Jump to content
Sign in to follow this  
Mournblade

Δυστυχία

Recommended Posts

Silvertooth

Η ιστορία είχε πάρα πολύ δυνατή ιδέα. Προς το τέλος αιφνιδιάστηκα και πληγώθηκα - και αυτό το μετρώ σα θετικό.

Ωστόσο, την περισσότερη ώρα η γραφή αποσυντόνιζε. Υπήρξε φόρτωση των προτάσεων με λέξεις και στολίδια που δεν εξυπηρετούσαν σε κάτι. Αντίθετα, αφαιρούσαν από τη συνολική κατανόηση της πρότασης και αυτό ήταν αρκετά σοβαρό για το κείμενο, σε βαθμό του να πνίξει πρακτικά την ιστορία.

• Like 1

South of Heaven

Συνονόματε καλησπέρα :) Πέρασα ευχάριστα διαβάζοντας την ιστορία σου (όσο παράξενο κι αν ακούγεται λαμβάνοντας υπόψη τον τίτλο :)

Η γραφή σου είναι εξαιρετική! Φαίνεται ότι είναι καλοδουλεμένη και δουλεύει σαν καλολαδομένη μηχανή, δεν κολλάς πουθενά!

Απλά, για τα δικά μου λιτά γούστα, σε κάποια σημεία γίνεται κάπως κουραστική. Παράδειγμα η παράγραφος της περιγραφής του βουνού που ζει ο Γέρος. Θα μπορούσε να είναι συντομότερη και να εξοικονομηθεί χώρος για περισσότερε πληροφορίες γύρω από την πολύ ενδιαφέρουσα κοσμοπλασία.

Το concept των Σκιών και η μοχθηρία την οποία εκπέμπουν καθώς και ο συσχετισμός τους με τα αρνητικά ανθρώπινα συναισθήματα είναι εξαιρετικό.

Μπράβο και καλή επιτυχία!

• Like 1

Mournblade

Θα ήθελα ευχαριστήσω θερμά όσους ξόδεψαν τον χρόνο τους για να διαβάσουν το διήγημα μου, και ειδικά αυτούς που μπήκαν στον κόπο να το διαβάσουν και δεύτερη φορά. Ευχαριστώ επίσης παιδιά για τα καλοπροαίρετα σχόλια σας. ;-) Θα δώσω χρόνο στο κείμενο και θα τα ξανακοιτάξω ένα-ένα. Άλλωστε όπως δήλωσα, σκοπεύω να το αναπτύξω κι άλλο. Να επισημάνω μόνο πως ήταν πράγματι ένα απαιτητικό διήγημα, που σε ήθελε απόλυτα προσηλωμένο. Προσπάθησα να δώσω κάτι όμορφα και ποιητικά γραμμένο, με την ελπίδα όχι να αναδειχθώ ούτε να προκαλέσω, αλλά να ταξιδεύσω τον αναγνώστη και να μεταφέρω ακριβώς τα δυνατά συναισθήματα που εγώ είχα εκείνη τη στιγμή όταν το έγραφα. Ο πραγματικός πρωταγωνιστής το διηγήματος ήταν πράγματι η κοσμοπλασία. Για όσους χάθηκαν στα... δίχτυα της, η κεντρική πλοκή είναι η εξής:

Ο Σεθ παρασύρεται από τον δαίμονα Δυστυχία ενώ γυρεύει εκδίκηση, και καταδικάζει την ίδια του την γυναίκα σπάζοντας το φυλαχτό που προστάτευε την ψυχή της. Ένα φυλαχτό που της χάρισε ο Γέρος, όταν εισάκουσε την προσευχή της.

Όσα παιδιά επιθυμούν να μάθουν περισσότερα για τις ιδέες που αναφέρονται μέσα στο κείμενο, αν κατεβάσουν το αναλυτικότατο pdf.

Ευχαριστώ ξανά! :)

Εξήγηση.pdf

• Like 9

Varda GR

Γρηγόρη μου το πράγμα είναι απλό.Η Δυστυχια είναι ένα διήγημα απαιτήσεων.Και όπως κάθε τέτοιο διήγημα θέλει χρόνο και προσοχή για να το κατανοησεις.Η φαντασία σου όπως πάντα οργιαζει!Δεν είναι εύκολο αναγνωσμα αλλά it's worth the trouble!!!

• Like 2

MadnJim

Γρηγόρη μου το πράγμα είναι απλό.Η Δυστυχια είναι ένα διήγημα απαιτήσεων.Και όπως κάθε τέτοιο διήγημα θέλει χρόνο και προσοχή για να το κατανοησεις.Η φαντασία σου όπως πάντα οργιαζει!Δεν είναι εύκολο αναγνωσμα αλλά it's worth the trouble!!!

