Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Starhammer

SCIFI HORROR Space Opera Military

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 333 posts
  • Όνομα:Ευάγγελος

Posted 25 Νοέμβριος 2016 - 16:35

Όνομα Συγγραφέα: Discο_Volante
Είδος: Μείξη επιστημονικής φαντασίας και τρόμου.
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: περίπου 12000

Αυτοτελής; Ναι

Αρχείο: Επισυνάπτεται

Σχόλια: Διήγημα για το Write Off #86

Μια ιστορία που συνδυάζει πολλά στοιχεία (space sci-fi, space opera, horror). Μην φοβηθείτε το πλήθος των λέξεων!

Θα περιμένω τα σχόλιά σας :)

Attached Files

• Γιώργος77, Mournblade and Starlord like this

"One man, can, make a difference, Michael".

Michael Knight, a lone crusader, in a dangerous world. The world, of the Knight Rider...

#2 Mournblade

Mournblade

Thinker

• Members
  • 163 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Lovecraft

Posted 25 Νοέμβριος 2016 - 20:30

Σύντομα θα πέσει ο πέλεκ.... εεεεε θα σχολιάσουμε με ενθουσιασμό το έργο σας εννοώ! :lol:

• Disco_Volante likes this

#3 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.906 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 27 Νοέμβριος 2016 - 01:24

Γεια σου, Βαγγέλη. Διάβασα την ιστορία σου και μπορώ να πω ότι μου κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος, και παρά το μεγάλο της μέγεθος διαβάστηκε αρκετά εύκολα. Είναι μια κλασική ιστορία διαστημικής όπερας, με τα κλισέ και τα εφέ της, που σκοπός της είναι να κρατήσει ψηλά την ένταση της κάθε στιγμής. Τις παρατηρήσεις, θετικές και αρνητικές, τις παραθέτω λίγο χύμα, όπως μου έρχονται.

Spoiler

Νομίζω ότι αυτά είναι τα βασικότερα.

Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

• Disco_Volante and Starlord like this
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#4 Starlord

Starlord
  • Members
  • 57 posts
  • Όνομα:Michael
  • Currently reading:Τα Δάσος Με Τα Πέπλα - Ξέρετε ποιας...

Posted 27 Νοέμβριος 2016 - 11:35

Ωραίο ήταν! Μου αρέσει αρκετά η space opera και νομίζω με βάση και το πως γράφτηκε ότι βγήκε πολύ καλό. Συμφωνώ σχεδόν σε όλες τις παρατηρήσεις με τον Mesmer δεν υπάρχει λόγος να συμπληρώσω κάτι. 

#5 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 333 posts

Posted 27 Νοέμβριος 2016 - 12:39

Γεια σου, Βαγγέλη. Διάβασα την ιστορία σου και μπορώ να πω ότι μου κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος, και παρά το μεγάλο της μέγεθος διαβάστηκε αρκετά εύκολα. Είναι μια κλασική ιστορία διαστημικής όπερας, με τα κλισέ και τα εφέ της, που σκοπός της είναι να κρατήσει ψηλά την ένταση της κάθε στιγμής. Τις παρατηρήσεις, θετικές και αρνητικές, τις παραθέτω λίγο χύμα, όπως μου έρχονται.

Spoiler

Νομίζω ότι αυτά είναι τα βασικότερα.

Καλό βράδυ και καλή συνέχεια.

Άγγελε, χαίρομαι ιδιαιτέρως που πέρασες καλά με την ιστορία μου!

Η αλήθεια είναι ότι γράφτηκε μέσα σε 4.5 μέρες (όχι συνεχόμενες) και δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το τελικό αποτέλεσμα. Η λίστα με τις διορθώσεις έχει αρχίσει ήδη να γράφεται....

