Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Χίλιες Φορές Χίλια Παιδιά

FANTASY

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 Silvertooth

Silvertooth
  • Members
  • 329 posts
  • Όνομα:Μάγδα

Posted 01 Οκτώβριος 2016 - 22:12

*
POPULAR

Όνομα Συγγραφέα: Μαγδαληνή Κορδορούμπα
Είδος: Φάντασυ
Αριθμός Λέξεων: 3.878
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Η ιστορία είναι η συμμετοχή μου για τον διαγωνισμό Fantastic Words 2016, στην κατηγορία φάντασυ, με θέμα "Έκλειψη", η οποία διακρίθηκε με την πρώτη θέση.
Αρχείο: Attached File  Χίλιες φορές χίλια παιδιά.pdf   298,17KB   19 downloads και Attached File  Χίλιες φορές χίλια παιδιά.doc   87KB   14 downloads

Και για όποιον προτιμά να μη το κατεβάσει, μπορεί να πατήσει στο σπόιλερ: 

Spoiler

Edited by Silvertooth, 02 Οκτώβριος 2016 - 16:42.

• Nihilio, Naroualis, elgalla and 12 others like this

#2 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 04 Οκτώβριος 2016 - 15:05

Αν μου έλεγαν να διαλέξω πέντε λόγους για τους οποίους μου άρεσε αυτή η ιστορία, θα τους έβρισκα άνετα. Θέλεις ατμόσφαιρα, ναι, θέλεις παράδοξο, ναι, θέλεις συγκίνηση, ναι, θέλεις αγάπη, ναι, θέλεις πόνο, ναι. Και μαζί μ' αυτά θα πρόσθετα και την καταπληκτική πτερόπετρα. :)

Αλλά αν μου έλεγαν να αναφέρω έναν μονάχα λόγο, θα έβγαζα το καπέλο στη φοβερή μυθολογία που γέννησες σ' έναν κόσμο που δεν είναι άγνωστος και ξένος και μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε, αλλά σ' έναν κόσμο που γνωρίζουμε τόσο μα τόσο καλά. Πολύ ωραία δουλειά!

• Naroualis and Silvertooth like this

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#3 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 723 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 22 Οκτώβριος 2016 - 19:59

Μάγδα καλησπέρα και συγχαρητήρια φυσικά για την διάκριση ;)

Η ιστορία σου ήταν για μένα μία μεγάλη απόλαυση και μία μεγαλύτερη σπαζοκεφαλιά και θα εξηγήσω τι εννοώ.

Μου άρεσε πάρα πολύ η γραφή σου και ο τρόπος που σκιαγράφησες τους χαρακτήρες. Πολύ ζωντανοί και κοντά σε δικά μας πρότυπα και αντιδράσεις. Σε πολλά σημεία που μου θύμισε τους χαρακτήρες του Υφαντόκοσμου του Μπάρκερ (στο θέμα απόδοσης) και αυτό για εμένα είναι τεράστιο.

Έχεις μία υπέροχη κοσμοπλασία και μύθο με τους δύο ήλιους και το φεγγάρι το οποίο μόνο θετικά προδιαθέτει.

Ξεκινάς μία κορύφωση η οποία με είχε να θέλω να διαβάσω την συνέχεια σαν μανιακός και να κάνω μόνο θετικά σενάρια για το τέλος.

Και κάπου εκεί αποπροσανατολίστικα. Δεν μου άφησες αρνητική εικόνα αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι θετική ή όχι. Έχω μία μεγάλη απορία για το τέλος και λίγο πριν απ'αυτό καθώς ένα κενό που (πιστεύω?) ότι εντόπισα με έριξε εκτός.

Εξηγώ στο spoiler.

Spoiler

Πέρα από το παραπάνω, η ιστορία είναι πολύ καλή και της άξιζε μία καλή θέση ;) Μπράβο!

• Silvertooth likes this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#4 Silvertooth

Silvertooth
  • Members
  • 329 posts
  • Όνομα:Μάγδα

Posted 23 Οκτώβριος 2016 - 14:58

Για αρχή θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και τους δύο που αφιερώσατε χρόνο στην ιστορία και για τα σχόλιά σας. Ήταν όμορφο το να τη γράψω, οπότε χαίρομαι που είχε κάτι να προσφέρει.

