Jump to content

ΣΑ #3 (Οπτικές Γωνίες Αφήγησης - Συνέχεια)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

post-4496-0-04925400-1478253495.jpg

Η κουκουβάγια χαιρετά τα ζωάκια του δάσους με ένα τίναγμα των (από τα πρωτοβρόχια) βρεγμένων φτερών της. Το αρχικό σχέδιο ήταν να ανεβαίνουν οι ασκήσεις αυτές μήνα παρά μήνα, πλην όμως κάτι ο διαγωνισμός με τα μαγικά φυλαχτά, κάτι το καλοκαίρι που δεν μαζευόμασταν, κάτι η συμμετοχή του sff.gr. στο ΦantastiCon (που όσοι τη χάσατε, χάσατε) τώρα καταφέρνω, επιτέλους, η δασκάλα να χτυπήσω καμπανάκι για να μπούμε στην τάξη. Μαζεύτε βιβλία- τετράδια- γομολάστιχες –το μηλαράκι για το κολατσιό και ξεκινάμε.

 

3η ΣΑ

Οπτική Γωνία του Συγγραφέα/ Αφηγητή (Συνέχεια)

(Point of View)

 

Ευκολότερη και δυσκολότερη παράλληλα από τις δύο προηγούμενες, η τρίτη συγγραφική άσκηση του sff.gr. ανοίγει τις πόρτες της για να σας υποδεχτεί.

Ευκολότερη, γιατί από τις προηγούμενες είναι ίσως η λιγότερο χρονοβόρα.

Δυσκολότερη, γιατί απαιτεί (μάλλον) από τους συμμετέχοντες ένα συγκεκριμένο είδος συγκινησιακής φόρτισης για να διεκπεραιωθεί.

Ζητούμενο: Γράψτε μία παράγραφο (το πολύ ως μία σελίδα) που να αποτελεί την περιγραφή ενός αντικειμένου, ή ενός κτιρίου, ή ενός τοπίου. Μπορεί και όλων των παραπάνω, μπορεί να επιλέξετε και εντελώς άλλου είδους περιγραφή (π.χ., περιγραφή ενός μουσικού κομματιού). Το παν είναι να εστιάσετε στην περιγραφή.

Η περιγραφή γίνεται από την Οπτική Γωνία (ΟΓ) αφήγησης ενός γονέα που έχει, πρόσφατα, χάσει το παιδί του.

Μέσα στην περιγραφή σας δεν θα συμπεριλάβετε αναφορές για το παιδί αυτό ή για το θάνατό του.

Δείτε αν μπορείτε να προκαλέσετε το αίσθημα της απώλειας και της θλίψης χωρίς να μιλήσετε απευθείας για το ζήτημα που έχει προκαλέσει το αίσθημα αυτό.

Ο λόγος που το θέμα είναι ένα χαμένο παιδί και όχι μία χαμένη αγάπη, για παράδειγμα, είναι γιατί ο πόνος για κάτι τέτοιο είναι πράγματι τόσο μεγάλος ώστε μπορεί να αλλάξει την κοσμοθεωρία, τα πιστεύω, το ίδιο τον εαυτό ενός ανθρώπου. Πώς λοιπόν θα έβλεπε τον κόσμο ένας τέτοιος άνθρωπος; Πώς θα περιέγραφε ένα αντικείμενο, ένα κτίριο, ένα τοπίο, ένα μουσικό κομμάτι;

Διάρκεια διεξαγωγής: Μέχρι τις 22 Νοεμβρίου 2016. Ημέρα Τρίτη (βράδυ) ανεβάζετε τις ασκήσεις σας στο θέμα των απαντήσεων. Εδώ:http://community.sff.gr/topic/16987-%CF%83%CE%B1-3-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF/

Μέχρι το τέλος του μήνα σχολιάζετε (εννοείται και νωρίτερα όσες έχουν ανεβεί).

