Jump to content

Photo
- - - - -

Το αυγό του Θεού - Σουζάνα Χατζηνικολάου

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 tifonas79

tifonas79
  • Members
  • 27 posts
  • Όνομα:Γιωγος

Posted 13 Σεπτέμβριος 2016 - 21:02

Πριν λιγες μερες πηρα το βιβλιο Αυγο του θεου της Σουζανας Χατζηνικολαου.

Ειναι ενα μεγαλο σε ογκο και σελιδες βιβλιο στο οποιο βρησκομαι περιπου στην μεση του και μεταφερω τις μεχρι τωρα εντυπωσεις μου.Ας παμε πρωτα στα ελαχιστα μειονεκτηματα που του εχω βρει μεχρι τωρα.

1)Οι παραγραφοι ειναι τεραστιοι και η συγραφεας προσπαθει να περιγραψει τον κοσμο που εχει δημιουργησει,και στην προσπαθεια της αυτην [απολυτα κατανοητη]στριμωγνει σε μεγαλες παραγραφους πολλες λεπτομερειες του κοσμου,ισως με μικροτερες και ουσιαστικοτερες παραγραφου να ηταν λιγοτερο κουραστικο.

2)Πολλες παρομοιωσεις σε βαθμο υπερβολικο νομιζω μεχρι εδω που εχω φτασει περιπου στην μεση του βιβιλιου.

Δεν νομιζω οτι ειναι πολλα και σημαντικα τα πλην,παω τωρα στα συν.

1)Εαν και δεν εχω μεγαλη πειρα βλεπω μεχρι τωρα οτι σε πολλα ασημαντα πραγματα ειτε στον κοσμο,ειτε στις σκεψεις και πραξεις του ηρωα οταν τα προσεξα ειδα οτι παρακατω υπηρχε η καταληξη που σε μεγαλο βαθμο ειχα υποτευθει.Δηλαδη ο προσεχτικος αναγνωστης θα καταλαβει σε μεγαλο βθμο τι θα γινει,αυτο μου δειχνει οτι εχει μια συνεχεια και δεν γραφει ασυνδετα πραγματα ουτε τραβηγμενα απο τα μαλλια.

2)Πολυ καλη αποδωση της τραγικοτητας του ηρωα μεσα απο σκεψεις-πραξεις του,στο περναει αυτο το αισθημα λες και εχεις αδικιθει εσυ νιωθεις.Επισης πολυ καλη και η αποδωση της εσωτερικης παλης του ηρωα για πολλα θεματα.

3)Διδαχτικο πολυ σε σχεση με την υποβολη καποιων σε μια κοινωνια για να κανουν την μαζα του λαου οτι θελουν,τι μου θυμηζει αραγε αυτο στην σημερινη εποχη χαχαχαχα.

4)Μεχρι στιγμης ολα αρχισουν να συνδεοντε μεταξυ τους αρμονικα και χωρις κενα,δεν χρησιμοποιει απομηχανεις θεους μεχρι τωρα ουτε την ευκολη λυση την δινει η μαγεια.

5)Πολυ προσεγγμενο βιβλιο σαν εκδοση καλη ποιοτητα σαν υλικο.

Γενικα ειναι η δευτερη ελληνιδα συγγραφεας που διαβαζω μετα τα πνευματα,και οφειλω να πω οτι εαν και τα πνευματα μου αρεσαν πολυ το αυγο του θεου μεχρι τωρα μου αρεσει εξισου ισως και περισσοτερο,και ειναι πολυ πολυ μεγαλυτερο σαν εκταση,χωρις να μου φαινεται φλυαρο μεχρι στιγμης τουλαχιστον μεχρι εδω που εχω φτασει.

Αυτα μεχρι στιγμης παιδια.

Edited by Mesmer, 13 Σεπτέμβριος 2016 - 23:18.