Spoiler

Κάτι άσχετο - που μάλλον έπρεπε να το είχα κάνει πολύ νωρίτερα, αλλά δε το σκέφτηκα: Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που είχα βάλει στο κείμενο που προκειμένου να μην ξεπεράσω το όριο των 4000 λέξεων του διαγωνισμού τις έκοψα. Δεν είναι πολλές, 300 λέξεις, και δεν προσδίδουν κάποια επεξηγηματική αξία στην ιστορία - απλά τις έκοψα με μισή καρδιά από το πρωτότυπο.

Οπότε, θα πρότεινα, σε κάποιον που θα ήθελε να διαβάσει την ιστορία αλλά δε το έχει κάνει ακόμα, να διαβάσει κατευθείαν αυτή τη βερσιόν: Attached File  Merged.pdf   448,56KB   4 downloads

Ξαναλέω, ότι κάποιος που έχει ήδη διαβάσει την ιστορία δε θα πάρει κάποια σημαντική πληροφορία διαβάζοντας αυτή την εκδοχή, οπότε δεν υπάρχει λόγος να την ξαναδιαβάσει.

• Ballerond likes this

#5 Frozen Compass

Frozen Compass

Captain

• Members
  • 1 posts
  • Όνομα:Θοδωρής

Posted 21 Απρίλιος 2017 - 19:04

Διάβασα αυτό το διήγημα τον Οκτώβριο, όταν δεν ήμουν ακόμα μέλος στο site. Μου άφησε εξαιρετικά καλή εντύπωση. Είχα δώσει κάποιο feedback και τότε στη συγγραφέα, αλλά θα το επαναλάβω εδώ γραπτώς.

Το διήγημα έχει μέσα του ζωντανές στιγμές από παιδικά χρόνια που έχουμε ζήσει ή έστω θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να ζήσουμε. Αυτό είναι κάτι που, δυστυχώς, δεν το βλέπω αρκετά συχνά. Λέω "δυστυχώς", διότι λειτουργεί ως κάτι παραπάνω από απλή αισθητική επιλογή: δίνει μία οικεία βάση για να γίνει βαθύς ο κόσμος του. Τα υπερφυσικά στοιχεία στο φόντο φαντάζουν πιο σοβαρά και πιο επιβλητικά όταν μπροστά υπάρχουν πιστευτές καταστάσεις. Οι γεύσεις από τη ζωή στις μικρές κλίμακες (η αυλή της γιαγιάς, το παιδικό πείραγμα, κλπ) δημιουργούν αρκετή αντίθεση για να με κάνουν ως αναγνώστη να εκτιμώ ακόμα πιο πολύ αυτό που αντιμετωπίζουν -έστω και φευγαλέα- οι ανθρώπινοι χαρακτήρες.

Η μυθολογία του κόσμου αυτού καταφέρνει να είναι αρκετά εξωτική και ταυτόχρονα να φαντάζει οικεία. Είναι μοναδική και ταυτόχρονα αυτο-εξηγούμενη, το οποίο αποτελεί μια λεπτή ισορροπία. Προσωπικά μου προκάλεσε έναν τρόμο για το τι υπάρχει στον κόσμο γύρω από αυτούς τους χαρακτήρες -- και αυτό είναι χαρακτηριστικό πολλών από τις αγαπημένες μου ιστορίες.

Δομικά, εκτίμησα την παρουσία των ζευγών setup και payoff. Θα έλεγε κανείς ότι είναι αυτονόητο, αλλά υπάρχουν αρκετές ιστορίες που το ξεχνάνε. Στα θετικά κατατάσσω και την, κατά τη γνώμη μου, συγκινητική χρήση του flashback προς το τέλος. 

Spoiler

Edited by Frozen Compass, 21 Απρίλιος 2017 - 19:18.

• Silvertooth likes this

All great literature is one of three stories: a man goes on a journey, a stranger comes to town, and Godzilla versus Megashark.

Also tagged with one or more of these keywords: FANTASY

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users