Jump to content

Write off #86 (Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)


Ballerond
 Share

Recommended Posts

Κανένα πρόβλημα για παραπάνω μέρες, ειδικά αφού ότι είχα γράψει ως τώρα δεν μου πήγαινε όπως ήθελα και έτσι ουσιαστικά είναι σαν να μην έχω αρχίσει ακόμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ballerond

    14

  • Disco_Volante

    16

  • MadnJim

    15

  • Mournblade

    6

Σπύρο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκ μέρους μου. Πες πόσες επιπλέον μέρες χρειάζεσαι και εγώ συμφωνώ εκ των προτέρων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, από εμάς τους αναγνώστες, πάρτε όσο χρόνο και χώρο θέλετε για να νιώσετε ελεύθεροι να γράψετε αυτό που έχετε μέσα στο μυαλό σας! Περιμένουμε, κανένα πρόβλημα! ;-)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω ότι θα χρειαστώ παράταση, απλώς ήθελα να πω ότι είμαι ακόμα στο μηδέν. Έχω ξεκινήσει από χθες βράδυ μια άλλη ιδέα κι όλα δείχνουν πως κάτι θα βγει αυτή τη φορά. Αλλά οπωσδήποτε δεν έχω κανένα πρόβλημα να δοθεί μία, ποτέ δεν ξέρεις. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, πώς τα πας; Εγώ χθες δεν ασχολήθηκα καθόλου και σήμερα πρέπει να δουλέψω διπλοβάρδια :) Είμαι κάπου στις 5700 λέξεις και ελπίζω μέσα στο Σαβ/κο να έχω τελειώσει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω και δεν φτάνω, Βαγγέλη, με κάτι απρόσμενα οικογενειακής φύσεως θέματα που προέκυψαν από το πουθενά και με τρελαίνουν δυο μέρες τώρα. Δεν κατάφερα να ασχοληθώ καθόλου, αλλά ελπίζω πως κάτι θα προλάβω να παρουσιάσω τελικά. Ίσως ξαναπιάσω την αρχική ιδέα μου που παράτησα προχθές μιας κι έχει ήδη κάμποσες λέξεις, δεν ξέρω. Φοβάμαι μήπως τελικά δεν μπορέσω να ανεβάσω κάτι, αν συμβεί θα είναι η πρώτη φορά που θα χρειαστεί να παραδεχτώ ότι δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ και μου κακοφαίνεται κάπως. Αλλά, χρόνος υπάρχει ακόμα, ένα ήσυχο τετράωρο χωρίς να με τραβολογάνε μου είναι αρκετό, που θα πάει, θα το βρω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο επιστήμονας σηκώθηκε απότομα από την καρέκλα του και βάλθηκε να μαζεύει τα έγγραφα του σε έναν χαρτοφύλακα. Άνοιξε το χρηματοκιβώτιο του και έβγαλε από μέσα έναν πράσινο κρύσταλλο. Τον κράτησε ψηλά βλέποντας την αντανάκλαση του. Τότε κατάλαβε ότι φοβόταν. Ο συναγερμός χτυπούσε μανιασμένα. Βήματα πάνω στο μεταλλικό δάπεδο. Είχαν φτάσει έξω από την πόρτα του.

«Καθηγητά Λίβινγκστοουν! Ανοίξτε σας παρακαλώ. Διαφορετικά θα μπούμε εμείς μέσα».

Ο καθηγητής κοίταξε μία την πόρτα και μία τον κρύσταλλο.

Ή τώρα ή ποτέ. 

Πάτησε την μυτερή άκρη, με το δάκτυλο του, τρυπώντας ελαφρά το δέρμα. Ελάχιστες σταγόνες αίμα έτρεξαν πάνω στον κρύσταλλο κι αυτός έβγαλε μία δυνατή λάμψη. Οι εισβολείς χτυπούσαν την πόρτα δυνατά, απειλώντας να την ρίξουν κάτω.

Ο καθηγητής χαμογέλασε. Η λάμψη του κρύσταλλου τον έλουσε ολόκληρο.

Η πόρτα έπεσε κάτω. Στο δωμάτιο μέσα δεν υπήρχε κανείς.

