Jump to content

Write off #86 (Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Ballerond
 Share

Recommended Posts

Μέσα στην αναπουμπούλα και τον δικαιολογημένο προβληματισμό που δημιουργείται γύρω από την εκλογή του Donald Trump σαν πρόεδρο Αμερικής, ένας επιστήμονας της NASA κάθεται στο γραφείο του, χαμένος στις σκέψεις του.

Μοναδική του παρέα, ένα μπουκάλι ουίσκυ, μία φωτογραφία της γυναίκας του κι ένας φάκελος με απόρρητα έγγραφα. Ο κόσμος βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού και τα πράγματα δεν προμηνύνουν ότι κάτι θα πάει προς το καλύτερο.

 

Μοναδική του ελπίδα κάτι μακρινό, κάτι εκτός πλανήτη, κάτι το οποίο θα επαναφέρει την ισορροπία...ή θα κάνει τα πράγματα χειρότερα.

 

 

Καλωσορίσατε στο 86ο (ουάου) Write off μεταξύ του MadnJim και του Disco_Volante. Δύο συγγραφείς που έχουν αναμετρηθεί ξανά στο παρελθόν, αποφάσισαν να βγάλουν τις πένες τους και να τις διασταυρώσουν γι ακόμα μία φορά.

Ο υποφαινόμενος (ναι ρε εγώ, τι πρόβλημα έχετε;) θα τους παραθέσει μία εισαγωγή σπαρταριστή για να δουλέψουν πάνω της. Πριν προχωρήσουμε στην εισαγωγή, να αναφέρουμε κάποιους τυπικούς κανόνες:

 

Είδος: Horror / Sci-FI

Αριθμός λέξεων: Έως 12000 (χωρίς την εισαγωγή)

Διάρκεια Συγγραφής: 12/11 έως και 25/11 στις 23:59

Διάρκεια Ψηφοφορίας: Μία εβδομάδα μετά την ολοκλήρωση των ιστοριών

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Δεν αλλάζουμε καθόλου την εισαγωγή. Την βάζουμε αυτούσια στην ιστορία χωρίς να αλλάξουμε τίποτα κι ούτε την χρησιμοποιούμε για φθηνά τρικ του στυλ "και μετά κατάλαβε ότι όλο αυτό ήταν όνειρο κι ετοιμάστηκε να καβαλήσει το άλογο του και να σφάξει τον δράκο" :p

 

Η εισαγωγή ακολουθεί σε spoiler:

 

 

Το σώμα του είχε αρχίσει να επανέρχεται. Ο ρυθμός της αναπνοής έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, το αίμα ξεκίνησε να δίνει ζωή στις φλέβες του κι ο εγκέφαλος να βγαίνει απ' τον λήθαργο. Τα μάτια του αντίκρισαν πρώτα μία θολούρα που μετατράπηκε σταδιακά, σ' ένα λευκό ταβάνι. Ήταν ξαπλωμένος, αυτό το είχε καταλάβει. Οι μύες του είχαν ατροφήσει κι οι δεκάδες βελόνες, ακόμα καρφωμένες στο δέρμα του, δεν τον βοηθούσαν να κινηθεί εύκολα.
Ανασηκώθηκε με κόπο και πολλές απ' αυτές έπεσαν μόνες τους. Μία ενοχλητική, επαναλαμβανόμενη φωνή του γαργαλούσε τ'αυτιά.
«Ατμόσφαιρα σταθερή. Θερμοκρασία στους 22 βαθμούς Κελσίου. Οξυγόνο σε ασφαλή επίπεδα. Καλωσήρθατε».
Ειδικά αυτό το καλωσήρθατε του θύμιζε εκνευριστική παρουσιάστρια σε talent show. Τα πόδια του λύγισαν στην προσπάθεια που έκανε να σταθεί όρθιος κι αναπόφευκτα σωριάστηκε στο πάτωμα. Παγωμένο και λείο. Ολόλευκο, σαν το ταβάνι, με μοναδική εξαίρεση μικρές κηλίδες αίματος που διέγραφαν μία καμπύλη πορεία. Στο τέλος τους βρισκόταν ένα σκεπασμένο, με λινό ύφασμα, σώμα. Το πλησίασε μπουσουλώντας και προσπαθούσε να σκεφτεί αν έπρεπε να το τραβήξει ή όχι. Η ανθρώπινη περιέργεια νίκησε οποιαδήποτε προσπάθεια για λογική απόφαση.
Ανασήκωσε ελαφρά την άκρη του υφάσματος.

