to comment
Share on other sites

-Όχι δεν ψάχνω σύγχρονο φανταζι.

-Βασικά έκανα και λάθος στο τίτλο γιατί όταν εγώ σκέφτομαι ηρωικη φαντασία έρχονται στο μυαλό μου ιππότες, βασιλιαδες κτλ. Άρα κανονικά είναι επική ηρωικη φαντασία.

-Την σειρά mistborn τελικά την απερριψα δεν μου άρεσε το στόρι.

-Έχω διαβάσει μόνο αυτούς που ανέφερα. Από παλιούς μόνο τολκιν. Σίγουρα ο γκειμαν όπως και ο ορσον καρντ δεν θα ανήκαν εδώ κανονικά αλλά τους έβαλα τιμής ενεκεν

-ο λόγος που αναφέρω μετά 2000 είναι ο εξής. Θεωρώ λίγο παλιομοδιτικο το στυλ του 80-90.Δεν το λέω αρνητικό σε καμία περίπτωση. Απλά πιστεύω ο ροθφούς ο αμπερκομπι κτλ εχτισαν το στυλ τους πάνω στο τολκιν και εξελιξαν το είδος. Γιαυτό.

-Η σειρά Τροία του γκεμελ φένεται καλή. Είναι η δική του εκδοχή για την ηλιαδα η έχει άλλους χαρακτήρες πλοκή κτλ?

-Γκαις ευχαριστώ για τις υπόλοιπες προτάσεις, τις έλεγξα όλες αλλά δυστυχώς δεν νομίζω είναι αυτό που ψαχνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να θες να διαβάσεις ηρωική φαντασία και να μην ψήνεσαι για κανένα από: 

 

Brandon Sanderson

Anthony Ryan

Tad Williams

David Gemmell

Robin Hobb

Robert Howard

Michael Moorcock

Ursula LeGuin

Raymond Feist

Mark Lawrence

Brent Weeks

Ian Irvine

 

Παλαιομοδίτικο το επικό φάντασυ 80/90 με ποια έννοια; Ότι υπήρχαν πολλές αντιγραφές Τόλκιν με dnd κόσμους, ξωτικά, ορκ και νάνους; Μα (πέρα ίσως από Feist) δεν προτείναμε τέτοιο φάντασυ ούτως ή άλλως. Χώρια ότι υπάρχει φάντασυ από εκείνη την εποχή που αφήσαμε εκτός γιατί πχ δεν μεταφράστηκε ολόκληρο (πχ Gene Wolfe, που το λες και ΕΦ) και δεν έχει καμία σχέση.  Επίσης, η σειρά Μαύρος Πύργος του Κινγκ αν και μεγαλύτερη από τριλογία είναι κλασική σειρά φάντασυ ουσιαστικά(προσωπικά τη διάβασα πριν διαβάσω οτιδήποτε από Κινγκ, περιέργως). Και, μολονότι urban fantasy νομίζω αξίζει μια ματιά η Δαιμονική Καταιγίδα του Jum Butcher. Χώρια το πιο ανάλαφρο ή και χιουμοριστικό φάντασυ τύπου Terry Pratchett αλλά και Jack Vance. O Robert Jordan υποθέτω απορρίπτεται λόγω του ότι η σειρά του είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτό που ψάχνεις. 

Link to comment
Share on other sites

-Το μαύρο πύργο το διαβασα εννοείται.

-Από πρατσετ τα χρώμα και φως της φαντασίας. Ευχάριστα αλλά μέχρι εκει.

 

Συγνώμη αν κούρασα αλλά όπως είπα ψάχνω κάτι ανάλογο με ροθφούς /αμπερκομπι πλέον δηλ

Τριλογία φρεσκαδουρα ποιότητα και μεταφρασμένο.

Θα ελέγξω όλες τις νέες προτάσεις. Θενκς

Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει αν απλά ρωτάς τι έχει μεταφραστεί από πρόσφατο επικό φάντασυ νομίζω είπαμε τα πιο βασικά.

Link to comment
Share on other sites

-Έχω διαβάσει μόνο αυτούς που ανέφερα. Από παλιούς μόνο τολκιν. Σίγουρα ο γκειμαν όπως και ο ορσον καρντ δεν θα ανήκαν εδώ κανονικά αλλά τους έβαλα τιμής ενεκεν

-ο λόγος που αναφέρω μετά 2000 είναι ο εξής. Θεωρώ λίγο παλιομοδιτικο το στυλ του 80-90.Δεν το λέω αρνητικό σε καμία περίπτωση. Απλά πιστεύω ο ροθφούς ο αμπερκομπι κτλ εχτισαν το στυλ τους πάνω στο τολκιν και εξελιξαν το είδος. Γιαυτό.

-Η σειρά Τροία του γκεμελ φένεται καλή. Είναι η δική του εκδοχή για την ηλιαδα η έχει άλλους χαρακτήρες πλοκή κτλ?

 

 

Βασικά ο Ruthfuss βασίστηκε πάνω σε Le Guin/Rowling, ενώ ο Abercrombie πάνω στον Martin παρά τον Tolkien.

 

Τώρα όσον αφορά την Τροία του Gemmell το πρώτο βιβλίο είναι πριν τον πόλεμο και είναι πιο αυτοτελές από τα επόμενα δύο. Οι χαρακτήρες είναι οι ίδιοι απλά προσεγγίζει με τον δικό του τρόπο τον Τρωικό Πόλεμο και παρ' όλο που παρεκκλίνει λίγο το κάνει με καλό τρόπο.

 

Δυστυχώς από μεταφρασμένα πάνω κάτω αυτά υπάρχουν, για περισσότερα μόνο στα αγγλικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Απο κλασικους:

Διαβασε Κοναν.

Και τα δυο πρωτα απο Lankhmar του Lieber (αν τα βρεις, ειχαν βγει σε ενα βιβλιο αλλα εχει εξαντληθει)

 

Δεν ειναι παλιομοδίτικοι φαση 70-80 (δηλαδη αντιγραφω Τολκιεν) ειναι δικο τους υφος και κλασικοι με δικο τους τροπο. Ειδικα ο Χαουαρντ ειναι μαστορας του λογου και πολυ ανωτερος απο το 90% των συγχρονων.

Εφτα βιβλια ειναι ο Κοναν, ολα σχεδον συντομες ιστοριες - Η ωρα του Δρακοντα ειναι μυθιστόρημα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα παίδες συνεχίζω στο θέμα, φέτος διάβασα στο 2016 sanderson /gemmel /και το Blood song που μου προτείνατε (δροσερά και ευκολοδιαβαστα) τα κατά ευχαριστήθηκα /νιώθω λίγο πλησιάζω το τοίχος σε ηρωική επική φαντασία τουλάχιστον σε ότι έχει μεταφραστεί, διάβασα ενδιάμεσα κάποια απωθημένα όχι τόσο ηρωική αλλά λογοτεχνία το αν είσαι έτοιμος πάτα εντερ (εξαιρετικό) /Martian, το επόμενο μου σίγουρα θα είναι το προσφάτως μεταφρασμένο διαστρικός Πόλεμος (το οποιο δυστυχώς επίσης είναι σειρά και τα επόμενα θα αργήσουν).

 

Κάποια άλλη πρόταση για την συνέχεια ?

 

Κλασσικά ηρωική φαντασία αυστηρά μετά 2000 και μεταφρασμένο??

Η εναλλακτική κάποιο stand alone σαν το αν είσαι έτοιμος πάτα εντερ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..