 

 

Πως πάμε παιδιά; Σπύρο δεν έχει νόημα να μην ανεβάσεις, μιας και είστε οι δυο σας. Να δώσω προθεσμία έως τις 25/11 να τελειώνουμε; Να το παλέψεις όμως γιατί μετά δεν έχει νόημα να το τραβήξουμε παραπάνω :)

Edited by Ballerond
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως πάμε παιδιά; Σπύρο δεν έχει νόημα να μην ανεβάσεις, μιας και είστε οι δυο σας. Να δώσω προθεσμία έως τις 25/11 να τελειώνουμε; Να το παλέψεις όμως γιατί μετά δεν έχει νόημα να το τραβήξουμε παραπάνω :)

 

Να δώσεις ρε συ Γιάννη, ξέρω πως είναι λίγο τραβηγμένο αλλά αν μπορείς κάν' το 25/11 γιατί μου βγήκε τελικά εντελώς λάθος η εβδομάδα που διαλέξαμε. Θέλω πολύ να παίξουμε, οπωσδήποτε θα την φτιάξω και θα την ανεβάσω την ιστορία. Χίλια συγνώμη ρε παιδιά, αν ξέρατε μόνο τι κουπί μου έλαχε να τραβάω αυτές τις μέρες στα καλά καθούμενα... :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, είμαι σίγουρος ότι θα προλάβεις μέσα στις επόμενες μέρες της παράτασης!

 

Η δική μου ιστορία έχει τελειώσει από χθες. Όμως κι εγώ χρειάζομαι μια, δυο μέρες ακόμα για διορθώσεις-βελτιώσεις.

 

Γιάννη, έχω μια απορία. Στο τέλος, σε ποια βιβλιοθήκη ανεβάζουμε τις ιστορίες; Εννοώ αφού η ιστορία είναι μείξη τρόμου και Ε.Φ. σε ποια από τις δύο βιβλιοθήκες πρέπει να ανέβει; Το έχω σκεφτεί αρκετά αυτό αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλήξω κάπου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανάλογα που σας κολλάει περισσότερο. Θεωρώ ότι το βασικό concept λόγω εισαγωγής παραπέμπει σε ΕΦ οποτε ίσως εκεί ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, πώς τα πας; Μόνο καλά ή πολύ καλά είναι οι δεκτές απαντήσεις :)

 

Εγώ τελείωσα και με τις διορθώσεις και είμαι έτοιμος. Νομίζω όμως ότι θα ήταν καλύτερα να περιμένω και εσένα έτσι ώστε να ανεβάσουμε μαζί τις ιστορίες μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς απ' εδώ, το ίδιο..! ;-)

Πανέτοιμοι ήμαστε. Πατατάκια (σφραγισμένα..! :D ), set. Ποτάκι, set. Καναπές στρωμένος, set. Απαλός φωτισμός, set. Ξεκούραστοι...εχμ, καλά, next! Κατάλληλο mood, set.

Εν αναμονή του κ.MadnJim λοιπόν!

Περιμένω ωραία πράγματα... :whip:

:D :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Λίβινγκστόουν ένιωθε μουδιασμένος. Τα άκρα του δεν ανταποκρίνονταν κι ο λαιμός του ήταν στεγνός. Δίπλα του, ο πράσινος κρύσταλλος έλαμπε αμυδρά κι ήταν ξαπλωμένος πάνω σε κάτι που του θύμιζε άγριο χορτάρι. Σηκώθηκε με δυσκολία, προσπαθώντας να στηριχτεί στα αδύναμα πόδια του. Ο αέρας που ανέπνεε ήταν πηχτός και βαρύς κι ένα μόνοτονο βουητό του ταλαιπωρούσε τ'αυτιά.

Άκουσε βήματα. Βαριά, μεταλλικά βήματα. Δεν είχε ιδέα που βρισκόταν, ήλπιζε να είχε μεταφερθεί στο κρυσφήγετο που είχε πάει παλιότερα με τον ίδιο τρόπο. Αλλά μάλλον κάτι είχε πάει τελείως στραβά στους υπολογισμούς του...