 

 

Εύχομαι να σας αρέσει, εύχομαι να το διασκεδάσετε κι ας νικήσει ο καλύτερος!

:medieval:  :construction:  :2handed:  :mace:

post-1599-0-03955900-1478719218_thumb.jpg

 

Συμμετέχει μία ιστορία:

Starhammer - Disco_Volante (Ο συγγραφέας ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημα).

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ballerond

    14

  • Disco_Volante

    16

  • MadnJim

    15

  • Mournblade

    6

Γιάννη, η εισαγωγή σου είναι, αν μη τι άλλο, πολλά υποσχόμενη! Ήδη μέχρις στιγμής καμιά δεκαριά ιδέες στριφογυρίζουν στο κεφάλι μου.

 

Ένα συχνό φαινόμενο που εμφανίζεται στους διαγωνισμούς είναι, ότι λόγω του ορίου λέξεων, οι συγγραφείς να μην μπορούν να αναπτύξουν πλήρως τις ιδέες τους. Προτείνω λοιπόν, εάν φυσικά συμφωνεί και ο Σπύρος, να γράψει ο καθένας μια ιστορία ελεύθερα χωρίς κάποιο σφιχτό όριο λέξεων να τον περιορίζει. Για το τυπικό του θέματος θα μπορούσαμε να θέσουμε ένα αρκετά μεγάλο όριο (π.χ. 15000 λέξεις). Και σε προηγούμενο Write-Off (πάλι μεταξύ εμού και του Σπύρου) είχαμε δουλέψει δίχως σφιχτό όριο. Λοιπόν; Τι λέτε;  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ δεν έχω θέμα, αρκεί κι ο Σπύρος να συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο. Απλά θα είναι άδικο λίγο ο ένας να γράφει ιστορία μέχρι 3-4 χιλιάδες λέξεις κι ο άλλος να την αναπτύξει σε 10.

Θα πρέπει να υπάρχει ένα κοινό κριτήριο. Αλλά μιας και είναι μεταξύ σας, αν συμφωνήσετε οκ ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαγωγή, ευχαριστούμε Γιάννη! Ομολογώ πως για μια στιγμή ψάρωσα, νόμισα πως η πρώτη παράγραφος του ποστ με τα πλάγια ήταν η εισαγωγή και πάγωσα. :lol: Ελπίζω να μου έρθει και καμιά καλή ιδέα.

 

Συμφωνώ για το ανοιχτό όριο λέξεων, να παίξουμε και να περάσουμε όμορφα θέλουμε, ας το ευχαριστηθούμε λοιπόν. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε μάγκες ;) 

Έβαλα το όριο τυπικά στις 12.000 λέξεις που πιστεύω είναι αρκετές για ότι κι αν γράψετε. Με μία έτοιμη εισαγωγή δύσκολα πιστεύω μπορεί να ξεφύγει περισσότερο μία ιστορία ;)

 

Οπότε, ακονίστε το μυαλό σας, στραγγίξτε το από ιδέες και γράψτε! 

