Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Βαθιά μέσα στην κόλαση

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 BerserkerGR

BerserkerGR
  • Members
  • 4 posts
  • Όνομα:vasileios

Posted 29 Νοέμβριος 2016 - 21:58

Όνομα Συγγραφέα: Δαϊλλίδης Βασίλειος
Είδος: επιστημονική φαντασία
Βία; Ναι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων:2891
Αυτοτελής; Οχι μερος 1ο 
Σχόλια: Τσακίστε με στην κριτική να βελτιωθώ
ΑρχείοAttached File  Βαθιά μέσα στην κόλαση.docx   25,74KB   11 downloads

• Ballerond likes this

#2 Ballerond

Ballerond

Ο Πωλητής Shadwell

• Moderators
  • 753 posts
  • Όνομα:Γιάννης
  • Currently reading:Exquisite Corpse

Posted 29 Νοέμβριος 2016 - 22:34

Καλησπέρα φίλε Βασίλη και καλωσήρθες στο forum μας :)

Χαίρομαι που μπήκες δυναμικά ανεβάζοντας μία ιστορία σου και χαίρομαι περισσότερο που ζήτησες να σε τσακίσουμε στην κριτική γιατί αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ :D

Ξεκίνησα να διαβάζω την ιστορία σου. Θα ήθελα, αν έχεις χρόνο, να παρατηρήσεις τις διορθώσεις που σου έχω κάνει με κόκκινο χρώμα και τις παρατηρήσεις με πράσινο και να κάτσεις λίγο να τις εφαρμόσεις στο υπόλοιπο κείμενο.

Έχεις αρκετά σημεία τα οποία θέλουν διόρθωση για να μπορεί να διαβαστεί άνετα η ιστορία.

Πρόσεξε τα σημεία στίξης, τους χρόνους που χρησιμοποιείς, τις μεγάλες προτάσεις και τα τυπογραφικά. Δε σου ζητάω να αλλάξεις την ιστορία, θέλω να την διαβάσω, αλλά δες τις σημειώσεις που σου έκανα και ανάλογα στρώσε λίγο και το υπόλοιπο κείμενο.

Περιμένω να το ανεβάσεις ξανά για να σου πω μία συνολική γνώμη :)

Φιλικά πάντα και με καλές προθέσεις.

Γιάννης

Attached Files

• Old man & SiFi and BerserkerGR like this
- Tell me Starbuck, what do you hear?
- Nothing but the rain, sir...

#3 Starlord

Starlord
  • Members
  • 57 posts
  • Όνομα:Michael
  • Currently reading:Τα Δάσος Με Τα Πέπλα - Ξέρετε ποιας...

Posted 30 Νοέμβριος 2016 - 18:43

Ενδιαφέρουσα η ιστορία και ελπίζω να έχει υπόβαθρο και να μην είναι "ξεκομμένη" (one-off επί το αγγλικότερον). Θα σε παροτρύνω και εγώ όπως ο Ballerond να ξαναδείς το κέιμενό σου και να το διορθώσεις με βάση αυτά που είχε την καλοσύνη να σου επισημάνει (όπως και τα υπόλοιπα γραμματικά κλπ λάθη) καθώς πραγματικά κουράζει τον αναγνώστη ως έχει.

• Ballerond likes this

#4 Old man & SiFi

Old man & SiFi

Refugee

• Members
  • 401 posts
  • Όνομα:Τώνης

Posted 30 Νοέμβριος 2016 - 19:38

Καλησπέρα,
Διάβασα την ιστορία σου και θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Η ιδέα και η ανάπτυξη είναι ενδιαφέροντα αλλά υστερεί στην γραφή.
Επειδή δεν έχει περάσει καιρός από τότε που άρχισα και μπορώ να καταλάβω το πόσο χαοτικά σου φαίνονται όλα αυτά, αντί σχολίων σου προτείνω να διαβάσεις κάποιες ιστορίες του φόρουμ και μετά να διαβάσεις τα σχόλια που πήραν. Είναι πολύ καλή άσκηση. Μαθαίνεις σιγά-σιγά να βλέπεις το κείμενό σου όπως θα το έβλεπε κάποιος άλλος και να εντοπίσεις τα λάθη του.

Καλό θα ήταν επίσης να διαβάσεις και κάποια άρθρα που υπάρχουν εδώ σχετικά με την συγγραφή (στην ομώνυμη ενότητα) με χρήσιμες συμβουλές και κανόνες.
Καλή συνέχεια!