Μία πόρτα άνοιξε. Ο καθηγητής τυφλώθηκε από το απότομο φως που γέμισε το δωμάτιο. Τα βήματα πλησίασαν περισσότερο. Μπροστά του εμφανίστηκε ένα πανύψηλο ανθρωποειδές, με μεταλλικό σκελετό να προεξέχει από το σάρκινο κορμί του. Το κεφάλι του ήταν δυσανάλογα μεγάλο με το σώμα του. Ο καθηγητής τα χρειάστηκε.

«Γεια σου καθηγητά. Επιτέλους συναντιόμαστε. Το όνομα μου είναι Μπάλεροντ. Νομίζω... ότι κάτι έχεις για μένα».

Η φωνή του έμοιαζε σαν να βγαίνει από γραμμόφωνο. Δεν ήξερε κανέναν Μπάλεροντ. Κι ούτε ήθελε να γνωρίσει.

«Δεν έχω τίποτα δυστυχώς... τυχαία βρέθηκα εδώ. Ήθελα να-»

«Το τι ήθελες, δεν έχει καμία σημασία. Μόνο το τι θέλω εγώ. Φοβάμαι ότι οι επιλογές σου είναι ελάχιστες. Αν θες να φύγεις από 'δω μέσα μόνο ένας τρόπος υπάρχει».

Ο καθηγητής ξεροκατάπιε. Δεν απάντησε.

«Θα πρέπει... να μου δείξεις δύο ιστορίες τρόμου και επιστημονικής φαντασίας. Μεγάλες. Γεμάτες. Με δράση, αγωνία και πλοκή. Έχεις τρεις μέρες. Αν δεν μου τις φέρεις... μαύρο φίδι που σε έφαγε καθηγητά».

Το ανθρωποειδές γύρισε πλάτη στον καθηγητή κι απομακρύνθηκε. Η πόρτα πίσω του έκλεισε με δύναμη. 

Δύο ιστορίες. Σε τόσο λίγο χρόνο. 

Τα πράγματα ήταν δύσκολα...

 

 

Πως πάμε παιδάκια; Θα τον σώσουμε τον καθηγητή ή θα τον φάει το κακό τέρας Μπάλεροντ; :D :D

Edited by Ballerond
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε να τον σώσουμε. Ε, τι έτσι θα τον αφήσουμε;

 

Πάντως Γιάννη, την αμαρτία μου θα την πω! Όταν διάβασα την περιγραφή για το δυσανάλογο κεφάλι του ανθρωποειδούς μου ήρθε στο μυαλό ένα παιδικό τραύμα... Πριν αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία με τίτλο «Το 5ο στοιχείο». Κατά τη γνώμη μου πάντα, η ταινία με την πιο γελοία αναπαράσταση εξωγήινων...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε να τον σώσουμε. Ε, τι έτσι θα τον αφήσουμε;

 

Πάντως Γιάννη, την αμαρτία μου θα την πω! Όταν διάβασα την περιγραφή για το δυσανάλογο κεφάλι του ανθρωποειδούς μου ήρθε στο μυαλό ένα παιδικό τραύμα... Πριν αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία με τίτλο «Το 5ο στοιχείο». Κατά τη γνώμη μου πάντα, η ταινία με την πιο γελοία αναπαράσταση εξωγήινων...

 

Είναι cult & pulp ρε το 5ο στοιχείο...επίτηδες έγινε έτσι. Πάντως είναι κορυφή ταινία στο σύνολο της ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ταινία με κινούμενους κουραμπιέδες για εξωγήινους, μια υστερική να ξεφωνίζει συνέχεια και με μια πλοκή, που απ’ ότι θυμάμαι, είχε 102541 τρύπες δε θα την έλεγα και κορυφή  :p  Εκτός κι αν είναι ταινία παρωδία, όπως για παράδειγμα το scary movie. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο, η "5ο στοιχείο" φορούσε ωραίο ρούχο, Βαγγέλη. :whistling:

 