• Naroualis, Souzana, DinMacXanthi and 6 others like this

#2 tifonas79

tifonas79
  • Members
  • 27 posts

Posted 20 Σεπτέμβριος 2016 - 07:23

Οι θετικοτατες εντυπωσεις συνεχιζοντε και ειμαι προς το τελος του βιβλιου οταν το τελειωσω,θα γυρισω σε καποια κομματια που μου εχουν κανει εντυπωση και θα τα ξαναδιαβασω.Τοτε θα γραψω πιο πολλα.

Πολυ καλο βιβλιο και θα ελεγα με τα λιγα που ξερω [υπενθυμηζω τωρα στα γεραματα αρχισα να διαβαζω φανταστικη λογοτεχνια οποτε ειμαι αρχαριος αναγνωστης]εξαιρετικη προσπαθεια απο ελληνιδα μαλιστα,που ειναι μανα,ειναι ιατρος [πολυ τρεξιμο κυριως σε δημοσια νοσοκομεια,εφημερειες κτλ τα ξερω και εγω]εχει οικογενεια.

Εαν συνυπολογισουμε τις δυσκολιες της ελληνικης οικογενειας στις μερες μας,και οχι μονο σε οικονομικο επιπεδο,τοτε το βιβλιο που εγραψε ειναι απλα εκπληκτικο.

Edited by tifonas79, 20 Σεπτέμβριος 2016 - 07:25.

• Naroualis, AlienBill, Simitsakis and 1 other like this

#3 Souzana

Souzana
  • Members
  • 9 posts
  • Όνομα:Σουζάνα

Posted 21 Σεπτέμβριος 2016 - 14:49

Σ΄ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, χαίρομαι που σου αρέσει! :rolleyes:

• Naroualis, AlienBill, Simitsakis and 2 others like this
Sapere Aude

#4 Simitsakis

Simitsakis

Κι ο θάνατος το τέλος δεν είναι...

• Members
  • 85 posts
  • Όνομα:Μανώλης
  • Currently reading:Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα

Posted 30 Σεπτέμβριος 2016 - 14:57

Το βιβλίο είναι εκπληκτικό, πονάς τους χαρακτήρες. Βαθύτατο. Δεν έχω προλάβει να γράψω για το συγκεκριμένο κριτική, αλλά διαβάστε το όταν το βρείτε κάπου.

• Naroualis and Souzana like this

Ταξίδεψες ποτέ στον θάνατο;           www.aray.gr

#5 tifonas79

tifonas79
  • Members
  • 27 posts

Posted 11 Οκτώβριος 2016 - 15:36

Το τελειωσα εδω και μερες και απλα δεν εγραφα γιατι δεν ηξερα τι θετικο να πρωτογραψω.

Τα δυο μικρα μειονεκτηματα του που ανεφερα σε παραπανω ποστ εφξαφανιζοντε κυριολεκτικα μετα τα μεσα του βιβλιου,δηλαδη στο δευτερο μισο του βιβλιου οσο και να προσπαθησα ακομα και με "κακοπροαιρετο" ματι [ηθελα να βρω μεινεκτημα σοβαρο ετσι για να βρω χιχιχ]δεν βρηκα.

Αντιθετα γιγανονοντε ολα του τα πλεονεκτηματα,τα εχει ολα.

Απλα εκληκτικο τοσο καλο που ακομα και οι σελιδες του μου φανηκαν λιγες αυτο νομιζω τα λεει ολα.

Συγχαρητιρια στην συγγραφεα περιμενω και αλλα εργα της ανυπομονα. 

• Naroualis and Souzana like this

#6 tifonas79

tifonas79
  • Members
  • 27 posts

Posted 22 Νοέμβριος 2016 - 08:49

Πραγματικα εχοντας πιο πιο γενικη εικονα και διαβαζοντας και αλλα βιβλια καταλαβαινω ποσο καλο ειναι το αυγο του θεου.

• Souzana likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users