Πάμε τώρα στις απαντήσεις στις παρατηρήσεις σου:

• Από την πρώτη στιγμή που διάβασα την εισαγωγή που μας δόθηκε ήξερα ότι οι σκηνές της εισαγωγής πρέπει να συμβαίνουν κοντά στο τέλος της ιστορίας.
  • Διαφορετική σκηνοθετική άποψη! Και ταινία να το γύριζα η εισαγωγή θα υπήρχε με έναν αφηγητή να εξιστορεί τα γεγονότα και ταυτόχρονα να παίζουν οι ανάλογες εικόνες.
  • Καλή η σκέψη σου για τη εξερεύνηση του απώτερου ηλιακού συστήματος. Όμως εξ’ αρχής ήθελα να υπάρχει ο διαχωρισμός των ανθρώπων σε δύο στρατόπεδα. Πρώτα οι Άποικοι καταστρέφουν τη Γη και στο τέλος ένας Γήινος αποφασίζει να σώσει την Αποικία.
  • Όπως είπες κι εσύ κλασική ιστορία space opera! Και σε κάθε τέτοια υπάρχει και από μία θυσία αστρόπλοιου. Θυμήσου την αρχή του Yamato. Ελπίζω να το έχεις δει!
  • Ο κόσμος της σκοτεινής ύλης δεν μπορεί να έρθει σε άμεση επαφή με αυτόν την φωτεινής ύλης. Χρειάζεται μια γέφυρα που να ενώνει τους δύο κόσμους και αυτή είναι το υβρίδιο η Ιβ. Μέσω αυτής μπορούν να δρουν τα σκοτεινά πλάσματα.
  • Σίγουρα, έχεις δίκιο εδώ. Περισσότερες πληροφορίες για τα σκοτεινά πλάσματα θα υπάρχουν! Στο δεύτερο μέρος όμως...
  • Και εδώ συμφωνούμε. Θέλει ακόμα δουλειά η ιστορία.
  • Θεώρησα ότι η σκηνή θα είναι πιο δυνατή αν υπάρχει μια ψυχρή εκτέλεση. Αργότερα όμως με το γιατρό τα ανθρώπινα στοιχεία παίζουν το ρόλο τους.

Ωραίο ήταν! Μου αρέσει αρκετά η space opera και νομίζω με βάση και το πως γράφτηκε ότι βγήκε πολύ καλό. Συμφωνώ σχεδόν σε όλες τις παρατηρήσεις με τον Mesmer δεν υπάρχει λόγος να συμπληρώσω κάτι. 

Μιχάλη, ευχαριστώ για το σχόλιό σου και χάρηκα που σου άρεσε!

• Mesmer and Starlord like this

Michael Knight, a lone crusader, in a dangerous world. The world, of the Knight Rider...

#6 Mournblade

Mournblade

Thinker

• Members
  • 163 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Lovecraft

Posted 28 Νοέμβριος 2016 - 09:38

Το διάβασα κι εγώ, και μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα πολύ! :)

Ένιωσα πράγματι λες και έβλεπα μια sci-fi ταινία.

Επομένως, από άποψη γραφής, πέτυχες τέλεια τον στόχο σου! Άμεσος, μεστός, to the point. Μπράβο!

Μου άρεσε πολύ το setting, με τον πόλεμο ανάμεσα σε Γη και Ευρώπη. 

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι βίαιες σκηνές. Τις απόδωσες εξαιρετικά.

Η ιδέα για έναν αόρατο κόσμο από Σκοτεινή Ύλη που έχει ζωή, νομίζω πως μπορεί να στηρίξει ολόκληρα βιβλία. ;-)

Τι δεν μου άρεσε:

Το πράσινο νέφος σαν οπτικό μέσο περιγραφής. Θα ήθελα κάτι πιο σουρίαλ όταν πλησιάζουν οι Σκοτεινοί. Πχ, απότομη αύξηση της βαρύτητας, στρέβλωση κάθε μορφή ύλης, άνοδος της θερμοκρασίας. Να επηρεάζεται όλη η ύλη με λίγα λόγια, όχι μόνο οι πόρτες, τα φώτα ή τα ενεργειακά πεδία.

Το υβρίδιο και πως δημιουργείται η γέφυρα ανάμεσα στον δικό μας και στον δικό τους κόσμο. Δεν κατάλαβα πως συμβαίνει αυτό. Η ταχεία ανάπτυξη επίσης θύμισε αχρειάστα Alien και ακόμη χειρότερα, Προμηθέα. (Ακόμη και στις ταινίες πάντα με χαλάγε η ιδέα: πως τρέφεται; ο μεταβολισμός για να δουλεύει τόσο γρήγορα κάπως θα πρέπει να υποστηρίζεται... έστω να απορροφά ενέργεια βρε παιδί μου, σαν ηλιακή κυψέλη πχ).