Με χρονομπερδέματα και κυνηγητά στο χρόνο αποφάσισα να παίξω τελικά, και όπως είναι φυσικό έχω πάθει ένα μικρό εγκεφαλικό λαλά! :lol: Αν όμως το πετύχω όπως το φαντάζομαι... όπως το φανταζόμουν... όπως το φαντάστηκα;... όπως το είχα φανταστεί... όπως θα το φαντ... ΟΥΦ! Μα τον Άι Σιχτίρη λέμε, και τα χρονοταξίδια μου μέσα! Anyway, ψυχραιμία Σπύρο, να θυμάσαι να μην ξεχάσεις, είναι Νοέμβριος του 2172... τι λέω... του 2049... όχι... 197... ΑΑΑΑΑΑΑΑ! Τα χάπια μου, έναν κουβά νερό και τη χρονομηχανή μου παρακαλώ κάποιος... :obsession: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον θα προσπαθήσουμε να τον σώσουμε. Ε, τι έτσι θα τον αφήσουμε;

 

Πάντως Γιάννη, την αμαρτία μου θα την πω! Όταν διάβασα την περιγραφή για το δυσανάλογο κεφάλι του ανθρωποειδούς μου ήρθε στο μυαλό ένα παιδικό τραύμα... Πριν αρκετά χρόνια είχα δει μια ταινία με τίτλο «Το 5ο στοιχείο». Κατά τη γνώμη μου πάντα, η ταινία με την πιο γελοία αναπαράσταση εξωγήινων...

 

Ήμουν τόσο hyped για αυτό το write off, παρακολουθώντας το thread τόσες μέρες, έχω φάει δύο πιάτα παρανυχίδες και πετσάκια ως τώρα, και πάτε και πετάτε το σχόλιο για το Πέμπτο Στοιχείο, τον εξαίσιο Μπεσόν, τον μυθικό Γουίλις, την εμβληματική Γιόβοβιτς, τον αξεπέραστο Όλντμαν, το quirky soundtrack με το απαράμιλλο diva's dance... κοινώς για μια υπέρμετρα κι ακομπλεξάριστα φαν και καλτ ταινία. Αν εξαιρέσουμε τα επίθετα και τους ατμούς που βγαίνουν από τα αυτιά μου, δεν ξέρω πώς να αντιδράσω μπρος σε μια τέτοια κριτική, χωρίς να μου δημιουργηθούν προκαταλήψεις για την ηλικία ή το γούστο σου, Ντίσκο Βολάντε. Γιατί μου το κανες τώρα αυτό; [ινσερτ ντραματικ φεης ρηαξον]

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, νομίζω πως είναι απόλυτα φυσιολογικό δύο διαφορετικοί άνθρωποι να έχουν τελείως διαφορετικά γούστα σε ταινίες, βιβλία, μουσική, κτλ. Έτσι δεν είναι;

 

Προσωπικά για την ταινία θεωρώ ότι η ιδέα της είναι εξαιρετική. Αυτό που με χάλασε πολύ ήταν η εκτέλεση. Θα προτιμούσα να ήταν μια στιβαρή ταινία δράσης Ε.Φ. χωρίς καθόλου cult, στοιχεία. Κάτι σαν Armageddon, Deep Impact. Άλλωστε δεν μπορείς να έχεις τον Γουίλις (σίγουρα από τους κορυφαίους action heroes) και να το χαλάς όλο με την παρωδία. Κάνω λάθος;!

 

Όσο για την ηλικία μου, ακόμα δεν τη κρύβω :) Διανύω το 31ο έτος...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου Βαγγέλη! Η Μιλα πάντως ήταν όλα τα λεφτά...

 

Γρηγόρη, όντως ωραία η Μίλα, αν και προτιμώ τις ξανθιές :)

 

 

Και λίγο πριν τα μεσάνυχτα, νομίζω πως είναι η κατάλληλη ώρα για μια μικρή δόση τρόμου. Έτσι για να μπαίνουμε σιγά, σιγά όλοι στο κλίμα και να ξέρουμε τι μας περιμένει...

 

 

Ο χώρος ήταν γεμάτος από τεράστια μηχανήματα, ενώ ανάμεσά τους υπήρχαν αρκετοί σωλήνες και καλώδια. Περπάτησε ανάμεσα στους στενούς διαδρόμους και έφτασε μπροστά από το κεντρικό τερματικό. Έβγαλε από την τσέπη του την φορητή ταμπλέτα και τη συνέδεσε στο τερματικό. Άρχισε να τρέχει διάφορα διαγνωστικά προγράμματα με σκοπό να εντοπίσει τι ακριβώς ήταν αυτό που έστελνε τις παράξενες ενδείξεις.