 

Πώ-πω, νομίζω είναι η πιο «βαριά» άσκηση που έχουμε κάνει….

Edited by Ιρμάντα
Ορθογραφικά
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη πολύ αυτή τη φορά η άσκηση, Ειρήνη. Προσωπικά, όσο κι αν προσπάθησα -και πίστεψέ με προσπάθησα- δεν κατάφερα να σκεφτώ κάτι αξιόλογο. :blush:  Δηλαδή, να περιγράψω σε μία παράγραφο κάτι, ένα μήλο ας πούμε, αλλά όποιος θα το διαβάσει να πει "κρίμα μωρέ, είναι φως φανάρι, έχασε το παιδί του (ή έστω "κάτι πολύ σοβαρό πρέπει να του συνέβη") και γι' αυτό τα βλέπει έτσι", δεν μου βγαίνει με τίποτα! Γκρίνια και μουτζουφλιά μόνο. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως θα μπορούσα να δείξω κάτι τέτοιο τόσο άμεσα. Μακάρι να υπάρξει ανταπόκριση στην άσκηση, θέλω πολύ να δω πως θα μπορούσε κανείς να το προσεγγίσει όλο αυτό.

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο ζόρι όντως. Κάτι έχω στο μυαλό μου, ίσως το βγάλω σήμερα το βράδυ. Οποιαδήποτε άλλη ιδέα είχα πάντα κάνει προφανή την απώλεια του παιδιού

Edited by Ballerond
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη πολύ αυτή τη φορά η άσκηση, Ειρήνη. Προσωπικά, όσο κι αν προσπάθησα -και πίστεψέ με προσπάθησα- δεν κατάφερα να σκεφτώ κάτι αξιόλογο. :blush:  Δηλαδή, να περιγράψω σε μία παράγραφο κάτι, ένα μήλο ας πούμε, αλλά όποιος θα το διαβάσει να πει "κρίμα μωρέ, είναι φως φανάρι, έχασε το παιδί του (ή έστω "κάτι πολύ σοβαρό πρέπει να του συνέβη") και γι' αυτό τα βλέπει έτσι", δεν μου βγαίνει με τίποτα! Γκρίνια και μουτζουφλιά μόνο. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως θα μπορούσα να δείξω κάτι τέτοιο τόσο άμεσα. Μακάρι να υπάρξει ανταπόκριση στην άσκηση, θέλω πολύ να δω πως θα μπορούσε κανείς να το προσεγγίσει όλο αυτό.

Την παιδική χαρά στην οποία έπαιζε κάποτε με το παιδί του.

Στο παιδικό του δωμάτιο από το οποίο τώρα απουσιάζει το παιδί.

Στην παιδική του τσάντα μέσα σε μια κούτα.

Στο σπίτι που μένει ο γονιός τώρα που απουσιάζει το παιδί.

κτλ κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδική χαρά: Θα φανεί άμεσα ότι είχε παιδί κι ότι κάτι έχει πάθει (χαθεί; εξαφανιστεί; αρρωστήσει;)

Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα παιδικά μέρη. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αποφύγω την αναφορά στην απώλεια σε τέτοιες περιγραφές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άσκηση -όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον- ζητάει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Μέσα σε μια παράγραφο να περιγράψουμε κάτι από την οπτική ενός γονέα που έχει χάσει το παιδί του, αλλά χωρίς την παραμικρή αναφορά σ' αυτό το θέμα, έτσι που διαβάζοντας κάποιος την περιγραφή να νιώσει το αίσθημα της θλίψης και της τραγικής απώλειας. Το να περιγράψω μαύρα κι απαισιόδοξα κάτι, οτιδήποτε, είναι πανεύκολο. Το να δώσω όμως τόσο συγκεκριμένο ύφος σε μία μόνο παράγραφο και να μην φανεί απλώς σαν μια απαισιόδοξη οπτική, ούτε κάτι σε γκρίνια ή μουτζουφλιά όπως έλεγα και παραπάνω, μου είναι απίστευτα δύσκολο γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω. Δεν μπορώ να μπω στα παπούτσια κάποιου που του έτυχε κάτι τόσο βαρύ ώστε να "δω" μέσα από τα δικά του μάτια τον κόσμο. Το να μονολογεί ο υποτιθέμενος γονέας πχ για την παιδική χαρά της γειτονιάς του ή λοιπά παρεμφερή, εκτός του ότι είναι κάτι σαν εξυπνακίστικη τρίπλα στην άσκηση, δίνει και σαφές στίγμα για το θέμα που τον κάνει να νιώθει θλιβερά. Το ζητούμενο είναι μέσα από ένα άσχετο θέμα να αποδόσουμε έναν πόνο τέτοιον που να είναι ικανός να αλλάξει την κοσμοθεωρία ενός ατόμου, όπως λέει και η δασκάλα. Άρα και ένα μήλο ας πούμε  κάνει τη δουλειά, αρκεί να μπορεί κάποιος να μπει στη θέση αυτού του γονέα και να "δει" μέσα από τα δικά του μάτια το μήλο όπως θα το έβλεπε εκείνος.

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδική χαρά: Θα φανεί άμεσα ότι είχε παιδί κι ότι κάτι έχει πάθει (χαθεί; εξαφανιστεί; αρρωστήσει;)

Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα παιδικά μέρη. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αποφύγω την αναφορά στην απώλεια σε τέτοιες περιγραφές

Όχι, αν θες βάζεις στο περίπου παιδικά μέρη (όχι το δωμάτιο στο χώρο του γονέα όμως.) Απλά δεν το συνδέεις προσωπικά με αυτόν που αφηγείται. Λογικά μέχρι το βράδυ θα έχω ανεβάσει τη δική μου προσπάθεια, να την πετσοκόψετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O jjohn ζήτησε να μεταφερθεί η απάντησή του στο σωστό τόπικ, οπότε μην αγχωθείτε ότι εξαφανίστηκε ξαφνικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κάτι χρόνια που έχω να γράψω το οτιδήποτε, είπα να ξεσκουριάσω με μια παράγραφο εντελώς αυθόρμητα όταν είδα τις ασκήσεις.

Δεν ξέρω πως δουλεύει όλο αυτό, οπότε συγχωρέστε με αν παρέβην κάποιον κανόνα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας κατέθεσα κι εγώ μια παράγραφο, που κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι το ζητούμενο αλλά έτσι για τη χαρά της συμμετοχής, έστω και μικρής, όπως είχα υποσχεθεί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να το προσπαθήσω κι εγώ; :)

μέχρι τις 22 από ο,τι είδα...

δύσκολο αλλά θα το ήθελα...

και νομίζω θα μου βάλω πολύ στενούς περιορισμούς

θα ήθελα να είναι μια στεγνή περιγραφή ενός αντικειμένου

δίχως συναισθηματική σύνδεση με το άμεσα ζητούμενο

αν και το μουσικό κομμάτι μου πέρασε από το νου επίσης...

μα και πάλι με τον ίδιο τρόπο θα το επεδίωκα

θα δείξει

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μη διστάζεις eLisa! Και εγώ πρώτη φορά συμμετείχα σε κάτι τέτοιο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτη Δεκέμβρη σήμερα, οπότε έληξε και επίσημα η 3η ΣΑ του sff.gr.

 

Ευχαριστώ θερμά όλα τα ζωάκια του φόρουμ που δούλεψαν και ασχολήθηκαν.

 

Θα κλειδωθεί το τόπικ των απαντήσεων και πολύ σύντομα, (εννοώ το επόμενο μισάωρο) θα τα ξαναπούμε με κάτι σπέσιαλ....

Edited by Ιρμάντα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #3 (Οπτικές Γωνίες Αφήγησης - Συνέχεια)
  • Ιρμάντα pinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..