Υπάρχουν κανα δυο τρια ωραία σημεία που θα μπορούσες να χτίσεις ακόμη περισσότερο την ένταση και την creepy ατμόσφαιρα, χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια πως έχουν κάτι το μεπτό.

Επίσης λίγες επιπλέον πληροφορίες για τα πλάσματα δεν θα μας χάλαγαν καθολου! Αν και αυτό μάλλον θα συμβει στο sequel, έτσι δεν είναι; :lol:

Σχόλια-ερωτήσεις: Δεν ήξερα την θεωρία για το οτι η μάζα της σκοτεινής ύλης ίσως είναι κάποιου είδους κοσμικός σκελετός για το υπόλοιπο της ορατής ύλης. Ενδιαφέρον, αν και εγώ έχω άλλη γνώμη! ;-)

Πρώτη φορά επίσης ακούω για Εκτόνια. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πως τα θεωρητικά σωματίδια της Σκοτεινής Ύλης τα ονομάζουν Axions.

Συγχαρητήρια λοιπόν Βαγγέλη, ήταν μια πολύ ωραία ιστορία! :)

#7 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 333 posts

Posted 28 Νοέμβριος 2016 - 11:58

Το διάβασα κι εγώ, και μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα πολύ! :)

Ένιωσα πράγματι λες και έβλεπα μια sci-fi ταινία.

Επομένως, από άποψη γραφής, πέτυχες τέλεια τον στόχο σου! Άμεσος, μεστός, to the point. Μπράβο!

Μου άρεσε πολύ το setting, με τον πόλεμο ανάμεσα σε Γη και Ευρώπη. 

Μου άρεσαν πάρα πολύ οι βίαιες σκηνές. Τις απόδωσες εξαιρετικά.

Η ιδέα για έναν αόρατο κόσμο από Σκοτεινή Ύλη που έχει ζωή, νομίζω πως μπορεί να στηρίξει ολόκληρα βιβλία. ;-)

Τι δεν μου άρεσε:

Το πράσινο νέφος σαν οπτικό μέσο περιγραφής. Θα ήθελα κάτι πιο σουρίαλ όταν πλησιάζουν οι Σκοτεινοί. Πχ, απότομη αύξηση της βαρύτητας, στρέβλωση κάθε μορφή ύλης, άνοδος της θερμοκρασίας. Να επηρεάζεται όλη η ύλη με λίγα λόγια, όχι μόνο οι πόρτες, τα φώτα ή τα ενεργειακά πεδία.

Το υβρίδιο και πως δημιουργείται η γέφυρα ανάμεσα στον δικό μας και στον δικό τους κόσμο. Δεν κατάλαβα πως συμβαίνει αυτό. Η ταχεία ανάπτυξη επίσης θύμισε αχρειάστα Alien και ακόμη χειρότερα, Προμηθέα. (Ακόμη και στις ταινίες πάντα με χαλάγε η ιδέα: πως τρέφεται; ο μεταβολισμός για να δουλεύει τόσο γρήγορα κάπως θα πρέπει να υποστηρίζεται... έστω να απορροφά ενέργεια βρε παιδί μου, σαν ηλιακή κυψέλη πχ).

Υπάρχουν κανα δυο τρια ωραία σημεία που θα μπορούσες να χτίσεις ακόμη περισσότερο την ένταση και την creepy ατμόσφαιρα, χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια πως έχουν κάτι το μεπτό.

Επίσης λίγες επιπλέον πληροφορίες για τα πλάσματα δεν θα μας χάλαγαν καθολου! Αν και αυτό μάλλον θα συμβει στο sequel, έτσι δεν είναι; :lol:

Σχόλια-ερωτήσεις: Δεν ήξερα την θεωρία για το οτι η μάζα της σκοτεινής ύλης ίσως είναι κάποιου είδους κοσμικός σκελετός για το υπόλοιπο της ορατής ύλης. Ενδιαφέρον, αν και εγώ έχω άλλη γνώμη! ;-)

Πρώτη φορά επίσης ακούω για Εκτόνια. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πως τα θεωρητικά σωματίδια της Σκοτεινής Ύλης τα ονομάζουν Axions.