«Τι στο καλό...», μουρμούρισε όταν ολοκληρώθηκε ο έλεγχος του συστήματος διεύθυνσης του σκάφους.

«Ποιος το έφτιαξε αυτό;» αναρωτήθηκε βλέποντας ότι το σύστημα λειτουργούσε κανονικά.

«Εγώ», του απάντησε μια απόκοσμη φωνή.

Ο Νες τρόμαξε τόσο πολύ που η ταμπλέτα του γλίστρησε από το χέρι. Γύρισε, κοίταξε καλά αλλά κανένας δεν στεκόταν πίσω του. Αμέσως έβγαλε το φορητό ασύρματο και κάλεσε σε βοήθεια. Μόνο παράσιτα υπήρχαν όμως στις συχνότητες. Τότε θυμήθηκε ότι η ακτινοβολία των μηχανημάτων δημιουργούσε ισχυρές παρεμβολές και έτσι κανένας ασύρματος δεν είχε καλή λήψη μέσα στο δωμάτιο ελέγχου. Η μόνη του ελπίδα ήταν η ενδοεπικοινωνία. Μόνο που αντίστοιχη κονσόλα βρισκόταν στην άλλη άκρη του δωματίου.

Άρχισε να περπατά πολύ προσεχτικά, ενώ παράλληλα κοίταζε συνεχώς γύρω του.

«Δε θα βγεις από αυτό το δωμάτιο. Ποτέ...», ακούστηκε και πάλι η φωνή.

Τα πόδια του έτρεμαν, ενώ οι παλμοί της καρδιά του είχαν ξεπεράσει τους 120 ανά λεπτό. Άκουσε πατήματα πίσω του. Γύρισε αλλά δεν υπήρχε κανένας.

«Ποιος είσαι;» φώναξε δυνατά.

Ένα γέλιο ακούστηκε μόνο, κάπου μέσα από το δωμάτιο.

Μπορούσε να δει την εξώπορτα από μακριά. Αν έτρεχε ίσως προλάβαινε να τη φτάσει. Αποφάσισε να το τολμήσει. Έσφιξε τα δόντια και άρχισε να τρέχει με όλη τη δύναμη που του είχε απομείνει...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αύριο βράδυ στις 23:59 λήγει η προθεσμία υποβολής των ιστοριών.

Είμαστε έτοιμοι παιδιά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέτοιμοι!

 

Αν όμως αύριο, πέντε λεπτά πριν τα μεσάνυχτα, όλα τα ρολόγια του βορείου ημισφαιρίου αρχίσουν να μετρούν αντίστροφα και μια πράσινη λάμψη στον νυχτερινό ουρανό κάνει την νύχτα μέρα, τι θα συμβεί; Πόσο θα άλλαζε η ζωή μας αν συνειδητοποιούσαμε ότι ο χρόνος στο βόρειο ημισφαίριο κυλάει πια αντίστροφα απ’ ότι στο νότιο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λυπάμαι και ντρέπομαι, θα είναι η πρώτη φορά που δεν θα σταθώ στο ύψος μου. Λήξτε το παιδιά, δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω το χρόνο και προπαντός τη διάθεση που απαιτείται, και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό σύντομα. Ειλικρινά συγνώμη. :blush:

 

Βαγγέλη, χαίρομαι φίλε μου και ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία σου. Συγχώρα με που δεν ήμουν αντάξιος συμπαίκτης αυτή τη φορά, ξέρεις πόσο ήθελα να παίξουμε μαζί και πόσο απολαμβάνω την παρέα μας κάθε φορά. Θα σου πω λεπτομέρειες σε pm.

 

Γιάννη, η εισαγωγή σου φίλε μου έδωσε μια πολύ καλή ιδέα που θα την υλοποιήσω σε πρώτη ευκαιρία και σε ευχαριστώ γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #86 (Disco_Volante - Ο συγγραφέας Disco_Volante ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημά του)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..