 

(Η εισαγωγή στην αρχή με τα italics είναι μικρό surprise για το τέλος του write off ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μία μικρή σημείωση στους κανονισμούς απλά για να είμαστε κομπλέ ;)

Link to comment
Share on other sites

 

(Η εισαγωγή στην αρχή με τα italics είναι μικρό surprise για το τέλος του write off ;) )

 

Γιάννη άσε με να μαντέψω! Θα είναι κάτι για έναν επιστήμονα της ΝΑΣΑ που ξέροντας κάτι απόρρητο ανησυχεί για τον κόσμο που πάει κατά διαόλου και τα πίνει μόνος του παρέα με τη φωτό της γυναίκας του, έχοντας μια τελευταία ελπίδα ότι κάτι θα συμβεί, πιθανότατα κάτι ΕΤ, και θα αλλάξουν τα πράγματα, ίσως για το καλύτερο αλλά παίζει και για το χειρότερο. :whistling: :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εισαγωγή!  ;-)  Εγώ άνετα θα την συνδύαζα με την παράγραφο του Ντόλαλντ! Χεχεχε :D !

Είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρώσετε! ^_^

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12.000 λέξεις είναι υπερβολικά μεγάλο όριο και φοβάμαι ότι θα απωθήσει αναγνώστες από το να διαβάσουν και να ψηφίσουν. Βέβαια, οι ιστορίες είναι μόλις δύο. Ωραία η εισαγωγή, Γιάννη,καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12.000 λέξεις είναι υπερβολικά μεγάλο όριο και φοβάμαι ότι θα απωθήσει αναγνώστες από το να διαβάσουν και να ψηφίσουν. Βέβαια, οι ιστορίες είναι μόλις δύο. Ωραία η εισαγωγή, Γιάννη,καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες.

 

Στην πράξη απλά θέλουμε να παίξουμε και να διασκεδάσουμε χωρίς να έχουμε να σκεφτόμαστε κάποιο όριο, Αταλάντη, γι' αυτό και τυπικά μπήκε το "12.000". :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω γιατι το ζητησατε, Σπυρο, απλως λεω οτι δυσκολοτερα θα μπει καποιος στη διαδικασια να διαβασει 24.000 λεξεις απ' οτι 7.000-8.000 λεξεις. Αλλα οπως ειπα ειναι μολις δυο ιστοριες, οποτε ελπιζω το μεγεθος να μην ειναι αποτρεπτικο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω γιατι το ζητησατε, Σπυρο, απλως λεω οτι δυσκολοτερα θα μπει καποιος στη διαδικασια να διαβασει 24.000 λεξεις απ' οτι 7.000-8.000 λεξεις. Αλλα οπως ειπα ειναι μολις δυο ιστοριες, οποτε ελπιζω το μεγεθος να μην ειναι αποτρεπτικο :)

 

Με μένα και τον Βαγγέλη πάντως ένα είναι σίγουρο, η ανάγνωση θα είναι σαν cinema night! Να εφοδιαστείτε με μπόλικο ποπκόρν για δύο scifi-horror ταινίες με μπόλικη δράση και -ελπίζω- ατμόσφαιρα, back to back. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, έγραφα περίοδος συγγραφής από 12/09 έως 19/09 και δεν μίλαγε κανείς; Τόσο γκαβοί είμαστε όλοι; :p

Το διόρθωσα ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, έγραφα περίοδος συγγραφής από 12/09 έως 19/09 και δεν μίλαγε κανείς; Τόσο γκαβοί είμαστε όλοι; :p

Το διόρθωσα ;)

 

Σ' αγαπάμε βρε κι είπαμε να μην σε δώσουμε στεγνά. :lol:

Edited by MadnJim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις καταστάλαξα στο τι θα γράψω, μακάρι να καταφέρω να το φτιάξω όπως το φαντάζομαι. Θα αρχίσω απόψε κιόλας, αργότερα το βράδυ.

 

Αντίπαλε, πώς τα πας; Επέλεξες ιδέα, άρχισες, το ψάχνεις ακόμα; :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο επιστήμονας της NASA, ακούραστα, διάβαζε το ένα βιβλίο μετά το άλλο, προσπαθώντας να βρει λύση. Το σήμα στον εξωγήινο πολιτισμό είχε σταλεί και τώρα έπρεπε απλά να περιμένει. Η απάντηση θα αργούσε να έρθει και πιθανότατα να μην την κατανοούσε. Γι αυτό και διάβαζε. 