Πρώτο ποστ, αγαπητή Κατερίνα -πρώτο από πολλά ακόμα εύχομαι- και που αλλού; Στον Γρηγόρη φυσικά! :lol:

Τις "Women of the lake", που περιμένω να το διαβάσω, πότε θα τις δούμε στην βιβλιοθήκη ποίησης; :)

• Like 1

Blacksword

Νομίζω τα έχουν πει όλα οι προηγούμενοι αλλά να προσθέσω ότι βρήκα την ιστορία σου αυτή αρκετά καλή, με την γραφή σου να κυλάει πολύ όμορφα. Η ιστορία είναι, όντως, λίγο φορτωμένη αλλά οι χαρακτήρες σου βγάζουν αρκετό συναίσθημα για μένα για να κρατήσουν το ενδιαφέρον, πράγμα που γίνεται από την αρχή μέχρι το τέλος.

• Like 1

Disco_Volante

Γρηγόρη καλησπέρα,

Ας αφήσω και εγώ μερικά σχόλια, έστω και μεγάλη χρονική καθυστέρηση...

Θετικά στοιχεία:

• Ο τρόπος γραφής είναι πολύ καλός και δείχνει ξεκάθαρα ότι ο συγγραφέας ξέρει τι κάνει. Το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείς, όντας πολύ πλούσιο, σου επιτρέπει να οπτικοποιείς στον αναγνώστη τα όσα συμβαίνουν.
  • Η ιστορία έχει αρχή, μέση και τέλος. Συνήθως σε διηγήματα μικρού μήκους έχεις πάντα μια υποψία ότι ίσως δεν διαβάσεις μια ολοκληρωμένη ιστορία. Κάτι που φυσικά δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.
  • Η ιστορία σου έχει αρκετή δράση (λέγοντας δράση εννοώ πολλά δρώμενα) και αυτό ξεπληρώνει τον αναγνώστη.
  • Παράλληλα με τη δράση υπάρχει και μια ικανοποιητική σκιαγράφηση των βασικών χαρακτήρων καθώς και μια εξέλιξη αυτών παράλληλα με τη πρόοδο των γεγονότων

Αρνητικά στοιχεία:

Η αλήθεια είναι πως προσωπικά μόνο ένα στοιχείο με ενόχλησε κάπως. Αυτό έχει να κάνει με τη ροή της ιστορίας. Διαβάζοντάς της την πρώτη φορά δεν κατάφερα να καταλάβω πλήρως τα γεγονότα αυτής. Χρειάστηκε και μία δεύτερη, πιο προσεκτική ανάγνωση, έτσι ώστε να μου λυθούν οι απορίες. Ακόμα δεν έχω εντοπίσει τι φταίει γι’ αυτό. Σίγουρα πάντως η μετάβαση από το ένα γεγονός στο άλλο θα πρέπει να είναι πιο γρήγορη και φυσικά πιο άμεση. Διαφορετικά ο αναγνώστης χάνεται στο μεσοδιάστημα! Χαρακτηριστικό ακραίο παράδειγμα είναι οι ψάλτες της εκκλησίας που για να ολοκληρώσουν μια απλή φράση σου βγάζουν την πίστη επαναλαμβάνοντας και τραβώντας την κάθε συλλαβή μέχρι αηδίας (Α α α α α α α α γι ι ι ι ι ο ο ο ο ος ο ο ο ο ο Θε ε ε ε ε ε ος....), με αποτέλεσμα ο πιστός να μην μπορεί να καταλάβει τι ακούει!

Το γενικό συμπέρασμα είναι σαφώς θετικό. Κατέχεις σε μεγάλο βαθμό το προσόν της συγγραφής και φυσικά οι ιδέες σου είναι ενδιαφέρουσες και ολοκληρωμένες.

Συνέχισε λοιπόν την καλή δουλειά και περιμένω να διαβάσω και άλλα κείμενά σου!

• Like 1

Mournblade

Χτίζοντας σιγά σιγά τον κορμό πάνω στο οποίο θα πατήσει το μυθιστόρημα που σχεδιάζω να γράψω με αφορμή το συγκεκριμένο διήγημα, έπεσα πάνω στη δουλειά κάποιων πολύ ταλαντούχων καλλιτεχνών, χρηστών στο deviant art, όπως ο BASTIEN GRIVET,η exellero, chriscold μεταξύ άλλων παραδόξως μοιάζουν πάρα πολύ με αυτό που έχω στο μυαλό μου όσον αφορά το είδος του art direction που θα ήθελα να έχει το συγκεκριμένο έργο. (ευσεβής πόθος, με λίγα λόγια :) )

Για όσους ενδιαφέρονται να ρίξουν μια ματιά:

- Η Συμφορά Δυστυχία: 

- Η αρχόντισσα:

-O Σκιώδης Κόσμος:

-O Σεθ:

- O Γέρος στο Βουνό:

- Φτάνοντας στη Γη της Μοναξιάς:

-Και κάτι για το μέλλον:

Προσωπικά, τις βρίσκω υπέροχες, αλλά και ιδανικές ως έμπνευση για την ωρίμανση της κοσμοπλασίας.

Edited by Mournblade
  • Like 2