• Ballerond likes this
"West is where all days will someday end..." (Peter Hammill)

#5 BerserkerGR

BerserkerGR
  • Members
  • 4 posts

Posted 30 Νοέμβριος 2016 - 20:46

Ευχαριστώ για τις κριτικές σας και ελπίζω να έρθουν και άλλες. Γνωρίζω ότι υστερώ λίγο σε θέματα γραφής και αυτό ήρθα να βελτιώσω. Σε όποιον φίλο δείχνω την ιστορία δεν μου δίνει αντικειμενική άποψη. Σας υπόσχομαι ότι θα βελτιωθώ. 

Υ.Γ. Μετά την διόρθωση του αρχικού κειμένου θα υπάρχει και συνέχεια.

• Ballerond likes this

#6 BerserkerGR

BerserkerGR
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 Δεκέμβριος 2016 - 19:25

Προσπάθησα να βελτιώσω το κείμενο όσο περισσότερο μπορούσα εφαρμόζοντας τις συμβουλές που μου δώσατε. Ελπίζω να διαβάζεται τώρα. Το προηγούμενο αρχείο δεν είχε περάσει τους προβλεπόμενους ελέγχους προ της αποστολής και πολλά λάθη ήταν αμέλειες. Έυχαριστώ για τις συμβουλές σας και περιμένω τις επόμενες.
Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν, συγχαρητήρια για το forum είναι πολύ ενδιαφέρον και εξαιρετικα χρήσιμο.

Attached File  Βαθιά μέσα στην κόλαση v1.1.docx   28,75KB   5 downloads

• Ballerond likes this

#7 Solonor

Solonor
  • Members
  • 717 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 12 Ιανουάριος 2017 - 02:02

Η πρώτη σου πρόταση… Ναι. Δουλεύει. Με κέρδισε, με καμάκωσε. Άρχισα να διαβάζω με ευχαρίστηση. Η πρόζα σου, με τις μεγάλες προτάσεις, επίσης λειτουργεί. Θέλει οικονομία βέβαια, θέλει να ρίξεις γενναίο κόψιμο, αλλά έχει ρυθμό, οι περιγραφές είναι συνήθως καλές και σε βάζει στην ατμόσφαιρα. Αν διορθωθεί μπορεί να γίνει καλή.

Δεν λείπουν οι άγαρμπες εκφράσεις, μερικές εξυπνάδες και κλισέ. Τα κεφαλαία επίσης δεν χρειάζονται. Οι αλλαγές χρόνου είναι επικίνδυνο πράμα. Το κάνεις συχνά και δεν δουλεύει πάντα, συνήθως οι αλλαγές φαίνονται και κάποιες φορές σε πετάνε.

Επίσης με στεναχωρεί που το κείμενο είναι απεριποίητο και πίτα στα λάθη.

Η οπτική γωνία έχει slips που δεν χρειάζονται, αλλά είναι λίγα.

Η ροή πληροφορίας είναι οκ, μου αρέσει που λες μόνο τα απαραίτητα και αυτό το μυστήριο με τους εχθρούς δούλεψε για μένα, με έκανε να θέλω να διαβάσω. Όμως δεν αρκεί αυτό.

Η ασταμάτητη δράση στο ξεκίνημα δεν δουλεύει από μόνη της. Κι αυτό γιατί δίνεις ελάχιστα στοιχεία για τον χαρακτήρα κι αυτά προς το τέλος. Και πάλι, δεν δίνεις κάτι ιδιαίτερο, π.χ. λες απλά ότι ο τύπος είναι ένας λογιστής κι έχει γκόμενα, δεν δίνεις κάτι σημαντικό, π.χ. να περιμένει κανα παιδί, να θέλει να κάνει πρόταση γάμου, κάτι. Έτσι το  κείμενο κάπου γίνεται στατικό. Μπορεί δηλαδή να πέφτουν κορμιά και να σφάζεται κόσμος και κοσμάκης, αλλά στην πράξη δεν προχωράς την υπόθεση.

Το τέλος είναι οκ, κλείνεις με αγκίστρι κι αυτό μου άρεσε. Αρκεί να μην τολμήσεις να σκοτώσεις τον πρωταγωνιστή σου μετά.

Συνολικά ήταν ευχάριστο, θα διάβαζα και το επόμενο κεφάλαιο.

ΥΓ. Ονοματίζεις αργά τον πρωταγωνιστή σου (Τζον ή Τζων;).

Τώρα είδα πως έχεις ανεβάσει δεύτερη version.

Ό,τι έγραψα είναι για την πρώτη. Προσωπικά δεν διαβάζω κανένα σχόλιο πριν γράψω (και ανεβάσω) τα δικά μου.

Θα σου πρότεινα να κάνεις edit το πρώτο post και να τη χώσεις εκεί γιατί μπορεί να την πατήσουν κι άλλοι.

Α, ναι, οι φίλοι είναι μόνο για ενέσεις αυτοπεποίθησης, όχι για βελτίωση :)

• BerserkerGR likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users