Συγχαρητήρια λοιπόν Βαγγέλη, ήταν μια πολύ ωραία ιστορία! :)

Γρηγόρη καλημέρα,

Από τη στιγμή που σου άρεσε η ιστορία μου θεωρώ ότι, λίγο έως πολύ, πέτυχα το σκοπό μου :)

Μερικές απαντήσεις στα σχόλιά σου:

• Ωραίες οι ιδέες σου σχετικά με το πως θα μπορούσε να λαμβάνει χώρα η προσέγγιση των σκοτεινών! Ίσως σου κλέψω καμία στις διορθώσεις :)
  • Η ιδέα της επιταχυνόμενης ανάπτυξης είναι ένα από τα καλύτερα τρικ για να κερδίσεις χρόνο. Επομένως δε θα μπορούσε να λείπει! Πάντως το Alien δεν ήταν η έμπνευσή μου. Η ιδέα έρχεται από μια παλιά ταινία κινουμένων σχεδίων που είχα δει μικρός. Μάλλον δεν την έχει δει αλλιώς θα σου ερχόταν αμέσως η εικόνα του μωρού που μεγαλώνει γρήγορα. Αν θες στείλε PM να σου πω τον τίτλο της.
  • Ναι σωστά, περισσότερες πληροφορίες για τα σκοτεινά πλάσματα θα υπάρχουν στο μέρος ΙΙ.
  • Η άποψη ότι η σκοτεινή ύλη αποτελεί τον κοσμικό σκελετό πάνω στον οποίο “κάθεται” η φωτεινή ύλη (γαλαξίες, κτλ) δεν είναι Ε.Φ. είναι όντως η κυριαρχούσα άποψη αυτή τη στιγμή, πάνω στο θέμα.
  • Έχεις απόλυτο δίκιο! Τα αξιόνια είναι τα υποθετικά σωματίδια ενός από τα προτεινόμενα μοντέλα σκοτεινής ύλης, το γνωστό και ως ΛCDM model (cold dark matter). Τα εκτόνια από την άλλη είναι καθαρά δική μου εφεύρεση!

Edited by Disco_Volante, 28 Νοέμβριος 2016 - 11:59.

• Mournblade likes this

#8 Blacksword

Blacksword

A Fantasy Lover!

• Members
  • 912 posts
  • Όνομα:Κώστας

Posted 06 Δεκέμβριος 2016 - 21:39

Μια ιστορία θηρίο, ή καλύτερα μεγαθήριο θα ήταν το πιο σωστό μιας και από τις πρώτες στιγμές φαίνεται το πόσο δουλεμένη είναι, βγάζοντας διασκέδαση αλλά και ποιότητα.

Παρά το μέγεθος της όμως η ιστορία κυλάει με γρήγορους ρυθμούς με καταιγιστική δράση αλλά πολύ ωραίες ιδέες. Περιττό νομίζω να πω ότι την απόλαυσα πάρα πολύ, από τις πρώτες στιγμές της μέχρι το τέλος της. Συνέχισε έτσι!

• Disco_Volante and Mournblade like this

"The sword Anglachel was forged anew for him by the cunning smiths of Nargothrond, and though ever black its edges shone with pale fire. Then Turin himself became known in Nargothrond as Mormegil, the Blacksword, for the rumours of his deeds with that weapon; but he named the sword Gurthang, Iron of Death."  - The Children of Húrin

#9 Disco_Volante

Disco_Volante
  • Members
  • 333 posts

Posted 07 Δεκέμβριος 2016 - 15:57

Μια ιστορία θηρίο, ή καλύτερα μεγαθήριο θα ήταν το πιο σωστό μιας και από τις πρώτες στιγμές φαίνεται το πόσο δουλεμένη είναι, βγάζοντας διασκέδαση αλλά και ποιότητα.

Παρά το μέγεθος της όμως η ιστορία κυλάει με γρήγορους ρυθμούς με καταιγιστική δράση αλλά πολύ ωραίες ιδέες. Περιττό νομίζω να πω ότι την απόλαυσα πάρα πολύ, από τις πρώτες στιγμές της μέχρι το τέλος της. Συνέχισε έτσι!

Κώστα χαίρομαι πολύ που σου άρεσε το διήγημά μου! Στις βιβλιοθήκες του forum θα βρεις και άλλες εξίσου διασκεδαστικές ιστορίες μου (τρόμου και Ε.Φ.). Have fun λοιπόν :) !

Also tagged with one or more of these keywords: SCIFI, HORROR, Space Opera, Military

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users