Ένας απότομος ήχος τον έκοψε από την συγκέντρωση του. Ένα επίμονο κουδούνισμα που ερχόταν από την πόρτα εξόδου του εργαστηρίου. Κάποιος την είχε παραβιάσει. Τον είχαν βρει. Δεν είχε πολύ χρόνο...

 

 

Πως πάνε τα διηγήματα; Προχωράμε; Ξεκινήσαμε; Τελειώσαμε;
Άντε να βλέπω κίνηση!!

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα επιλέχτηκε και η ιστορία έχει ήδη ολοκληρωθεί, στο μυαλό μου για την ώρα! Τώρα μένει το δύσκολο μέρος της υλοποίησης. Έχω αρχίσει μεν από χθες να γράφω αλλά η διαδικασία προχωράει πολύ πιο αργά απ’ ότι υπολόγιζα.

 

Σπύρο δε σε φοβάμαι! Αύριο μεθαύριο βλέπω να τελειώνεις, αν κρίνω από προηγούμενες φορές. Τελικά τι ιστορία να περιμένουμε; Τρόμου, Ε.Φ. ή μείγμα των δύο;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο και η δική μου ιστορία είναι μείγμα τρόμου και Ε.Φ. Και μάντεψε! Όλα συμβαίνουν σε ένα διαστημόπλοιο :) Πάμε για ωραίο back2back απ' ό,τι φαίνεται!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, θα έχει πλάκα να γράψουμε παρόμοιες καταστάσεις! :lol: Μάλλον μας πήγε σε κοινά μονοπάτια η εισαγωγή. Ανυπομονώ να διαβάσω τι σκέφτηκες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πώς τα πας; Εγώ έχω φτάσει αισίως τις 4100 λέξεις. Πάντως δεν είμαι ευχαριστημένος με την πρόοδο. Η ταχύτητα συγγραφής είναι μικρή, για τα δεδομένα μου. Ευτυχώς όμως από το υλικό είμαι αρκετά ευχαριστημένος και αισιόδοξος!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει παιδιά να γράψετε ωραίες, ικανοποιητικές ιστορίες κι όχι μεγάλες ;)

Άντε 5 μέρες έμειναν!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Γιάννη πως και οι δύο ιστορίες θα είναι άκρως ικανοποιητικές. Όντας και οι δύο μείξη τρόμου και Ε.Φ. πιστεύω πως αρκετοί αναγνώστες θα ευχαριστηθούν.

 

Υπάρχει βέβαια ένα θέμα. Η ιστορία που ετοιμάζω είναι δομημένη με τέτοιον τρόπο έτσι ώστε να χωράει στο νέο μεγαλύτερο όριο λέξεων. Προσωπικά αυτό το διάστημα έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο και έτσι μόνο αργά το βράδυ μπορώ να γράφω. Σε κάθε διαγωνισμό υπάρχει περιθώριο συγγραφής 3 εβδομάδων, ενώ το όριο λέξεων είναι μόλις 3800 λέξεις. Στη δική μας περίπτωση τώρα το όριο λέξεων είναι σχεδόν τριπλάσιο, ενώ ο χρόνος συγγραφής το 1/3 του διαγωνισμού. Νομίζω λοιπόν ότι αφού αναθεωρήθηκε το όριο των λέξεων θα πρέπει να αναθεωρηθεί και χρονικό όριο, αν φυσικά συμφωνεί και ο Σπύρος. Προσωπικά υπολογίζω ότι, κατά πάσα πιθανότητα, θα έχω τελειώσει την ιστορία μέχρι τη 19η του μηνός. Τώρα αν είχαμε και μια δυο μέρες επιπλέον δε θα ήταν κακό :)

Edited by Disco_Volante
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 1-2 μερες δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να συμφωνεί κι ο Σπύρος. Μπορούμε να το πάμε έως τις 21 του μήνα στις 23:59 το βράδυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #86 (Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..